A°. 2892. Maandag 12 December. N°. 8163. Eerste Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T ODÉ. BüïSEAüï BOTÏhÏtRAAt, E 2 7. Schiedam, 10 December 1892, Met een krijtje aan den balk mag iemand wei deze buitengewone omstandigheid schrij ven, dat hij in dezelfde week tot lid van den Duitschen Rijksdag verkozen, en door een gerechtshof wegens beleediging tot vijf maan den gevangenisstraf veroordeeld wordt Nu, zoo iets wedervoer den Duitschen zeer ge leerden dr. Ahlwardt. De man heeft het verbazend op de Joden voorzien, en geïnsinu eerd, dat aan den Duitschen staat geleverde geweren door een fabriek met Joodsche fir manten m slechten toestand waren afgeleverd. Het proces heeft merkwaardige dingen aan het licht gebrachtmen schijnt bij onze ooste lijke naburen voor niets terug te deinzen, nis het er op aankomt Joden te beschuldigen daar hadden we den moord op een christen kind, die te Xanten duor een Jood zou zijn gepleegd. In dit-geval zoowel als in liet in deze week behandelde is de kwade trouw van de aanklagers duidelijk aan het licht ge komen' n toch, van de zijde der Duitsche regeering is dezelfde dr. Ahlwardt warm aanbevolen als lid van den Rijksdag, en is zijn candidatuur door de plaatselijke ambte naren zeer gesteund. En dit, terwijl alge meen wordt verzekerd, dat de keizer den ïassenstrijd, thans met de Joden gevoerd, ten sterkste afkeurt, hetgeen hij trouwens door de ongenade van zijn hofprediker dr. Stöcker ten duidelijkste heeft bewezen. Het is zeer te hopen, dat keizer Wilhelm II in deze richting zal blijveu voortgaan. Eindelijk heeft de Fransche republiek weder een ministerie; 't heeft getracht het ver- eischte aantal personen te vinden, en behalve een paar nieuwe namen ontmoet men slechts ieden van het afgetreden kabinet in het nieuwe, dat waarlijk onder geen zeer benij denswaardige omstandigheden optreedt. De Panama-zaak is op 't oogenblik de vlieg, die de zalf bederftde parlementaire commissie, voor het onderzoek dezer zaak benoemd, is thans een specie van macht, waarmede het kabinet rekening moet houden. Als eerste concessie is verlof gegeven tot de opgraving van het lijk van den bankier baron Reinach. Men weet, diens plotselinge dood bij het uitbarsten van de Panama-bom heeft achter docht gewekt. Men heeft gevraagd: is hij wel dood; is de begrafenis maar niet een schijnvertooning geweest? Welnu, we gaan het weldra vernemen. Ook of het waar is, dat de broeder van den vorigen president ■der republiek, de heer Albert Grévj, mede van de Panama-ruif heeft gegeten, 'tls ge lukkig, dat de oude Grévy dit nieuwe schan daal niet heeft beleefd. Zjjn schoonzoon, de bekende Wilson, heeft hem leed genoeg be rokkend. De bekende Henri de Rochefort heeft in zijn blad V Intransigeant ofte wel ide Onver zoenlijke mede zijn licht over de Panama- affaire laten schijnen. Terwijl in den aanvang beweerd, nat De la Haye de zaak op gezet als oud-BouIangistzegt werd touw had Rochefort, dat de wind uit een anderen hoek waait. Niemand anders dan de graaf van Parijs, de eenige eenigszins ernstige preten dent naar de Fransche koningskroon, zou de man zijn, die het beruchte vuur heeft aange stookt. De republiek en haar aanhangers zoo ten toon te stellen, dat het Fransche volk er van ging walgen, dat zou de bedoeling van dezen nog altijd van den Fransehen grond verdreven pretendent wezen. En tot staving van zijn beweren noemt Rochefort een naam. Zekere heer Du Féuille, een vertrouweling van den graaf van Parijs, is, ruim voorzien van geld, want dat hebben de Orleansen aan het werk getogen. Hij heeft zich in het bezit weten te stellen van alleilei papieren, die de medeplichtigheid aan de groote oplich terij van een menigte afgevaardigden moeten bewijzen, en bij gelegenheid van de algemeene verkiezingen in 1893 moet de slag geslagen worden. Verder verzekert Rochefort, dat keizer Frans Jozef van Oostenrijk den pretendent in zijn pogingen steunt, en dat zelfs keizer Wilhelm niet ongaarne een koning in Frank rijk zou zien. President Carnot eindelijk begrijpt den toestand volkomen, en ziet reeds het einde na hem een koning op den Fran- schen troon. Niet onaardig verzonnen, dit verhaal, 't Ligt immers voor de hand, dat een pretendent angstvallig de teekenen des tijds bespiedt; dat hij elke zwakheid in de ver schansingen zijner tegenstanders tracht te kennen, en dan moet men zeggen»het oogenblik is niet ongunstig gekozen". We lezen in bet Handelsblad van Ant werpen een merkwaardig verslag. Antwerpen heeft namelijk verleden Maandag zijn betoo ging gehad ten gunste van het algemeen stem recht. 