11 „FO N CI E R E", van Leramrateioir af te sluiten, INGEZOBm. 40 millioen Francs, H. WATERMAN, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PEK TELEGRAAF. Stedelijk Nieuws. Al) VEKTENTIEN. Mej. Johanna Wilheimina Cecilia Reuters, Mej. Johanna Wilheimina Cecilia Kruïning, geb, Reuters,! Alvorens een contract Finsterwolde tooneelen voorgevallen, die ook hier algemeen schrik en vrees verwekten. Daar zijn er bq notaris Koning en bij den predikant Nïemeier en bq onderscheidene anderen de glazen ingeworpen en revolver schoten naar binnen gelost, zoodat op enkele plaatsen de kogels in den wand zitten. De twee aanwezige marechaussees vermochten nietszq werden bedreigdmen liep de paarden nahet volk dreigde met hooivorken en rieken. Gisteren dreigden de hoofden der socialis ten, dat men des middags hier zou beginnen, als het bestuur gee." werk gaf; doch nu werden maatregelen genomen. De burge meesters van Winschoten en omliggende plaatsen gingen naar Groningen, alwaar zq met den commissaris, den procureur-generaal, den officier van justitie enz. confereerden. Terstond werden verschillende plaatsen met marechaussees versterkt en rijksveld wachters, zoodat te Finsterwolde 10 man is geplaatst, nog veel te. weinig tegenover den grooten hoop, van misschien 200 kwaad willigen. Hier was tegen 4 uur eene wacht van 8 marechaussees aanwezig, die sterk patrouil leerde en alle opstoppingen uiteenjoeg, wat eerst niet mogelijk was bij gebrek aan per soneel optochten n.l. waren verboden, maar als zulk een verbod niet kon worden gehand haafd, moest het niet worden uitgevaardigd, want dan schaadt het aan het gezag. Des avonds kwamen 35 militairen uit Groningen aan, onder bevel van luitenant Donker, en nu is alles rustig. De zaak is veel te ver geloopen en het gezag zal moeilijk het verloren terrein kunnen herwinnen. Zoolang er politie en militairen genoeg zijn, zal het rustig blijven, maar als ze worden ingetrokken en vrq spel wordt gegeven aan de socialistische oproerkraaiers, zal het terstond weer beginnen. Armoede, gebrek bestaan hier nog niet; er is nog wel werk te krijgen, maar het is dwingen van het opgeruide volk om zijn zin te krijgen. Het is bewezen dat van de grootste ontevredenen en aanstokers ruimen voorraad in huis hadden en aan geen levensmiddelen noch brandstoffen gebrek, Toch heeft het bestuur alles gedaan om maar te kal- meeren en te bevredigen en men kan wel zeggendat het volk althans op de omliggende plaatsen b a a s is. De locale bladen durven de waarheid niet meer zeggen, verzwijgen de feiten en bedwin gen hunne meening. De houding van het publiek tegenover de politie en de militairen was trouwens schandalig en bewees alleen reeds, dat het niet den minsten eerbied meer heeft voor het gezag. De marechaussees heb ben een paar charges uitgevoerd, die indruk maakten, want de klappen vielen links en rechts raak en er zqn ook een paar personen licht gewond.-Het betreurenswaardigste is dat zoovele werklieden, die steeds als knappe, fatsoenlijke lieden bekendstonden, zich door een paar domme raddraaiers laten opwinden tot meedoen. Per extra trein zijn zooeven een 50-tal huzaren uit Deventer aangekomen. De postbode van Zoutkamp öpWinsumis gisternacht aangerand en van zijne pakketten beroofd. Als een kenmerkend teeken des tijds deelt men ons mede, dat een grondeigenaar te Nqehaske, die tegen een loon van f3.25 en vrije woning een zetbaas vroeg? volledig met het landbouwbedrijf bekend, niet minder dan 240 aanzoeken tot plaatsing ontving. J Te Utrecht had een paar dagen geleden een ruim 3-jarig meisje, dat met eenig klein geld dat op de tafel lag speelde, het ongeluk om 'een kwartje, dat-zij in den mond had gestoken, in te slikken. Zonder dat de kleine er, echter eenigen hinder van schijnt te hebben gehad, is het muntstukje, tot groote vreugde der ouders, gisteren weder langs den natuurlijken weg te voorschijn gekomen. Omtrent het «gebeurde met den exprestrein uit Vlissingen, in ons vorig blad vermeld, deelt men uit Bergen-op-Zoom aan de 2f. H. Ci. mede Een Duitsche dame, reizende onder geleide van eene heer, is hedenochtend, nabij het sta tion Woensdrecht, uit den sneltrein, komende van Vlissingen, gesprongen, De heer had haar een paar oogenblikken alleen gelaten