Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. Kerknieuws. Marktberichten. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Op initiatief van den beer dr. Geo Gailano, privaat-docent aan de polytechnische school te Berlijn, zal begin 1893 te Berlijn een iNieder- landiscbe Gesellschaft," gesticht worden.JDeze ver- eenïging, gevormd door Duitsche kunstenaars en geleerden, die belangstelling gevoelen voor Nederlandsche kunst en wetenschap, zal ten doel hebben een literatisch en wetenschappelijk ver keer met Nederland te openen en te onderhouden zooals dit geschiedt ten opzichte van Italië door den reeds 60 jaar bestaanden vltalieniscber "Verein". De beoefening der Hollandsche taal door de leden zal door de vereeniging bevorderd worden, en door zich in verbinding te stellen met de beste kunstenaars en geleerden in Nederland, zal zij trachten het verkeer van Duitsche artisten en mannen der wetenschap in Nederland te verge makkelijken, gelijk zij zich ook ten doel stelt voor Nederlandsche geleerden en kunstenaars in Duitschland te doen. Werner Siemens, de thans overleden Duitsche electriciteitsgeleerde en technicus, werd in zijn jeugd (1840) tot vijfjaar vestingstraf veroordeeld, omdat hij secondant geweest was bij een tweege vecht. Hij deed in zijn cel in de citadel te Maagden burg wetenschappelijke proeven betreffende galvanisch vergulden, en daardoor was het hem zeer onwelkom, toen bij na een maand gevangen schap onverwachts in vrijheid werd gesteld. Zijn proefnemingen konden niet afgebroken worden. Hij verzocht of hij zijn cel nog een paar dagen voor zijne proeven mocht gebruiken, maar de comman dant, die er niets van begreep en hem zeer ondankbaar vond, liet hem stipt op den bepaalden tijd verwijderen uit de gevangenis, waar hij zcj graag nog wat gebleven was. Later verkocht Siemens zijn patent galvanisch vergulden door tnsschenkomst van zijn broeder Willem in Enge land voor 1500 p. st. (f 18,000). Een dief, die bet mes van twee kanten liet snijden, is onlangs te Berlijn gevat. Hij ging namelijk van diefstallen, die hij zelf gepleegd had, bericht brengen aan dagbladredactiën, tegen het gewone loon. De uitvoerige bijzonderheden welke hij wist te ver tellen, wekten de achterdocht der politie; deze stelde een onderzoek iu eu het gevolg was, dat de occasional reporter in hechtenis genomen werd. Een hoofdstel, ten gebruike bij de telephoon, is uitgevonden door den inspecteur der Bürsen- halle, te Hamburg. Door dat toestel kan men bij een telephonisch gesprek met beide ooren hooren en tevens beide handen vrij voor het maken van notities. Het zal bij de Duitsche posterijen worden in gevoerd. Een verlorengegaan voedsel," een knolvrucht welke veel op aardappelen gelijkt en door vroegere geslacbV.; eeuwen geleden, gegeten werd, is dezer dagen teruggevonden. Prof. Couwentz, uit Dantzig, heeft dezer dagen te Lessen, Jakobau en Mirchau, in West-Pruisen, zulke knollen ontdekt onder den grond op een diepte van 2 a 4 meter. In Frankrijk is een -wettelijke bepaling inge voerd, waarbij verboden wordt aan kinderen beneden het jaar, anders dan op voorschrift van den geneesheer, vast voedsel te geven. Het gebruik van flesschen met guta-percha-slangen is eveneens verboden. Dit besluit werd genomen op grond van de meening, dat van de 250,000 kinderen, welke jaarlijks in Frankrijk sterven, er 100,000 bij eene zorgvuldige verpleging behouden zouden kunnen worden. In Frankrijk heeft zich naast de wetenschap pelijke vereeniging sL'oeuvre de la tuberculose" eene zligue contre la tuberculose" gevormd, welke ten doel heeft door voordrachten en ver- spieiding van populaire geschriften het publiek te onderrichten omtrent de maatregelen, welkp genomen kunnen worden tot bestrijding dezer besmettelijke ziekte. Aangezien geene besmettelijke ziekte zooveel sterfte veroorzaakt als de tuberculose en de be langstelling algemeen is, heeft de zLigna reeds hare vertakkingen in vele steden. 