of sch olg oti- die ttie tot tan en ng lig n, n, e, >n Knnst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n lierw ijs. Armenzorg. JR-eclitza ken. V i s s c ii e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. Zeetijdingen. Beursbericht Tan Amsterdam. iht !D, Ml materiaal te bestaan, n.l. afval van meel, bout vezel en kleurstof. Inhoud van "Mo. 5 van het Maand blad tegen de Teevalschingen onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, te Amsterdam. Fabrieken van kunstkoffieboonen. Uit treksel van het overzicht van den inspecteur voor de keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam. (September 1892.) Onder zoekingen van levensmiddelen en handels artikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Spuistraat 1-46, Amsterdam. (Gerstebier Stout. Malaga-wijn en cognac. L. oodThee. Boter. Limonade, Levertraan. Suiker werken. Melksuiker en eiwit. Zeep. Geëmailleerde artikelen. Soda.) Thee- vervalsching in Rusland. Biervervalsching door water. Kunstmelk. Wetenschap pelijke lerichten. (Nieuwe resultaten in zake boteronderzoekingen. Hygiëne en Industrie. (Iets over het ontstaan en het verdwijnen der cholera. Goed drinkwater voor Frankrijk. Bedorven bier als oorzaak van typhus-epidemie. De werkzaamheid der vrouw en de kindersterfte. Een nieuwe verhitbare glassoort. Traaglord. (Wat is aleuronaat? Huismiddelen tegen verkoudheid, enz.) Feuilleton. (Verlichting met electriciteit en gas te Parijs. Het vasten der zalmen. Onderzeesche ver zending van brieven. De levenskracht der varens. De snelst rijdende trein. De grootste hoogte van luchtballons. Kan men zonder hersens leven? Baden van electrisch licht.) De redewaarmede dr. H. U. Meijboom Zaterdag 3 dezer het hoogleeraarsambt bij de theologische faculteit te Groningen aanvaardde, is in druk verschenen bij de firma P. Noordhoff, te Groningen. (Te Maartensdijk bij Utrecht zal .in de maand Juli a.s. een groot nationaal zangersfeest ge houden wordendat uitgeschreven is door het hoofdbestuur van den sBond van Christelijke Zangvereenigingen" in Nederland. De leiding van het geheele koor, dat waarschijnlijk uit 1500 zangers zal bestaan, is opgedragen aan den heer J. Godefroy, te Steenwijk. De tentoonstelling van decoratief smeedijzer, dia in de maand December op het museum van kunstnijverheid te Haarlem zou geopend worden, is, daar de tijd van voorbereiding te kort was, op verlangen van hen die werkstukken wenschen in te zenden, tot einde Januari 1893 uitgesteld. Te Parijs verschijnt een Dagblad der Bedelaars dat aan zijne geabonneeiden eiken ochtend eene volledige lijst mededeelt van geboorten, huwe lijken en begrafenissen onder den gegoeden stand welke eene overvloedige opbrengst beloven, alsmede eene rubriek van rijke en milddadige personen, die te Parijs zijn gevestigd, met ver melding van de meest geschikte uren om daar aan te kloppen. Dr. Werner von Siemens, de beroemde Duit- sche electro-technicus en geleerde, stichter der firma Siemens en Halske, te Berlijn, is overleden, in den ouderdom van bijna 76 jaar. Hij begon zijn loopbaan als artillerie-officier en bleef in dienst tot 1849, twee jaar nadat hij met Halske de telegrafenfabriek gesticht had, welke later wereldberoemd zou worden. Hij had toen reeds verscheidene uitvindingen gedaan, maar van toen af kwam eerst zijn heldere prac- tische geest in zijn element en hij werd een der grondleggers ven de moderne electro-techniek. Siemens' vele uitvindingen en werjcen op te sommen gaat niet aan. Wij noemen slechts zijne dynamo-machine, welke een zoo grooten invloed oefende op de electro-techniek, zijne gutta-percha- isoleering, den eersten duurzaam bruikbaren onderzeeschen telegraafkabel (tusschen Cagliari en Bona), door hem gelegd, den eersten electri- schen spoortrein (op de Berlïjnsche tentoonstel ling van 1879) enz. enz. De influenza doet opnieuw van zich spreken. Te Milaan draagt de ziekte een epidemisch ka rakter en ook te Berlijn is haar karakter van zeer ernstigen aard. De oudste universiteit ter wereld is die van Fez in Marokko, welke in de 9e eeuw onzer jaar telling door eene dame gesticht werd en nog in de 10e en 11e eeuw door tal van studenten uit Spanje, Frankrijk en Engeland bezocht werd. Thans is zij nog de voornaamste leerschool dar Moslimsche godgeleerdheid van het Westen. Op eene te New Orleans gehouden vergadering betreffende het graven van het kanaal van Nica ragua werd besloten de regeering te vragen de onderneming te