N°. 8155. A0. 1892. Donderdag 1 December. es en ve er tigs te Jaargang. I herschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. I UITGEVER: J. ODÉ. BÜBBAÜ: BOTER STRAAT, 8 7. JE* R A N K R IJ K. In de couloirs der Kamer was 't gisteren buitengewoon druk. In de Salie des pas perdus werd in verschillende groepen heftig gedis cussieerd. Men kwam meer en meer tot de meening, dat Brisson de aangewezen man is om het Kabinet te vormen. Alvorens de presidenten der beide Kamers te ontvangen, wenschte Carnot nog een onder houd met Loubet, die zich dadelijk naar den president begat Men verzekert, dat Carnot sterk aandrong bjj Loubet om de leiding der zaken te her vatten. Loubet dankte Carnot voor het hem geschonken vertrouwen. Hij toonde hem aan dat bet hoofd van een nieuw Kabinet ver plicht zou zgn de enquête-eommissie te volgen op den z. i. onwettigen weg, waarop zij zich begeven wil en weigerde daarvan de verant woordelijkheid op zich te nemen. President Carnot heeft gistermiddag Fioquet en Brisson op het Elysée ontvangen. President Carnot heeft de vorming van een ministerie aan Brisson opgedragen, die voor zijn antwoord uitstel gevraagd heeft. Brisson is niet voornemens een radicaal Kabinet te vormen, maar een ministerie dat steun vindt bij alle republikeinsche groepen. Slaagt hij hierin niet, dan neemt hij het mandaat niet aan. Men spreekt van de volgende combinatie: Sarrien, binnenlandsehe zakenDupuy, onder wijs; Gerville-Réache, openbare werken; Peytral, financiënBrisson, justitieFreycinet, oorlog, en Ribot, buitenlandsche zaken. De procureur-generaal Quesnsy de Beaure- paire zal, naar het heet, zijn ontslag indienen. De commissie van enquête heeft Maandag den heer De Lamarzelle gehoord. Deze heeft verklaard, dat Charles de Lesseps hem in een gesprek voor geruimen tijd had medegedeeld, .■dat de Panama-maatschappij aan allerlei af persingen heeft blootgestaan. Hooggeplaatste personen en journalisten wilden de hand ge- j stopt hebben, de eersten om hunnen invloed ten gunste der maatschaappij aan te wenden, de laatsten voor hunne aanbevelingen in de bladen. Repus had Charles de Lesseps niet; deze berusten bij den liquidateur. Charles de Lesseps, Conta en Marius Fon- tané, die gisteren door de enquête-commissie zouden gehoord worden, schreven allen dat 'y zij niet konden komen. De procureur-generaal zond aan de enquête commissie een brief, waarin hij schreef het f Panama-dossier niet te kunnen mededeelen. Laguerre weigerde de commissie de ver- rouwelijke mededeelingen van Arton mede e deelen. Het gerucht loopt, dat de verdedigers van ,3 beschuldigden in de Panama-zaak geneigd (-zouden zijn, een nieuwe rechterlijke instruc- tie te vragen, omdat de rechter Prinet de wet schond, door voor de commissie getui genis af te leggen. De bepalingen betreffende het genees kundig onderzoek van personen en het verbod tot invoer van lompen, vruchten enz. uit Rusland, Duitschland, België en Nederland zijn, wat Frankrijk en Algeriè betreft, opge heven. Reuter kan ten stelligste tegenspreken het gerucht, dat Carnot een manifest zou denken te richten aan het Parlement. Dit zou ia strijd zijn met de grondwet. De Tarii National beweert, dat de presi dent der republiek een manifest zal uitvaar digen, waarin de algemeene trekken der tegenwoordige politiek uiteengezet zullen wor den en gerechtigheid wordt beloofd voor al wat er gekonkeld mocht zijn in de Panama- zaak. De dagbladen denken nagenoeg alle, dat het nieuwe ministerie een zuiveringsministerie zal zijn. Eavas meldt uit Porto Novo, dat de En- gelsche regeering een tolkantoor gevestigd heeft aan den ingang der Fransche rivier Adjarra. De handel is ontevreden over deze schending van de overeenkomst van 1889. Eavas deelt verder uit Porto Novo van 27 dezer, goade tijdingen van het Fransche expeditiekorps mede. De gezondheidstoestand is voldoende. Generaal Dodds en de luite nant-gouverneur nemen de vereischte maat regelen om het binnenland en bet kustland te bezetten. Uit berichten, door den minister van marine ontvangen, blijkt dat de Engelschen werkelijk een vaartuig geplaatst hebben op de rivier Adjarra (in Benin), met het doel om er tolrechten te heffen. BEISIS. In de gisteren gehouden samenkomst der grondwetscommissie uit den Senaat drong Dupont aan op de noodzakelijkheid, om door wederzijdsche concessies tot een vergelijk te komen. Hij beval daartoe aan een capacitei ten-stelsel als van de kieswet van 1883 voor' provinciale en gemeenteraden, maar voor waarden behelzende waardoor het kiesrecht gemakkelijker bereikbaar zou zijn, en dus de wet van 1883 voor de algemeene verkie zingen uit te breiden. De commissie vereenigde zich meteen voor stel van Goblet d'Aiviella, aldus luidende kiezers zijn alle miliciens, die het leger ver laten met een bewijs van goed gedrag, en alle huisvaders, die den 30-jarigen leeftijd be reikt hebben en drie achtereenvolgende jaren in dezelfde gemeente gewoond hebben. Het beginsel van het referendum, door dr. Crocq overgenomen, werd door de commissie verworpen. De commissie nam in beginsel aan het artikel met betrekking tot mogelijke koloniën, zooals het door de commissie der Kamer was