in den coupé 1ste klasse, en vond bq zijne terugkomst het portier open en hare plaats ledig. Hij en ook andere reizigers hebben bij her haling de noodrem doen werken, doch zonder resultaat, daar deze bleek defect te zijn. De trein rolde intusschen in vliegende vaart voort, voorbij verschillende stations. Door roepen en wuiven trachtte men den trein tot stilstaan te brengen, doch ook dit bleek vruchteloos. Eerst te Rozendaal hield de trein stil en kon de doodelijk ontstelde heer uit stijgen en om hulp vragen. Op telegraphisch bericht alhier ontvangen, gingen eenige spoorwegbeambten met eene lorde langs de lqn, in de richting van Woens drecht, en vonden daar de dame wezenloos tegen een afsluithek staan. Onbegrijpelijkerwijze had zij slechts eene lichte wonde aan het hoofd. Zij was na den sprong uit den trein ongeveer 2000 M terug gewandeld, in de richting van het station Woensdrecht. De dame werd naar Bergen-op-Zoom ver voerd en aldaar werd haar door dr. Verlinden geneeskundige hulp verleend. Met den eesstkomenden trein kwam haar geleider hier aan. Met trein 243 vertrokken beiden naar Schirmbeek bq Wezel. De dame was lijdende aan melancholie, tengevolge van den dood haars vaders. Zq kwamen uit Glasgow. Te Valtermond heeft een 22-jarig jonkman, zekere D. de J., na te veel sterken drank gebruikt te hebben, bij zijne ouders de ruiten ingeslagen. Daarna heeft hij zich verwijderd en den nacht buitenshuis doorgebracht. Den volgenden morgen vond men hem dood achter een turfbult liggen, met ernstige verwonding aan den pols. Het schq'nt, dat de glasscherven de slagader hebben geraakt, waarna hij ten gevolge van bloedverlies is overleden. Om kippen in het koude jaargetijde ge zond te houden, wordt aanbevolen een stukje aluin, ter grootte van een erwt, in het drink water te doen. 's Morgens geve men warm eten en 's middags eenig hard voer, zooals maïs, boekweit vermengd met rijst en gerst. 's-Gravenhage. Naar men verneemt, zal de partij ten hove, welke in de eerste dagen van Januari zal plaats hebben, niet zijn eene soiree dansante, maar eene raout, zooals ver leden jaar werd gegeven. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de werkende leden vandevereeni- ging sDie Haghe" alhier, werd door dën heer Hageraats het plan geopperd een gedenktèeken te plaatsen in het huis van Huygens in de Lange Houtstraat, hetgeen algemeene instem ming vond, waarna het bestuur beloofde de noodige maatregelen daartoe te zullen nemen. "Volgens het Vad. is er kans, dat de heer S. de Lange te 's-Gravenbage blijft wonen. Een nieuwe roman van Ouida iThe Tower of Taddeo" is dezer dagen te Londen vet sche nen. Het boek woidt als een der beste boeken van deze schrijfster geroemd door de Patl Mali Gazette, welk blad echter tevens verklaart, «dat Ouida nooit iets trenrigers of pathetischere geschreven heeft". Onder de van werk beroofde katoenspin ners te Heywood heerscht groote nooddruft, hetgeen te meer deernis moet wekken omdat deze Heden meerendeels niet door eigen schuld, namelijk door werkstaking, maar door het toedoen van anderen werkloos geworden zijn. Zij zqn namelqk de slachtoffers van de sluiting der weverqen, die door de werk staking vanwege den weversbond, tot wel ken zij niet behooren, veroorzaakt werd. Men berekent dat slechts een derde der buiten werk gestelde wevers tot den bond behoort. Het ambestuur heeft thans het schrikwek kende vooruitzicht, binnenkort aan een 40,000 personen onderstand te zullen moeten ver eenen want de regel is, dat niet bij eene strike, maar wel bij een lock out bedeeling wordt toegestaan aan behoeftigen. Deze vele duizenden niet-leden van den bond wenschen niets liever, dan weder aan den arbeid te 'gen gaan doch de fabrikanten, die natuur lek hunnerzijds mede de handen ineenslaan, schijnen slechts eene algemeene weikher- vatting voor hun bedrijf wenschelijk te achten. Te Neisse brak een hevige brand uit in de woning van den arbeider Görlich, toen deze en zijne vrouw van huis waren. Toen er pogingen tot redding waien aangewend en deze eindelijk ge lukten, bleken de drie kinderen m den rook gi-siikt te zijn. Een paar advocaten, die sinds eenigen tijd naar den gelukkigen erfgenaam van een kapi taal van meer dan 3t/2 millioen gulden zochten, hebben hem te Lambeth in een werkhuis ge vonden, waar hij wegens groote armoede was "opgenomen. 