A". 1892. Woensdag 23 November. N°. 8149. z ©senYeertig s t J" aarg a ng. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ÜITGËTER:;, J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van vijf leden voor de 'Kamer van koophandel en fabrie ken te Schiedam, den 21sten November 1892 zijn ingeleverd. v' K.ERPECUM, 1^"^' F K A N K B IJ K. De oorzitter der Kamer van afgevaardig den, heer Floquet, deed in de zitting van |).Zaterdag voorlezing van het eenig artikel 'van het snt-werp tot herziening der drukpers- wet en van het-door den heer Mézière inge leend tegenvoorstel, dat 'alleen betrekking .'.heeft op aanplak- en strooibiljetten, maar niet toepassing is op de dagbladpers. Het ontwerp werd na eenige wijzigingen met 464 tegen 96 stemmen aangenomen. In de couloirs verklaarde de minister-pre sident Loubet, dat hij op de aanvallen tegen hem gericht, slechts zou rotwoorden, wan neer een incident werd uitgelokt en dat hij dan zou herhalen, nooit- iets van de Panama- Kanaalmaatschappij verlangd of ontvangen te hebben. In den Zondagavond gehouden kabinets raad heeft de regeering de door haar bij de interpellatie in zake Panama te volgen ge dragslijn vastgesteld. Loubet verklaarde zich tegen de benoeming eener enquête-commis sie, doch Ricard drong op de benoeming van een dergelijke commissie aan als zijnde over eenkomstig den wensch der Kamer. Ricards meening heeft instemming gevonden. De Kamer heeft gisteren de Panama-zaak in behandeling genomen. De heer Angeliés spreekt in naam der aandeelhouders, en zegt dat de regeering moet tusschen beide treden öm een geheeleh ondergang te voorkomênl In de Couloirs loopt het gerucht dat een parlementaire enquête op het debat over de Panama-zaak zal volgen. De dagvaardingen in de Panama-zaak zqn Zaterdag aan de betrokken personen betee- kend. Mevrouw De Lesseps heeft aan de Qauhis een schrijven gericht, waarin zij verklaart, dat de vervolging die men tegen haar echt genoot wil instellen, alle weidenkenden in geheel Europa met verachting en ergernis zal vervullen. De aandeelhouders der maat schappij zijn overtuigd dat betreurenswaar dige tegenspoed oorzaak is geweest van het mislukken eener onderneming, waaraan een weldadig genie al zijn werkkracht heeft be steed. Mevrouw De Lesseps verwondert zich over aden storm, losgebarsten boven het hoofd van een 87-jarig grijsaard, die buiten staat is, zich te verdedigen". Het bericht dat de regeering van Columbia zou toegestemd hebben in een verlenging van de concessie der Panama-maatschappij, is tot heden niet bevestigd. De grootvorst Wladimir is Zondagavond te Parijs aangekómen. De Duitsche anarchist Raabe, die hij de jongste ontploffing'in hechtenis werd geno men, is het land uitgèzet. Dit Porto Novo wordt van gisteren gemeld Naar men verneemt, zijn generaal Dodds en gouverneur Bulloz met een deel der troepen uit Abomey vertrokken. Behanzin zou alle gestelde voorwaarden aangenomen hebben. Koning Toffa zou last gekregen heb ben om overal boodschappers te zenden, ten einde de bevolking te verwittigen dat de vijandelijkheden hebben opgehouden. Het heet dat Behanzin aan Dodds gezegd heeft, dat indien hy Abomey binnentrok, hg daar geen mensch zou aantreffen, en dit zou ook zoo uitgekomen zijn. Kana moet verbrand wezen. De Fransche troepen zijn, zonder tegenstand te ontmoeten, Abomey binnengetrokken. De koning Behanzin schijnt op de vlucht te zijn het is nog niet bekend of zijne onderdanen hem trouw zullen blijven, dan wel zich aan de -Franschen