't Stuk is te karakteristiek, om het niet in zijn geheel over te nemen. Aldus luidt het »'t Was goed weêr en daarbij Maandag; dat werkte de manifestatie in de hand, en er was dan ook veel volk op de been. Ten 8 ure kwam de burgemeester naar het stad huis, waar hjj in zijn kabinet de manifestatie afwachtte, omringd door de raadsheeren Van de Walle, Groesser, Van Kuyk, Cuperus en Tonneler. Ondertusschen was de stoet van de Ge meenteplaats vertrokkendrie muziekcorpsen speelden de Marseillaise en het sOngediert", afgewisseld door pas redoublés. Meestal roode en blauwe vlaggen, doch bovenal roode. Transparanten in overvloedom een staaltje te geven van den geest der manifesteei'ders, halen wij aan Krijgen wij het stemrecht niet, Dan gebruiken wij dynamiet. Eu het volgende: Gisteren vroegen wij, Vandaag eischen wij, Morgen Daar zijn er bij die minder hevig zijn: Wjj willen wat is recht, En winnen wat wq willen. En dees: Wie goed is voor soldaat Is ook het stemrecht waard. Onder liet zingen vanAux armes, citoyens eu van »'t Ongediert der Papen" bereikt de stoet het stadhuis. De heer Callewaert doet eene aanspraak en daarna geeft de socialist Van Fletteren lezing van het adres, waarin wordt gezegd dat het volk van Antwerpen het algemeen stemrei ht en de gelijkheid voor a'J? Belgen wil en protesteert tegen de traag heid der commissie van de XXI. In andere landen heeft men bet algemeen stemrecht met geweld moeten veroverenhet moet eene eer voor België zijn, dit op vredelievenden weg te verkrijgen. Burgemeester Van Ryswyck antwoordt dat hij als burgemeester geen rechtstreckeeh belang in de zaak stellen kan, en hij niets te doen heeft, dan de petitie over te maken aan de voorzitters van Kamer en Senaat; persoonlijk is hij echter voor stander van het algemeen stemrecht en bij hoopt, dat weldra heel de gemeenteraad zijn gedachten deelen zal. Hij hoopt dat de mani- festeeiders door hunne kalmte een voorbeeld zuilen geven. En daarmede is het onderhoud afgeloopen. De stoet trekt op naar 't Rubenspaleis, terwijl de socialisten voorbij het stadhuis gaan onder de tonen der Marseillaise en roepende Vivat onze Jan I (Jan van Rijs vrij ck). In de Carnotstraat was, vóórdat de stoet aankwam, heel de straat reeds versperd door de nieuwsgierigen, die zich voor 't Rubens paleis verdrongen. Eene spiegelruit van 1 centimeter dik werd door 't gedrang inge drukt en een persoon met het hoofd in 't glas gestoken; hij kreeg eene schijnbaar erge wonde aan den hals, 't was echter slechts een groote schram, maar't geweldig bloeden deed eenige vrouwen in onmacht vallen. De politie was niet bij machte het volk tegen te houden en het stroomde de zaal binnen. Toen nu de eigenlijke manifestatie er nog binnen wilde, ontstond er een verschrikkelijk gewoel. Velen der aanwezigen, die wat al te veel Maandag hadden gevierd, maakten een helsch leven. Op de meeting werd door sommige redenaars bet algemeen stemrecht geëischt met kalmte, door anderen met ongehoorde hevigheid als men het ons niet geeft, zuilen we 't nemen, was de grondtoon van de meeste redevoeringen! Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM', 10 December 1892. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" werd, ter vervanging van den heer dr. C. J. Vaillant, die wegens vergevorderden leeftijd ontslag had genomen, tot voorzitter gekozen de heer F. Haver- schmidt. Tot directeuren der spaarbank wer den herbenoemd de heeren A. Schieveen en D. F. W. Prins, en tot directeur der depar tementale bewaarscholen de heer S. A. Ver- nède. Bij acclamatie werden weder tot leden der commissie ter beantwoording van de vragen der ïGemengde commissie voor Onderwijs" benoemd de heeren dr. C. J. Vaillant, S. A. Vernède en mr. H. M. C. Poortman. In behandeling kwam thans het twee ledig voorstel van het bestuur, om lo. de vragen der enquête-commissie, die in zake het voorstel-Dordrecht, of het mogelijk zou zijn twee categorieën van leden in te voeren, met verschillende contributie, ontkennend te beantwoorden, en 2o. om te trachten de volksvoorlezingen te doen herleven. Dit voor stel werd na eenige discussie aangenomen. Eindelijk verkreeg de heer P. la Verge het woord om in hartelijke bewoordingen den afgetreden voorzitter, uit naam der leden, dank te zeggen voor het vele, dat door hem voor het departement was verricht. Hedenochtend te 6l/s uur had G. Stolk, werkzaam in de stoombranderij vandegebr. Van der Velden, aan de "Willemskade alhier, by het verrichten van werkzaamheden nabij den besten bak, het ongeluk daarin te vallen, en heeft daarbij zulke ernstige brandwonden, vooral aan het onderlijf, bekomen, dat hij in zorgwekkenden toestand verkeert. Naar zijn woning in de Westfr&nkelandsche laan ver voerd zijnde, werd hem de eerste genees kundige hulp verleend door dr. B. de Bruijn, waarna hij per brancard naar het stads ziekenhuis is overgebracht. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het hoofdbestuur van de vereeniging »Moed, Beleid en Trouw", welke aan de ridders van de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, die op hun ouden dag steun noodig hebben, het leven gemakkelijk poogt te maken, een extra gift van f1000 doen toekomen. Naar wij vernemen, hebben de kapiteins F, P. Francke en W. A. T. de Meester, direc teuren van het sfonds tot ondersteuning der weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier", ten behoeve van liet kapitaal van het londs ont vangen een bedrag van f 1750, waarvan flOOO namens Hare Majesteit de Koningin en f 75u abonnementsprijs, per kwartaal Sraneo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advkktkxtikpkijb: ma 110 gewone regei* met inbegrip v«n eene Conrnnt Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. t .10. - Ml,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1