Knust én Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Visscher ij. een voordracht houden in een buitengewone vergadering met dames van het departement Schiedam der Ned. maatschappij t. b. v. nijverheid. Het onderwerp zal zijn sGloeilicht door middel van gas en electriciteit". Interessante proeven zullen deze voordracht opluisteren. Wegens het actueele en belangrijke van het onderwerp heeft het bestuur besloten niet- leden introductie te verschaffen tegen be taling van 50 cents, leerlingen van H. B. S. en gymnasium tegen betaling van 25 cents, terwijl dames onder geleide van leden vrijen toegang hebben. De lezingen van dr. Bleekrode hebben zich steeds gekenmerkt door haar belangrijk heid, zoodat ook nu een groote opkomst wordt te gemoet gezien. Met genoegen plaatsen wij den Oproep" van het hoofdbestuur der j>Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". 't Geldt hier een nationale zaak bij uitne mendheid en zoo iemand hier ter stede in het bezit mocht zijn van eenig oud lied met of zonder melodie, we geven hem in over weging daarvan 't zij het origineel, hetzij een afschrift ter beschikking van het hoofd bestuur te stellen. In menige familie is nog wel iets voor handen, dat het doel der maatschappij ten goede kan komen. Oproep. De commissie tot samen stelling van het volksliederboek der nMaat schap pij tot Nut van 't Algemeen" wenscht een onderzoek in tè stellen naar de oud8 liederen, welke thans nog in den mond des volks leven en niet tot de algemeen bekende behooren. Zij meent, dat in menige streek van ons land nog wel dergelijke liederen of frage- menten van liederen te ontdekken zijn en richt zich daarom tot allen, die haar willen helpen, met het vriendelijk verzoek, haar oude teksten en, zoo mogelijk, ook oude melo dieën te willen mededeelen, of wel haar den weg te wijzen, om er mede bekend te worden. De namen der helpers zal zij later gaarne in dank vermelden. De commissie verzoekt beleefdelijk, dat bovenbedoelde mededeelingen gezonden wor den aan dr. G. Kalff, lid en secretaris, Wete ringplantsoen no. 8, Amsterdam. De Koningin-Regentes heeft aan het be stuur der afd. Leeuwarden der vereeniging nEereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen", een bedrag van f 150 doen toekomen, waarvan f50 is bestemd voor de weduwe van den gepensionneerden matroos der marine Willem Hoogterp, die in de maand Juli j.l. een kind uit het water had gered en den daaropvoigenden nacht is overleden, en f 100 voor de kas der vereeniging. Dezer dagen -heeft H. M. de Koningin-Re gentes als blijk van belangstelling aan de in richting voor spraakgebrekkigen, achterlijke kinderen en stamelaars te Wageningen (direc teur F. Kingma F.Uzn.), eene gift doen toe komen van f100. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaül van Nederlandsch Indïè, van 14 dezer, wordt de gouvernements-kofiieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 694,351 pxkols. Het hoofdbestuur der Nederlandsehe ver eeniging tot bescherming van dieren beeft een nota, betreffende de regeling van het veevervoer hier te lande, aan den minister van waterstaat aangebodenmet, verzoek, verbetering in den bestaanden toestand te brengen. Een passagier van het stoomschip1 Veenham, de heer J. Schneider, die van 30 Aug. tot 6 Sept. op Hoffmann-eiland in quarantaine, werd gehouden, heeft deswege de stad New- York een proces aangedaan. Hij eischt 20,000 dollars schadevergoeding. Te Hoorn is gisternacht de groote manu facturenwinkel van de heer De Vries met twee belendende huizen door brand vernield, ten gevolge van eene gasontploffing. Er zqn gelukkig geen menschen omgeko- - men; de boeken zjjn gered. Te Broek-in-Waterland (N.