Biimenlandsche Bericht en. In het voorjaar van 1890 is door den Minister goedgekeurd eene veranderde rege ling van de studie voor technoloog. In de daarbij overgelegde bescheiden was vermeld dat in de laatste 2 jaren van de nu vierjarig geworden studie, onderwijs in microscopie en bacteriologie zou moeten worden verstrekt. Regeling van dat onderwijs of de benoeming van den docent voor dat vak laat echter nog op zich wachten. Zeer zeker zal het be langrijke uitgaven vereischen; doch de vqor- zieasng is onvermijdelijkin het technologisch onderwijs behoort het ook te worden opge nomen. Bij de meeste der onderzoekingen die van den technoloog later kunnen worden verlangd, (die van voedingsmiddelen, papiervezelstoffen) zijn microscopische waarnemingen belangrijke en noodzakelijke aanvullingen van chemisch onderzoek. Bij de beoordeeling van verontreiniging van water en van geschiktheid van water voor huiselijk gebruik is het microscopisch onderzoek van minstens evenveel belang als dat langs chemischen weg. Bij eomplicatiën in het bedrijf van den suikerfabrikant, bij de indigo-gewinning, bij de industrie der zuivelproducten en die der cacao-producten zijn waarnemingen met het microscoop voor den fabrikant onontbeerlijk en een belang rijke leiddraad. In een goed ingerichte brouwerij mag heden ten dage bacteriologische kennis niet ontbreken. Voor de spiritus-fabricage en die van gist is die evenzeer onontbeerlijk. En de richting die het microscopisch en bacteriologisch onderwijs voor den technoloog, dus in verband met zijne toepassing op de nijverheid in den ruimsten zin moet nemen, is verschillend van die, welke aan een vee- ai tsenijschool of eene inrichting van land bouwonderwijs verschillend ook van die, weike aan de hoogeschool, waar de medische belangen den doorslag geven, moet worden ingeslagen. De Polytechnische school heeft dus drin gend behoefte aan een leerstoel voor micros copie en bacteriologie'*. Door den afgevaardigde van Schiedam, den heer Van der Borch van Verwolde, werd het verzoek van den lieer Van de Velde onder steund, en tot ons groote genoegen antwoordde de minister daarop het volgende »Het gemis van bacteriologisch onderwijs enn de Polytechnische school te Delft wordt sedert jaren gevoeld. Sedert lang had de regeering het voornemen om daaraan te ge- moet te komen. Het zoude reeds zijn geschied, ware het niet dat daartegen tweeërlei be zwaar bestond. In de eerste plaats kon de Regeering, en kan zij op dit oogenblik nog niet beschikken over de noodige onderwijs krachten om dezen leerstoel aan de Polytech nische school op waardige wijze te bezetten. En vervolgens zoude de vervulling van dien leerstoel binnen korten tijd de stichting met zich brengen van een kostbaar bacteriologisc i laboratorium. De vervulling van dezen laatsten eisch zoude wel het zwaarst op de staatsbe- crootïng drukken. Maar ik zou er niet tegen opzien om de noodige gelden aan te vragen, kon slechts aan de andere voorwaarde op behoorlijke wijze worden voldaan en voor dezen leerstoel de in elk opzicht gewenschte man worden aangewezen. Tot antwoord op de door de geachte afgevaardigden uit Delft, en Schiedam gedane vraag, kan ik daaiom slechts de toezegging doen, dat, zoodra de regeering zich zal zien in staat gesteld, om den leerstoel voor de bacteriologie aan de Polytechnische school op waardige wijze te bezetten, eene aanvraag van de daarvoor noodige gelden aan de Staten-Generaal za worden gedaan". "Wij zijn van meening, dat, indien er ge zocht, roet ernst gezocht wordt, de in elk opzicht gewenschte man zal gevonden worden, is het niet in ons land dan elders, en hopen dat, vóór een volgende staatsbegrooting aan de orde komt, deze zaak in orde zal zijn. SCHIEDAM, 17 December 1892. De gemeenteraad zal op Dinsdag 20 dezer, des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijnin gekomen stukken, waaronder benoemen van la. 2 leden in de commissie van toezicht op het middelb. onderwijs; b. 1 lid in de com missie van toezicht op het lager onderwijs; c. 1 lid in de commissie voor hel burgerlijk armbestuuradres van H. B. Heggelman om afstand van gemeentegrond aan de Laan ontwerp-pensioenregeling voor de gemeente ambtenaren; ontwerp-gewyzigde instructie voor de commissie van toezicht op het lager onderwijs; ontwerp-verordening op het nom ineren van gebouwen enz.ontwerp-verorde ning regelende het gebruik en de bescher ming van gemeentegronden gemeente-eigen dommen adres van J. Odé om verhooging van do aan hem toegekende jaarlyksche