Vrijdag 25 November. A". 1892. N°. 8151 Feuilleton. esenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenlanflsclie Berichten. AAN DE GRENS. UITGEVER: J. ODE. 0ÜRA I abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door hot geheeie Rrjk Afzonderlijke nomraers 1.85. - 2.50. - 0.10. BrBEAC: BOTEttSTBA AT, E 27. A.DTSRTSMTHPKUS: tsb 1—10 gewon* regels met inbegrip van eene Courant.10 Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAN'D. In den Rijksdag van gisteren verklaarde Caprivi dat Duitschland nooit een aanvals oorlog of preventieven oorlog zal voeren. Caprivi toont aan dat Duitschland Frank rijk niet heeft uitgedaagd en Bismarck de Emser-depêche niet heeft vervalscht. De persoon van den czaar geeft den besten waarborg voor den vrede. Ruslands militaire ontwikkeling zou echter gevaarlijk kunnen worden. Het door den rijkskanselier gisteren in den Rijksdag voorgelezen telegram van den Geheim- rath Abeken, den 43n Juli 1870, 's namid dags 3 uur 50 min. uit Ems aan het depar tement van buitenlandsche zaken gezonden, luidt in zijn geheel als volgt: iZijne Majesteit schrijft mijBenedetti ving op de wandeling mij op, om op in 't laatst zeer dringende wijze van mij te verlangen, dat Ik hem zou machtigen terstond te telegra- pheeren, dat ik voor de toekomst m\j verbond nooit weder toestemming te geven, als de Hohenzoller op de candidatuur terugkomen mocht. Ik wees hem eindelijk, eenigszins ernstig, af, daar men a tout jamais dergelijke engagementen niet mocht noch kon op zich nemen. sNatuurlijk zeide ik hem, dat ik nog niets ontvangen had, en daar hij over Paiijs en Madrid vroeger bericht ontving dan ik, hij wel zou inzien, dat mijne regeering weder buiten het spel was. Zijne Majesteit heeft sedert een schrijven van den prins ontvangen. Daar Zijne Majesteit aan Benedetti gezegd had dat hij bericht van den prins verwachtte, lieeft Z. M. in verband met bovenbedoelden eisch, op voorstel van graaf Eulenburg en mij besloten, Benedetti niet meer te ontvangen, doch hem slechts door een adjudant te laten zeggen: dat Z. M. thans van den prins be vestiging ontvangen heeft van het bericht, hetwelk Benedetti reeds uit Parijs ontvangen had, en aan den ambassadeur verder niets heeft mede te deelen. Z. M. Iaat het aan Uwe Excellentie over of niet de nieuwe eisch van Benedetti en de afwijzing daarvan terstond zoowel aan onze gezanten als in de pers be hoort te worden medegedeeld," De troonrede tot opening van den Rijks dag werd zonder teekenen van bijval aan gehoord, ook op die plaatsen, waar de keizer met verheffing van stem een beroep deed op de vaderlandsliefde en de hoop uitte op eensgezindheid. Het oordeel der dagbladen over de troon rede is zeer koel. Alle, ook de conservatieve organen zeggen, dat de erkenning van den ongunstigen oeconomischen toestand al zeer slecht past bij de groote eischen, welke ten behoeve van het leger worden gedaan. De meeste bladen zijn van meening, dab de vaderlandsliefde zich ook zeer goed kan uiten in de verwerping van eene legerversterking, welke niet als noodzakelijk eü nuttig wordt erkend. De zinsnede over den vrede achten sommige bladen eenigszins koel, maar toch voldoende, omdat het, met het oog op de legerwet, niet aanging de uitzichten op vrede sterker te kleuren. Erkend wordt overigens de verzoenende toon der troonrede, zonder eenige bedreiging met een conflict. De keizer heeft Dinsdagnamiddag wegens ongesteldheid op het laatste oogenblik de jachtpartij bij Neugattersleben opgegeven en ging met de keizerin naar Potsdam terug. Hf moest zich ook gisteren wegens een lichte verkoudheid eenigszins in acht nemen. BBlflia Gisteravond vergaderden te Brussel zeker aantal democratische katholieken, teneinde eene nieuwe staatkundige groep te vormen, waarvan bet voorzitterschap zou worden aangeboden aan den afgevaardigde Nothomb, die een voorstander is van het algemeen stemrecht. De Belgische gezant begaf zich Dinsdag naar den minister van financiën te Washing ton en vroeg de invrijheidstelling der Bel gische glaswerkers, die te New-York zijn aangehouden, ofschoon zij contracten hadden. Da gezant noemde die aanhouding onwettig. Bij het ontvangen der deputatie uit de Kamer met het adres van antwoord op de troonrede, zeide de koning dat hij de vader landlievende gevoelens der Kamer kent. Hij hoopte dat in dien geest het groote werk der grondwetsherziening, hetwelk een werk van wijsheid en vooruitgang moet wezen, zal worden tot stand gebracht. F B A N K R IJ K. iBe rechterzijde der Kamer heeft besloten zich van stemming te onthouden bij de be noeming der overige leden in de commissie van enquête in zake het Panama-kanaal. Indien evenwel de negen leden der rechter zijde opnieuw gekozen worden, dan zal de partij andermaal eene vergadering houden om te overwegen of de gekozenen het lidmaat schap in de commissie zullen aannemen. De Kamer heeft de 16 ontbrekende leden in de commissie van enquête gekozen. Het zijn de afgevaardigden, die Dinsdagmorgen in de volle vergadering op de candidatenlijst gebracht waren. De zittiDg is daarna opgeheven. Het door de Kamer goedgekeurde