Binnenlandsciie Berichten. ENGELAND. Volgens gerucht is nog vóór de opening van het Parlement op 31 Januari a.s. eene ■wijziging in het ministerie te wachten, daar lord Rosebery zich verzet tegen enkele voor name punten van Gladstone's homerule- ontwerp. Naar de Times verneemt, zal Portal naar Oegenda vergezeld worden door 500 soldaten van den sultan van Zanzibar. OOSTENRIJK. In de Kamer van afgevaardigden is door den minister van financiën een ontwerp- kredietwet ingediend voor de eerste 3 maan den van 1893. Jii Ween en wordt gemeld, dat het bestuur der vereeniging tegen het anti-semitismeaan den Kamer-president Smolka een adres heeft - overhandigd, houdende verzoek tot onder- diukking der anti-semitische manoeuvres in de Kamer. De heer Smolka antwoordde, dat hij de wijze, waarop de anti-semitische afgevaar digden zich in de Kamer gedroegen, ook grootelijks afkeurde, maar dat het reglement hem geen macht gaf daartegenover krachti ger op te treden dan hij reeds deed. Te Königgratz is oproer ontstaan in de gevangenis. De tweehonderd gedetineerden hebben letterlijk alles stukgeslagen en waar zich stroo bevond, dat in brand gestoken. De gendarmerie en de te hulp geroepen brandweer hadden een uur werk om brand en oproer te beteugelen. De leiders z a ach ter slot en grendel. ZWITSERLAND. De Fransch-Zwitsersche handelsovereen komst is met algemeene stemmen door den Nationalen Raad aangenomen. SPANJE. In het onderhoud, hetwelk de koningin regentes gisteren gehad heeft met Canovas de Castillo en den president van den Senaat, hebben dezen beiden ten stelligste op het be noemen van een Kabinet-Sagasta aangedrongen. Naar men zegt, zou het Sagasta's plan zijn de Kamers in April te doen bijeenkomen ter behandeling van de begrooting, econo mische hervormingen en eene schatkistwet. S E R T I E. Eene depêche uit Belgrado aan de Weener Rolitische Correspondenz meldt, dat de Sfcupi- schma den 28n dezer ontbonden wordt en de verkiezingen zullen plaats hebben in de tweede helft van Februari. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De minister van financiën Romero blijft deel uitmaken van het ministerie. Het aftre den van den minister van binnenlandsche -zaken Quintana heeft de president goedge keurd. De ministerieele crisis is hiermede geëindigd. de graaf in de rede, terwijl hij den spreker ernstig aanzag. »Ah Pardon Ik vermoedde niet »lk sta er voor in Ik schreef waarheid Eene hevige ontroering en eene niet geringe veilegenheid maakten zich van de drie mannen roeester. De geestelijke begon het eerst den giaaf op vriendelijken toon verwijten te doen. »lk deed wat mijn plicht wasmetj meer of minder," hernam de graaf zonder den min sten schroom. »Ik ben overigens dit zult gij mij toch wel toestemmen, - zeer verschoonend daarbij te werk gegaan. Wij zijn, heiaas, geen Romeinen. De ware patriot houdt zijn volk nu en dan den spiegel eens voor, toont het zijn waar gelaat. Hij veiricht daarmede eene goede daaden 't gelukt hem somtijdsde waarheid ingang te doen vinden. Gij trekt de schouders op." alzoo wendde hij zich tot den vorst; »gij hebt gelijk want over het algemeen ontvangt men weinig dank van de taenschen, indien men hnnne innerlijkste behoeften blootlegt, hun een AFRIKA. Te Londen heeft de Zuidafrikaansche ver eeniging thans het prospectus doen verschij nen voor de vorming eener sAfrican-Trans- con tin en tal-T elegraph-Company", met een kapitaal van 400,000 p. st. in stukken van 4 p. st., eene maatschappij, die een telegraaf wil aanleggen van Fort Salisbury in Ma- shonaland, via Nyassa, Tanganyka en Uganda naar "Wadyhalfa. Met den aanleg der lijn Nyassa-Uganda zal worden aangevangen. CHINA. De regeering heeft nu de noodige gelden bewilligd voor de uitbreiding van de telegraaf lijn van Isia, ten zuiden van den Grooten Muur, tot aan Bruntsi, in Middel-Azië. TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 9 December. Beslist werd Dinsdag de mailcontracten in de sectiën te onderzoeken. Bij de justitiebegrooting heeft de heer Levy het stelsel verdedigd van het geven van schadevergoeding bij onschuldig ondergane preventieve hechtenis. De heer Hartogh bepleitte een partieele her ziening onzer burgerlijke wetgeving boven een algeheele herziening van het burgerlijk wetboek en vroeg krachtige voorziening tegen de zwendelarijen van de zoogenaamde zwarte bende, die onzen handelsnaam in het buitenland benadeelt. De heer Tijdens vroeg maatregelen tot betere verzekering van de veiligheid van per sonen en goederen in het noorden van de provincie Groningen. De heeren Van Beuningen