Vrijdag 9 December. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Feu 11 e t o n. A". 1892 N°. 8161. esenreertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeverPT odé. Bnitenlandsehe Berichten. AAN DE GRENB. abonnementsprijs, per kwartaal Iramso per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50, - 0.10. BritEAVi KOTERSTBA AT, B 2 7. Adtkrtkntieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Oonrant. .10 Iedere gewone regel meer Driehaai. geplaatst wordt tegen Tweekaai. berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma J. M. VAN DER SCHALK Co. en hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding barer biet- brouwer!) aan de Westvest alhier, wijkB, no. 38, kadaster sectie L, no. 455. Schiedam, den 8sten December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. De Burgemeester van Schiedam brengt by dozen ter kennis van do ingezetenen: Dat de kohieren voor de Belasting op het Per soneel No. 7 en 8 dezer Gemeenteover het Dienstjaar 1892/93, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den Oden December 1892 executoir verklaarden op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 8n December. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. D D X I 8 C II L A N D. De keizer doet zich dagelijks omtrent den loop van het proces tegen den anti-semi- tischen rector Ahlwardt op de hoogte stellen. Het staat vast dat een groot aantal belang rijke stukken uit het ministerie van oorlog zijn ontvreemden in militaire kringen heerscht te dien opzichte groote ongerustheid. Bij de herstemming in het district Arns- walde-Friedberg is dr. Ahlwardt met 10,300 stemmen tot lid van den Rijksdag gekozen; zijn vrijzinnige tegenstander verkreeg slechts 3075 stemmen. By den Rijksdag is gisteren ingediend het wetsontwerp tot verhooging der benrsbe- lasting. De belasting wordt verdubbeld. Bij aankoop van waarden tot 100.000 M. zal geheven worden 20 tot 40 Pfennig voor elke 1000 M. of gedeelten daarvan. Bij koopen boven 100,000 M. van 2 tot 4 M. voor elke 10,000 M. of gedeelten daarvan. Bij de voortzetting van het geding tegen den rector Ahlwardt, verklaarde de verdediger gisteren, nadat het gerechtshof het aanhooren van nieuwe bewijsgronden geweigerd had, zich terug te trekken, daar men hem de gelegenheid tot liet leveren van bewijzen afsneed. Aan de tafel der rechters zoowel als in de zaal ontstond daarop groote beweging. Het openbaar ministerie eischte de zwaarste straf voor deze ongepaste handeling, waarop de verdediger zijne stukken bijeenpakte en de gerechtszaal verliet. De president der rechtbank verklaarde, den verdediger als disciplinaire straf 100 mark boete op te leggen. De behandeling der zaak werd voortgezet. Nerdere verzoeken van den beklaagde tot het hooren van getuigen werden afgewezen en het getuigeuverhoor gesloten verklaard. Op Alhwardts verzoek, werd de verdere behandeling der zaak tot heden verdaagd, opdat hij zich zou kunnen voorbereiden op zijne, door de verwijdering van zijn verdediger zooveel moeilijker geworden verdediging. liet openbaar ministerie had zich tegen die ver daging verklaard. De Reichsanzeiger deelt mede, dat da minis ter van binnenlandsche zaken aan den land raad van het district Friedberg zijn ernstige ontevredenheid te kennen gaf, omdat deze bij de verkiezing een aanbeveling van Ahlwardt onderteekende. F R A N K R IJ K. Eene ministerieele verklaring zal op eene spoedige behandeling van het budget voor 1893 aandringen, maar daar het onmogelijk is daarmede voor 31 December a.s. gereed te zijn, zal het Kabinet 2 vooiloopige twaalfden vragen. Het kredietdat voor de expeditie in 'L'ahomey zal aangevraagd worden, bedraagt 7 millioen. Men verzekert dat het ministerie in zijne verklaring aan de Kamer, met strikte afschei ding van de bevoegdheden der wetgevende e« rechterlijke macht, als zijn oprecht voor- ri 'men zal te kennen geven de Panama- enquête-commissie te helpen om licht te verschaffen in eiken maatregel van comp tabiliteit, met eerbiediging der wet. Deze maatregel zal, naar men gelooft, ruim genoeg zijn om zoowel de commissie als de Kamer te bevredigen. Gisteren heeft de commissie van enquête Humbert gehoord, die administrateur is in de nalatenschap van Reinach. Hij verklaarde dat hjj als zoodanig benoemd werd den22n November, 4y2 ure 's namiddags, en den volgenden dag, '10 A ure's ochtends verzocht hij den rechter om den inboedel van Reinach te verzegelen. Alle vertrekken van Reinach zijn toen verzegeld. De enquête-commissie heeft haar vroeger besluit gehandhaafd betreffende de lijkschou wing van baron Reinach en het in beslag nemen van diens papieren. Men gelooft dat de regeering besloten heeft die lijkschouwing onmiddellijk te doen plaats hebben en dat heden zal mededeelen. BILfilE. De internationale munt-conferentie heeft van den heer Allan, lid van het instituut