's-GUAVENIBACE 17 December. Tweede Kamer. Na een scherp debat tus- schen den heer Guyot en den minister van marine, die de verantwoordelijkheid van met-voorziening in de behoefte der marine op de Kamer overbracht, zijn de amende menten om de nieuwe schepen te schrappen verworpen met 46 tegen 44 stemmen en is de marine-begrooting aangenomen met 56 tegen 35 stemmen. Ook is aangenomen hoofdstuk nationale schuld. Bij het debat/over het hoofd stuk financiën drong de heer Dobbelman aan op herziening van het tarief in beseher menden zin. De heer De Meijier wilde spoe dige herziening van de personeele belasting, de heeren Yan Alphen en Van Karnebeek wenschten uitstel van de vermogensbelasting, wat de heer Veegens bestreed. DeheerKer- dijk drong aan op staatspensioenen voor weduwen en weezen van onderwijzers. B URGERLIJ KE ,STA ND. Geboren t 16 December. Clara Wiihel- mina Frederica Liduïna, dochter van Th. E, J. Kramers en M. J. J. Buijtendorp, Schie. Johan Gerard, zoon van J. G. Beekman en J. Bodde, Vittastraat. Overleden16 December. Jacoba Wilhel- mina van Vliet, oud 3 maanden, Hoofdstraat, Mijnheer de Redacteur. Mogen wij U voor onderstaande regelen een plaatsje in uw blad vet zoeken? Daar de correspondent der Maasbode reeds tweemaal aan het woord is geweest om de rnetaal- werkersvereeniging «Onderlinge Hulp" te belas teren, over de door haar gegeven uitvoering van 19 November 1,1. in het gebouw der vOfficieren- vereenigmg" en tot tweemaal toe geweigerd is onze rectificatie daarop te plaatsen, nemen wij de toevlucht tot uw geacht blad. Hoe de con espondent der Maasbodenog wel een .bestuurslid eener ongemengde christelijke vereeniging, er toe komt om een rustige en stille vereeniging, wier leus het is den werkman in nood te steunen, den werkman te belasteren begrijpen wij niet. Of denkt bij soms door lastertaal en leu gen leden te tiekken? Als u dat denkt, mijnheer de correspondent, dan zult u het niet ver brengen. Wij begi ijpen niet hoe u er aan komtsi noemt namen van leden van uw bond, die u dit belangrijk nieuws aanbrachten, die by-onderzoek onzerzijds er niets van wisten. Wij begrijpen niet «at wij hebben misdaan in uw oog, om in de Maasbode uw hart over ons zoo te luchten .Te minder hegrijpen wij dit, nu u moeite doet om de hoofdpersonen van het bestuur van «Onderlinge Hulp" over te halen om bestuurslid te worden van uw bond of ondersteu ningsfonds. Is het omdat zij goed op de hoogte zijn van het vei eetiigingsleven of is het een Farizeescke streek Wanneer wij, mijnheer De G., art, 6. blz. 5 van het ondersteuningsfonds van uwen bond met een paar voorbeelden uitlegden, dan lasterden wij niet, maar bewezen aan de Schiedamsche weiklieden een weldaad. Schiedam is zwart, dat is overbekend, maar de correspondent der Maasbode wil bet nog zwaïter maken. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, mijnheer de Redacteur, teekenen wij ons, Namens het Bestuur der IJzer- en Metaalnierkersvereenigmg «Onderlinge Hulp" {gel.) A. A. van Leeuwen, Secretaris. Tot mijne diepe droefheid overleed heden, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden, mijn innig geliefde Echtgenoot, in den jeugdigen leeftijd van 32 jaar, mij nalatende 3 kinderen, te jong om dit vei lies te beseffen. A. J. KRUINING. 's-Gra ven h age, 14 December4892. Tot ons aller diepe droefheid over leed heden te 's-Gravenhage onze ge liefde Schoondochter, Zuster en Aanbe- huwdzuster, in den leeftijd van 32 jaar. C. L. IvRUINING. J. M. KRUINING, geb. Holleman. G. E. REUTERS. J. G. LOURENS geb. Kruinino. B. LOURENS. M. G. KRUINING. J. G. M. KRUINING. Schiedam, 14 December 1892. De ondergeteekende betuigt zqutu harte- ïyken dank aan allen, van wie hij op zijnen geboortedag voor hem zoo ver rassende blijken van liefde en toegenegen heid mocht ontvangen. C. DE WILDE Cz. VRAAGT DE DER Naamlooze Maatschappij, onder toezicht van de Framsche Regeeringwelke behalve de Reserven een Maatschappelijk Waarborg- Kapitaal heeft van Aanvragen om inlichtingen of prospectussen, welke kosteloos afgegeven worden, te richten aan den Inspecteur voor Nederland: SKuldblaak 8, Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3