en Dobbelman waarschuwden er tegen om bij de sociale en arbeidswetgeving de industrie te veel te be moeilijken, Laatstgenoemde wees op de be zwaren tegen den achturigen arbeidsdag. De heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) drong aan op bekendmaking van 's ministers inzichten in zake de bevoegdheid der burge meesters ten opzichte van het recht vfm ver eeniging en vergadering. De heer Van der Feltz verzocht ook ebn krachtige bestrijding van het verzet, naar aanleiding van het gebeurde te Appelsga. De heer Heldt bestreed den heer Van Beu ningen. De heer Oppedijk vroeg of ook het gebrek aan godsdienstzin de oorzaak was van de toe standen in Beerta. De heer Smeenge vroeg voorziening in som mige onderdeelen der voogdij. De minister van justitie hechtte veel ge wicht aan den arbeid der commissie van het burgerlijk wetboek, maar zag geen reden om het cassatierecht van den Hoogen Raad uit te breiden, wees op art. 385 van het straf wetboek, dat tegen het misbruik van naam en firma waakt, en beloofde te overwegen waar denkbeeld van zich zeiven geeft en hun bet heerlijke van een oprecht en edel leven onder het oog brengt. Slechts wanneer een hun valschelijk iets voorspiegelt, hun sprookjes verhaalthen vleithen stelselmatig verblindt en slechter maakt, dan is men hun man. Ik wil echter dezen laatsten niet gelijk zijn om alles in de wereld niet f* Na deze woorden ontstond er een pauzede drie heeren waren verlegen. »Gij staat op een verheven standpunt, en juist daarom moesten mannen, als gij zich bij ons aansluiten om het groote doel te heipen bereiken. Gij moet u met het naar vrijheid dorstend volk vereenigenbet zuurdeeg ziin dat doordringt. Vorst Czartoryski zelfs heeft de nationale regeering erkend, waarom doet gij het ook niet, gij, een van de meest bevoorrechte zonen van Polen V' sprak de prior, sOradat ik achting voor mij zelf gevoel omdat ik met een man, die een Garibaldi wet tigde, met een anarchist, met een laag, zelfzuchtig of verder zal moeten gegaan worden. De qnaestie van schadevergoeding bij preventieve hechtenis wil hij gaarne bestudeeren. Princi pieel is hg er een voorstander van. De vreemdelingenwet mag niet gebruikt worden om vreemde prostituées te weren. Slechts bij hooge uitzondering mag van eene arbeidswet worden afgeweken. Bij de regeling der sociale quaestie moet het belang der in dustrie en dat van den werkman samen be hartigd worden. Aan den heer Tijdens zeide hij, dat men voorzichtig moet zijn in het in grijpen in bepaalde toestanden. Bleek de nood zakelijkheid, dan zou hij het met kracht doen. Overigens herinnerde hij dat, wie wind zaait, storm oogst. De heer Tijdens noemde dit een ongerecht vaardigde insinuatie: de onlusten in Gronin gen hadden niets te maken met het optreden der radicalen. De minister verklaarde nader, dat de locale autoriteit allereerst moet optreden, maar bij aanvrage rekenen kan op den steun en de hulp van hoogerhand. Een algemeene aan schrijving aan de burgemeesters tot toepassing der vereenigingswet. acht de minister onge- wenscht. Het debat werd hierna gesloten en de zitting verdaagd tot a.s. Dinsdag ten 41 ure. SCHIEDAM, 10 December 1892. Uit een rede, door mr. Heemskerk te Hil versum gehouden, ter verdediging eener groote uitbreiding van kiesrecht, blijkt, dat hij de toekomst der anti-revolutionnaire partij, niet tegenstaande het verschil van gevoelen over deze zaak, niet duister inziet. Althans in het Standaard-verslag over die rede leest men 3>Voor scheuring vreest spreker niet. Ons beginselde overheid aan God gehoorzaam in het staatsbestuur, zal ons bijeenhouden het trotseerde wel zwaarder stormen. ^Scheuring acht spr. onmogelijk. Immers, de quaestie wordt niet in een kiesvereeniging, niet op een deputatenvergadering beslist, maar in de Kamer. Dr. Kuyper, dat wil spr. wel zeggen, zal daar niet optreden, al wenschte de Trot. Noordbr. dat ook. De Kamerleden maken het dus uit. Komt men dan later weer voor nieuwe verkiezingen, dan zal onzer zijds wel gevraagd wordenZijt ge anti- revolutionnair Maar niethoe was uw oor deel over deze of gene wet? De zaak komt dus vanzelf in orde." Overigens scheen de heer Heemskerk het ontwerp-Tak alleen aannemelijk te vinden, als men er in slaagde het huismanskiesrecht daarop te enten. Theorie en practqk. Onder de middelendie op het aanstaande sociaal democratisch congres zullen ter sprake komen, om de kosten, aan de uitgave van Hecht voor Allen verbonden, te verminderen, behoort ook verlaging van de zet- en druklooneu. De afdeeling sWolvega" doet n.l. het voor- menschmet