INGEZONDEN. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. Onderwijs. JEleclitza fcóu. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. S t e <1 e 1 i j k Nieuws. Marktberichten. elders ervaren zullen zich inmiddels reeds nu volgaarne aan uwe zijde scharen en u op eerste aanvrage ter hulpe snellenouderen zullen u met raad en daad hunnen gewaar- deerden krachtigen steun blijven schenken. We verzoeken u dus nog eens: houdt vol, ■want nog slechts een korte tqd, en ge zult verwezenlijkt zien datgene, wat zeer zeker ook uw ideaal is jEen heerlijk, bovenal een degelyk St.-Nico- laasfeest te verschaffen aan alle kinderen onzer departementale bewaarscholen 1" De gewone audiëntie van de ministers van linanciën en van oorlog op Donderdag 8 dezer, en die van marine op Vrijdag 9 dezer zullen niet plaats lebben. De ministi van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg hij de Nederlandsche Bank f 15,133,199.72 en bij de betaalmeesters- 4,968,681.65 Te zamen ƒ47,101,881.37 De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de vorige week als aan Aziatische cholera over leden, zijn aangegeven in Z u i d-H o 11 a n dte Gouda, 4 persoon te 's-Gravenhage, 1 persoon; te Rietveld, 1 persoon in Noor d-H o 11 a n dte Weesp, 1 persoon. St.-Ct Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de schadeloosstelling aan de burgerij voor huis vesting met voeding" voor een onderofficier bq inkwartiering, in plaats van 60 cents, 80 cents per dag zal bedragen. Biijkens eene mededeeling van den secre taris der Ned. maatschappij van geneeskunde wordt een adres aan de Eerste Kamer, in houdende het verzoek om de geheele artsen- wet te verwerpen, door de meerderheid der afdeelingen, die in dezen van hun gevoelen deden blqken, niet wenschelrjk geacht. Voor de afzending van dergelijk adres waren 43 afdeelingen, uitbrengende 28 stem men en daartegen 14 afdeelingen, uit brengende 41 stemmen. Het verbod van in- en doorvoer uit Neder land in België van beddegced, gedragen lin nengoed en gedragen kleeren is door de Bel gische regeering ingetrokken. Met ingang van 7 Dec. wordt het verbod tot in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit Duitschland, België en Frank rijk door de Nederlandsche regeering inge trokken. In 't volgend jaar zullen muntbiljetten van tien gulden naar een nieuw model worden vervaardigd. De heer J. D. Mijer, gedelegeerde ter ten toonstelling te Batavia in 1893, zal dezer dagen naar Indië terugkeeren. Als algemeen correspondent voor Europa is opgetreden de heer J. H. de Bussy, Rokin 60, Amsterdam, aan wien verder de regeling der tentoon stellingszaken is opgedragen. Op den Burcht te Leiden zal van 4 tot 31 dezer een groote nationale kegdwedstrijd worden gehouden, uitgeschreven door oollit- spanning door Inspanning". De ■wedstrijden zullen bestaan uit: korpswedstrijd, perso- neelen wedstrijd en vrijen wedstrijd. Onder de prijzen Doemen we eene gouden medaille en groote zilveren medailles, geschonken door den commissaris der Koningin en den bur gemeester van Leiden. Zaterdagmiddag ongevper éen uur is door den goederentrein 1021 der Hollandsche spoorweg-maatschappij hij de halte Zijdewind een rijtuig met paard overreden door het niet gesloten zijn van den overweg. Een ledige wagen in dien trein ontspoorde, waardoor de weg tot 5 uur versperd was en de reizi gers van sommige treinen moesten over stappen. Er hadden gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats. De wachteresdoor wier nalatigheid Zaterdag het spoorwegongeval te Zijdewind, tusschen Helder en Alkmaar, plaats had, moet tengevolge van den schrik krankzinnig zjjn geworden. De zoogenaamde reisbelasting der dames mevr. 