A". 1892, Woensdag 21 December. N°. 8169, KENNISGEVING. P O LI T I E. Zesen Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiitenlandsche Berichten. veertig-ste J"aargran&- UITGEVER: ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, doer het geheels Rijk Afzonderlijke noimners-. 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜREjtV: lOTESIf IAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regel, met inbegrip van eene Courant. f .13 Iedere gewone regel meer- 'flo Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen Dat het 1ste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente, voor den dienst 1892, den 6den December j.l. door den Gemeente raad vastgesteld en den 12den December d.a.v. door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den Ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afsciirift ge durende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts ieder aangemaand, zijnen aan slag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den l°den December 1892. Burgcmeestet Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretarie, VERNÈDE Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen nieuw lederen kinderschoentje (Molière), een oude paraplnle, een stalen rozen krans, een bloedkoralen oorbelletje met goud, een glacé-handschoen en een sleutel. P B i 5 It K IJ K. De Kamer heeft gisteren met 261 tegen 246 stemmen de wet op de sterke dranken aangenomen. De Senaat heeft het wetsontwerp op de scheidsrechtelij ke uitspraken tusschen patroons en werklieden aangenomen. Graaf De Mun heeft in een bijeenkomst van katholieken te Saint-Etienne, die door 3000 personen werd bijgewoond, zijn ge trouwen aangemaand, aan den wensch van den paus gehoor te geven, en zich tegen den republikeinschen regeeringsvorm niet langer te verzetten, maar de grondslagen dier regee ring in overeenstemming te brengen met de christelijke instellingen. Alle katholieken van Frankrijk moeten zich daartoe aaneensluiten. Mgr. Thomas, aartsbisschop van Rouaan, en de bisschop van Tours, zijn lot kardinalen verheven. Men zegt dat nog een derde Fran- sche prelaat den kardinaalshoed zal ontvangen. De commissie van enquête in de Panama zaak zal met hare werkzaamheden voortgaan ■ondanks de maatregelen der regeering. Dit besluit wordt in de kringen der afgevaardig den heftig en bijna algemeen gewraakt. Charles de Lesseps, Fontanes en Sans- Leroy worden strikt buiten toegang gehouden. De Figaro beweert, dat het de president der republiek geweest isdie hunne preven tieve gevangenneming heeft gewild. De correctioneele vervolging, die de minis ter van justitie ingesteld had tegen de direc teuren der Panama-maatschappij, wordt ver anderd in eene crimineele vervolging. Dit ge schiedt, omdat eene vervolging wegens crimi neele zaken eerst verjaart na tien jaar, zoodat zij zich cok kan uitstrekken tot han delingen, die plaats hadden op een tqd, welke de correctioneele vervolging, uit het oogpunt van verjaring, te niet zou doen. De lijst der afgevaardigden van de rechter zijde die zich hebben laten omkoopen, zou ontdekt zijn. Volgens de Jour zullen vervolgd worden de senatoren Grévy en Renault en de afge vaardigden Proust en Dugué, die als deel nemers in het garantie-syndicaat wissels ontvangen hebben. 'olgens het blad ia Libre Parole beloopt het juiste bedrag der sommen, welke in de Panama-zaak zijc uitgedeeld, 20 millioen tusschen 3000 personen: afgevaardigden, dagbladschrijvers en vereenigingen. De F J.Xe Siècle meldt, dat het Neder- landsche schroefstoomschip Johan Willem Friso, van Alexandrië te Toulon komende, volgens gebruik den Franschen grond met f 21 eere-sehoten heeft begroet. Dit saluut moest nu, naar hetzelfde gebruik, beantwoord wordenmaar de schoten bleven achterwege. En waarom De batterij aan de Polygoon was in reparatie en toen vanwege de mari tieme prefectuur geseind werd naar het fort Lamalgue, volgde het bericht, dat de artillerie-meester, die de sleutels van de kruit kamer bij zich had, op dat oogenblik afwezig was. Ten laatste wendde men zich tot het gepantserde schip Marceau om de eere- schoten van het Nederlandsche oorlogsschip te beantwoorden; doch het was alweer mis. De Marceau werd voorzien van zijne uit rusting en had nog geen ammunitie aan boord. Met dit alles was zooveel tjjd heengegaan, dat het te laat was geworden om met voeg zaamheid het Nederlandsche schip te be groeten. De vice-admiraal De Boissoudy achtte het nu raadzaam zich aan boord van de Johan Willem Früo te begeven, om den commandant, den kapitein ter zee Joekes, zyne verontschuldigingen aan te bieden, die deze hoffelijk genoeg was aan te nemen. De saluutschoten volgden nu ten leste tochhet reserve-eskader loste die. Alzoo, zegt de XTXe Siècle, heeft onze eerste oorlogshaven, die een veertigtal batte rijen heeft voor de kustverdediging, in eenige uren tjjds geen eere-saluut kunnen beant woorden. Volgens Havas heeft de heer Waddington het verlangen te kennen gegeven, om ont heven te worden van zjjne betrekking als gezant te Londen. BELfill. De internationale muntconferentie te Brus sel heeft, op voorstel