eene brng over de Schipbeek bij Deventer, is door een spoortrein overreden en kort daarna aan de gevolgen bezweken. Het kanaal van Deventer naar Almelo was Zondag reeds dichtgevroren. Door de afdeeling Breda der vereenigiDg voor dierenbescherming zal een honden-asyl worden opgericht. Nabij de Willemstad is Maandagnamiddag het zwaar beladen schip van schipper Van Dort, komende van Dordrecht, gezonken. Al de aan boord zynde schepelingen zyn intijds gered. Een sleepboot is gisteren aangekomen om het vaartuig uit de diepte op te halen. De heer Th. Peters, voorzitter van den vee- verzekeringsbond te Blerik big Venlo, keerde Zondagavond van eene vergadering naar huis. Onderweg werd hjj onverhoeds aangevallen door twee onverlaten, die hem met een scherp voorwerp verscheidene ernstige verwondingen aan het hoofd toebrachten. De heer P. heeft in de daders de gebroeders G. en J. van A. herkend, beiden werkzaam bij de staatsspoorwegen te Venlo en Blerik. Bij H. C. A. Thieme te Nijmegen is ver schenen de belangrijke verhandeling van den heer G. Birnie over sSuiker als Voedings middel", gehouden in de vergadering van het Indisch genootschap op 18 October j.l. te 's-Gravenhage. Botterdam. In het praeadvies, door de commissie voor de grensregeling uitgebracht, wordt ten opzichte van Overschie ongewij zigde aanneming van het ontwerp aanbevolen. Omtrent IJselmonde wordt de wenschelgk- heid uitgesproken, de grensverandering te wijzigen overeenkomstig de wenschen van die gemeente. Wat Charlois betreft, meent de commissie dat het ontwerp betreffende de aanhechting geheel behoort te worden aange nomen. Voor Kralingen is in den boezem der commissie een minderheid (2 leden), die om verschillende redenen de vereeniging met onze gemeente niet wenschelyk acht. De meer derheid echter geeft ook omtrent Kralingen in overweging de ontwerpen aan te nemen. Groningen. Door de anti-revolutionnaire kiesvjreeniging s Nederland en Oranje" alhier is eene motie aangenomen, waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken, dat de deputaten- vergaderingzich uitspreke over de vraag, hoe de anti-revolutionnaire partij denkt over de regeling van ,het kiesrecht, en verzocht wordt te dien einde eene vergadering van deputaten te beleggen. VERBETERING. In het bericht betreffende de buitengewone vergadering der Ned. maatschappij van ge neeskunde, voorkomende in ons nummer van Maandag j.l., staatdat de niet-inzendiog van een adres, moet zijn dat de niet tijdige in zending van een adres. Gemengde Berichten. PEK TELEGRAAF. 'S-CKAVJEWIIAGE14 December. Tweede Kamer. Bij het debat over hoofdstuk 5 (binnenlandsche zaken) beloofde de minister wijziging in de regeling der doctorale examens acn de universiteiten te zullen overwegen. De post voor een nieuw museum van natuur lijke historie te Leiden werd goedgekeurd, na de uitdrukkelijke verklaring van den minister dat daardoor het bouwplan volstrekt niet wordt geprejudicieerd. Tegenover den heer Heldt hield de minister vol dat kostelooze plaatsing van leerlingen op rijks hoogere burgerscholen alleen mogelijk is als het personeel niet behoeft te worden uitgebreid. Post en Telegraphie. Koloniën. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. Rechtzaken. Volgens de Belgische bladen heeft te Brussel een niet genoemd Nederlander een maand of drie geleden een verzekering-maatschappij gesticht en zich nu uit de voeten gemaakteen menigte schelde» achter latende. Een jonge weduwe heeft hij 35.000- frcs. afhandig gemaakt. Bij de begrafenis van Werner Siemens te Berlijn, Zaterdag 1.1., is de keizer vertegenwoordigd door den rijkskanselier Von Caprivi. Voorst werd de plechtigheid bijgewoond door een vertegenwoor diger van keizerin Frederik, de ministers Boet- ticber, Berlepsch en Schelling, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, kunst, wetenschap en een aantal deputation Duizenden belangstellenden, waaronder 4000 arbeiders van Siemens' fabriek, volgden den stoet. Keizer Wilhelm houdt zich ook met scheeps bouw bezig, ofschoon niet op de manier van czaar Peter den Groote. Er is nu een model van een oorlogsschip gebouwd naar teekeningen, welke de keizer verleden jaar heeft gemaakt. Een van de nieuwigheden in dé inrichting bestaat daarin, dat, ter bevordering der gezondheid van officieren en bemanning, al de woon- en slaap vertrekken boven dek zijn, maar tevens zoo ge bouwd, dat zij, in