'aleton, mevr. Wesselink en mej.EIink Schuurman te Utrecht heeft dit jaar f2762 opgebracht; 71 personen hebben daarvoor gedurende korleren of langeren tijd de buiten lucht genoten. Bij het gemeentebestuur van Grave is thans bericht ingekomen, dat uit het sectie- onderzoek aan de rijks-veeartsenijschool te Utrecht is gebleken, dat de uit die gemeente opgezonden hond werkelijk aan hondsdolheid lijdende was. Tlaardingen. Tengevolge van het ruwe weder was gisteren de haven geheel vol schepen. Aan een dertiental Scheveningsche bomschuiten werd de toegang geweigerd en zjj moesten daarom op stroom blijvenze zullen nu trachten te Schiedam een ligplaats te krijgen voor hun winterkwartier. In de Londensche wijk Whitechapel is weder een moordaanslag gepleegd op eene vrouw van dezelfde soort als «Jack the Ripper's" slachtoffers. Zekere Emma Johnson werd in bare kamer aan gevallen door een jongen man, die zij mee naar huis genomen had en die haar, zoodra hij binnen was, met een sclieei mes den hals trachtte af te snijden. Zij verzette zich heftig bij de worsteling brak het mes en zij kwam vi ij met een niet gevaar lijke wond aan den hals. De man, die op straat vluchtte, werd spoedig gevat en in verzekerde bewaringgebrucht. Hij heet Alb. Edw. Hawthorne. De overleden Amerikaansche miHionnair Jay Gould, president der Missouri Pacific'en der Union Pacific-spoorwegmaatschappij, was de zoon van een on bemiddelden pachter en won, naar het algemeen oordeel, zijn groot vermogen door niet zeer eervolle specnlatién. «Er worden echter", zoo schrijft de Newyotksche berichtgever van The Standard, «bij het eind van deze loopbaan minder harde «ooi den geeproken en geschreven dan men zou verwachten. Zijn naaste omgeving schreef hem dencden toe, die in strijd waren met zijn slechte reputatie." Omtrent bet vermogen, nagelaten door dezen «spoorwegkoning," die indertijd, toen men twijfelde aan zijn rijkdom, een tentoonstelling van zijn papieren hield, welke een waarde van 100 mithoen dollars vertegenwoordigden loo- pen de berichten uiteen. Volgens sommigen bedraagt het 60 tsillioen volgens anderen 150 milhoen dollars. Bij zulk een nalatenschap ziet men niet op een paar mii- Uoemjes. Dr. Haffkine, die te Parijs onderzoekingen deed met inenting tegen de choleia, zal naar Voor indie vertrekken, teneinde die onderzoekingen aldaar voort te zetten. 's.GK«.VEIIIAt,Ë, 6 December. Tweede Kamer. Aangenomen is met 72 stemmen tegen 17 het ontwerp-perequatie grondbelasting, na verweiping met 53 stem men tegen 36 van at t. 3 (extra subsidie uit de rijkskas aan gemeenten wegens verlies van inkomsten der grondbelasting"). Het algemeen debat der staatsbegrooting is aan gevangen, waarin de heer Schaapman sterk afkeurt de indiening der kieswet nu reeds, wat de heer Sanders bestreed. Overigens werd sterk aangedrongen op voorziening in den nood der genieenten. Met 8 Dec. woiilt opgeheven het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit Delft, Hof-van-Dellt, Vrijenban, Overschie, Ber- kel, Pijnakker, Zanetmeer, Stompwijk en Rijs wijk. Wegens het niet doen van tijdige aangifte, of het niet afzonderen van vee lijdende aan mond zeer, ook wegens overtreding van het vervoer van verdacht vee, werden te Vrijenban bij drie veehouders acht, te Delft bij een veehouder twee, te Hazerswoude bij een veehouder vijftien, te Ketel bij twee veehouders tien, te Rotterdam bij een veehouder acht runderen in beslag ge nomen, en tegen de eigenaars proces-verbaai opgemaakt. De vorige week werden door de waak zaamheid van den piaatsverv.