goedgekeurd»de wet regelt, zoo er aan leiding toe bestaat, het bestuur der koloniën," met bijvoeging der woordenjen der pro tectoraten". Ten slotte vereenigde zich de commissie met het voorstel, dat leden der Kamers, tot ministers benoemd, niet aan herkiezing onderworpen zijn. Tegen den socialist Schenck, die den koning bij de opening der Kamers een pak papier in 't gelaat wierp en twee andere socialisten, die, toen de koning voorbijreed, riepen»leve de republiekweg met den papieren koning!" is door den rechter van instructie te Brussel een vervolging ingesteld. Tegen het misdrijf waaraan zjj zich schuldig maakten wordt be dreigd met gevangenisstraf van ten hoogste 3 jaar en een boete van ten hoogste f'1800. De Oourrier de Bruxelles deelt berichten uit Kongoland mede, die omstreeks den lOn §p()tember door Ratchid aan de Falls gebracht rijn. Kapitein Jacques en zijne tochtgenooten van de expeditie tot bestrijding der slavernij zoudenvermoord zijn. Kapitein Bia en zijne reisgezellen, die in Kantanga eener onder zoekingstocht deden, zouden hetzelfde lot ondergaan hebben. De opgestane Arabieren bezitten, naar beweerd wordt, 17.000 geweren. De Courrier doet opmerken dat de laatste berichten van kapitein Jacques zijn van den 27n October, en dat het bezwaarlijk gaat, berichten van Mpala naar de Falls over te bren gen in de tijdsruimte tusschen den 1 On Sep tember en den 27n October. DUITSCHLAND. De Köln. Zeitg. wijst er op, dat al zou de centrum-partij voor haar voorstel tot wedertoelating van de Jezuïeten-orde in den Rijksdag eene voldoende meerderheid kunnen vinden, het toch niet denkbaar is dat de Bondsraad aan dat besluit zijne goedkeuring zou hechten, te oordeelen althans naar het geen de rijkskanselier nog onlangs ten aan zien van Pruisens meening te dezen opzichte duidelijk verklaard heeft. ENGELAND. Gladstone heeft op een brief van den sociaal-democratischen bond geantwoord, dat de quaestie der verschaffing van arbeid aan de werkloozen door uitvoering van openbare werken, de aandacht der regeering bezighoudt. Uit Calcutta verneemt de Timesdat, blijkens tijdingen uit Chitral, de geweldenaar Sherafzul ondersteund werd door den emir van Afghanistan, hoewel deze geenerlei recht tot bemiddeling had, aangezien Chitral onder Britsche bescherming staat. 'De Indische regeering wil eene scherpe nota aan den emir van Afghanistan zenden en genoegdoening eischen wegens zijne inmen ging in de aangelegenheden van Chitral. OOSTENRIJK. Ingevolge het verslag, door dr. Plener ge geven aan de club der vereenigde linkerzijde omtrent de onderhandelingen met de vegee- rirg, de Poolsche groep en de club-Hohenwart gevoerd, heeft de club besloten te stemmen tegen het ter beschikking stellen van de geheime fondsen aan de regeering. Eene officieuse mededeeling in de bladen houdt in, dat de regeering de stemming over de geheime fondsen niet als een bewijs van vertrouwen of wantrouwen beschouwt, ook niet, indien de linkerzijde tegen het toestaan dier gelden mocht stemmen. De Hongaarsche Kamer heeft Maandag, met groote meerderheid jan stemmen, de voorloopige staatsbegrooting goedgekeurd. Door 38 leden der regeeringspartij is een protest geteekend, gericht tegen den invloed van Koloman Tieza op de partijleiding. RUSLAND. Tot verhooging der belasting op spiritus en naphta-olie is Maandag besloten. ITALIË. Koning Humbert heeft den vreemden hoven kennis gegeven, dat de herdenking van zijn zilveren huwelijksfeest een particulier karak ter zal dragenop grond daarvan heeft hij verzocht van elke officieele vertegenwoor diging verschoond te blijven. In de parlementaire kringen worden voort durend de maatregelen der regeering betref fende de belastingen op de suiker en de pensioenen scherp beoordeeld. Naar beweerd wordt, is de regeering voornemens een nieuw ontwerp in te dienen van eene belas ting op minerale olie. Het ontwerp voor het petroleum-monopolie zou vermoedelijk inge trokken worden, De onderhandelingen met Duitschland over de benoeming van kardinaals zijn afge- loopen. De bisschop van Breslau en de aarts bisschop van Keulen zullen kardinaal worden. Slechts éen Oosten rij ksche prelaat, de primaat van Hongarije, zal benoemd worden. In een intiem gesprek heeft de paus, vol gens een bericht uit Rome, aan de Temps verklaard, dat hij een man zoo energiek en ondernemend als Lavigerie, noodig had om katholieken voor de republiek te stemmen. Eerst had de paus niet aan hem gedacht, maar wei aan kardinaal Place, dien hij ook voor dit doel naar Rome ontboden had. SPANJE. Naar uit Madrid aan de Daily News ge meld wordt, hebben de bestuursleden der katholieke kerkelijke orden op de Philïppijn- scbe eilanden aan de Spaansclie regeering geseind, dat zij die eilanden zullen verlaten, tenzij de gouverneur onverwijld teruggeroepen worde. De gouverneur blijkt hunne gramschap te hebben opgewekt, omdat hij tracht hun nen invloed op de eilanden te beperken» Da '1 n i' asonkeksntsprus, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. S Advertentieprijs: tan 110 gewon* regels met inbegrip tan eene Courant. f.10 Iedere gewone regel meer .-0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1