geval van een gevecht, binnen zeer korten tijd weggeruimd kunnen worden. Een fel tegenstander van de bacilientheorie, dr. John Roche, te Kingstown, schrijft daartegen in Freeman's Journal. Hij herinnert, dat hij indertijd, toen dr. Koch naar Calcutta was geweest, aanbood al de cholera-barillen, welke hij in zijn flesch had, in te slikken en dat hij twee jaar geleden in de vergadering der British Association" te Bir mingham hetzelfde aanbod deed. En thans ver klaart hij zich bereid tot het verzwelgen van typhns- en teringbacillen, zooveel men maar wil, mits zij zuiver gekweekt zijn. Met de cholera in Rusland blijkt het nog altijd treurig gesteld te wezen. Volgens mededeelingen, dezer dagen in het Oostenrijksch huis van afge vaardigden van regeeringswege gedaan, komen daar te lande nog 3000 a 4000 choleragevallen per week voor. Het ergst woedt de ziekte in Podoiië. Voorts is de epidemie, welke onlangs aan de Kaspische zee en te Baturn uitbrak, erger dan verleden zomer. In geheel Zuid-Rusland heerscht hongersnood, nog verergerd door de runderpest, door welke daar de cholera gevolgd is. In Shensi, een bergachtige provincie van China, zijn de wolven een geduchte landplaag. In een dorp werden onlangs in zeven dagen elf personen door wolven verscheurd, tiet gebroed, dat zich op klaarlichten dag in de dorpen waagt, zverschoont de grijze liên"de meeste slacht offers zijn kinderen of jongelieden beneden 18 jaar. Onlangs roofden drie wolven, die een hut binnendrongen, een kindje uit de armen van zijn vader. De bewoners der streek maken in groote troepen jacht op de bloeddorstige roofdieren, maar tot dusver met weinig gunstig gevolg. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd, over de 2e helft der maand Nov. 1892. J; Nijldhd Almelo. B. Stiessen Grevenbicht. terlcfkaart. "W: dë Haan Amsterdam. §8 gÖIëgebHëiS tót verzending der correspon- dëhtid naar NaW-Yörk (via Rotterdam) bestaat dotir miödtei vari bet stoomschip Werkendam. Do jariistfe buslichtirig dón Het postkantoor te Rotter dam is bepaald op 17 December, des voormiddags ten 9.3Ö ürë spoortljd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te wórden. Aan de Goudkust in West-Afrika zijn telegraaf kantoren geopend te Charna en Appam, BataviaS November, De Atjeh-correspondent der Loc. schrijft dd. 24 Oct..: De le luit. Doerrleben, die nog in het hospi taal wordt verpleegd is in zooverre hersteld, dat hij reeds weer in staat is wandelingen te maken, en zal waarschijnlijk spoedig geheel ge nezen het hospitaal verlaten. De officieren van Larobaroe hebben den kogel, of liever het stuk geperst theelood dat uit de hoofdwonde van den ln luil.-adjudant Drijber is gehaald in goud doen zetten en het hem bij vertrek naar Padang als souvenir ter hand gesteld. De majoor-intendant Van Hengel is lijdende aan beri-beri. Zaterdag zijn 18 of 19 Europeesche militairen van Weltevreden gedrost. Acht er van zijn al weer opgevat.' De Aljeh.-Ct. van 28 Oct bericht Men bericht ons van Bataviadat er nog acht residenten naar Atjeh zullen gezonden worden. Om de daaraan verbonden kosten goed te maken zou het traktement van de luitenants met een derde worden verminderd. De vijandsteeds loerende op onze bewegin gen beschoot op den 26n dezer de werkers die het voorterrein openkapten bij Roempït met het ongelukkig gevolg dat een der dwang arbeiders doodelijk gewond werd. Naar Kota- Radja vervoerdbezweek hij in den trein. Ook gisteren werden de werkers in het voorterrein bij Lamreng beschoten. Een in), fuselier werd bij die gelegenheid zwaar verwond. Men bericht ons van buiten de linie dat Teng- koe Mat Amin met zijne bende zich ophoudt in de VI Moekims en te Lampagger zijn hoofd kwartier heeft, terwijl Toekoe Oemar zich nog altijd in de IV Moekims bevind in de kampong Lampsiang. Van de N.- en O.-kust vernemen wij datNja Maktaldie zich te Simpang Olim bevindt en reeds plannen maakte om dat staatje te ver laten aldaar nog eenigen tijd zal vertoeven omdat hij vernomen heeftdat Simpang Olim door onze troepen zal worden aangevallen en hij dus als aanleidende oorzaak dier tuchtiging zich verpiicbt acht dien radja te steunen. De reis van den civiel en militair gouverneur naar de N.- en O.-kust had ten doel de havens van Edi en Telok Semawénamens de N.