een priester van den leugen met een Mieroslawski niets gemeen wil hebben riep de graaf met vuur en richtte zich op. fcWat dit ongelukkig mensch onderneemt, leidt zeker ten verdc-rve. Een verloopen mensch, die in een gemeene Parijsche herberg zijn God en zijn vaderland zoo verlaagde, dat hij met zijn beminde in dronkenschap een toost aan hen w'jdde, dat mensch aan het roer van mijn aim, ongelukkig vaderland, dat is te veel!" Zijne stem was onder het spreken luider gewordenzijne oogen fonkelden van veront waardiging en toorn, zoodat de anderen het niet waagden hem aan te zien. Daarna, als schrikte hij voor zich zeiven, voegde hij er op gematig der toon bij zDat is eene zware beproevingeen onheil- verspreidende, nimmer te herstellen zaak. Zij draagt reeds hare vruchten. Denk aan mijne profetie en loat ons nu, als gij het goedvindt, over iets anders spreken". Hij stond op en belde, Toen de bediende stel om te onderzoeken wat er gedaan of nagelaten moet worden om het jaarlijksch tekort op Recht voor Allen in het vervol te voorkomen, en dat voorstel wordt gemoti veerd met de meedeeling dat »er zijn, die meenen dat zet- en drukloon, administratie en expeditie te hoog zijn in verhouding tot den levensstandaard der arbeiders, die aan het tekort hun zuurverdiende centen moeten offeren. Men is zoo luidt de toelichting wel 'overtuigd, dat bun, die aan Recht voor Allen verbonden zijn, een smensch waardig bestaan toekomt", maar zij, die het betalen, meenen ook zulke eischen te mogen stellen, en zoolang dezen daarvan verstoken zijn, meenen zij, idat alles, wat op hun kosten geschiedt, niet met het oog op het ideale, maar naar de werkelijkheid dient te worden berekend". Volkomen juist, maar de vraag is toch ge oorloofd, waarom men van die zijde dan steeds andere werkgevers zoo kras veroor deelt, indien ook zij bij de vaststelling der loonen met de werkelijkheid rekening houden. Volgens de pas verschenen nieuwe uitgave van Nïjgh Van Ditmar's advertentie-catalogus, worden er in ons land ongeveer 740 dag-, week- vak- en advertentiebladen uitgegeven. Fabrieken van Kunstkoffleboonen. Dr. Van Hamel Roos deelt in het Maand blad tegen de Vervalschingen het volgende mede Onze lezers zullen zich berinneren, dat wij vroeger herhaaldelijk wezen op den invoer van kunstkoffie uit Duitschland, d. w. z. nagemaakte koffieboonen, bestaande uit meel, gemengd met koffiedik. Wij meenden, dat deze industrie thans overal óf verboden was, bf wegens gebrek aan afnemers opgehouden had te bestaan. Doch het tegendeel blijkt waar te zijn. Een der medewer kers van de Revue internationale des Falsification», dr. Murga, directeur van het laboratorium te Sevilla, zond aan den redacteur van dit blad twee monsters nagemaakte koffieboonen in onga- branden en in volkomen afgewerkte» toestand, met de mededeeling, dat-er .in genoemde plaats niet minder dan drie fabrieken bestaan, welke deze kunstproducten afleveren. Voor den koffie handel zou het zonder twijfel van groot belang zijn, te weten te komen waarheen deze s koffie" verzonden wordt. Al willen wij aannemen, dat deze hoonen, alléén verkocht, zeer spoedig her kend zullen worden, blijft het uiterst moeilijk, vooral voor niet-deskundigen, se te onderscheiden, indien zij bij groote partijen echte koffie ge voegd worden en heeft het publiek groote kans, bedrogen te worden. Ware het eene quaestie van localen aard, wij zouden het voor den koffiehan del in het algemeen van minder belang achten j doch waar drie fabrieken aan het werk zijn, is het natuurlijk aan te nemen, dat zij hare waren naar alle richtingen exporteeren en is dus voorzichtigheid ten zeerste aan te raden. Wij onderzochten deze kunstboonen en be vonden ze als gewoonlijk uit schier waardeloos binnenkwambeval hij hemthee en wijn te brengen. De drie heeren begrependat hunne zaak voorloopig verloren waszij zagen elkander beschaamd en toornig aan, en zwegen. Later, onder een glaasje wijn kwam het gesprek nog eens op de gebeurtenissen van den dag terug; men overwoog de maatregelen welke Oosten rijk nam, gewaagde nog eens van de ulanen en van de moedige patriottendie nu reeds over de grenzen zouden getrokken zijn, en toen namen de heeren afscheid. Graaf Braniczki was eemgen tijd alleen, en staarde somber in den gloed van het vuur; donkere schaduwen trokken over zijn voorhoofd, zijne borst zwoegde, zijne handen balden zich en zijne lippen mompelden onverstaanbare heftige woorden. zOngelukkig Polen! Welk eene wereld!"" sprak hij eenige keeren overluid. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6