bedoelde orden hebben reeds de verdrijving weten te bewerken van protestantsche zen delingen op de Karolinen, en zij verhinderden het oprichten van een bijbel-depot op Manilla. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan eene commissie van de Kamer van koop handel medegedeeld, dat de onderhandelingen over een handelstractaat met Engeland en Duitschland voortdurendie met Denemarken hebben tot eene overeenstemming geleid; die met Portugal staan zeer gunstig; die met Mexico geven goede vooruitzichten en die met de Zuidamerikaansche staten leveren moeilijkheden op. AMERIKA. Uit Buenos-Agres wordt van 28 derer ge meld: ...lp. een schrijven van den oud-minister Hansen wordt beweerd, dat de minister van financiën, Romero, in zijn bericht de ver plichtingen der natie, uit de staatsschuld voortspruitende, 130 millioen te hoog heeft aangeslagen. Romero houdt de juistheid zyner opgave echter vol. Het verschil verklaart hu nit het bedrag van 100 millioen dollars, dat de in het bezit der regeering zijnde stukken .vertegenwoordigt. De berichten over een ministerieele crisis worden tegengesproken. Binnenlandsclie Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 29 November. Het ontwerp tot aanleg van een dam ter verbetering van het westgat van Soerabaja was heden nog in beraadslaging. De minister vau koloniën, vooropstellende het groote belang van een goeden toegang tot een handels-, en afscheepplaats als de haven van Soerabaja, zette uiteen dat een verbete ring van het oostgat niet zou baten en dat thans ook de Indische autoriteiten, die vroeger verlegging van de Solo-rivier voorstonden, een stemmig zijn over de noodzakelijkheid van den damaanleg. Allen verwachten van het werk behoud en verbetering vau het westgat. De minister trachtte de bezwaren van den beer Land te weerleggen. De heer Guyot wees nogmaals op de groote verantwoordelijkheid van de Kamer bij het doejn voortbestaan van den tegenwoordigen slechten toegangsweg naar Soerabaja, doch de heer Land bleef pleiten voor de verlegging van den Solo-mond en gevaar zien in den aanleg van den dam, welke vrees de heer Conrad ongegrond achtte, die meende dat de dam- aanleg de rivierverlegging niet zal schaden. Ten slotte is het vooistel der regeering aangenomen met 47 tegen 22 stemmen. Het debat is aangevangen over het wets ontwerp tot aanleg van den spoorweg ïarikSoerabajaKalinat. De heeren Van Karnebeek en Van Beu- nïngen bestreden het sterk als onnoodig, daar in de behoefte was voorzien geworden door den aanleg van dubbel spoor op de bestaande ljju en het wetsontwerp'onbillijk is wegens eene concurrentie met de Oost-Java-stoom- trammaatschappij. De heer Kiels tra daarentegen betoogde, dat die stoomtrammaatschappij geen recht heeft op het goederenvervoer en weinig geschaad zal worden. De aanleg van een spoorweg TarikSot rabaja werd verworpen met 50 tegen 27 stemmen. Bij de Indische middelen der Indische begrooting meenden de heeren Goeman Bor- gesius en Van Houten dat, nu 2 millioen bespaard zijn, de nieuwvoorgesteiue midde len onnoodig zijn en spraken zij denwensch uit, dat de minister, door splitsing, het voor stellen van amendementen mogelijk zou maken. De heeren ftoéll en Pijnacker Hordijk bestreden dien wensch en achtten de verster king der middelen nog gewenscht. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 30 November 1802. .Een nieuwe stempel, chronotype (tijdafdruk- ker) genaamd, door een Duitsch fabrikant in den handel gebracht, is zeer practisch van constructie. Een uurwerk dat met den stempel, bestaande uit twee wijzerplaten, in verbinding staat, waarvan de eene de aren en de andere de minuten aan wast, geeft het tijdstip aan, waarop een brief of pakket is verzonden of ontvangen of een wissel is voldaan of teruggezonden, terwijl te gelijker tijd door den stempel wor den afgedrukt vóór- en namiddag, datum, maand, jaartal, firma en woonplaats. Dit voor handelskantoren schier od misbare artikel is verkrijgbaar bij den heer L. M. Pluym, Hoogstraat, alhier. Gisteravond is in de woning van Hoender kamp in de Hagastraat door het vallen van een petroleum-hanglamp brand ontstaan, welke echter spoedig door een buurvrouw, wier hulp door de vrouw van Hoenderkamp was inge roepen, werd gebluscht. Bij kon. besluit van 28 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht ter standplaats de gemeente Utrecht mr. T. W. H. Bremmer, cand.