sub sidie voor de uitgifte van het verslag der handelingen van den gemeenteraad. En ver dere voorstellen en mededeelingen. Naar wij met genoegen vernemen, zal de »Schiedamsche Kuristvereeniging" eene drie- daagsche tentoonstelling houden, en wel op de beide Kerstdagen en den daarop volgenden - dag, van schilderden en studies van onzen stadgenoot den kunstschilder P. J. Mak, be nevens eene verzameling antiquiteiten op onze stad betrekking hebbende, waarvoor de kunst vereeniging reeds van eenige stadgenooten toezegging heeft ontvangen, terwijl zij zich voor meerdere aanbevolen houdt, teneinde deze collectie zoo volledig mogelyk te maken. Deze tentoonstelling zal besloten worden met eene soirée musieale, te geven door eenige stadgenooten. De lijst die hiervoor circuleert bevelen wij gaarne aan, overtuigd als wy zijn dat ge-*? noemde vereeniging, die reeds zoo dikwerf de gelegenheid tot het smaken van kunst genot aanbood, ook ditmaal alles zal in 't werk stellen om deze tentoonstelling aan de verwachting te doen beantwoorden. Bij kon. besl. van |5 Dec. zijn, met ingang van 1 Januari 1893, "ter vervanging van de op 31 December 1892 aftredende en niet herbenoembare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemd: voor Zuid-Holland: dr. T. H. Blom Coster, te 's-Gravenhage; dr. J. Vroesom de Haan, te Rotterdam; J. Broeksrait, heel- envroed- meester te Zwijndrecht; H. Swart, apotheker te 's-Gtavenhage; dr. P. A. Vos, apotheker te Rotterdamdr. G. P. van Tienhoven, te 's-Gravenhage; dr. M. R. Timmerman, te 's-Gravenhage; en tot plaatsvervangende leden van de geneeskundigen raden: voor Zuid-Holland; dr. C. J. Snijders, te 's-Gravenhage; dr. C. J, Vailiant, te Schie dam; dr. F. H. G. van Iterson, te Gouda; J. Thora Leeson, heel- en vroedmeester te Uselmonde; W. Robertson, apotheker te Rot terdam F.R. Vechtmann, apotheker te's-Gra venhage. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft te kennen gegeven, dat er vooreerst geen plan bestaat op de verdere uitbreiding en verbetering der inrichtingen op het station Utrecht, hoewel dit in 't belang van den handel wel gewenscht ware. De minister van financiën deelt mede, dat van hem geen wetsvoorstellen zijn te ver wachten om heide op groote schaal aan te koopen en tot bosch te maken. De voorstellen der Heidemaatschappij over bebossching der staatsduinem zijn in „over weging. Door de ministers van waterstaat, handel en nyverheid, van koloniën, van financiën en van buitenlandsehe zaken is1°. aan de heeien G. J. van den Bosch te Wilhelminapohler er. Armand Diepen te Tilburg, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als leden der ingevolge kon. besluit van 27 April 1891 no. 21, inge stelde commissie voor de handelspolitiek, onder dankbetuiging voor de in die betrekking be wezen diensten; zijn: 2°. benoemd tot leden der evengenoemde commissie de heeren mr. C. J. Sïckesz te 's-Gravengage en J.F.Mut- saers Jr. te Tilburg; en is: 3'. de secretaris der commissie, jhr. S. van Citters, tevens be noemd tot lid. In het AmUllatt der Könïgl. Regierung, te Munster, wordt thans gemeld dat de invoer van vee (rundvee, schapen en geiten) uit Nederland in Duitschland is verboden, met ingang van 13 dezer. De invoer van varkens wordt slechts onder zekere bepalingen toegelaten. In Griekenland is de invoer van gedroogde huiden, postpakketten en monsters zonder waarde, uit door cholera besmet verklaarde landen, wederom geoorloofd. Ook in Turkije is de invoer van bereide en gelooide huiden wederom toegelaten. Het verbod van invoer in Frankrijk uit Nederland van lompen, vodden en beddegoed, alsmede van vruchten en groenten welke op of onder den grond geteeld zyn, is weder opgeheven. Voor de pVereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid" te Rotter dam hield onze stadgenoot de heer M. J. Vincent j.l. Donderdagavond eene voordracht over TiNijverheid en kunst". Spreker betoogde dat de nijverheid minstens even belangrijk is als de handel en daarom kraehtdadigen steun verdientdat die steun kan worden verkregen door het heffen van invoerechten; dat grondstoffen behooren vrij te zij" ende artikelen, welke hier te lande evengoed als elders kunnen worden vervaardigd, moeten Vvorden belast. Naar sprekers meening wordt de energie onder ons volk gedood. Hij laakt de houding der Kamers van koophandel, welke alle tegen bescherming zyn en daardoor de kleine industrie benadeelen. Een heilzame verandering in den bestaanden toestand ziet spreker in een goede octrooiwetdaaren tegen