z A0. 1892. Maandag 12 December. N°. 8163, Tweede Blad. Feuilleton. esenveert get© Jaargang, AAN" DE GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: 7. ODÉ. Buitenlaiulsclie Berichten. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85, - 2.50, - 0.10. BUREAU: BOTEBITHA1T, 2 7. AnvERTKKTiEPRtjs: van 1—10 gewone regel» met inbegrip van eene Courant10 Iedere gewone regel meer .-»>•! Dribmaai. geplaatst wordt tegen twrkhaae. berekend. u i t s c II L A S 1). De pers houdt zich bezig met y>Die Brei B.", de verhoogde belastingen op bier, bran dewijn en de beurs, welke door de regeering worden voorgesteld tot dekking der meerdere legerkosten. Algemeen heeft men daartegen ernstige bezwaren en men gelooft niet, dat de Rijksdag ze in dien vorm goedkeuren zal. Uit het bier wil de regeering 32Va mil lioen mark slaan, uit den brandewijn 12'/a en uit de beurs 13, 58 millioen dus uit de drie belastingen. Het stelsel van inkomstenbelasting met eigen aangifte, voor wie meer dan 3000 mark inkomen hebben, blijft in Duitschland heil rijke gevolgen voor de schatkist dragen. Tegenover 1,997,638 belastingplichtigen in 1891, werden onder het nieuwe stelsel inge- -schreven 2,435,858, wat eene bate aan de schatkist gaf van 35 millioen, te weten 26 in de steden en 9 op het land, In 1891 was het totaal inkomen 4,273 millioen thans, in 1892, is het 5,724 millioen geworden. In het proces tegen Ahlwardt heeft het O. M. verklaard, een onderzoek te hebben ingesteld naar de oorzaak der ziekte van den beschuldigde. Donderdag zouden er bij den beschuldigde drie poeders en een üescbje zijn gevonden, en volgens de daarbij gevonden inlichtingen in geheimschrift en de doorge- neesheeren waargenomen verschijnselen, zou men moeten denken aan vergiftiging. Ahlwardt verklaarde niet te weten waar de gevonden voorwerpen vandaan zijn gekomen. Het O. M. verzocht het hof niet op de omstandigheid in te gaan, en hield daarna zijn requisitoir. Het openbaar ministerie besloot het pleidooi, dat verscheidene uren duurde, met de ver klaring, dat de openbare behandeling voor het binnen- en buitenland duidelijk heeft aan den dag gebracht, dat het vertelsel onwaar is. dat Ahlwardt beweerd heeft van de on bruikbaarheid in den oorlog van ons vuur wapen het ligt helder voor ieders oogen, dat dit wapen ook in den oorlog, als het daartoe komen mocht, blijken zal goed te zijn. Het openbaar ministerie vroeg voor Ahlwardt eene gevangenisstraf van anderhalf jaar. Ahlwaidt is, wegens driemaal gepleegde strafbare beleediging, tot 5 maanden gevan genisstraf veroordeeld. In de overwegingen van het vonnis wordt o. a. gezegd, dat bet onderzoek der geweren uit de fabriek van Löwe door militairen het schift jrc-ndste resultaat opleverde, en Ahhvaidt dus blijkbaar schreef over dingen waarvan hij niets wist. Afdoende weerlegd is ook de beschuldiging, dat '1500 geweren valsch gestempeld zouden zijn. En eindelijk zijn strafbaar de krenkende beleedigingen jegens enkele bijzondere personen, zooals de buksenmaker Kirch. De Beich&anzeiger bevat het verbod door den Hamburgsclien Senaat van den invoer van runderen, schapen, geiten en varkens uit Nederland naar Hamburg. De keizer en de keizerin zijn Woensdag avond naar Hannover vertrokken. Woensdagavond gaf de rijkskanselier een groote parlementaire soiree, waaraan alle te Berlijn aanwezige leden van den Rijksdag, behalve natuuriijk de sociaal-democraten, en de gemachtigden der bondsstaten, reeds aan gekomen om heden bij de eerste lezing der legerwet tegenwoordig te zijn, deelnamen. Ook verscheidene redacteurs van groote bladen en correspondenten van buitenlandsche bladen waren genoodigd. F R A N.K R IJ K. De heer Ribot had gisteren een onderhoud met den Zwitserschen gezant over de Fransch- Zwitschersche conventie. Men hoopt zóóver te komen, dat het resultaat in het Parlement gunstig zal kunnen zijn. Ribot en Bourgeois zullen aan de enquête commissie de verantwoordelijkheid overlaten van het Panama-dossier openbaar te maken. Voor de commissie van enquête heeft Vian, afgevaardigde van Seine-et-Oise, gezegd dat wijlen Barbe zich ongeveer met alle finan- cieele ondernemingen inliet. Vian gelooft niet dat de door Barbe ontvangen som betrekking had op de Panama-maatschappij, en hij voegt er bij dat er in de boeken der dynamiet- maatschappij geen spoor te vinden is van de 500,000 frs., welke Barbe ontvangen zou hebben. 