3 Het bekende kasteel Cirey, waar Voltaire zoo dikwijls vertoefde als gast zijner geestige vriendin de markiezin Du Ch&telet, is met de bijbe- hoorende gronden verkocht aan een groot indus trieel, den heer Viellard Migeon, voor 2.500,000 francs. De slaap- en werkkamer van den beroemden schrijver en philosoof zijn nog in wezen en men vindt er op de muren der bibliotheek en der galerij verzen van den dichter der sHenriade". Het goudsmedengild te Londen heeft 25.000 geschonken aan een fonds voor het bouwen van arbeiderswoningen. De Engelsche schrijver Matthieu Williams is dezer dagen plotseling te Neasden overleden. Zijn geschriften handelen grootendeels over weten schappelijke onderwerpen, vooral over warmte. Tot zijne meest bekende boeken behooren The Fuel of the Sun en Through Norway with Knapsack, een hoogst vermakelijk en leerzaam reisboek, waaarin hij de aandacht vestigde op de voordeelen van Noorwegen als zomerverblijf en voor reizen in het warme jaargetijde. Feitelijk was hij het, die voor de Engelsche toeristen Noorwegen ontdekte". Bij Mariefried, Sóiermanland, Zweden, hebben dezer dagen spoorwegarbeiders onder een grooten steen zilverwerk uit dan tijd dor Wikingen ge vonden, fraaie armbanden, een halssierraad, rin gen, eenige andere sierraden, 8 gave en 32 ge broken zilveren munten. Onder die munten is vooral merkwaardig de helft van een in de ver dwenen oud Zweedsche stad Bit ka op het eiland Björkö geslagen, welke munten tot de oudste en zeldzaamste van Zweden behooren. Te Odessa is een schatrijk rentenier, Liwschuetz genaamd, door dieven in zijn woning vermoord na een heldbaftigen tegenstand. Zijn huis is geheel geplunderdde boosdoeners, die spoorloos ver dwenen zijn, hebben alles wat waarde had mee genomen. Al de archieven van de gasthuizen te Rome, die tot de twa alfde eeuw opklimmen en waaron der zich zeer kostbare werken en manuscripten bevinden, zullen, bij gebrek aan behoorlijke lokalen in de gasthuizen zelf, naar het rijks-archief worden overgebracht. Volgens het tijdschrift Iron is men thans te Chicago bezig op den hoek van de straten State en Madison een huis van zestien verdiepingen te bouwen. De architecten die het ontworpen heb ben zijn van plan om de gewone gevels van metselsteen te vervangen door eene bekleeding met een halven centimeter dikke platen van ge smolten aluminium. Het gebouw, dat zooals de meeste Amerikaausche gebouwen van den laatsten tijd, onbrandbaar is, rust op een geraamte van ijzeren kolommen, waartusscben men platen wil aanbrengen, die 80 centimeter lang en 50 centimeter breed zijn. Te Hooge-Zwaluwe zal van particuliere zijde een telephoonkantoor worden opgericht. Het verslag der rijkspostspaarbank over het jaar 1891 is than3 bij Gebr. Van Cleef in Den Haag uitgegeven en algemeen verkrijgbaar gesteld. Er zijn weder belangrijke graphische overzichten bijgevoegd, waaruit men met een oogopslag den gang van zaken bij deze nuttige instelling kan volgen. Uit het verslag blijkt, dat het getal vereenigingen, die hare kasgelden bij de rijkspostspaarbank be legden, in 1891 met 335 toenam. Het getal inleggers nam in het vorig jaar toe met niet minder dan 37.230, terwijl het gemiddelde, dat elk inlegger tegoed had, ongeveer op éen hoogte bleef (f75). - Behalve dat da invoer van alle rundvee uit Nederland in