M n K II f*ï i|j d tg p Biimenlfindsehe Berichten. a verstandige en vaderlandlievende wijze ge schikt zal worden. De regeering heeft aan de Kamer een ont werp ingediend om tot den 28sten Februari 4893 te verlengen de voorloopige werking der niet door de Kamers goedgekeurde staats- begrootingen voor 1892 en '93. Te Rome loopen geruchten over onregel matigheden in het beheer van groote bank instellingen die biljetten uitgeven. Men ver wacht een opzien wekkend schandaal. SPANJE. Berichten uit Madrid maken melding van eene groote opschudding in katholieke krin gen, wegens de gisteren aldaar plaats gehad hebbende inwijding eener eerste protestant- sche kerk door den Anglicaanschen aarts bisschop van Dublin. Deze plechtigheid werd herhaaldelijk uitgesteld, daar de vorige regee ring onwillig was de kerkopening te vergun nen. Zaterdag nog deden de muntius en de bisschop van Madrid alle mogelijke moeite om intrekking der gegeven vergunning te erlangen, gesteund door heltige anti-prote- stantsche artikelen in de pers en door ver zoekschriften in denzelfden geest aan de regee ring. Sagasta ontving drie bisschoppen op Zaterdag, maar zeide dat interventie nu on mogelijk was, daar alle formaliteiten in acht genomen waren. De Britsche gezant bezocht mede Sagasta, met verzoek om geen verder uitstel toe te laten. Volgens de dagbladen wordt graaf Mazo benoemd tot gezant te Londen, graaf Rascon als zoodanig bij het Quirinaal, Mendez Vigo te Berlijn en Aguera te Brussel. Merry del' Val zou gezant te Weenen blijven. De Qaceta deelt een besluit mede, waarbij 48 nieuwe piefecten worden benoemd. B D H E N 1 E. De koning heeft, de commissie uit den senaat tot aanbieding van het adres van antwoord ontvangende, haar gedankt en ge zegd, dat de echtverbintenis van den kroon prins nieuwen luister schenken zou aan de dynastie. AMEUIKA. i De agenten der scheepvaart-maatschappijen protesteerden voor de parlementaire commis sie van senatoren en afgevaardigden tegen het ontwerp, waarbij de landverhuizing be perkt wordt. Een hunner stelde voor om aan de agenten der maatschappijen in Europa de zotg over te laten om de landverhuizers te onderzoeken, en dan de maatschappijen aan sprakelijk te stellen op verbeurte van hooge boeten. De aanvoerders der jongste samenzwering in Chili, welke ten doel had den president der republiek en eenige ministers te ver moorden, zijn ter dood veroordeeld. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 47 December. In deze zitting werd het debat over de begrooting van marine voortgezet. De minister van marine verdedigde sterk zijn type-schip tegenover de grieven, gisteren door den heer Guyot aangevoerd en weigerde pertinent zijne voorstellen terug te nemen en te verschuiven tot eene suppletoire begroo ting. Hij had alleen gezegd wat te zeggen viel Het type A was goed en zeewaardig, en in het belang van het vaderland moest hij voorstellen wat hij het meest gunstig achtte. Hiertegenover bleef de heer Guyot even sterk het type A bestrijden ais stelselloos. Kiuisers, niet pantserschepen, zijn voor Indie noodig. De beer Van Houten wees op den zwaren belastingdruk dien deze schepen zouden opleg gen. Miliioenen meer voor oud ijzer. Het eerste der amendementen van de com missie van rapporteurs, tot aanbouw van 3 schepen, werd sterk door den minister be streden, die de verantwoordelijkheid voorden achterlijken toestand der marine op de Kamer W1Het werd hierop verworpen met 46 tegen 44 stemmen, waarna de commissie de overige amendementen introk. De marine-begrooting is aangenomen met 56 tegen 35 stemmen. Het hoofdstuk nationale schuld werd aan genomen. Bij het hoofdstuk financiën drong de heer De Mejjier aan op eene spoedige indiening van de herziening der personeele belasting. De heer Kerdijk bepleitte staatspensioenen voor weduwen en weezen van onderwijzers. De heeren Schepel en Van Alphen criti- seerden de nieuwe organisatie voor de invoe ring der vermogensbelasting. De heer Van Kamebeek zou voor de be grooting stemmenonder reserse dat de invoei ing der vermogensbelasting werd uit gesteld, als de bedrijfsbelasting niet werd aangenomen. De heer Dobbel man drong sterk aan op wijziging van het tarief in den zin van matige bescherming van handel en landbouw. De heer Veegens bestreed het uitstel van de invoering der vermogensbelasting. Hij achtte het goed, dat deze een jaar werkte vóór de invoering der bedrijfsbelasting. De heer Van Delden