heeft hy een grief tegen den arbeid in de gevangenissen en tegen de ambachts scholen, welke laatste de nijverheid concur rentie aandoen. In 't vervolg zijner rede behandelde de heer Vincent de kunst, toegepast op de nijverheid, en in 't bijzonder het smidsvak, waarbij hij het wenschelijke betoogde van een brevet als meester en gezel, tot verheffing van het am bacht. Ten slotte werd een beroep gedaan op al diegenen, die kunnen bijdragen tot bevor dering van den kunstzin. Gedurende de pauze werd een door den spreker geëxposeerde verzameling van kunst smeedwerken bezichtigd, vervaardigd in de fabriek der firma G. J. Vincent Co., welke den aanwezigen het bewijs leverden, dat het hedendaagsche kunstsmeedwerk niet bij het hooggeprezene uit vroeger eeuwen behoeft achter te staan. Behalve de heer Plate wordt te Rotterdam ook de heer Van Gilse genoemd voor de vacature, in de Tweede Kamer ontstaan door het overlijden van mr. Levyssohn Norman. Naar Rhenanïa meldt, hebben Nederiand- §che en Belgische kapitalisten het voornemen opgevat tussehen Brussel, Antwerpen, Rotter dam en Amsterdam vice versa een stoom- bootdienst in het leven te roepen voor ge woon vrachtgoederenverkeer, alsmede voor ijlgoederen. Aanleiding tot het ontwerpen van deze nieuwe onderneming gaf het Merwede-kanaal, wijl daardoor een tolvrije en uitstekende water wegverbinding tussehen deze vier havens in het leven geroepen is. Men is voornemens acht goederenbooten, ter waarde van 336,000 mark te bouwen, elk van 4000 ctr. draagvermogen. Voor inven taris en bedrijfskapitaal wordt 84,000 mark noodig geacht, zoodat het geheele kapitaal 420,000 mark zal bedragen. Door de Pruisische regeering is de uit levering verzocht van A. Hblters, die, te Duiken uit de gevangenis gevlucht, waar hij wegens doodslag voorloopig was aangehouden, te Heijthuizen door de marechaussees werd aangehouden. Gisteren zijn te Amsterdam in verzekerde bewaring genomen twee Hannoversche ban kiers, die hun intrek hadden genomen in een perceel "Weteringschans 217e. Reeds een maand geleden waren zjj op verzoek der Duitsche regeering aangehouden, maar wegens onvolle digheid der gezonden documenten weder in vrijheid gesteld. Blijkens de opgaven van het sBureau Veritas" zijn in de maand October j.l. ver ongelukt 75 zeilschepen, waaronder 3 Neder- landsche, en 13 stoomschepen, waaronder geen Nederlandsch. Tot diiecteur der sNederlandsche Heide maatschappij" is door den raad van commis sarissen benoemd de heer H. J. Lovink, te Wageningen. Op het voetspoor van Rotterdam tracht men ook te Amsterdam een werklieden-ver- eeniging op te richten, uitsluitend gevormd uit lidmaten der Ned.-herv. kerk. Een vrouw in de Vinkenstraat te Amster dam, die dagelijks uit werken moet gaanr heeft het geluk gehad op haar Vio lot in de staatsloterij de f 25000 te trekken. In de groote kerk van de Ned.-herv. ge meente te Beverwijk is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken en zijn 2 offerbussen opengebroken en geledigd gevon den. De politie doet ijverig onderzoek. Van den kerkwijn, dien men in de consistorie kamer bewaart, heeft de dief zelfs een proef je genomen. Het dagelijksch bestuur der gemeente Scholerland heeft het navolgende ter alge- meene kennis gebracht: »Burg. en weth. der gemeente Schoter- land noodigen met aandrang de eigenaren en gebruikers van gronden in die gemeente uit, om, zooveel in hun vermogen is, door het verschaffen van werk, in de zorgvolle omstan digheden, waarin vele arbeiders in die ge meente verkeeren, verbetering te brengen." Uit Groningen is naar Winschoten ver trokken een detachement infanterie, sterk 35 man, onder bevel van den 2n luitenant Donker. De manschappen waren voorzien van hun nachtleger- en keukengereedschappen en namen verduurzaamd vleesch mede. De 59 huzaren van Deventer zijn naar Oldambt vertrokken, waar de toestand op verschillende plaatsen zeer gespannen moet zyn. Te Finsterwold is bij een propagandatoefit van vele sociaal-democraten uit Midwolda een volksoploop ontstaan, waarbij bij eenige inge zetenen glasruiten werden ingeworpen en her haaldelijk met revolvers werd geschoten. In eene vergadering in het hotel Hommes werd het woord gevoerd door den heer H. Budding, van Winschoten, die de woorden van den heer Tijdens tot den minister van justitie sterk afkeurde. Uit Winschoten wordt van gisteren aan de N. R. Ot. gemeld Eindelyk is het dan zoover gekomen, dat er klappen zijn uitgedeeld. Gisternacht zyn te

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2