•x 2*/-" H~, ',artsen?' Hare Majesteit de Koningin-weduwe, r-- .,Hegentes, en zulks als een bewijs van deelne- - '/ming In en ■waardeering van hun streven in het helang der weduwen en weezen van hen, die -vroeger in het leger hunne goede diensten aan het vaderland bewezen. Sr Bij kon. besluit is bepaald dat de sergeants van het korps marechaussee in Ned. Indië, E. A. M. G, R. S. von Luckner en H. K. J. Kloppenburg, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië ais in Nederland, eervol zullen wor den vermeld, en zulks ter zake van hun gedrag bij de ontmoetingen met den vyand in Atjeh, in September 1892. Be gewone audiëntie van den minister van justitie op 43 dezer zal niet plaats hebben. Na overleg met den minister van finan ciën heeft de minister van koloniën gemeend het vroeger geopperde plan, om door tus- schenkomst van een groote W. I. Maatschappij 's lands financieelen steun te verleenen aan particuliere ondernemingen in Suriname, niet te moeten aanvaarden. - Den 28sten November 1892 heeft te Berlijn de onderteekeniog plaats gehad eenar over eenkomst tusschen Nederland en Duitschland tot regeling der aansluiting van den locaal- spoorweg SittardHerzogenrath op de Neder- Ïandsch-Pruisische grens. Be minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeens kennis dat, blijkens mededeeling \an den consul-generaal te Mel bourne, het douanetarief der kolonie Queens land eenige wijzigingen heeft ondergaan, waaronder de verhooging van het inkomend recht op kaas van 3 tot 4 pence per In het Staatsblad no, 257 is opgenomen eén kon. besluit van den 29sten November 4892, waarbij wordt bepaald dat de zorg voor de uitvoering van de wet van 5 Mei 1889 (S/61, no. 48), houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige persocen en van vrouwen, en van de daaruit voortvloeiende besluiten, van het departement van justitie zal worden overgebracht naar het departement van water- slaat, handel en nijverheid. Door het geneeskundig "staatstoezicht voor Zuid-Holland is verklaard, dat het roodvonk opgehouden heeft te Dordrecht epidemisch te heerschen. In de buitengewone vergadering van de Ned. maatschappij van geneeskunde is eene motie aangenomen, verklarende dat de niet-in- zending vaireen adres, betreffende de artsen- wet, het gevolg was van een verzuim en niet' van onwil en er alzoo geen grond be stond tot aftreding van het geheele bestuur. Deze motie werd aangenomen met 60 tegen 31 stemmen. Aan den secretaris dr. Nijhoff werd het door hem aangeboden ontslag ver leend met 70 tegen 21 stemmen. Prof. Pekel haring bracht eene warme hulde aan den afgetreden secretaris. Een voorstel van het hoofdbestuur, om het krediet voor onderzoekingen omtrent de chole- ra-epidemie met f 1000 te verhoogen, werd verworpen. Onlangs maakten we melding van eene door den heer W. M. Houwing, lid der Tweede Kamer, bijeengeroepen vergadering te Frederiksoord, om middelen te beramen ter voorziening in de werkloosheid gedurende de wintermaanden. De toen aanwezigen heb ben zich destijds geconstitueerd als comité voor dat doel. Thans heeft dit comité besloten aan de aeineenteraden (van Havelte, Vledder, Oost en West-Stellingwerf) voor te stellen, als middel van werkverschaffing heidegronden te ontginnen tót dennenbosch met financieele hul van den staat, en zich daartoe bij ge meenschappelijk adres tot de regeering te wenden. Van den staat wenscht men te vragen renteloos voor te schieten de som, welke noodig is tot bestrijding van de kosten van aankoop en het in cultuur brengen van den heidegrond. Eene door een deskundige opgemaakte en door het comité den gemeenteraden tevens aangeboden berekening toont aan, dat het tijdstip van kappen der bosschen op 40 jaar gerekend na verloop van dat tgdperk uit de opbrengst de voorgeschoten som met 3 procent samengestelde rente aan het rjjk kon worden terugbetaald. De staat zou dus gewaarborgd zijn voor financieele schade, de kosten van armenzorg en alzoo ook de behoefte aan financieele hulp van het rjjk zouden in de daarbij betrokken gemeenten zeer verminderen, terwijl boven dien door productieven arbeid aan de nadeelen van het s»elsel van bedeeling een einde zou gemaakt worden. Men schrijft uit het district Vechel hét navolgende aan het Centrum Een curieus staaltje van de vrijheid der verkiezingen, althans m ons district, is het volgende In eene der voornaamste gemeenten, wier naam ik voorshands nog wel zwijgen wil, gaat het aldus toe: Bij het stembureau zit de secretarisdeze