constateerde, dat de toetreding tot de bimetallieke unie afhan kelijk blijft van de goedkeuring der wetge vende macht. De heer A. van Dedem acht rijkszorg voor weduwen en weezen enkel voor onderwijzers ongewenscht. De heer De Ras vroeg herziening der accïjnswet op het gedistilleerd. De heer Bahlmann bestreed den heer Van Beuningen en achtte een invoerrecht noodig op tot dusver vrijgestelde artikelen. Maandag te halftwee voortzetting. De heer Tijdens zal nader, naar aanleiding van het adres van den heer Tindal, inter- pelleeren over de werkloosheid. Zitting van 49 December. Bij het voortgezet debat over het hoofd stuk financiën verklaarde de minister dat hij overweegt eene partieele heiziening van het personeel, die het werkplan der regeering niet verstoort. Hij is beieid met zijne ambt- genooten te overleggen in hoever aan wedu wen en weezen van ondei wijzers pensioen kan worden veileend. Hij bestreed de meening dat de invoering der vermogensbelasting grootscheeps is opgezet. De quaestie van het tijdstip der invoering van de bedrijfsbelasting in verband met,de veimogensbelasting is thans prematuur; "bij herhaalt alles te zullen doen, om de behan deling der bedrijfsbelasting te bespoedigen. Aan de invoering van het bimetaliisme is voorepist niet te denken. Zijn theorieen om trent den vrijhandel handhaaft hij; de nood zakelijkheid tot verbetering van ons tarief wordt door hem erkend. Aangenomen weid een sub-amendement van de commissie van suikeronderzoek, inge steld bij de wet van 1865, met f2000 te verminderen. Het amendement van den heer De Kanter om aan de Friesche Biidt-gemeenten eene bijdrage van f4800 te verzekeren voor pre- dskants-traktementen, werd door den minister ontraden; bestreden door de heeren Schaep- roan, Donner, A. van Dedera en veidedigd door den heer Huber. Het werd verworpen met 47 tegen 37 stemmen. Hierop werd hoofdstuk financiën aange nomen. Morgen ten 14 ure voortzetting. De heer Conrad heeft voorgesteld de som van f350,000, voorgesteld in bet voorstel tot verhooging van de vestingbegrooting voor 1892 ten behoeve van den aanleg van zoetwatervijvers en van zandophoogiogen in de stelling van Am sterdam, te vei minderen met f 100,000, en alzoo te biengen op f250,000. SCHIEDAM, 20 December 1892. De gemeentel aad hield hedennatniddag eene vergadering, welke werd bijgewoond door 46 leden; afwezig waren de heeren Van Har wegen den Breems, dr. De Brujjn, Hoogen- dam, Roelants en Van der Schalk. Daar geen der leden aanmerking had op de notulen, werden deze vastgesteld. Ingekomen was het besluit van de Ged. Staten dezer provincie (Prov. blad no, 81), houdende kennisgeving van de benoeming van den heer mr. M. M. Schim van'derLoeff te Gouda, tot schoolopziener in het arron dissement Gouda, welk stuk reeds ter in zage gelegen had. Later waren nog inge komen: Missive van de Ged. Stalen dezer provincie ten geleide van het door hen goed gekeurde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dezer gemeente, voor den dienst 1892idem, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 6 dezer, regelende de verdeeling en bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen, beide aangenomen voor kennisgevingen idem, eene opmerking bevattende omtrent de in afschrift toegezon den, door den raad bij zijn besluit van 6 dezer vastgestelde verordening op het rijden binnen deze gemeentemet verzoek om door wijziging dier verordening aan de gemaakte bedenking te gemoet te komen. In handen gesteld der commissie voor de strafverordeningen om onderzoek en rapport. Voordracht van burgemeester en wethou ders, opgemaakt in overleg met den arron- dissements-schoolopziener, na ingewonnen be richt van de hoofden der betrokken scholen, ter benoeming van een onderwijzer le klasse, tevens plaatsvervangend hoofd en drie onder wijzers of onderwijzeressen 3e klasse aan de 4e kostelooze school; twee onderwijzers of onderwijzeressen 3e klasse aan de 2e koste looze school en een onderwijzer of onder wijzeres aan de 3e kostelooze school. Op die voordrachten zijn geplaatst: lo. aan de le kostelooze school (hoofd de heer Van Vlaardingen) a. voor onderwijzer le klasse, tevens plaatsvervangend hoofd1. C. Kerdel, onderwijzer le klasse aan die school, 2. J. A. van der Poel, onderwijzer 2e klasse aan de jongensschool en 3. A.Timmermans, onderwijzer 3e klasse aan de 2e tusschen- school; b. voor 3 onderwijzers of onderwijze ressen 3e klasse, le voordracht1. mej. J. C. van Usendoorn, onderwijzeres te Krimpen- a/d.