-notaris te 's-Gravenhage. De Standaard weet uit het afdeelingson- derzoek over de kiesrecht-regeling te ver halen, dat van katholieke zijde slechts een klein aantal zich in democratische richting wilde begeven, en dat zoowel onder de liberale als onder de anti-revolutionnaire Kamerleden zoowat een derde beslist vóór, een klein derde beslist tegen was en de rest half en half. De beslissing zou dan afhangen van de vereeniging der groepen uit de verschillende partyen. De Standaard hoopt intusschen, det de autirevol. leden nog éen lijn zullen trekken, nu het regeeringsontwerp, zij 't niet principieel, toch formeel met het huis manskiesrecht gelijkstaat. Deze aansporing, om in het partijverband te blijven, zij ook voor de liberalen geschre ven, waarschuwt het Handelsblad. Ais aanbeveling van den candidaat die de kiezers in het district Zevenbergen hebben gesteld leest men in het Noordbrabantsah Dagblad: Het is van algemeene bekendheid, en zelfs zyn tegenstanders hebben dit bij voorbaat erkend, dat de heer Van der Kun een katho liek is van onverdachte beginselen, dat hy behoort tot een der aanzienlijkste katholieke familiëu des lands. Als groot grondeigenaar heeft hy verder gelegenheid gehad, zich op de hoogte te stellen van de belangen inzon derheid der landbouwende bevolking en zich te vormen tot vertegenwoordiger van een landbouwdistrict. Als er niet meer gevorderd wordt om hjst Nederlandsche volk te vertegenwoordigen, dan is ons land schatrijk aan geschikte candidaten. Morgen treedt een nieuw reizigers-tarief langs den staatsspoorweg in werking. Voor het publiek is het zeker van dadelyk be lang, te weten dat alle retourbiljetten ia liet binnenlands verkeer voortaan 4 dagen geldig zullen zyn, en dat voor kinderen in het vervolg de halve vrachtprys is verschuldigd, zonder dat retourkaarten voor hen verkrijg baar zijn, zoodat men verplicht is, bij den terugkeer weer eene kaart voor een kind te nemen. Het nieuwe tarief voor kinderen is onvoordeeliger dan dat, hetwelk tot dusver gold. De Nederl. bond tot bestryding van over dreven Zondagsrust op het gebied van post en telegraafverkeer zal zich met een adres tot den minister van waterstaat enz. wenden, waarin, naar aanleiding der afwij zende beschikking van den minister op het vorig adres vaD den bond, opnieuw wordt verzocht de diensturen van post en telegraaf op christelijke feestdagen belangryk uit te breiden. Het hoofdbestuur zegt o. a. tol staving van zijn goed recht: De staat heeft zich voor post en telegraaf het monopolie toegeëigend, daarmede echter tevens de moreele verplichting op zich nemende, om op de beste, veiligste en vlugste wijze voor het vervoer van brieven en tele grammen zorg te dragen. Hand el en nijverheid twee lichamen, voor wie post en telegraaf de levensaderen zyn zijn die gerechtigd de vraag te stel len, of wel de staat aan zyn verplichting voldoet, zoo hij den dienst niet alleen op Zondagen, maar ook op de christelijke feest dagen zóo inkrimpt, dat van die twee mid delen van vervoer slechts op enkele uren van den dag gebruik kan worden gemaakt. «Bezat de staat het monopolie niet, dan zouden handel en nijverheid bij concur- reerende vervoermaatschappijen hulp kunnen zoeken, doch nu zijn de handen gebonden en worden ze tot rust gedwongen." De bond verzoekt dien Kamers van koop handel welke nog niet van hare instemming hebben doen blijken, dit alsnog te doen, door den minister een adres van adhaesie te doen toekomen. Gisteren heeft te Rotterdam, ten raadhuize, plaats gehad de openbare aanbesteding van het vergrooten van het oostelijk stoomge maal. Ingekomen waren 28 inschrijvingsbil jetten. Het hoogst was ingeschreven door den heer P. Rings te Zandpoort voor f 89.330, het laagst door den heer L. de Neef Lzn. te Amsterdam voor f68.469. De heer H. Wien- hoven alhier had ingeschreven voor f 75.380. Dat het leggen van den zinker door de rivier de Maas voor de Rotterdamscbe drink waterleiding ook de aandacht van buiten landsche deskundigen heeft getrokken, blijkt wel hieruit, dat het te New-York ver schijnende weekblad Scientific American in zijn nummer van den 12n November er een afbeelding en een korte beschrijving van geeft en het werk eveneens heschseven is in The Engineer, een tijdschrift, dat te Londen wordt uitgegeven. Nauwelijks was een vrouw Maandagavond een winkel aan de Kipstraat te Rotterdam binnengekomen, of zy begon tranen met tuiten te schreien. »Ze hebben mij m'n portemonnaie met tien gulden ontroldjam merde zij en zag daarbij de op haar misbaar toegeloopen menschen zoo deerniswekkend aan, dat er besloten werd een collecte voor de vrouw te gaan houden. Een sommetje van f5 werd opgehaald en haar ter hand gesteld. De tranen der vrouw waren gedroogd ende medelijdende menschen bedrogen Zij ging met een man, die de komedie op een afstand had gadegeslagen, een herberg binnen, waar zij wellicht een glaasje gedron ken hebben op den groei van licht te wekken medelijden. (22. N.) Maandag vervoegden zich ongeveer vijftig arbeiders uit de veenkolonie Haulerwyk ten gemeentehuize te Oosterwolde om werk. De burgemeester beloofde hun, dat hij hunne belangen ter