3 abrousse, afgevaardigde van Corrèze, ver klaart dat een zijner ambtgenooten hem mede gedeeld heeft, dat met hem eene poging tot omkooping was beproefd. Quesnay Ie Beaurepaire, procureur-gene raal, is tot pt -sident van het hof van cassatie benoemd. De wetsdoctoren zouden gisteravond te Beauvais bijeenkomen. De opgraving van het lijk van Reinach is op hedenochtend bepaald. Men verzekert dat de ontzegeling der pa pieren van baron Reinach den 14den dezer zal plaats hebben. De Panama-zaak, zoo vruchtbaar in schan dalen, zal, naar men zegt, ook nog tot een be langrijk proces aanleiding geven. Men weet dat verscheidene der in beslag genomen chêques, ten bedrage van 500,000 frs-, de handteeke- ning dragen van den oud-minister Barbe. De erfgenamen van baron Reinach eischen nu 300,000 frs. terug van de erfgenamen van den heer Barbe. daar deze som, volgens hun zeggen, moest dienen tot de oprichting eenei maat schappij, aan het hoofd waarvan baron Reinach zou komen te staande minister is echter zijne belofte, om deze maatschappij op te lichten, niet nagekomen. BELGIË. In de Dondeidag gehouden zitting \an het munt-congres te Brussel heeft de Russische gevolmachtigde Raffalovitch verklaard, dat, zijns inziens, eene regeling der verhouding tusschen goud en zilver in den tegenwoor- digen toestand der internationale betrekkingen niet mogelijk is. De Nederlandsche gevolmachtigde Borise- vain heeft uitvoerig de oorzaken voor de daling van de zilverprijzen nagegaan. Deze daling wordt veroorzaakt, daar het zilver als munt in minder aanzien gekomen is. Spieker vreesde echter niet voor een overstrooming van zilver, mits het hersteld worde in zijn vroeger aanzien en de vrije aanmunting ingevoerd worde. De uitsluitende verantwoordelijkheid mocht men niet op de Yereenigde Staten wei pen. Men ondervindt thans dus besloot spreker de gevolgen van de droombeelden van 1870. DeheerBoissevain betreurde het, dat de heer Rothschild zijn voorstel heeft teruggenomen. In weerwil van de bewering van eenige Engelsche en Duitsche bladen is het onjuist, dat de ehef van het Belgische kabinet zou hebben verklaard dat de munt-conferentie op niets is uitgeloopen en dat de Duitsche, Oostenrijksciie en Zwitsersche afgevaardigden zich voor het einde dezer week voorgoed zouden terugtrekken. LUXEMBURG. In de Kamer is een schuldconversie, met rentevermindering van 4 tot 3Vj percent, aan gekondigd, waardoor 230,000 franken zullen worden bespaard, die tot verbetering der ambtenaars-traktementen zullen worden aan gewend. Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 17. De geestelijke, prior Severinbehoorde tot de partij der opstandelingen en had veel invloed. Hij was heden met het doel naar Wicelowiec gekomenom te beproeven graaf Raphael wegens zijn teruggetrokken houding, wat betreft •den opstandvan inzicht te doen veranderen. Aanstonds na het diner had hij den graaf om -een onderhoud verzocht en den generaaldie in dien tijd minister van oorlog was, en den vorstdie hoewel ai istocraattoch met alle kracht de opstandelingen ondersteunde, als hulp medegenomen. De graaf gevoelde een hevige tegenzin tegen •den geestelijke; hij was reeds vast besloten hem weerstand te biedendoch in weerwil daarvan hoorde hij hem met vriendelijkheid aan. De onderhandelaar begon eerst over de ge lukkige omstandigheden te spreken, waaronder de opstand van het Poolsche volk begonnen wasen voerde daarvan een menigte bewijzen aan. sUw Eerwaarde houdt slechts van tabak in den vorm van korrelsviel hem graaf Bra- niezki na eenigen tijd met een voorkomend lachje in de rede en zag naar de doos in zijne band. »Muar gij zult er zeker niet tegen heb ben als wijkinderen van de wereldhier eene sigarette rooken Men bediende zichen onder het aansteken maakte de graaf onverschillig de opmerking dat hij voor zich geloofde, dat de uitbarsting veel te vroeg gekomen was. De prior haastte zich dit te wederleggen en riep hierin den generaal te hulp. Terwijl deze heeien zoo spraken en met zeer veel woorden het tegendeel beweerden zat de vorst met uitgestrekte beenen, staarde aandachtig naar een hoek der kamer en nam geen deel in het gesprekde graaf streek langzaam en vol gedachten over het voorhoofd. Als de tongen der beide heeren een weinig tot rust kwamen haastte hij zich hun nieuwe stof te geven daardoor behield hij de leiding van het gesprek aan zich. Hij toonde daarbij evenveel hst als geduld, ja, menigmaal scheen het, alsof het hem genoegen deedzijne tegenpartij steeds meer in het nationale gebrek der Polen te zien ver vallen in de zucht namelijkom met veel omhaal van woorden steeds om het onderwerp heen te draaien. sDeze zoogenaamde nationale verheffing en diegenenwelke haar leidenhebbenin weerwil van alles wat zij zeggen reeds veel gedaan mijne heerenom hunne vrienden in het buitenland in even zoovele tegenstanders te veranderensprak hij met een welwillend gelaat en stieek daarna langs zijn baard. cGiaaf Braniczki ik bid u 1" riep de gene raal zeer ontsteldterwijl de prior door een handgebaar protesteerde. sZijt gij niet van mijn gevoelen? Het bewijs is tochgeloof ikniet ver te zoeken de na tuurlijke gevolgen er van zijn dat de Oosten rijkers zich met de grap vermaken, en wij juist heden een zeer lastige inkwartiering in liuis gekregen hebben." »Gij hebt gelijk, wij hebben ons vijanden gemaakt," mengde zich nu op eens de vorst in het gesprekterwijl de anderen nog naar woorden zochten. «Maar, vergeef me, graaf, gij hebt ongelijk, als gij ouzo zaak een giap noemt, en zulks ten aanhoore van iedereen. Er is veel vuil bij de -waseh dat stem ik u toe maar zij moet daarom juist in huis gewasschen worden." J Dat is waar 1" riep de generaal met grooten ijver, vdat is ook mijn gevoelen! Ik las eei- gisteren een artikel in de Csas; het was uit De Waarheid overgenomen «Dat artikel was van mijne hand 1" viel hem

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5