N°. 8157. A". 5892. a rerdag 3 December. s veertigste Jaargang. Verschijn dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenlandsche Berichten. ÜITGÏSVËr". ODÉ. GOÜRANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Iraneo per post, door het geheele Rgk Afzonderlijke nomraers 1.85. - 2.50. - 0.10. 1* II16 E A üi BOTKHiTKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: Tin 1—-10 gewon» regelt met inbegrip van «ene Oonrsnt..10 Iedere gewone regel meero.io Driemaal gepUatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A 5 K E IJ K. Brisson had gisterochtend een onderhoud met Casimir Périer, dat drie kwartier duurde. Brisson was gisteren nog niet bij Ribot geweest. Men verneemt thans dat, tengevolge van •een nieuw onderhoud, de overeenstemming tusschen Brisson en Bourgeois zoogoed als verzekerd is. Bourgeois zou de portefeuille van binnenlandsche zaken aanvaarden, als de moeilijkheden, door de commissie van enquête in den weg gelegd, opgeheven wer den. De hoop dat die commissie reeds in deze week hare taak geëindigd zal hebben, doet Brisson de onderhandelingen rekken. In de Kamerzitting van gisteren heeft Gaujon eene wijziging voorgesteld van de artikelen 38 en 41 der wet op de drukpers, teneinde de bevoegdheden uit te breiden van de commissie van enquête. Het linker-centrum van den Senaat heeft de wenschelijkheid uitgesproken, dat er ineer licht opga over den stand van zaken, en dat de parlementaire afgescheiden worden van de rechterlijke bevoegdheden. De royalistische rechterzijde heeft zich uit gesproken ten gunste eener betere toerusting van de commissie van enquête. De gedelegeerden der commissie van enquête hebben van de bank van Frankrijk niet de namen kunnen verkrijgen van de begiftigden met de 26 chêques, maar zij verifieerden het bestaan van 2 tot een bedrag van 1 millioen, en van éen tot een bedrag van 40,000 francs. Ricard heeft den procureur bevolen op de chêques beslag te leggen, maar men vreest dat de procureur ze zal voegen bij het gerech telijk dossier, in plaats van ze aan de com missie over te geven. Generaal Dodds is met geestdrift te Porto Novo ontvangen, toen hy, de troepen voor- uitgereisd zijnde, daar aangekomen is. Het te Abomey gelaten garnizoen bestaat uit zeven compagnieën. Terstond na de aankomst der troepen zal men overgaan tot de bezet ting van een aantal punten van het grond gebied, inzonderheid van de het minst van de kust verwijderde steden. De voornaamste bezetting, die van Whydah, zal ten deele gedaan worden door compagnieën van de schepen welke op de reede liggen. De andere steden, Abomey, Calori, Godomey, Avriketé zullen door de landmacht worden bezet. Een depêche uit Porto Novo van generaal Dodds van "Woensdag zegtIk ben gisteren met de colonne in deze stad gekomen. Ik heb troepen te Abomey in een sterke positie achtergelaten. De inwoners van Whydah zyn bereid zich aan ons gezag te onderwerpen. De kolonel gaat naar Whydah en vervolgens naar Allada en Abomeydoor het binnenland. Dank aan het gouvernement voor de beloo ningen. •lgens de Figaro zouden de rechtsgeleer den van meening zijn, dat tengevolge van de onthullingen van den rechter Prmet in de commissie, de dagvaarding der vijf aan geklaagden in de Panama-zaak haar kracht heeft verloien. De Libre Parole bevat een facsimile van een brief van Reïnach aan Antonin Proust om hem op last van De Lesseps 1000 Panama-obiigatién af te staan. B E L 6 I E. •ij de behandeling der begrooting van bin nenlandsche zaken in de Kamer, vroeg de heer Hanssens of de regeering tot die der ransche republiek zeer krachtige vertoogen denkt te richten naar aanleiding der ruwe behandeling van Belgische werklieden in het departement du Pas de Galais. De heer Beernaert antwoordde, dat de onderhandelingen, over deze zaak gevoerd, zeer correct waren. De troebelen in het noor den van Frankrijk hebben trouwens opge houden. De Belgen, die schade hebben ge leden, zullen zich moeten richten tot het Fransche gerecht. De minister wees hierbij op de met Nederland gesloten overeenkomst betreffende den gerechtelijken bijstand. De radicale linkerzijde, met Janson als voor zitter, en Labatier als onder-voorzitter, be sloot in de zitting van gisteren, zich voor de zegepraal van het algemeen stemrecht aan het werk te zetten en deel te nemen aan de betoogingen te la Louvière, Doornik en Ant werpen op touw gezet. De gezondheidscommissie heeft eene quaran taine van 12 uren voorgeschreven voor alle schepen welke de Schelde opvaren, zonder voorzien te zyn van een gezondheidspas. In de steenkolenmijn te Horloz by Luik is Vttensdag een gedeeltelijke werkstaking uitgebroken en zijn de werkstakers gisteren te illeur in de herbergen bij elkaar geko men; tegen het vallen van den avond be vonden zy zich daar in staat van groote opgewondenheid, zoodat het gemeentebestuur te vijf uur besloot iedere samenscholing van meer dan 5 personen te verbieden. Toen de veldwachter deze proclamatie aanplakte, kreeg hij een steen tegen het hoofd, zoodat hy ineenzakte. De commissaris van politie deed zijne sjerp om en beval den werkstakers iieen te gaan, hetgeen door hen beantwoord werd met revolverschoten op de politie en de gendarmes. De gendarmes