-I. regeering, voor de scheepvaart te openen. Te Kampen is Maandag het examen voor apothekers-bediende met goed gevolg afgelegd door mej. J. H. Ris te Schiedam. Tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Schiedam is benoemd de heer M. Amoureus, te Overschie, die de benoeming heeft aange nomen. Aan de vrije universiteit te Amsterdam be draagt het aantal ingeschreven studenten voor den cursus 1891/92: voor de faculteit der god geleerdheid 69, godgeleerdheid en rechtsgeleerd heid 10, godgeleerdheid en letteren 2, rechts- geleeidheid 7 en letteren 9 in het geheel 97 stu denten met 8 hoogleeraien. Het voornemen bestaat om het in het vervolg de cadetten, die bet overgangsexamen naar het ,2e studiejaar met goed gevolg hebben afge legd, den rang van korporaal-titulair toe te kennen en aan hen, die naar het 3e studiejaar "Zijn overgegaan, dien van sergeant-titulair. Door HÏI. MM. de Honingin en de Koningin- Regentes zijn giften, eik van f500, geschonken aan de vereeniging «Armenzorg" te "s-Gravenhage, als buitengewone bijdragen. Te Deventer is de commissie voor kindervoeding Zaterdag met haar liefdadig werk aangevangen. Ongeveer 150 kinderen kregen een warm maal. Voor- loopig zal de commissie driemaal per week warm eten aan de kleinen uitreiken. i In de inrichting voor Israëiietisehe kindervoeding te Rotterdam zal gedurende den winter aan 150 kin deren tweemaal per week worm voedsel worden ♦erstrekt In het Maandag door het gerechtshof in 's-Graven hage gewezen arrest, betreffende de vordering van de stearïne-kaarsenfabriek te Schiedam, om terug betaling van plaatselijke directe belasting, wordt in de eerste plaats o, a. overwogen, dat bij de dag vaarding niet wordt gesteld dat de aanslag is on wettig, op grond dat de belastingverordemng niet zou toelaten dat appellante als naamlooze vennoot schap in den hoofdelijken omslag zou kunnen worden aangeslagen, maar wordt beweerd, dat de verorde ning, juist omdat zij toelaat (welk toelaten de appel lante grondt op de uitspraak van Gedep. Staten) dat naamlooze vennootschappen in dien omslag worden aangeslagen, is in strijd met de gemeentewet. Mitsdien heeft het hof minder juist verklaard de opvatting van de Rotterdamsche rechtbank, dat de verordening beoogt de wettigheid van den aanslag aan te tasten. Verder wordt overwogen dat eene vordering tot terugbetaling van eene som, die men ter zake van belasting onverschuldigd heeft betaald, op den grondslag als in cam wordt gesteld, behoort tot de kennisneming van de rechterlijke macht, dat art. 15 der wet van 22 Mei 1815 (Staatsblad no. 22) welks toepasselijkheid ook waar het geldt eene vordering tot teruggave van onverschuldigd betaalde belasting moet worden aangenomen, alleen bepaalt, dat het verzet tegen het dwangbevel nimmer kan gericht zijn tegen de wettigheid of de hoegrootheid van den aanslag, en niet kan gegrond zijn op de bewering dat het aanslagbiljet, de waarschuwing of aanmaning niet ontvangen zou zijn, zoodat een verzet om itndere reden, zooals in casu op grond dat het aanslaan vaa naamlooze vennootschappen in den hoofdelijken omslag in het algemeen is onwettig, niet is" uitgesloten, hoedanig verzet blijkens het .aangehaalde artikel moet worden gebracht voor de rechtbank. De rechtbank had nog overwogen dat door appel lante niet werd opgekomen tegen de wettigheid van de bedoelde verordening, doch door haar werd bestreden de uitlegging welke door den gemeente raad van Schiedam en Ged. Staten van Zuid-Holland aan art. 245 der gemeentewet en art. 32 van de verordening is gegeven. Maar die bewering is den hove voorgekomen te zijn in strijd met het bij de dagvaarding gestelde, dat de verordening, omdat zij, zooals door den administratieven rechter is beslist, tegen welke beslissing bij de dagvaarding niet wordt opgekomen, aan de belasting onderwerpt niet alleen natnurlijke, doch ook fictieve personen als naamlooze vennootschappen, in strijd is met de gemeentewet. Bovendien achtte het hof het onjuist, dat de Ged., Staten eene uitlegging van art. 245 der gemeentewet zouden hebben gegeven, daar de beslissing der Gedeputeerde Staten, dat de appel lante ingevolge art. 32 der verordening belasting plichtige is, alleen steunt op grond dat art. 32, verklarende, dat de belasting verschuldigd is door alle binnen de gemeente hun hoofdverblijf of verblijf hebbende personen, geen onderscheid maakt tus- schen personae fictivae en personae naturales en dus beide omvat, zonder daarbij van art. 245 gemeente wet gewag te maken. Derhalve is beslist