-districts-veearts den heer A. J. van Velzen te Schiedam vijftien runderen in beslag genomen van een veehouder wonende te Vlaardinger- Ambacht, terwijl door den burgemeester van Schipluiden zeven runderen werden in beslag genomen. De veehouder te Vlaardinger-Ambacht had tijdige aangifte en af zondering verzuimd, terwijl de veehouder te Schipluiden verdachte runderen had vervoerd. De heer J. Heemskerk, landbouwer te Hazers woude, noodigt in een ingezonden stuk in de N. R. Ct. alle landbouwers, die ontheffing van de drukkende bepalingen der veeziekte verlangen, uit, hem door het zenden van een briefkaart of naamkaartje, met vermelding van quaiiteit en woonplaats, hunne adhaesie te betuigen in zake het voornemen om zich gezamenlijk tot herstel van grieven tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden. Dr. H. U. Meijboom aanvaardde Zaterdagj.l. te Groningen het hoogleeraaisambt in de facul teit der godgeleerdheid met het uitspreken van eene redevoering in het groot auditorium der academie over :»Da bewegelijkheid der theologische encyclopaedic". Aan het slot van zijne rede, die door vele autoriteiten en andere belangstellenden werd aangehoord, bracht de spieker een woord van warme hulde en waardeering aan zijn ver dienstelijken vooiganger, dr. F. W. van Bell. Zondag vierde de hoogleeraar dr. J. A. Wijnne te Utrecht zijn 70n veijaardag. In de lieden gehouden zitting der arrnnd - rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld H. H. G., brandeisknecht, en W. A. S., sjouwer, beiden wonende te Schiedam, wegens diefstal van moutwijn, ieder tot 9 maanden gevangenisstiaf. Door de arrond.-rechtbank te Rotterdam is rechtsingang roet bevel tot gevangenneming ver leend tegen 0. van der Weiden, kassier en com- missionair in affecten, die sedert 27 November j.l. zijne woonplaate te Vlaardingen heeft ver laten. Hij wordt verdacht van verduistering, op lichting en bedriegelijke bankbreuk. Zijne aan houding is verzocht. De rechtbank te Dordrecht heeft den 51-jari- geri arbeider W. in 't Veld, te 's-Gravendeel, wegens mishandeling met doodelijken afloop na '1 dagen van zijn schoonvader, Jacob Monster, veroordeeld tot een jaar en 6 maanden, en Marti- nus van Z., te Oud-Beterland, wegens het wei pen van een stuk hout naar de politie bij de jongste ongeregeldheden te O. B.. overeenkomstig den eisch van het O. M., tot een maand gevange nisstraf. VLAARDINGEN. Van Zaterdag tot giste ren zijn alhier binnengekomen de laatste 4 Scheveningsche loggers, ieder met 42 a 14 last baring, en 19 bommen, aanbrengende van 30 tot 270 kantjes pekel- 30 tot 470 kantjes eji ,50,000 stuks steurbaring. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 21 u inlet zalmen, die voor f 1.80 tot 2.10 per !/s kilo werden ver kocht. De vorige week werden alhier te** markt aan gevoeld en verkocht 84 wintarzalmen, Ned.-Herv. Kerk, Aangenomen: naar Kokkepgen (U.) door ds, A. L. Geselschap, te Heerjansdam c, a. naar Goudrïaan door den heer B. H. van Breemen, cand. te \ltrecht. Bedankt: voor Zutfen door ds. C. L van den Broek, te Schiedam; voor Overlangbroek, voor Nieuwe-Pekela en voor Visvliet door den heer H. G. Rozeboom, cand. te Groningen voor Augustinusga door ds. H. Limpers, te Sta voren^voor Benschop door ds. J. Ph. Hattmk Jr., te Nieuwerkeik a/d IJselvoor Uitgeest door ds. J. F. L. Boonacker, te Oterleek voor Nieuw-Vennep door ds. J. J. Eigeman, te De Meernvoor Sprang door ds. E. Weidner, te Ochtenvoor Dantumawoude en voor IJtens en Hennaard door den heer S. A. C. Rijnenberg, cand. te Maarsen. Evang.