willen onderwerpen. Zijn gouden troon is naar Porto Novo gezonden om aan Toffa gegeven te worden. Het Pruissische Huis van afgevaardigden zette Zaterdag de algemeene beschouwingen over de ontwerpen tot belastinghervorming voort. De heer Behr, vrij-conservatief, verklaarde zich beslist tegen die hervorming. De heer Jagow verklaarde dat de conser vatieven tegen de voorstellen zullen stemmen, wanneer het kiesrecht naar democratische óf plutocratische zijde verschoven wordt. jheer Eügen Richter bestjeed de ont werpen zeer scherp. De hervorming zal z. L. uitloopen op vermeerdering der indirecte belastingen. Het ministerie had zich moeten verzetten tegen de indiening van het ontwerp iet ïegerhervorming. De minister-president, graaf Eulenburg, verdedigde de regeering tegen het verwijt van zwakheid. De regeering heeft toegestemd wat uit een militair oogpunt noodzakelijk was. Spr. laakt de teweeggebrachte beroering. De minister van financiën, de heer Miquel, verlangt dat de heer Richter met bepaalde voorstellen zal voor den dag komen, daar de regeering niet onvoorwaardelijk vasthoudt aan de tegenwoordige voorstellen. In de zitting van gisteren opperde de ge wezen minister Herrfurth bezwaren tegen dé politieke gevolgen der belastingontwerpen; zij zouden.een agrarisch karakter hebbenen zonder een gelijktijdige kieswet zou de her ziening eene hervorming ten kwade worden. De minister Miquel antwoordt, dat de nog in deze zitting in te dienen kieswet eene plutocratische verschuiving van het kiesrecht zal tegengaan. Eene eenvoudige verdeeling van de overschotten der inkomstenbelasting onder de gemeenten, zonder eene hervorming der directe (Beat) belastingen zou een ver kwistend, voor het zelfbestuur gevaarlijk stelsel zijn. Met de vermogensbelasting zou alles afgewezen zijn. Op den sociaal-democratïschen partijdag te Berlijn heeft Singer medegedeeld, dat bij de bestuursverkiezing van Zaterdag Bebel en Singer ieder! 217 van de 225 stemmen voor voorzitters verkregen, Auer 217 en Fischer 182 stemmen voor secretarissen en Gerisch met 205 tot penningmeester gekozen was. Als plaats voor den volgenden partijdag was Keulen bestemd. De Reicht-Anzsiger meldt, dat de tot dekking der hoogere uitgaven, voortvloeiende uit de legervoorstellen, uitgewerkte wetsont werpen, die met 's keizers toestemming aan den bondsraad zijn ingediend, ten doel heb ben de vereischte inkomsten te trekken uit hoogere belasting van de bieren, den bran dewijn en de beurszaken. Tot het zwaarder belasten van de tabak bestaat geen plan. Het geheele bedrag wordt op 58 millioen jaar- lijks geschat. De beursbelasting wordt ver dubbeld. B JE L G I E. De grondwets-commissie uit de Kamer behandelde Zaterdag art. 56 der grondwet (de samenstelling van den Senaat). In be ginsel besloot zij, dat in de nieuwe grondwet geen beletsel opgenomen mocht worden tegen de mogelijke toepassing van een evenredig kiesstelsel. Zij verwierp echter het impera tieve voorschrift eener proportioneele ver tegenwoordiging in de grondwet met li tegen 2 stemmen. Alle andere voorstellen omtrent een hoogeren leeftijd,,-omtfpnt «ene*, "vertegenwoordiging van belangen en omtrent een verschillenden census van verkiesbaar heid in de provincies, werden verworpen. Aangenomen werd daarentegen de toelating van andere categorieën van burgers tot de verkiesbaarheid voor den Senaat zonder den belastingcensusmaar deze categorieën zijn nog niet vastgesteld. Zondagmiddag had te Manage een mani festatie voor het algemeen