van civiel-ingenieurs te Londen, een voorstel ont vangen, strekkende, dat alle voortbrengende landen zich onderling verbinden een fiscaal recht te heffen van alle zilver, met uitzon dering van hun gemunt geld, dat uitgevoerd wordt. ENGELAND. Gisteren is te Londen de groote nationale landbouw-conferentie gehouden om te be raadslagen naar aanleiding van den gedruklën toestand van den landbouw. Er is eene resolutie aangenomen ten gunste van eeue verhooging der rechten op invoeren van bui ten, die in concurrentie komen met de Engel- sche voortbrengselen. Voorts eene resolutie ten gunste eener onbeperkte aanmunting van goud en zilver, met uitnoodiging aan de regeering, in dien zin te trachten eene overeenkomst te treffen met de op deBrus- selsche muntconferentie vertegenwoordigde staten. De Fall Mall vernam, dat kapt. Williams, die Lugard te Oeganda verving, wegens zijn slechten gezondheidstoestand verplicht is het land te verlaten. Hij ti ok naar de kust Zijn opvolger, Meijer Smith, was nog niet aangekomen zoodat de Engelsche invloed er tijdelijk niet werkende was. Reuter bevestigt, dat Williams ziek is maar er zijn altijd nog 6 Eng. officieren te Oeganda, waarvan éen hem zal vervangen tot Smith er zal zijn aangekomen. OOSTENRIJK. De minister van oorlog heeft ter openbare Roman van JOHANNES VAN DEVVALL. 16. Midden onder dit alarm hoorde men plotse ling een wildenHongaarschen vloek, bijna onmiddellijk knalde een schot. vBassamaHondenkind, ik zal u Ieeren hoorde men den korporaal Fareza woedend uitroepen, en da kogel floot, doch waarschijnlijk zonder te treffen. Vergeelsch was ook de verdere vervolging van den wakkeren heldReb Pincus had van een onbewaakt oogenblik gebruik gemaakt en wasnog wel roet het tweede paard des rit meesters, te midden van de verwairing verdwenen. Daargelaten deze onaangename gebeurtenis, was het resultaat van deze nachtelijke onder neming niet onbeduidend verscheidene officieren vielen in de handen der ulanenterwijl het andere eskadron uit Clo mot leege handen terugkeerde, daar het geen opstandelingen op zijn weg ontmoet had. Behalve eenige lichte verwondingen had niemand letsel gekregen. Tegen rniddei nacht trok het eskadron .door Fareza geleidin alle stilte weder Wicelowiee binnenterwijl graaf Hancke in Grawolin een onderkomen vondwaar ook de gevangenen goed bewaakt werden en bleventot zij den volgenden morgen naar Krakau getransporteerd werden. Graaf Raphael Braniczki bewoonde in het huis zijns zwageis aan het uiterste linkereind van de iange gang drie vei trekken die ten allen tijde voor zijn bijzonder gebruik bestemd waren en nimmer door andeien in bezit genomen werdenook niet als hij afwezig was. De graaf had verscheidene jaren in het buitenland, en voornamelijk te Rome en Parijs doorgebracht. Hij had aan de Duilsche en Fran- sche hoogescholen een veelomvattende en grondige kennis verworven hij was eigenlijk een geleerde, maar hij had met zijn studeeren slechts éen doel voor oogen gehad, en dit was zijne kennis eens voor de bevrijding zijns vaderlands aan te wenden. Te dien einde -had hij zelfs eenigen tijd de Franscbe militaire academie te Metz bezocht en bestudeerde ijverig strategische werken. Hij behoorde tot de partij van den Poolschen adel, eigenlijk tot het vrije Poolsche comité, waartoe onder anderen ook als leden graaf d'Haicourt, graaf Lafayette en markies De Noaillesen als beschermers het hoofd van de Jezuïeten te Rome, de hertog Von Villahermosade bisschoppen DupanloupHennessy en Stuart behoorden. Graaf Braniczki stond in een zeer nauwe persoonlijke betrekking tot keizer Napoieon den Derde en was een bijzonder gunsteling der keizerin, die den interessanten graaf op alle wijzen begunstigdeen die tevens met of zonder doel den geestigen, ridderlijken vriend hoop gaf op eene mogelijke ondersteuning van de zijde van Frankrijk bij eene nieuwe verheffing van den witten adelaar. Jarenlang had graaf Raphael de Wiadomosci- polskiwelk blad in dien tijd het orgaan der adellijke partij wasmet artikelen van zijne pen voorzien en groote sommenbijna zijn ge heele vermogen aan het nationale doel opge offerd zoodat hij ten laatste naar Polen terugkeerde, van 2ijn geliefd Parijs, zijne geliefde vrienden en gewoonten scheiddeniet alleen om te sparen, maar ook om thuis voor zijne partij te kunnen werken, want de gioote gebeurtenis naderde. Hij bevond zich op het oogenblik in een eigenaardigen en hoogst pijnlijken toestand wegens de bestaande verhoudingen hij was ontegenzeglijk het helderste hoofdhet knapte en flinkste lid zijner partij. Het pro gramma hetwelk deze pai tij opgesteld had luidde Czartoryski als Wladislaw de Vierde koning van Polenop grond van het verdrag van 1815, met behulp van Napoleon den Derde en den paus. Nu echter stond ongelukkigerwijze de socialis*

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1