Pruisen verboden is, mogen van heden af de varkens ook slechts twee malen per week ingevoerd worden,, na voorat door een Duitscben veearts onderzocht te zijn. ccts--rrea Aan de rijks-universiteit te Leiden is tot arts bevorderd de heer J. J. A. L. van Luik. "Volgens den studonlen-almanak bedraagt het aantal studenten aan de universiteit te Groningen 503leden van het studer.tenkorps 267stu denten, oud-leden van het korps 49 en overige studenten 185. Van hen studeei en in de genees kunde 240, in de rechtsgeleerdheid 70, in de godgeleerdheid 54, in de wis en natuurkunde 74 en in de letteren en wijsbegeerte 65. De Leidsche studentenalmanak voor 1893 is verschenen. Behalve de gewone rubrieken verslag, mengelwerk, mixed pickle bevat hij de opgaven van het aantal studenten, namelijk 965, van welke 667 leden zijn van het korps, 43 oud-leden en 255 niet-leden. De studenten zijn over de verschillende facul teiten als volgt verdeeld 68 studeert n in de letteren en wijsbegeerte, 63 in de godgeleerdheid 365 in de rechtsgeleerdheid, 379 in de genees kunde en 90 in de wis- en natuuikunde. Voorts bevat de almanak nog een drietal Jevensschetsen eene van prof. dr. A. Kuenen, met diens poitret, van de hand van prof. C. P. Tteleeene van prof. dr. M. de Vries, eveneens met portret, van de hand van prof. dr. Kern, en eene z'nder portret van prof. mr. J. de Wal, van de hand van pief. mr. H. van der Hoeven. Aan de theologische school te Kampen zijn ingeschreven 126 studenten, als 67 propaedeuti- sche en 59 theologische. Van deze laatsten zijn er 18 in het le, 32 in het 2e en 9 in het 3e of laatste studiejaar. Het aantal ingeschreven studenten aan de vrije universiteit bediaagt 97, waarvan 69 godge leerdheid, 10 godgeleerhesd en rechtsgeleerdheid, 2 godgeleerdheid en letteien, 7 rechtsgeleerdheid en 9 letteren. Te Nedei horst den-Berg zal de R -katb. bij zondere school, die in Apul 1890 is opgericht, doch later wegens veitiek van het geheele onder wijzerspersoneel gesloten weid, binnen enkele dagen weder geopend worden. Die gemeente, met eene bovolking van ruim 1200 zielen, heeft dan vier scholen voor lager onderwijséene open bare en drie bijzondere, n.f. éene R.-kathoIieke, éene Ned -gereforraeei de (doleoiende) en éene Ned.-hervormde. Volgens den heden verschenen provincialen al manak van Limburg voor 1893, telt die provincie 93 kloosters, waarvan 32 mannelijke. Bovendien zijn er geestelijke znsters in verschil lende gemeenten gevestigd, belast met het geven van onderwijs aan meisjes. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de presidente der vereeniging vDoicas" te Muiden, mevrouw Lassow.Bourbon van Rijneveld, f50 doen toekomen. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het bestuur van u'sHeeren Loo" een gift groot f500 doen toekomen sals een bewijs van deel neming in en van waardeering van het streven van het bestuur in het belang der misdeelde kleinen". Vanwege H. M. de Koningin is bij de maat schappij »Het Diamantwerkers-Weezenfonds" te Amsterdam de gewone jaariijksche schenking van f50 ingekemen. Te Charlois zal ter wering van de bedelarij op den Nieuwjaarsdag wederom eene extra uitdeeling van katoen, dekens en brood gehouden worden op Oudejaarsdag. Verleden jaar werd voor een waarde van f500 uitgereikt. Naar wij vernemen, heeft de commissie voor werkverschaffing in de gemeente Ferwerderadeel besloten den werkgevers een derde deel vergoeding aan te bieden voor elk buitengewoon werk, als greppelen, draineeren, slatten, spitten enz., dat zij in dezen winter doen uitvoeren. Aan gemelde commissie is door de gemeente en enkele buitenwonende grondeigenaars