regee- rings-ontwerp tot verscherping der drukpers wetgeving is Dinsdag door den minister Ricard ingediend bij den Senaat. Bij de Kamer van Columbia is in behan deling een verzoek tot verlenging van de concessie, ingezonden door de liquidateurs der Panama-maatschappij. Men verwacht dat binnen 14 dagen eene beslissing, waarschijn lijk eene gunstige, zal genomen worden. ENGELAND. Het bericht, dat de onderhandelingen tus- schen Engeland en Rusland over Pamir op het punt zijn tot een gewenschte oplossing te voeren, is onjuist. Niettemin zijn de regee ringen van beide landen bezield met den wensch om tot een beslechting te geraken, welke beide partijen bevredigt. OOSTENRIJK. In het Huis van afgevaardigden ontwik kelde de heer Schlesinger gisteren een socia listisch programma. De voorzitter ontnam hem toen het woord. Het Huis keuide de handelwijze van den voorzitter goed. ZWEDEN. In de Dinsdag gehouden zitting van den Rijksdag is het regeeringsvoorstel betreffende de organisatie der infanterie aangenomen, in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming, in de Tweede Kamer met 142 tegen 82 stem men. De Eerste Kamer heeft ook de wet op den weerpiicht goedgekeurd. De Tweede Kamer keurde goed eenoefe- ningstijd van 90 dagen voor de weerplich- tigen. De verdere beraadslaging over het dienstplichtontwerp werd tot gisteren ver daagd. RUSLAND. Het Journal ie St. Féterslourg noemt alle in het buitenland verspreide geruchten onge grond, dat de Russische regeering beperking van den uitvoer van graan, of het instellen van uitvoerrechten zou op het oog hebben. De Rijksraad heeft een vrij afdoenden maatregel tegen den woeker genomen. Alle rente, hooger dan 8!/s °/0 'sjaars, wordt Roman van JOHANNES VAN DEWALL, 43. Een hoofd der nationale regeering, de com mandant der bende en bijna alle officieren benevens tweehonderd man en zestig paarden hadden in het huis herberging gevonden. Terwijl nu de heer Van Bordowski zulk© groote geldelijke offers brachten nauwelijks meester in zijn eigen huis was, kwam op bet oogenblik, dat de toebereidselen afgeloopen warenen bij hopen mochtdat zooveel moeite met een goeden uitslag bekroond zou wordentegen •den middag eene tijding, dat hij nkwartiering kreeg; daar echter deze tijding te Iaat bezorgd was, rukten de troepen bijna te gelijker tijd op het hoerenhuis aan. Dat was een leeüjke streep door de rekeningdie den uitslag opnieuw twijfelachtig maakte. De heer Van Bordowski geraakte in groote verlegenheid en werd woedend de anderen wisten niet, wat te doen. Wel konden noch de eigenaar, noch zijne gasten met de Oosten- rijfcsche regeering in ongenoegen geraken omdat de Polen niets dedenwat verboden waswant de Polen hadden hier in het Jand het recht om bijeen te komenzooveel en waar zij maar wildenmaar hoe zouden zij over de grens komen, als de bewakers juist bij hen ingekwartierd werden? Hoe zou men de manschappen verborgen kunnen houden en hoe zouden dezen hunne wapenen kunnen krijgen Was er reeds iets ontdektdat de regeering nu plotseling zulke strenge maatregelen nam en wat zou hieruit voortvloeien Het eerste gevolg der tijding was, dat de geheeie buitenplaats in opschudding kwam enkele beigplaatsen werden haastig voor de ulanen ontruimd. Zijdie er verblijf in hadden gehouden moesten bij de anderen hun intrek nemen, allen werd de diepste stilte en de grootste behoedzaamheid geboden. Toen de ulanen voor de deur stilhielden was men nog bezig, de sporen van dit verblijf te doen verdwijnenwaarbij de sneeuw uit nemende diensten bewees. In den schaapsstal had men versch stroo uitgespreidslechts eenige minuten te voren, en de ulanen zouden bemerkt hebbendat zij niet de eenige gasten waren had men niet geaarzeld de poort te openen, voordat alles in orde was. Nadat men den heer Van Bordowski kalmer had weten te stemmen, werd er beraadglaagd hoe men zich tegenover de lastige indringers zou gedragen. De gebruikelijke onbeschoftheid der Polen tegenover de keizerlijke officieren moest nu door beleefdheid vervangen wordenmen moest trachtenhen van hunnen plicht af te houden, zoodat bij verminderde waakzaamheid het plan toch in het geheim kon doorgaan. De uitnoodigmg tot het middageten was een gevolg van deze ovei legging -, al het overige werd nu ook geregeld en de rollen werden verdeeld. Dat de troepen zich zouden verraden, daatvoor was weinig te vreezendeze waren voor het meerendeel vermoeid en hadden een gtooten marsch in het vooruitzicht. Meer zorg verwekten de officieren, die in het huis logeerden, uit allerlei standen waren samengeraapt en eigenlijk een ruwe bende uitmaakten. Onder deze omstandigheden besloot men, zoo spoedig het donker zou geworden zijn eenige van die officieren, en wel diegenen, welke men het minst vertrouwdenaar vooraf bepaalde plaatsen weg te zenden, oru daar da ovet igon die eveneens in kleine afdeeiingen zouden volgen, af te wachten. Deze officieren zouden eerst allen iri een andere zaal dineeren en zoo was tevens aan de keizerlijke officieren de gelegenheid ontno men, om meer te zien dan noodig was.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1