A". 1892. Donderdag 15 December. N°. 8165. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenlandsche Berichten. Binnei lands< UITGEVER: jT ODÉ. IDMI5K Abonnksixntepriib, per kwart»*l iraaea per postdoor bet gebeele Ryk Afzonderlijke tommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKBAVi BOïÏRÜEAAf, B 2». Advkrtkmtiepsus: t»n 110 gewone regel» met inbegrip ven eeae Courantf .10 Iedere gewone rege! meer .-0.10 Driemaal geplestst wordt tegen twsksaal beiskend. F K A K E IJ K, De minister van financiën, de heer Reu vier, as gisteren na het ontbijt naar het Elyseum gegaan, om president Carnot zijn ontslag aan te bieden. De Kamer behandelde gisteren eene inter pellatie van den heer Trouillot over de rede nen van het aftreden van den minister ïtouvier. De minister Ribot zeide dat de heer Rouvier vrij wilde zijn om. te antwoorden op de tegen hem uitgebrachte beschuldiging, maar dat zijn ontslag nog niet is aangenomen. De heer Rouvier zeide, dat hij met wijlen baron Reinach in betrekking stond, gelijk alle ministers van financiën met financiers in be trekking staan. De Kamer heeft het incident gesloten ver klaard. Tirard is benoemd tot minister van financiën. De douane-commissie beeft met 15 tegen •14 stemmen besloten aan de Kamer Yoor te stellen, over te gaan tot de behandeling der artikelen van de Fransch-Zwvtsersche handels overeenkomst. De heer Méline is tot rappor teur benoemd. De kamerdienaar van Reinach heeft aan den rechter van instructie verklaard, dat hij -een fleschje met vergif gevonden heeft bi; het lijk van zijnen heer. De Times verneemt uit Fez, dat het Fran- sche gezantschap Zaterdag van den sultan afscheid nam zonder de politieke voordeelen geheel verkregen te hebben, waarvoor het uitgezonden werd. Ook bleef de gebruikelijke uitwisseling van geschenken achterwege. DÜITSCHLAND. De vrienden van Ahlwardt hebben te Eerlijn een vergadering gehouden, die door ■ongeveer 2000 personen werd bijgewoond. Besloten werd een telegram van gelukwen- schiog te richten aan den rector Alhwardt en diens verdediger Hertwig. Toen de schrijver der brochure nJodengeweren" naar de gevan genis werd overgebracht, werd hij door honderden stormachtig toegejuicht. De antisemieten en een groot aantal con servatieven in den Rjjksdag hebben eene motie ingediend, het verzoek inhoudende om .dr. Ahlwardt gedurende de zitting van den Rjjksdag in vrijheid te stellen, teneinde hem gelegenheid te geven de zittingen bij te wonen. ENGELAND. Men verzekert, dat het homerule-ontwerp voor Ierland thans gereed is en reeds onder de leden van het Kabinet circuleert. Opnieuw is een der jongste Parlements verkiezingen door den bevoegden rechter ver nietigd, op grond van omkooping en bedrog, ditmaal die van den te Rochester, in Engeland, .gekozen conservatief. Gladstone gaat de ICerstvacantie te Biarritz doorbrengen. Berichten uit Calcutta melden, dat Sher- Afzul, de met de Afgbanen bevriende over weldiger van het tot Engeland in betrekking staande Chitral, nu door Nizrnui-Mulk uit hoofdstad en land is verdreven, wat Engeland ontheft van tusschenkomst. OOSTENRIJK. Het ontslag van den minister zonder porte feuille, graaf Kuenzburg, is aangenomen. De afgetredene is benoemd tot voorzitter van het hooggerechtshof. De Pohtische Correspon&enz meent, dat er zeer spoedig eene ordonnantie zal worden uit gevaardigd, regelende de wet betreffende het zegelrecht op buitenlandsehe waarden. Te Czarny-Dujanek is een oproer ontstaan, doordien de bevolking weigerde de voorge schreven maatregelen tegen de veeziekte uit te voeren. De politie werd aangevallen. De troepen herstelden de orde. Andermaal- gaf