kiesrecht plaats. Een stoet van 6000 menschen trok zingende door de stad. Daarna werd een meeting ge houden, waar vele socialistische leiders het woord voerden. Zij verklaarden, dat een alge meene werkstaking zou uitbreken, als het algemeen kiesrecht niet werd toegekend. De correctioneeie rechtbank te Gent ver oordeelde 6 personen tot 15 dagen gevange nisstraf wegens de jongste socialistische on geregeldheden. Een ander werd bij verstek veroordeeld tot twee maanden. O O S T E N R IJ K. In de Kamerzitting van Zaterdag prote steerde Kaizl, uit naam der Jong-Czechen, tegen de woorden, door Menger, Duitseh liberaal, gebezigd zy zagen daarin een aan randing van de nationale rechten van Bo- hemen, wélke zij steeds zouden beschermen als goede vaderlanders. Uit haam van de eigenaars van onroerende goederen inBohe- men en Moravië kwam Deym, conservatief, insgelyks tegen de gebezigde woorden op» Bareuther zeide, dat de Duitsche party nimmer de nationale rechten van Bohemers zal erkennen en ze met alle mogelijke mid delen zal bestrijden. Spreker kwam verder op tegen de aanvallen, welke tegen Bismarck wérden gericht. De minister Weckerle heeft gisteren in de Hongaarsche Kamer gezegd dat het 'nieuwe ministerie instérat met de tot dusver ge- Ibonnkbkntsprus, pet kw&rtaal franco per postdoor bet geheele Ryk Afzonderlijke noinmers 1.85. - 2.50. - 0.10. BCBEA1): B ÖT ES K A A T, E 27. AnvERTKNHKPaiJS: van 1—10 gewone regel, met inbegrip van eene Courant.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driehaai. geplaatst wordt tegen twesmiai. berekend. Op heden den eenentwintigsten November 1800 twee en negentig, in de gemeente Cchiedam, is door het bureau van stemopneming in de ter inleve ring van stembriefjes bestemde zaai plaats genomen, des namiddags ten halftwee ere. Het bureau is samengesteld uit den heer PiETER JACOB VAN DIJK VAN MATENESSE, Burgemeester, 'Voorzitter, en de beeren JACOB TAK en KAREL JOHANNES VAN ERPECUM, leden van den Gemeente raad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel de stembus, be vattende de ingeleverde stembriefjes. De bus wordt geopend en bevonden zeven en dertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard geene stembriefjes. Het getal der geldig uitgebrachte stemmen is mitsdien 'geweest zeven en dertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: J. Tak 1 stemmen. S. A. Maas 36 M. Dirkzwager Sr. 1 .1. L. Gouka ls, A- Gouka 1 J. B. M. Coebergh 1 J. H. van Westendorp J.Dz. 1 N J. A. Backer 1 i> J. J. G. Nolet 31 P. M. J. A. Lagerweij 32 H. Jansen H.Cz. 1 E. M. Beukers A.Jz. 1 J. H. Houtman 32 M. L. Honnerlage Grete 32 v L. A. M. Rebers 1 T. J. M. Zoetmulder 1 J. W.J. van Harwegen den Breems 2 M. C. M. de Groot 1 J, Meijer Pz. 1 Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stem men verkregen de heeren S. A. Maas, J. J. G. Nolet. P. M. J. A. Lagerweij, J. H. Houtman en M. L. "Honnerlage Grete. En zijn derhalve verkozen tot leden van de Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, de heeren SIMON ADR1ANUS MAAS, JOHANNES JACOBDS GERARD CS NOLET, PETRUS MARIA JOSEPH ALOYSIUS LAGERWEIJ, JAN HENDRIK HOUT MAN en MATTHEUS LAÜRENTIUS HONNERLAGE GRETE. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. i En is na afloop van dit. een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, •dié zich in de zaal bevonden. Gedaan té Schiedam, den 21sten November 1892. VAN DIJK VAN MATENESSE, Vooriitter. UUITSCHLAND.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1