ongeveer f2500 beschikbaar gesteld om in den werknood te voorzien. B. Ct.) De Vereeniging van eigenaars van landerijen" in de gemeente Het Bildt is met bare werkver schaffing begonnen aan arbeiders, die sinds 12 Mei 1892 minstens éene maand in dienst zijn geweest bij werkgevers, die bf zelf lid zijn der vereeniging, öf op eene huurplaats wonen van een lid der ver eeniging en die tevens op elke 5 HA bouwland of 10 HA weiland gedurende een geheel jaar een arbeider tegen 10 ets. per uur in dienst bebben. De werkgever zelf, zijne zoons boven 16 jaar en inwonende knechts tellen in mindering op dat aantal. Een natuurlijk gevolg dezer bepalingen is, dat een groot aantal arbeiders, misschien wel het meerendeel in de gemeente, buiten de termen vallen. Dinsdag reeds ontving dan ook de burgemeester eene deputatie uit een aantal werkeloozen, die hem hunne nooden blootlegden. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank eiscbte gisteren 10 jaar gevangenisstraf voor W., te Zegwaard, wegens poging tot moord op zijn vroe ger meisje. VLAARDINGEN. In de laatste 8 dagen werd niets aangevoerd en vond er geen afslag plaats. Prijzen dus onveranderd. MAASSLUIS. Er windt besteed per ton voor: nieuwe haring, volle f 9.75—11.75 idem kleine f 6.75—7.25 idem ijle f7 '25—7.50 idem zoutevisch f55.75—56.75; leng f29.75—30.75 kibbeling f 18.25—18.75 koolvisch f21.73. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 20 zalmen, die voor f 1.60 tot 1.85 per Vis kilo werden verkocht. Ned.-Herv. Kerk. Berucpen: te Loon-op-Zand ds. H. G. am bers, te Rijperkerk; te Holland (Noord-Amenka) ds. K. van Goor, te Gormchemte 's-Graven- zande ds. A. van Geest, te Gelselaar. Aangenomen: naar Oosterhesselen door den heer D, W. Beukema, cand. te Niekerk; naar Muiderberg door ds. J. A. Binneweg, te Tuil en 't Waalnaar Molkwerum door den heer H. G. Roozeboom, cand. te Groningen; naarSteenwijk door ds J. Draaisma, te Klundert. Bedankt: voor Roon door ds J. Harthoorn, te Hardenberg; voor Leksmond door ds. J. Beijer, te Maaitensdijk. Het classicaal bestuur van Rotterdam heeft op aanvraag van den kerkeraad te oud-Delftshaven en onder goedkeuring van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, een derde predikantsplaats te Delftshaven gevestigd, inet ingang van prima Janu ari 1893. Geref. Kerken in Nederland. Beroepen: te Dirksland ds. A. Makkenze, te Enkhuizen. Blijkens het thans verschenen jaarboekje voor de gereformeerde kerken in Nederland voor 1893 bedraagt bet aantal predikanten bij die kerk 442 emeriti-pred. 25. Het aantal vacante gemeenten bedraagt 256; in Groningen zijn de minste vacatures, in Zuid-Holland de meeste. Onder de predikanten, die het grootste aantal dienstjaren tellen, komen o. a. voor de heeren A. J. Abels, te Zuidwolde; E. J. Seegers, teLioes- sens; K. H. Talen, te Staphorst; H. B. Geuchies, te BunschotenG. H. Deddens, te O.-PekelaJ. Bavinck, te Kampen, en G. Brunemeijer, te Enter. Het aantal gereformeerde gemeentescholen be draagt 124, waarvan 39 worden gesubsidieerd door de vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs. De theologische school te Kampen telt 116 stu denten: 59 theologische en 57 propaedeutische. Aan deze school zijn verbonden 5 professoren en 3 leeraren. Schiedam, 17 December. Rogge en Gerst zonder handel. Mouttv(|nnoteeiing der makelaars f 8V2. Jenever s Amsterd. proef f 12Vs per heet, Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling 11.50 per ketel. Naaldwijk, 15 December. Heden werd besteed voorperen f2.60 a 3.40, appelen f 1.65 a 2.75, uien f 1.50 a 1.70, spruit-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 7