-Lutli. Kerk. Beroepen: te Doesburg ds. C.F.Wester man, te Wildervank c. a. Aangenomen: naar De Rijp (N.-H.)door den heer J. H. Bógeholiz. prop. te Amsterdam. Herst. Evang.-Lnth. Kerk. Beroepen: te Medemblik ds. J. L. F. de Meijere J.Cz., te Bodegraven. BRANDERS! Wilt gij het bedrijf van den boerenstand, dat toch zoovele teleurstellingen ondervindt, geheel en al te niet doen, gaat dan je gang maar roet 's Zaterdags stil te staan. Brengt de spoeling nog geen geld genoeg op Denkt toch met je brandersverstand eens goed door, dat een boer onmogelijk twee dagen achtereen (ja zelfs 3 dagen) want die van Maandag is toch ook niet zoo versch meer genoodzaakt is oude spoeling te voederen. In Delft zon men ons graag zien komen, maar wij blijven toch liever, als ge het ons mogelijk maakt, in Schiedam. Eenige boeren. BURGER L 1.1 K E STAND. Geboren2 December. Henderina, doch ter van J. Brinkman en (7. Buijteiaar, Oude Kerkhof. 3. CatSiarioa, dochter van P. Plooij en G. J. M. Mege, Oostsingel. Franciscus, Johannes, zoon van W. F. J. Zijdenbos en Wvan Gerven, Niewwebuurt. Willem, zoon van J. Tettelaar en J. M. Wet- steija, Nieuwstraat. Petrus Carolus, zoon van G. H. Huiskens en A. P. Hartman, Eoosleek. 5. Johannes Aloisius Gerardus, zoon van H. Aalbers en E. Koogje, aan boord. Leonardos, zoon van M. G. Heijster en H. J. van Dijke, Singel. Johannes, zoon van G. J. van 'Waardenburg en N. Klouser, Hout straat. Overleden3 December. Laurens de Lange, oud 60 jaar en 9 maanden, Prove niershuis. -Helena Alida Bernard, wed. van F. J. Holzen, oud 69 jaar en 41 maanden, Spinhuispad. Anna Catharina Hendrika Beukers, oud 68 jaar en 11 maanden, Lange Haven. 4. Adrianus Johannes "Vrijland, oud 33 jaar, Hoofdstraat. Neeltje Meu teier, oud 8 weken, Spoorstraat. 5. Ger- trudis Jongsthövel, oud 3 maanden, Nieuwe Haven. 6. Anna Maria Dorothea den Held, oud 9 maanden, Hoelkofje. Schiedam, 5 en 6 December» ®°SSe en Gerst zonder handel, moutwijnnoteeting der makelaars f 8V2. denever Amsterd. proef f 42ys per heet.' Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: beide dagen fl.80 per ketel. ROTTERDAM, 5 December. Binnenlandsche granen. Bij redelijken aanvoer was de stemming heden in het algemeen weder weinig geani meerd, waardoor sommige artikelen een kleine verlaging moesten ondergaan. Tarwe, Jarige onveranderd f5.25 a 6.50. Nieuwe 10 ct. lager. De beste f6.70 a 6.90 (puike qual nog daarboven), goede en mindere f6.5C- a 4.75. Per 100 kilo f7 a 8.60 naar qual. Canadatarwe ais voren f5.25 a 5.40 per heet. en f7 per 400 kilo. Rogge 40 ct. lager, f4.50 a 5.30. Gerst. Winter- en zomer- 45 ct. lager. Winter per heet. f3.60 a 4.50 en per 400 kilo f6.75 a 7.30. Zomer- per heet. f3.60 a 4.40 en per 400 kilo f6.75 a 7.25. Chevalier- als voren f4.50 a 5.60 per heet. en f7.75 a 8.50 per 100 kilo. Haver met flauwen kooplust 40 ct. lager verkocht. Per hert. f2 a 3.60 en per 400 kilo f6.60 a 7, terwijl voor puike qual. tot f7.25 werd bedongen, Paardenboonen als voren f5.75 a 6.30. Bruine boonen konden vorige prijzen opbrengen, doch mindere qual. moest 25 ets. lager worden afgegeven. Naar deugd f6.75 a 8.25. Witte boonen konden heden tot ver laagde prijzen, redelijk wel geplaatst worden. Naar qual. werd verkocht f5.50 tot 7.50, doch

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3