-H.) is eene afdeeling opgericht van de Noordholl. ver eeniging ii Het Witte Kruis". Een wiidhandelaar op Texel heeft een op dat eiland weinig voorkomenden duiker naar Artie te Amsterdam opgezonden. De vogel miste éen oog en was tijdens een hevige sneeuwbui uit zee over den d(jk gevlucht, waar hij met de hand werd gegrepen door een schippersknecht. In het postkantoor te Leeuwarden heeft men sinds eenigen tjjd grooten last van eene soort van mieren, monomorium pharaonis, de kleinste mieren der wereld, slechts anderhalve millimeter groot en afkomstig uit Zuid-Amerika. Het is voor de derde maal, meldt de N. R. Ct, dat deze gasten ons land ko men verontrusten. Een tiental jaren geleden kwamen zij voor in eene bakkerij te Amster dam, ongeveer zes jaar geleden in Den Haag. Met zekerheid kan men niet zeggen hoe deze mieren in ons laud zijn gekomen, maar het is meer dan waarschijnlijk, dat zij met Amerftóansch meel zijn ingevoerd. Naast het postkantoor te Leeuwarden woont een bakker, en de nesten der mieren bevinden zich ver moedelijk onder den bakkersoven. De regeering spaart moeite noch késïen om het postkantoor van deze plaag te zuive ren, daarin met raad en daad door weten schappelijke mannen bijgestaan. De 22-jarige zoon van den schipper S. te Naarden, een flinke, oppassende jonkman, die wegens ongesteldheid van zijn vader éene reis deed met diens vaartuig, kwam gistermor gen op eene treurige wijze om het leven. Bij het boomen in de sluis bij het Merwede-ka- naal was hij werkzaam op het achterschip; zjjn boom brak plotseling, en de arme jongen verdween in de diepte. Met den besten wil ter wereld kon niemand hem helpen, hjj is in het geheel niet weer gezien. Ook het dreggen naar zijn lijk heeft tot dusverre niet mogen baten. De kapper J. C. te Maastricht, die, als verdacht van ontvoering eener minderjarige, werd aangehouden, is weder in vrijheid ge steld. De vader van het minderjarige meisje beeft namelijk zrjne toestemming gegeven tot een huwelijk. Feruis. De grindwegen in deze gemeente zgn thans door straten vervangen en daar door is in eene groote behoefte voorzien. On danks de daaraan verbonden kosten, behoeft de belasting niet verhoogd te worden. VGrnveifhage. Gisteren gebruikten aan de tafel der Koninginnen het middagmaal mr. Gleichman, voorzitter der Tweede Kamer, de generaal-majoor Bergansius, baron Van Verschuer, kamerheer van wijlen Zijne Majesteit, baron Snouckaert van Schauburg, thesaurier van Hare Majesteit. Winschoten. Een aantal werkloozen heb ben zich andermaal tot den burgemeester gewend met verzoek om geld of om werk. Zingende trokken zij door de straten en wier pen bij vele ingezetenen o. a. ookbjj den wethouder H. Smit Addens vensterruiten in. Een der baldadigen, zekere A. K., is in hechtenis genomen. Door H. M. Koningin Wilhelmina" en door H. M. de Koningin-Regentes werden aan de sociëteit nMornus" te Maastricht twee prachtige gouden medailles geschonken, als prijzen uit te loven bjj den internationalen eere-tooneelwedstrijd, welke genoemde ver eeniging voor het volgend jaar uitschrijft, Te Mariénborn, in Pruisen, heeft de burge meester de vorige week geweigerd twee paren door den echt te verbinden, omdat het re gister van den burgerlijken stand voor dit jaar tot de laatste bladzijde vol was. Wilden zij bet volgend jaar teruggekomen, dan zou hij hen ter stond helpen. Velen hebben in de laatste jaren zeker bij hun reisje langs den Rijn het fraaie nieuwge bouwde kasteel nDrachenburg" halverwege den Drachenfeis bewonderd. De eigenaar baron Sarter is, naar Figaro meedeelt, een