vult alle briefjes in. Want het is hier een gebruik, dat iedereen zijn briefje op het bureau laat invullen, of liever gezegd, men ruilt het blauwe biljet in tegen eeD, waarop de candidaat der kiesvereenïging staat en welke briefjes, ditmaal ingevuld met den naam Van Vlijmen, bij de stembus op tafel lagen. Vandaar dat die secretaris reeds ia tie herberg heeft gezegd, dat alle briefjes, welke ingevuld medegebracht waren en alzoo niet waren ingevuld of omgeruild ten raadhuize, op jhr. De la Court waren uitgebracht. Zoodoende zijn aldaar verschillende per sonen bang en durven zij niet tegen dien secretaris optreden. Zoo iets gebeurt in tegenwoordigheid van het hoofd der gemeente en van twee leden van den raad. r Het Vad. meldt: 5 Bij het St.-Nicolaasfeest was het aan de cadetten verboden (waarom?) eet- endrinkr waren te ontvangen. Wat er toch gestuurd werd, is dientengevolge aan arme kinderen afgestaan, en daaronder bevonden zich een blikje sardines en een busje Worcester saus. In de Engelsche fabrieksdistricten is eene nieuwe werkiieden-vereeniging opgericht >De broederschap der reine lippen (the Brother hood of clean lips)". Als er éen land is, waar zulk eene ver- eeniging of liever de toepassing van het be ginsel dringend noodig was, dan is het wei ons Nederland. Van de kleinste jongens af hoort men onophoudelijk de liederlgkste en godslasteriijkste taal op straat, en zonder dat drift of hartstocht daartoe aanleiding geeft. Ook zonder overdrevenkuischheid schaamt/ men zich over de woorden en uitdrukkingen; die men voortdurend hoort uit den mond van mannen en knapen. Bij velen is de grootste vloek in den mond bestorven en de gemeenste en platste uit drukkingen worden gebezigd om de eenvou digste meeningen uit te drukken. Zou eene vereeniging kunnen strekken om daarin verbetering te brengen Wij vreezen, helaas, dat de leden der vereeniging slechts bestaan zouden uit hen, voor wie zij niet noodig is. (Arnh. Ongetwijfeld herinneren velen zich nog, tot hun schade destijds kennis gemaakt te hebben met de verzekering-maatschappij nde Eersteling", laatstelijk gevestigd Jan-Pietersz.- Koenstraat te 's-Gravenhage, wier directeur H. v. E. tot 4 Va jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens bedrieglijke handelingen. Een van de mede-directeuren Dorrestein, nam bijtijds de wijk naar Amerika en fun geert aldaar als land-agent der Watchins- company, gevestigd te New-York, Broadway. Zijne conditiën zijn zeer voordeelig en hij tracht Hollandsche werkkrachten naar Amerika te lokken onder de schoonste be loften, welke blijkens een ontvangen schrijven niet of slechts voor een klein gedeelte vervuld worden. Verschillende per sonen uit Nederland zijn reeds het slachtoffer geworden van hunne goedgeioovigheid. Thans verschijnen weer in een paar Hollandsche courantjes -advertentiën om meisjes naar Amerika te doen komen en worden daartoe gebezigd jongelieden, die eene huwelijksaan- vrage doen stellen. Aanbeveling verdient het dus, op zijn hoede te zijn. Eene merkwaardige coïncidentie. Op den spoortrein uit België naar 's-Gravenhage ver liest door het openslaan van een portier, op de hoogte van de Delftsche Poort te Rotter dam, de heer Murray uit Den Haag, met andere papieren, drie bankbiljetten, een van f200, een van f100 en eef van f60. In een brievenbus aan de Delfecbe Poort te Rotterdam wordt een enveloppe gestoken roet drie bankbiljetten, een van f200, een van f100 en een van f60, geadiesseerd aan den heer M. te Biussel, welke brief is ver- lorengegaan. Verband tusschen deze twee voorvallen bestaat er niet, maar de bedragen, het oord en de initialen der verliezers zijn dezelfde. De door de sneeuw bij de jeugd ontwaakte liefhebberij om met sneeuwballen te gooien kwam een dienstmeisje gisteravond in de Jonkerfransstraat te Rotterdam duur te staan. In die straat kreeg zij van een der vele ïkochelende" jongens een sneeuwbal vlak in het gelaat, waardoor zij, waarschijnlijk omdat er eenig hard voorwerp in zat, behalve eene neusbloeding ook eene vrij diepe wonde boven het linkeroog kreeg. Zjj is naar hare woning in de Goudschestraat gebrachtzij had veel bloedverlies en miste het gebruik van een oog. (W. 22. Ct.) In het geheel zijn 3200 arbeiderswoningen door de j> Vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen", te Amsterdam, gesticht, dat is nog veel te weinig in verhouding tot 40,000 arbeidersgezinnen daar ter stede. In 1874 waren te Amsterdam 3250 kelder woningen met 18,355 bewoners, die door