steunen door eene leening van 100 miliioen dollars te waarborgen. Met dit bedrag stelt men zich voor de werken uit te voeren. De senator Mordan verdedigde het plan en zeide dat men het moest doen aannemen door het Congres, In het tegenwoordige ministerie van Nieuw- Zeeland is slechts éen persoon die een academische opleiding ontving. Hij is minister van onderwijs. De eerste minister begon zijn loopbaan als han delsreiziger en was later redacteur en eigenaar van een nieuwsbladde minister van openbare werken was eenmaal koiendelver en later win kelier; de minister van landbouw begon zijn kost te verdienen als schaapherder en is thans een groot (andbouwer; de minister van justitie was vroeger timmerman, en da postmeester-gene raal verdiende zijn eerste geld als telegrammen- bestelier bij een telegraafkantoor. Voor den dienst der rijks-postspaarbank zijn aangewezen de hulpkantoren der posterijen te Hedel, Poeldijk, Polsbroek en Windesheim, Het mond- en klauwzeer is gisteren teOver- schie uitgebroken onder de runderen van den. veehouder Rodenburg aan den Schans. .Donderdag is het detachement infanterie, dat tot bevraking van mond- en klauwzeer ingekwar tierd geweest is, naar zijn garnizoen vertrokken. Blijkens bericht van den consul-generaal te Hamburg is de invoer uit Nederland in het Hamburgsche staatsgebied van rundvee, schapen, geilen en varkens tot nader order verboden. Tot onderwijzeres te Oudenhoorn is benoemd mej. Job. van Rijlcevossel, te Schiedam, H. M. de Koningin-Regentes heeft als bijdrage voor dezen winter f50 doen toekomen voor de te Amsterdam gevestigde weldadigheidsvereem- ging »Montefiore" ter ondersteuning van wedu wen en weezen van alle gezindten. Om aan een 400-tal kinderen der Zondags school van de herv. gemeente te oud-Delftshaven een genoeglijk Kerstfeest te bereiden, worden door jongedames gelden ingezameld voor den aankoop van kleine geschenken of kleedingstukken voor de meer behoeftige kinderen. 'De sVereeniging tot hulp aan minvermogende Weezen" te Amsterdam, welke tot dusver haar zorgen over de Isiaelietische weezen aldaar uit strekte, zal maatregelen nemen teneinde zich het lot van alle Israélietische weezen in ons land aan te trekken. De jongedochtersvereeniging te Bolnes zal met Kerstmis eene uitdeeling doen van kleeren aan behoeftige menschen uit Bolnes en Slikkerveer. Het Nutsdepartement Dwirigelo is an hooger beroep gegaan van het vonnis der rechtbank te Assen, waarbij aan het departement de eiscb tot het doen van rekening en verantwoording door de erven van den overleden administrateur der spaarbank is ontzegd. Zooals men zich herinneren zal, betreft het een tekort in de kas der spaarbank van onge veer f14.000. VLAARD1NGEN. Donderdag arriveerde de laatste haringlogger met 11 last haring en is hiermede het haringseizoen afgelcopen. Da vangst was dit jaar zoo overvloedig als nog nooit te voren, er weid 520,000 ton haring aangebracht tegen 350,000 ton in 1891. Jatnmer voor de visschers en reedenjen dat de prijzen zoo laag waren. Donderdag werd in afslag besteed voor vollo haring Eng. wal klein goed f 6.50 per ton, andere soorten niet ter markt. MAASSLUIS. Er wordt besteed per ton voor: nieuwe haring, volle f9.75—11.75, idem kleine volle f6.757.25, idem ijle f7.25 7.75, nieuwe zoutevisch f54.7555.75, leng f29.7530.75, kibbeling 118.2518.75, kool- viscb f21.25. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter inaikt alhier aangevoeld 16 winterzalmen, die voor f 1.60 tot 1.80 per Vs kilo werden ver kocht. - Aan de Texelsche kust werd Donderdag door Heldersche visschers zooveel haring gevangen, dat de meeste booten zinkensdiep geladen naar Nieuwe- diep voeten. Een menigte kleine haring moest ten slotte als onverkoopbaar weer in de haven worden geworpen. Naar men aan het llblschrijft, gaat het met de talrijke zalmvisscherijen op de Waal en de beide Merwedes zeer slecht. Vele visscheis bren gen nacht bij nacht op het koude water door, zonder iets te vangen, 't Is dan ook niet te ver wonderen, dat er in menig visschersgezin armoe de geleden wordt. Op de Nieuwe Merwede is de grootste visscherij, maar alleen aan den noor- derwal, weder in werking, doch de opbrengst aan zalm is onbeduidend. Alleen het visschen op prikken en houting valt gunstig uit, ook de vangst van bliek, vorens en soortgelijke rivier- visch is met onvoordeehg. Houting vooral wordt duur verkocht en geldt 12 a 16 ets. per stuk. Ned.