het Huis -van afgevaardig-"' den aan het Kabinet-Taaffe een bewijs zijner minder welwillende gezindheid, en wel door de gevraagde drie voorloopige twaalfden even zooveel maanden tot heffing der belas tingen zonder begrooting terug te brengen op twee. Bjj de algemeene discussie over de begroo ting voor Hongarije verzette zich de minister van financiën tegen vermeerdering der mili taire uitgaven, doch niet tegen uitgaven tot nuttige doeleinden. De toestand der openbare schuld, zeide hij, is gunstig In de laatste vijf jaren is 3,700.000 fl. geamortiseerd. ITALIË. Admiraal Racehia, benoemd tot minister van marine, heeft zijn portefeuille aanvaard. In marinekringen wordt deze keuze gunstig opgenomen. Koning Humbert heeft aan het comité van het aanstaand internationaal geneeskundig congres toegezegd, dat hij de vergadering in persoon zal openen. In verband hiermede zal hetcomitéhem het eere-praesidium aanbieden. De geschenken, welke den paus zullen worden aangeboden bij gelegenheid van zijn jubileum, komen langzamerhand op het Vati- caan aan. Onder deze geschenken zijn er vele van regeerende vorsten op het vaste land van Europa. SPANJE. Het Kabinet heeft besloten aan den markies de Cubas het burgemeesterschap te Madrid weer aan te bieden, en verder om de onder handelingen met Frankrijk over eene handels overeenkomst met ijver te hervatten. De heer de Mandaz, gezant te Parijs, heeft zjjn ontslag ingediend. De invoeren hebben in de eerste tien maanden van 4892 bedragen 690,917,941 tegen 700,719,852 in 1891; de uitvoeren 596,593,478 tegen 626,681,136 in 189.1. De opbrengst der douanen was in de eerste vier maanden 2,253,486 meer dan in 1891. GRIEKENLAND De Kamer beraadslaagde Maandag over het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Rnmenie en schonk de regeering een votum van vertrouwen met 130 tegen 7 stemmen esi 7 onthoudingen. AMERIKA. Volgens eene depêche aan de New-York Èerald uit Caracas is generaal Suere be noemd tot commissaris en gouverneur der districten Barima en Pemaron, die sedert Ikng door Engelsehe kolonisten uit Britsch Guyana bezet zijn. Suere is het hoofd van een expeditie, be last om aan alle aanmatigingen der Engel- schen een eind te maken en om aan Engelsehe kolonisten het komen in het land langs de Orinoco, ten westen van de monding der Amaruca, te verbieden, tot zoolang het grens geschil niet geregeld is. AFRIK A. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de heer Esselen, lid der Transvaalsche commis sie voor Swaziland, naar Kaapstad gaat, om te confereeren met den oppercommissaris, zullende hij daarna de conferenties bijwonen tusschen laatstgenoemde en Kruger. Deepe ning der lijn van Johannesburg naar Pretoria is bepaald op Sylvesterdag. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 13 December. In deze zitting zijn de geloofsbrieven der heeren Van der Kun en Van Vlijmen inge komen. Begrooting van justitie. De minister ver dedigde de voorgestelde reorganisatie der rijksveldwacht in het belang van den politie dienst en hechtte veel aan de aanstelling van inspecteurs der rijksveldwacht, als een on misbare schakel tusschen de rijksveldwacht en de directeuren van politie. De uitbreiding der marechaussee maakt de reorganisatie niet minder noodig. De heer Harte achtte de lotsverbetering gewettigd, met het oog op de diensten en de behoeften der rijksveldwacht, maar be streed het instellen van den inspecteursrang, die het korps veeleer verzwakt dan versterkt. De heer Lucasse was voor reorganisatie, met betere bezoldiging van het korps bi] be noemingen, waarin hij vooral wil gelet zien op het moreel