dat de rechtbank zich ten onrechte onbevoegd verklaarde om van de vordering kennis te nemen. Vervolgens overwoog het hof. dat do beslissing der zaak af hankelijk is van de beantwoording der volgende vragen. lo. Of art. 245 der gemeentewet toelaat om on der hen die in den hoofdelijken omslag kunnen wor den aangeslagen, ook fictieve personen als naamlooze vennootschappen te begrijpen; 2o. Zoo neen, of de verordening regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting te Schie dam onder de personen door wie directe belasting verschuldigd is, ook personae Jlcticae als naamlooze vennootschappen heeft opgenomen en dus door dit te doen in strijd is met de gemeentewet De eerste vraag werd door het hof ontkennend be antwoord, omdat èn de beatitwoordingen van art. 245 der gemeentewet alsmede de geschiedenis dier -wetsbepaling voldoende aautoonen, dat men enkel physieke personen in deu hoofdelijken omslag heeft willen begrijpen. Overwegende toch zegt het hof verderdat, terwijl blijkens de vroegere redactie van art. 245 der gemeentewet uitsluitend de inwoners der ge meente werden aangeslagen, waaronder uit den aard der zaak slechts physieke personen kunnen worden verstaan, uit niets bhjkt dat men bij de latere in 1805 in dat artikel gebrachte wijziging onder hen, die in de gemeente hun hoofdverblijf houden of er verblijven, ook fictieve personen als naamlooze ven nootschappen heeft willen begrijpen. Ten aanzien van de tweede viaag overweegt het hof, dat de appellante heeft beweerd dat het hof aan de uitlegging door Gedeputeerde Staten bij hunne beslissing aan de verordening gegeven zou zijn gebonden, en dus als ten processe vaststaande zou moeten aannemen, dat de verordening ook fic tieve personen als naamlooze vennootschappen in den hoofdelijken omslag betrekt, doch dat dia bewenng niet opgaat. Met het oog op de bewoordingen van art. 82 der bedoelde verordening, speciaal op de woordensalie binnen de gemeente hun hoofdverblijf of verblijf hebbende personen", is het hof van oordeel dat de beweerde strijd tusschen de verordening en art. 245 gemeentewet niet bestaat, daar die bewoordingen geen aanleiding geven dat men, in afwijking met het bij dat artikel der gemeentewet bepaalde, ook fictieve personen als naamlooze vennootschappen onder hen die plaatselijke directe belasting veischuldigd zijn heeft willen begrijpen, terwijl ook in de verorde ning geen andere bepaling voorkomt, waaruit eene tegenovergestelde bedoeling zou kunnen worden afgeleid. Wel gewaagt art, 8 van eene firma waartoe meer dan éen persoon bohoort als zelfstandig be lastingschuldige, doch in dat artikel is geen sprake van een aanslag van naamlooze vennootschappen. Derhalve is ook de tweede vraag ontkennend beantwoord en de vordering ontzegd. In de zitting van gisteren der arrond.-rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld J. A. de Rsjouwer te Schiedam, beklaagd van diefstal, tot 9 maanden gevangenis A. J., schipper te Viaardingen, beklaagd van ver duistering van twee waterketels, tot 1 jaar gevangenis. C. v. d. H., te Viaardingen, wegens vernieling, tot 10 dagen gevangenis. Vervolgens stond terecht: J. P., oud 18 jaar, arbeider te Ketel en Spaland, Beklaagde had op 27 Aug. voor het passeeren van trein 13 der Iloli. ijz.-spoorw.-mij,, een gedeelte van een hoefijzer op de rails gelegd. Bekl iiad dit gedaan om te zien of het platgereden zou worden, en had niet om het gevaar gedacht dat hij deed ontstaan. Voor de trein van Delft de gemeente Ketel en Spaland passeerde, had de wachter Snijders het ijzer op de rails gevonden. De deskundige de heer Rooy verklaarde, dat zoo als het stuk op de rails gelegd was, het geen gevaar voor den trein opleverde. Het O. M. eischte voor beklaagde vrijspraak, hoe laakbaar diens gedrag ook was. Uitspraak over 8 dagen.- Heden heeft het gerechtshof te Amsterdam het' vrijsprekende vonnis der rechtbank aldaar in zake het geding tegen rar. W. F, Schimmel bevestigd. In 1885 werd zekere P. Voormai, aan venter met socialistische bladen, tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegens mishandeling van een Am- sterdamschen politic-agent. Hij onttrok 2ich toen aan die straf door zich metterwoon te Antwerpen te vestigen, doch keerde in 1891 naar Nederland terug. Hij is nu te Leeuwarden gearresteerd, en zal thans zijne straf moeten ondergaan.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3