-Herv. Kerk. Drietal te Schiedam (in de vacature van ds. Veen)ds. J. M. Conradi, te De Lierds. P. J. van Malle, te Nijkerkds. A J. A. Ver meer, te Meppel. Beroepen: te Gieterveen (tooz.) ds. W. J. Boelman, te Vanhuizente Willige-Lange- rak de heer H, G. Rozeboom, cand. te Groningen, die voor Anlo en Kolham heelt bedankt. Bedankt: voor Charloïs en Katendrs .ht door ds. J. Draaisma, te Klundert. De rechtbank te Winschoten haeft uitspraak gedaan in eene procedure, tegen den heer R. S., te Wildervank, ingesteld door dr. N. H. F., te Zwolle, wegens eene onbetaalde doktersrekening, groot f500. De geneesheer meende dat bedrag te kunnen vorderen ven den heer S., omdat deze des dokters hulp bij zijno vroeger bij hem inwonende en latar overledene zuster had ingeroepen. Voorts beriep hij er zich op, dat vroeger reeds f 600 voor de eerste operatie betaald was en later een klein be drag was aangeboden, om gerechtelijke aanspraak op de vordering te voorkomen. De aangesprokene meende tot betaling van deze som niet verplicht te zijn, omdat indien er nog wat te betalen viel, hetgeen hij betwistte, wijl net de eerste f 600 reeds meer dan genoeg be taald was hij daartoe niet alléén gehouden was. Met deze zienswijze schijnt de rechtbank zich te hebben vereenigd, want de eischer werd in het ongelijk gesteld. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den gewezen hoofdagent, die in de Bossche troebelen zulk een gewichtige rol speelde, vrij gesproken van de beschuldiging van knevelarij. Zooals men weet, had ook de rechtbank tot vrijspraak geconcludeerd, doch was het O. M. hiertegen in verzet gekomen. Door ongeveer 70 ingezetenen te Assen is als huldelijk aan dr. H. U. Meijboom, bij diens vertrek naar Groningeneen geschenk aange boden bestaande in een geheel ameublement voor de studeerkamer, als eikenhouten boeken kast, bureau-ministre, fauteuils, gordijnen enz. ETang.-Lnth. Kerb, Aangenomen: naar Alkmaar door ds. A. D. Wemke, te Monnikendam. Geref. Kerken in Nederland. Beroepen: te Maassluis ds. K. Fernhout, te Dordrecht. Aangenomen; naar Hellevoetsluis door ds. A. Delfos, te Kamperland. Schiedam, 10 December. Uosge en «Gerst zonder handel. mouiwUn: noteeiing der makelaars f 8%. JeneverAmsteid. proef f 42l/s per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting, Spoelingfl.80 per ketel. Leiden 9 December. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 11 stieren l 56 a 215, 156 vette ossen en koeien f127 a 256, of58a72 c. per kilo, 88 vare dito f 87 a 195, 38 graskaheren f 15 a 45, 32 vette dito 141 a 82, of 60 a 80 c. per kilo, 12 nuchtere dito f6.a 14.1296 vette schapen f16 a 24.—ot 40 a 45 c. per kilo, 210 weide dito fll.a 15, lammeren f— 76 mageie varkens fl 7 a 28,104 biggen f5.25 a 14.,114 kalf- en melkkoeien f105 a 258, 12 paarden t 32 a 86, veulens fa Kampen, 8 December. Veel hooi ga.it er tegenwoordig uit deze om streken niet -wegde laatste 8 dagen bepaalde zich de erzending 'slechts uit eernge scheepsla dingen. De prijzen zijn wat lager. Voor f22 50 per 500 KG kan men het puikste hooi koopen. Amsterdam, 10 December. Rogge op levering lagerper Maart f129,128, 127, 128; per Mei f124, 123. Antwerpen, 10 December. Petroleum kalm Atnerik. in loco fr. 2*/*; Januari fr. 12%; eerste 3 maanden fr. 13; Russische in loco fr. 12. S( HIEDAM, 10 December. Aangekomen: Con current (st.), kapt. F. Ulrichsen, van Libau, met een lading hout. Alhier liggen m de Buitenhaven te overwin teren de volgende schepen brik Twee Gebroe ders, schooner Quintus, bark Neerlands Vlag, loggers ExcelsiorPaulina, Schiedam 8, Harmo nie II, kotters EvaNoordster, Maria en Cos- mopoliet. BRAILA, 9 December, VertrokkenBamesmore (st.), kapt. H. "Veail, naar Schiedam. 2% pCt. Nederland Buitenl. Spanje Portugal Rusland 18G7/69 1889. Zilver Metalliek Papier Turkije. Columbia Venezuela Annd. Cultuur .Mij Maxwell Incomebond Gestemp. Boxtel Italië 1887 Aand. Staatsspoor Gr. Russ. Spoien Baltische s Aand. WarschauWeenen. Central. Pacific Shares. Chicago en Erie Oblig, Incomebond Denver Rio Shares Canadian Pacific Missouri Eerste Hyp Incomebond Union Shares Oregonshort N.W.&Pae Hyp.Pdbr Turkscbe Loten. Prolongatie Per Telegr. 9 Dec. 10 Dec. 817/3 60% 218/16 933/g S0% 81 21% 32% 88 6% 53% 105% 152% 627/g 114% 277/8 89% 13% 78 Va 47% 30% 100 21% 2-2% 82% 61 21% 96% 93 Vs 80% 8 21% 88% 5% 63% 533/8 1031/4 1221/2 627/8 •111% 28 IOO1/3 431/2 16% 14% 78% 48 37% 73 -■ 100% 21%' 2-21/2

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 7