van den heer Renzis (Italië) ondersteund door den heer Montefiore Levy (voorzitter) de volgende resolutie aan genomen De internationale muntconferentie, erken nende de hooge waarde van de aan haar overgelegde rapporten en der gevoerde dis- cussiën, evenwel haar beslissing omtrent de aan haar oordeel onderworpen vragen aan houdende, spreekt haar erkentelijkheid uit jegens de Vereenigde Staten voor het uit lokken dezer conferentie, schort haar arbeid op en bepaalt, dat, behoudens de goedkeuring der verschillende mogendheden, zij dien zal hervatten op den 30n Mei 1893. Zij spreekt den wensch uit, dat gedurende dit tijds verloop de hoofdquaestie grondig zal worden bestudeerd om te komen tot een beslissing, waardoor de grondbeginselen van de munt- politiek der verschillende staten niet zullen worden getroffen. In de grenadierskazerne te Brussel heeft Zaterdag de plechtige bezwering plaats gehad van prins Albert, den zoon van den graaf van Vlaanderen, als 2e luitenant. De koning tfcn België, de koningin, prinses Clémentine, de graaf en gravin van Vlaanderen en de twee prinsessen en alle generaals woonden, voor het front van het geheele regiment, de plechtigheid bij. Nadat de eed was afgelegd, hield de koning eene toespraak, waarin hq verklaarde zich zeiven geluk te wenschen met het optreden van zijn neef in het leger. In warme bewoordingen prees hij het Bel gische leger, dat zijnen plicht zal vervullen tegenover het binnen-, zoowel als het buiten land. Aan de Belgische officieren, zeide de koning vooi t=, is de ontwikkeling van de Congo te danken. Zich tot zijnen neef wen dend, bracht de koning dezen zijne verplich tingen als soldaat in herinnering. De minister van oorlog sprak een woord van dank uit naam van het leger. Volgens de Soir zou de koning voorne mens zijn genade te verleenen aan twee personen, die voor beleediging aan Z. M. tot gevangenis werden veroordeeld. Volgens het Journal de Bruxelleszoude koning voornemens zijn zich naar de Congo te begeven. DUITSCHLAND. i Naar aanleiding van het bericht, dat te Petersburg het antwoord van Duitschland op de jongste Russische uitlating over de Duitsch- Russische onderhandelingen zou ingekomen zqn, wordt van goed onderrichte zqde ge meld, dat er tot dusverre van het ter sprake brengen van den matcrieelen inhoud der jongste Russische voorstellen niets bekend is. De Beichsanzeiger meldthij den gezond heidsraad zqn tusschen 28 Nov. en 10 Dec. twee op zich zelf staande cholera-gevallen gemeld, een te Altona en een te Hamburg, het laatste doodelijk. Gelijk gemeld wordt, zou de ziekte in deze gevallen van buiten zyn overgebracht. Vervolgens wordt gemeld, dat te Hamburg den 12n dezer weder een doodelijk geval en denlGn twee nieuwe ziektegevallen in dezelfde woning zijn voorgekomen. De Börsenhalle verneemt dat hier waar schijnlijk slechts gedacht kan worden aau lichte aanvallen dier ziekte in de stad en in eene der voorsteden. Het blad constateert verder dat er sedert 13 October geen enkel cholera-geval in de havéiTls^ voorgekomen. ENGELAND. Het bericht, dat koningin Victoria het Parlement op 31 Januari niet persoonlijk zal openen, geeft stof tot allerlei beschouwingen, daar men er een stilzwijgend blijk van afkeu ring in wil zien van Gladstone's homerule- plannen, welke, als het voornaamste deel van den aibeid voor het nieuwe Parlement, in de troonrede moeten worden aangekondigd. Sir Cecil Rhodes is gisteren naar Egypte vertrokken, teneinde de medewerking der Egyptische regeering te verkrijgen voor zijn plan tot het voltooien van eene trans-Afri- kaansche telegraaflijn tusschen Kaapstad en Alexandrië. Te Londen heeft zich eene commissie ge vormd tot eene geldinzameling ten bate van de slachtoffers der bankioete Lilerator- bouwvereeniging en van aanverwante instel lingen, waardoor een verlies geleden is van 7,000,000 p. st. De commissie bestempelt deze ramp, die hoofdzakelijk de kleine burgerq trof, als eene ware volksramp. De ministerieele crisis in Canada is opge lost door de benoeming van den heer Tailloc tot minister-president en van den heer Chapais tot voorzitter van den Wetgevenden Raad. Alle andere ministers behouden hunne portefeui'ies. Het bonds-parlement is tegen 26 Januari bijeengeroepen. BDSIiND. Uit Moskou wordt aan de Standard ge meld dat de regeering voornemens is ten behoeve van de schatkist een dubbel tarief van invoerrechten aan te nemen; de meest begunstigde natiën zouden het minimum tarief hebben te betalen; de andere, gelijk Duitschland, die er tegen Rusland gerichte differentieele rechten op na houden, het maximum-tarief. ITALIË. De minister van justitie heeft bij de Kamer van afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, waarvan reeds voor langen tijd sprake was, namely k een ontwerp, bepalende dat het burgerlijk huwelijk moet voorafgaan aan het kerkelijk huwelijk. De koning ontving de deputatiën uit de beide wetgevende Kamers ten gehoore, die hem het adres van antwoord op de troonrede kwamen overbrengen. Z. M. drukte de hoop uit, dat het voorgevallene in den Senaat op

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1