slachtoffer van de Panama-krach. Hij zou het kasteel verkocht heb ben voor 1,200.000 mark, aan de ex-keizerin Frederich, Het kostte hem 5 000,000 mark. Te Ostrowo in Polen zou een herbergier wor den ter dood gebracht, ter zake van monrd op een gendarme. Door omstandigheden was de komst van den beul eemge dagen uitgesteld, en inmiddels heeft een boer op zijn sterfbed bekend dat hij de dader was van den moord op den gerechtsdienaar, •wien hij een doodelijken liaat gerworen had. Er is thans een nieuw onderzoek ingesteld. In Schotland heersebt een ware veldmuizen- piaager wordt ontzaglijke schade door aange richt, vooral in de schapenweiden, die er geheel baal door zijn. Het gemeentebestuur van Milaan beeft einde lijk besloten tot het aanvaarden van het legaat Loria. Door het aannemen van dit legaat on geler 12 miihoen Ine neemt het stadsbe stuur op zich een ai beidersbeurs te stichten om werk te verschaffen aan werkloozen. De bemanning van bet Engelsche stoomschip Grtysloke is op treurige wijs om het leven geko men. Het schip zonk bij den mond van de Elbe, en de 23 mannen aan boord gingen in de booten, om te trachten de Halstairisclie kust te bereiken. Dit gelukte hun echter niet en zij kwamen allen van koude en honger om het leven. 8-4SKAVE1VIIAGE 15 December. Tweede Kamer. Met 43 tegen 41 stemmen is verworpen het amendementSmeenge, om de vereeniging voor ambachfsonderwijs in Drente te subsidieeren. De minister be loofde echter een nader onderzoek en een voorstel daaromtrent. Het wetsontwerp op den leerplicht is gereed, maar zal eerst inge diend worden, als de behandeling van het kiesrecht is verzekerd.* De verhooging der onderwijzersjaarwedden moet wachten op de wetsherziening. Den geest der onder wijzers kenschetste de minister als in 't algemeen een goede. De minister zal over wegen weer tweemaal 'sjaars hulponder wijzers-examens te doen afnemen. De post voor subsidie aan schilders voor de expositie te Chicago is na langdurig debat verworpen met 56 tegen 36 stemmen. Het hoofdstuk binnenlandsche zaken is daarna aangenomen. Batavia, 8 November. De luitenant der inf. bij het 7e bataljon inf. te Magelang (Java), G. P. Hofman, is door den com mandant van het leger in Ned. Indie overgeplaatst b:j de troepenmacht in Atjeh ter nadere indeeling. De .van verlof uit Nederland terugverwacht wordende magazijnmeester der genie 2e kl. (Ie luit.) L. Kranendonk, wordt geplaatst als be- heerder van het algemeen genie-magazijn te Batavia. t Naar men bericht, is de heer Groeneveldt, die thans in de Vorstenlanden vertoeft, het reeds met zich zelf eens waar het best eene proef met de opiumregie kan worden genomen, doch wil hij voor alle zekerheid eerst geheel Java afreizen. Zonder twijfel zal die reis tevens wor den dienstbaar gemaakt aan het onderzoek naar den economischen toestand der Vreemde Ooster lingen, Het gaat dan in éen moeite en onder éen kosten door Naar de lava-Bode uit de beste bronnen ver-" neemt, zal in het jaar 1893 voor de laatste mail toelatings-examen voor de militaire school worden afgenomen en is er vóór het najaar van 1895 dus geen quaestie van opheffing diet inrichting. Er moeten nu ook valsche bankbiljetten van f25 en HO zijn ontdekt, en er is last gegeven om te Tandjong Priok ook alle verdachte Europeanen die van Singapore komen streng aan den lijve te onderzoeken. Den 9n dezer is de heer A. Holst geheel hersteld met het stoomschip ilenelaus naar Europa vertrokken. De inlanders die te gelijk met hem zijn veroordeeld, hebben nog altijd geen gratie gekregen. Batavia15 November. In de Atj. Ct. van 2 Nov. leest men Men bericht ons het ongelooflijk