de gezondheidscommissie werden afgekeurd hiervan bestaan thans nog 3000. In den Jordaan en de zoogenaamde Israëlie- tische buurt wonen circa 400,000 menschen saamgepakt. Te Hoogezand is het verbod van samen scholingen van meer dan drie personen nog altijd van kracht Toen echter Maandagavond de heer F. Domela Nieuwenhuis te Kleine- meer voor een talrijk publiek was opgetreden, werd hij na afloop van zijne rede door een groote menschenmassa waaronder velen gewapend waren met revolvers (er werd herhaaldelijk geschoten) naar het station gebracht. Alles is echter vreedzaam afgeloopen. Een macht van 12 marechaussees was op de been. Aan de fabrieken te Oude-Pekela is de ai-beid hervat en de rust hersteld. De ont slagen socialist Bartels heeft aan de overige fabrieken geen werk kunnen krijgen en is reeds van daar vertrokkende arbeider Lotstra, die niet langer wilde werken, omdat Bartels was ontslagen, colporteert thans met ÏÏecht voor Allen. Van de gedetacheerde infanterie zijn naar het garnizoen ie Gronin gen teruggekeerd een sergeant, een korporaal en 14 soldaten, zoodat nog aanwezig zjjn 1 luitenant, 1 sergeant en 15 soldaten, bene vens 40 marechaussees. Te Nieuwe-Pekela bestaat sedert het vorige jaar eene meisjesvereeniging, die zich tot taak stelt voor minvermogenden kleeding- stukken te vervaardigen. Thans is eene dames- vereenïging opgericht, die aan onvermogende gehuwde vrouwen gratis onderricht wil geven in het vervaardigen en verstellen van klee deren. Te Nijemirdum (Fr.) is in een snippennet een arend gevangen. De vogel, met eene vlucht van 6 voet, had nog een gedeelte van een haas in den bek. Te Uffeïte in Drente bomen in den laatsten tijd herhaaldelijk vechtpartijen voor, waarbij messen en revolvers als wapens dienst doen. De politie, hoe ook versterkt door mare chaussees, is niet in staat deze ongeregeldheden te beletten. Zondagnacht o. a. is zekere G. Kiers zoodanig aan het hoofd verwond, dat geneeskundige hulp uit Diever moest worden ingeroepen. De man had een snede meteen mes over de wangen en door de tong. De vermoedelijke dader is bekend. De personen uit Grave, die door een dollen hond waren gebeten en op rijkskosten zich naar het instituut van prof. Pasteur, te Parijs, hadden begeven, zijn in goeden welstand terug gekeerd. Op last der justitie te Roermond is te Weerd het lijk van eene onder verdachte om standigheden overleden jonge boerendochter in beslag genomen. Het zal gerechtelijk ge schouwd worden. Dr. Ollivier deelt in de Samaine médicale mede, dat in de hospitalen te Parijs vele ge vallen van mondzeer voorkomen bij kinderen, en dat hem gebleken is dat vele dezer kinderen afkomstig zijn uit stadsdeelen, waar het mond en klauwzeer onder bet rundvee voorkomt, en dat vele der aangetaste kinderen met melk dezer dieren waren gevoed. Hij waarschuwt dus tegen bet gebiuik van ongekookte melk, eene waar schuwing, ook bier te lande niet van onpas," nu ook hier weer deze ziekte heerscht. Rotterdam De gemeenteraad heeft be sloten, aan de heeren Hubrecht en Hoefer te antwoorden, dat in zake de tijdregeling geen termen gevonden zijn om in deze quaestie eenig initiatief te nemen, doch dat, indien de Middeneuropeesche tijd voor de spoor wegen enz., in Nederland wordt aangenomen, de raad zal medewerken om dien tjjd ook voor het burgerlijk leven in te voeren. De heer "Weruméus Buning is opnieuw ge durende 3 jaar herbenoemd als directeur van het »Museum voor Land- en Volkenkunde". Maassluis. Aangezien door de heeren H. P, N. Halbertsma en W. E, Cramer, te 's-Gravenhage, geen gebruik is gemavkt van den verlengden termijn van zes maanden, in zake den aanleg en exploitatie van een tramweg van Delft naar de gemeenten De Lier, Naaldwijk en Maassluis, is hunne aan spraak op de door den gemeenteraad verleende concessie, voor zooveel deze gemeente betreft, vervallen. Een zandtrein, komende van den Hoek- van-Holland, is met volle vaart alhier in de haven gereden. Vqf wagens met zand stortten naar beneden voordat men er in slaagde den trein tot staan te brengen; de locomotief was achter de -wagens geplaatst. Ontijdig remmen door den machinist wordt als oorzaak van dit ongeval genoemd; het was hem bekend, dat de trein voor de spoor brug, welke niet gesloten was, moest stil houden. Er is niemand bij omgekomen of gewond. De vaart is gestremd. Delft. Tot directeur der gerneentereini- ging is benoemd de heer M. G. J. Fock te- Harlingen. r-T' -v *r t

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2