gingen daarna over tot de wettelyke sommaties en gaven vuur. Een mijnwerker viel dood ter aarde eene vrouw kreeg een kogel in den rug, en twee jeugdige mynwerkers werden gekwetst. De overigen sloegen daarop ijlings op de vlucht. Men gelooft dat de rust niet opnieuw verstoord zal worden. Wel daarentegen vréest men dat de werkstaking heden algemeen zal worden in het geheele bekken van Luik. DUITSCHLAND. By de behandeling der begrooting ver klaarde Buhl gisteren in den Rijksdag, dat de nationaal-liberalen de militaire wetten goedkeuren zoover de vitale belangen des rijks vorderen. Het militaire ontwerp was in zyn vollen omvang onuitvoerbaar. De begroo ting van marine vordert een nauwgezet on derzoek. Caprivi verklaarde tegenover Buhl dat de maritieme vertegenwoordiging van Duitschland by de Columbus-feesten te Genua en Spanje het rijk waardig was. De regee ringen van Italië en Spanje dankten hartelijk. Het was onmogelijk meer schepen te zenden. Hij stelde in uitzicht, dat de Rijksdag in 1893 een ontwerp voor de militaire strafvordering zou ontvangen. Liebknecht drong aan op het militie-systeem en een verandering van de politieke moraal. Een ander lid, sprekende uit naam der 'conservatieve party, zeide, dat deze haar standpunt ten opzichte van het legerontwerp eerst zal aangeven by de behandeling van dat ontwerp zelf. Zij stemt niet in met de hooge eisehen voor de marine. Bij den Rijksdag hebben Baumbach en partygenooten een verzoek aan den rijkskan selier ingediend om het grondbeginsel van onschendbaarheid van het privaat-eigendom op zee in oorlogstijden, op eene internationale conferentie eene volkenrechtelijke erkenning te verschaffen. Aangaande het bezoek, door den Franschen journalist Leroux aan Von Bismarck gebracht en het onderhoud, door hem, naar zijn bewe ren, met dezen gehad, deelen de Hamburger Nachrichten thans mede, dat Leroux inder daad tien minuten op Varzin is geweest, maar den vorst niet gezien heeft, een volkomen gelijk geval dus als destijds met den Hongaarschen journalist Abramyi. Het Berlijnsch publiek volgt met groote belangstelling het tegenwoordig loopend ge ding wegens laster tegen den bekenden anti semiet Ahlwardt, die in de veelbesproken brochure Juienfltnte beweerd heeft, dat de firma Löwe willens en wetens gebrekkige geweren aan het leger geleverd heeft. Tot nu toe luiden de uitspraken der opgeroepen getuigen voor de firma veeleer loffelyk dan bezwarend. ENGELAND. Het hooggerechtshof verwierp liet appèl van den anarchist Franfois, die dus aan Frankrijk zal uitgeleverd worden. OOSTENRIJK. In de Kamer heeft, by de beraadslaging over de geheime fondsen, de heer Plener ver zocht die fondsen niet toe te staan, omdat hy geen vertrouwen kan stellen in den voor zitter van'* den ministerraad,1 de 'heer Gra'd' verklaarde tegen de geheime fondsen te zullen stemmen, omdat hem het vertrouwen in deze regeering ontbreekt. ITALIË. De Senaat heeft de benoeming van het nieuwe lid Zuccaro van onwaarde vei klaard. Dit is een daad van openbare vijandschap tegen het ministerie Giolitti, dat hem be noemde. De Senaat heeft de interpellatie over de benoeming van nieuwe Senaatsleden verdaagd. Giolitti deelde mede dat de regeering nader onderzoek moet doen naar de praerogatieven van de kroon. SPANJE. De Qaeeta bevat een koninklijk besluit, waarbij het ontslag van den minister en staatssecretaris van binnenlandsche zaken wordt aangenomen en de heer Danvilla tot hoofd van dat departement benoemd wordt. De koningin-regentes heeft het decreet ge- teekend, waarb het verzoek om ontslag van den burgemeester aangenomen wordt en tot diens opvolger benoemd graaf Penalver. Graaf Pina Ramino is benoemd tot prefect. Eene ontzaglijke menschenmenigte, welke zich, onder het roepen vanleve Sagasta 1 voor het huis van dezen verzameld had, is door de politie uiteengedreven, waarbij enkelen n hechtenis werden genomen. De winkels waren gisteren gesloten. Voor het ministerie van binnenlandsche zaken zijn enkele groepen van lieden, roepende: leve de burgemeester 1 uiteengejaagd door de politie, welke een vaandel in beslag nam met het opschrift: leve Sagasta, de dood aan de dieven I Voor het overige heerscht er kalmte in de stad. De dagbladen spreken hun leedwezen uit over het door den prefect en den burgemeester genomen ontslag. Er zijn op groote schaal maatregelen genomen ter handhaving van de rust. GRIEKENLAND. In de zitting der Kamer heeft de minister president Tricoupis Woensdag de begrooting voor 1893 ingediend. De ontvangsten worden op 110, de uitgaven op 104 millioen drachmen geraamd. Cegenover de loopende begrooting is 5 mil lioen bezuinigd, waaronder 1 millioen op oor log en 3 millioen op openbare werken. De meerdeie inkomsten schijnen gewaar borgd door de toenemende opbrengst der tabaksbelasting, de herziening van het tolta rief en de hervorming der zegelbelasting. Het tonnegeld der vreemde schepen en de met 20 pCt. verlaagde uitvoerrechten zullen voort- aan in goud worden betaald; de opbrengst ad 8'/» millioen strekt tot waarborg voorde rente der leening, aangegaan tot beperking van den gedwongen koers en tot betaling van''het koersverschil.'

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1