feit dat gisternacht de telephoondraad in het district Marassa is doorgekapt. Bij bet beschieten van de benling Ketapang Doea op heden door den vijand, werd een Eu- ropeesch onderofficier aldaar, door een matten kogel getroffen. Per Hr. Ms. Semarang is gisteren alhier ge arriveerd de sjahbandar van Kroeng Raija, zen deling van den Wakil Panglima Polim, die bij het bestuur wenscht toegelaten te worden om over Polim's belangen te spieken. Van 14 dezer wordt van Kota-Radja geseind, dat bij het vestigen van een post te Poolo Ra ja geen tegenstand van den vijand is ondervonden. Poelo Raja ligt bij Telok Kroet aan de west kust van Atjeh en behoort tot de plaatsen, die bij de beraamde scheepvaai tiegeiing voor den handel zullen worden opengesteld, tot welke plaatsen op de westkust ook het reeds dorr ons bezette Melaboeli behoort. Nadat zich sinds bijna drie maanden geen ge val van miltvuur te Beemster had vooigedaau, zijn thans weder twee koeien van den veehouder en tuinman J. K. afdam aan die ziekte gestorven. De eerste was al geslacht, toen men tot de ont dekking kwam, de tweede is onder toezicht der politie verbrand Het jaarverslag der n Vereeniging Barnabas", tot steun van weduwen en weezen van christe lijke onderwijzers in Nederland, vermeldt, dat liet vast kapitaal der vereeniging bediaagt f 9t,745,65Vs in het vorig boekjaar Mei 1891-92 werd aan 42 weduwen en haar 75 kindei en f12,008,39 uitgekeeid Ter veideehng blijft voor dit jaar f 12,307,40 beschikbaar, een be drag, dat echter zonder krachtigen steun waar schijnlijk niet toereikend zal zijn om elke weduwe als tot dusvene, f250 en voor elk kind f25 per- jaar beschikbaar te stellen indien n.l het aantal rechthebbenden toeneemt. Na de toezending van het jaarverslag mocht het bestuur onlangs namens H. M. de Koningin f150 en namens de Koningin-Regentes f 100 ontvangen, als een bewijs van sympathie voor het loffelijk doel der vereeniging. Uit Zuidland meldt men aan de N. ii. Cl. Tengevolge 'an het weinig voorhanden vlas, heeft zich alhier eene commissie gevormd, oin eenigszins in den werkloozen toestand te voorzien, door het laten spitten van land en het doen be werken van afval van vias. Be heer F. I, Hageman Sr., oud-bestuurslid lid der vereeniging ïTot heil der armen", te Dordrecht, ontving gisteren eene som van f 1000 ter verdeeling onder verschillende liefdadige in stellingen te dier stede Door burgemeester en wethouders en de gees telijken te Scbagen (N.-H.) werde pogingen aan gewend om aan de werkloozen dezen winter arbeid te verschaffen. Het benoodigde geld hoopt men door het aanbieden van eene lijst bijeen te krijgen. De commissie, die zich tn den sorigen winter belast* heeft met de zorg voor werkverschaffing aan minvermogenden te Woudsend, heeft zich, gesteund door de fmancieele hulp van verscheidene leerge- goedenbereid verklaarddie taak ook voor dezen winter op zich te nemen. Op die wijze worden niet alleen zij, die vroeger al bedelende hun brood zoch ten, verplicht door handenarbeid in hun onderhond te voorzien, maar ook de stille armen in staat ge steld, iets voor zich eii de hunnen te verdienen. MAASSLUIS. De haringvisscherij op de Fransche kust valt dit jaar zeer tegen. Schepen die reeds 3 weken visebten, vingen in dien tijd slechts SO ton haring, andere in 't geheel mats. Men verwacht dat deze visscherij spoedig zal worden opgegeven. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 35 zalmen, die voor f 1.55 tot 1.85 per Vs kilo werden verkocht. NIEUWEDIEP. Door 30 beugers werden hier heden 10 tot 60 schelv., door 25 korders 1

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3