gehalte, dat door inspecteurs- toezicht zal worden gebaat. De meerderheid der commissie van rappor teurs was tegen het amendement, na 's minis ters verklaring, dat de maatregel noodig is in het belang der rechtszekerheid en veilig heid van persoon en goed. Het voorstel van den heer G. vanDedem (geen inspecteurs der rijksveldwacht) is ver worpen met 38 tegen 31 stemmen, nadat de heer Ruys van Beerenbroek de inkrimping der rijksveldwacht ten koste van de uitbrei ding der marechaussee had bestreden. De heeren Van Vlijmen en Van der Kun hebben zitting genomen. Bij de afdeeling gevangenissen klaagde de lieer Hartogh over accoustiek der strafge vangenis te Nieuwer-Amstel, die de commu nicatie van gevangenen mogelijk maakt. De minister beweert dat alle pogingen om dit euvel te voorkomen tot dusiei' mislukt zijn, maar dat het overal bestaat. Het hoofdstuk justitie is aangenomen aan hoofdstuk V is begonnen. Het algemeen debat over hoofdstuk V is afgeloopen. De minister zou overwegen het denkbeeld van den heer Hintzen beti effende de partieele wijziging der kieswet, ter verzekering van geheimhouding der lijsten van de hoogstaan geslagenen, in verband met de lermogens- belasting. Op eene vraag van den heer Har togh verklaarde de minister dat tegemoet koming van de gemeenten in de kosten, ten behoeve van liet rrjk gedaan, moet wachten tot de herziening der gemeentewet, die eeist na de kieswet kan komen. Regeling der ver houding van Nieuwer-Amstel tot Amsterdam is nog niet beslist. Op aandrang van den heer Kerdijk beloofde hij een ondeizoek of de verordening van Tietjerksteradeel, vergun ning eischende <oor vergaderingen, strijdig is met de wet. Tegenover den, heer Keruijk hield hij vol, dat er geen reden voor de regee ring had bestaan om de houding van den burgemeester van Den Haag bij de meeting te beoordeelen of tusschen beide te komen. Hedenavond voortzetting Avondsitting van 43 December. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk V der staatsbegrooting kwam de heer Houwing op tegen de hulpverschaffing aan sommige Friesche gemeenten, wegens het onteerend kaïakter er van, en drong aan op werk verschaffing op de vele woeste gronden, welke ter ontginning liggen. De heeren Veegens en Van Alphen hebben geen bezwaar tegen de voorgestelde vergoe ding voor den commissaris der Koningin in Groningen, doch wenschen gaarne te weten of nog meer subsidien verleend of aanhangig zijn. De minister antwoordt den laatsten spre kers dat subsidiën alleen worden toegekend na voorlichting van Ged. Staten en dat werkelijk in de toestanden van vele ge meenten verbetering is gekomenook zullen er niet vele aanvragen meer gedaan worden. Van de door den heer Houwing in te dienen adressen zal hij met belangstelling kennis nemen. De heeren Boreel van Hogelanden, Levy en Goeman Borgesius dringen aan op betere maatregelen in zake de bestrijding der cholera en op grootere inmenging van regee- ringswege in dezen, aangezien de gemeente besturen niet alle even krachtig tegen de gevreesde ziekte optreden, terwijl de heer Hennequin wijst op het dreigend gevaar aan de giens van Staats-Vlaanderen. De heer Lieftinck wenscht een bepaalde verklaring omtrent de lijkverbranding en liet onderzoek te dier zake. De heer Van de Velde dringt aan op het nemen van krachtige maatiegelen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. De minister, de verschillende sprekeis be antwoordende, doet de vele moeilijkheden der medische politie uitkomen, terwijl de regeering gedaan had wat zij vermochtook verwacht de minister meer van plaatselyke

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1