harte zou nemen. Daarna zyn zij ordelijk teruggekeerd. Uit Dwingelo wordt aan de N. 22. Ct. ge meld: Reeds gedurende drie jaar verkeert het departement Dwingelo der maatschappij tot nut van 't algemeen in treurige omstandig heden. Na het overlijden van den administra teur der spaarbank van genoemdde partement, N. J. Eemten, bleek er een tekort te zyn van ongeveer f13000. Aanvankelijk waren de erven (de wed. Eemten—Spandaw en kinderen) genegen het tekort aan te zuiveren, doch ten slotte wei gerden zij dit. Daarop volgde een proces van het departement tegen genoemde weduwe en kinderen. De voortgang van dit proces nu is zeer traag, tot groot misnoegen van alle weidenkenden, die eene spoedige oplossing van de treurige quaestie, die een noodlottigen invloed heeft op het departement en op de gemeente Dwingelo, ten zeerste hadden ge wenscht. Uit Reden wordt ons medegedeeld dat de gissing, als zou het lijk in de onzalige bos- schen gevonden dat van den zilversmid Stam zyn, volstrekt onjuist moet zijn. Men ver moedt dat het iemand is, die sedert de maand Mei wordt gemist, maar wiens naam onze berichtgever niet wil openbaaroiaken zoolang het vermoeden niet is bevestigd. (Arnh. CL) Zeldzaam groot is dit jaar de oogst van tamme kastanjes in den omtrek van Nijmegen. De markt is overvoerdzij worden dan ook voor 5 a 6 ct. de liter verkocht. Ze zyn wel wat kleiner van soort dan de Spaansche, mam- daarentegen zijn ze zeer dun van bast, en de smaak behoeft voor dien van de buitenland sche niet onder te doen. Te Rozendaal is eene dienstbode van blijd schap gestorven, bij het vernemen dat haar bij testamentaire beschikking door hare mevrouw, bij wie zij vele jaren had gediend, een aanzienlijk bedrag en een nette inboedel waren vermaakt. Vier van de door een dollen hond te Grave gebeten personen hebben niet verkozen, zooals de anderen, zich onder behandeling van prof. Pasteur te Parijs te stellen, maar er, volgens de N. JR. Ct. de voorkeu," aan gegeven, ter bedevaart naar St. Hubertus te gaan. Aan deze personen is opgelegd, veel te bidden en o. a. zich gedurende eenigen tijd niet te was- schen noch te kammen, van hetzelfde bord te eten zonder het af te wasschen, enz. De fancy fair, die in de zalen der Neder landsche vereeniging te Londen gehouden is ten bate van het Koning-Willemsfonds, is in alle opzichten geslaagd. Zij bracht f5500 op. In een satiriek blad van 1632, Lecourrier veritable, zoo deelt de Horlogemaker mede, komen de volgende regels voor: «Kapitein Vosterloch is van zijne reis uit de zuidpool streken teruggekeerd, die hij op bevel van de Staten van Holland voor twee en een half jaar ondernomen had. Onder anderen verhaalt hij ons, dat hy geland is in een land ten zuiden van de straat van Magellaan, waar de natuur aan de menschen een soort van sponsen geleverd heeft, die het geluid en de stem vasthouden, zooals de sponsen de vloei stoffen vasthouden. Indien zij dus met per sonen op eene andere plaats willen spreken, spreken zij slechts tegen eene dier sponsen en zenden die aan hunne vrienden, die bij ontvangst ze uitdrukken en zoo alle woorden er uit doen komen, die er in opgenomen waren". «De dagbladschrijver van 1632 alzoo besluit de schrijver uitte dit denkbeeld als eene even wonderlijke als onwaarschijn lijke giap, en 257 jaar later maakt de phonograaf die grap tot werkelijkheid". 's-Gravenhage. In het koninklijk paleis ontstond Maandagavond een nogal hevige schoorsteenbrand in het lokaal lot verwarming van het badwater. Het vuur werd spoedig door de brandweer gebluscht. Yergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, op Zaterdag 2C November 1892. Afwezig de heer J. H. Houtman. De notulen der vorige vergadering werden na lezing goedgekeurd, en van de ingekomen stukken werd kennis genomen. De secretaris deed alsnu voorlezing van eene missive aan burg. en weth., betreffende de van dezen, ten fine van advie», ingekomen nota over den toestand der koienmeters-wegers, en van het adres door de Kamer aan den minister van financiën gericht, aan gaande de afstoking van branderijen. Op voorstel van den voorzitter en den heer mr. "W. H. Jansen, wordt met algemeene stemmen be sloten, in beginsel adhaesie te betuigen aan het voorstel van buig. en weth. aan den gemeenteraad, om meerdere faciliteit voor het betalen van haven geld te verieenen, en aldus het gebruik maken van onze haven, vooral door de zeevaart, te begunstigen. Bij de rondvraag vestigde de heer Maas de aan dacht der Kamer op de weinig voldoende gelegenheid, aangeteekende brieven met de post alhier in de richting Amsterdam te verzenden. Er werd besloten, den minister van waterstaat, handel en nijverheid te verzoeken, de gelegenheid daartoe te vermeerderen.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2