-IJsel, 2. mej. A. van der Most, onder wijzeres te Brielle, 3. mej. P. Rovers, onder wijzeres te Pernis; 2e voordracht1. mej. A. van Vlaardingen, onderwijzeres alhier, 2. mej. G. C. Hofman, onderwijzeres te Sliedrecht, 3. mej. J. M. Goudswaard, on derwijzeres te Rotterdam 3e voordracht 1. mej. D. Stillebroer, onderwijzeres te Rotter dam, 2. mej. M. C. van der Kleijn, onder wijzeres te Rijnsaterwoude, en 3. A. Sorber, volontair te Rotterdam, 2o. Aan de 2e kostelooze school (hoofd de heer Vaandrager) voor 2 onderwijzers of onderwijzeressen 3e klasse; le voordracht: 1. A. Sorber, volontair te Rotterdam2. Mej. P. Rovers, onderwijzeres te Pernis, en 3. Mej. A. van der Most, onderwijzeres te Brielle; 2e voordracht: 1 Mej. M. C. van der Kleijn, onderwijzeres te Rijnsaterwoude; 2. Mej. D. Stillebroer, onderwijzeres te Rotterdam, en 3. Mej. J. C. van IJsendoorn, onderwijzeres te Krimpen-a/d-IJsel. 3o. Aan de 3e kostelooze school (hoofd de heer Brouwer) voor een onderwijzer of onderwijzeres 3e klasse; 1. Mej. W. J. Elberg, onderwijzeres alhier; 2. Mej. G. C, Hofman, onderwijzeres te Sliedrecht en 3. Mej. J. C. van Usendoorn, onderwijzeres te Krimpen-a/d-IJseL Eene geljjke voordracht ter benoeming van een onderwijzer 3e klasse aan de open bare jongensschool (hoofd de heer Tijl). Op die voordiacht zijn geplaatst: 1. J. T. Emmel- kamp te Harkstede; 2. H. Kroon te Wilder- vank en 3. L. Kiers te Westzaau. Op voorstel van burgemeester en wethou ders besloot de raad nog heden, daar het dringend noodzakelijk is in de bestaande vacatures zoo spoedig mogelijk te vooirien, tot eene benoeming over te gaan. Alsnu tot behandeling der voor heden aan -de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd de heer mr. H. J. Schuurman tot lid der commissie van toezicht op het middel baar onderwjjs herbenoemd; terwijl tot lid I-dier commissie werd benoemd de heer K. J. van Erpecum, en zulks in de plaats van den heer J. M. van der Schalk, die 'zjjne behöeming daartoe niet had aangenomen. Tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs werd herbenoemd de heer S. A. Vernède, terwijl tot lid van het bur gerlijk armbestuur werd benoemd de heer S. Rijnbende. Uit bovengenoemde voordrachten voor onderwijzers werden benoemdtot onder wijzer le klasse, tevens plaatsvervangend hoofd aan de le kostelooze schoolde heer C. Kerdel; tot onderwijzeres 3e klasse aan diezelfde schoolmej. J. C. van IJsendoorn te Krimpen-a/d.-IJsel; mej. A. van Vlaar dingen alhier en mej. D. Stillebroer te Rotter dam tot onderwijzer of onderwijzeres 3e klasse aan de 2e kostelooze schoolmej. P. Rovers te Pernis en mej. M. C. van der Kleijn te Rijnsaterwoudeterwijl tot onderwijzeres 3e klasse aan de 3e kostelooze school werd benoemd mej. W. J. Elberg alhier. Aan de jongensschool werd tot onderwijzer 3e klasse benoemd de heer J. T. Emmelkamp te Harkstede. Op het verzoek van H. B. Heggelman, om afstand in eigendom van 38 centiaren ge meentegrond, gelegen aan de Laan, tegen den prjjs van f 1 per centiare, ter verkrijging van eene behoorlijke afscheiding tusschenzjjn eigendom en dat der gemeente aldaar, werd, overeenkomstig het advies der commissie van fabricage, gunstig beslist. De concept-verordening tot pensioen-rege ling gaf veel stof tot discussie. De heer Visser stelde al aanstonds voor om uit art. 1 de woorden sten laste der ge meente" te schrappen. Hiertegen had de heer Van Erpecum bezwaar; hij wilde liever dat door de vergadering zou worden uitgemaakt of door de ambtenaren zou worden bijge dragen voor hun pensioeD, en gaf daarom den heer Visser in overweging zijn voorstel in te trekken. Hieraan kwam de heer Visser te gemoet, trok dit voorstel in en deed nu het tweeledig voorstel, dat a. de ambtenaren thans in dienst der gemeente dragen bij voor hun pensioen en b. de nieuw aan te stellen amb tenaren dragen bjj voor hun pensioen. Door den heer Poortman werd hierop voorgesteld om principieel uit te maken dat pensioen zal worden verleendhg stelde daarom voor sAan de ambtenaren wordt pensioen veileend". Dit voorstel werd aangenomen met 12 stem men tegen 4. Tegen stemden de heeren Elzevier Dom, Loncq, v. Erpecum en Brillen- burg. Daarop stelde de heer Loncq voor »Dït pensioen of wachtgeld komt ten laste der gemeente". Na eenige discussie trok de voorsteller dit in en kwam het tweeledig voor stel van den heer Visser in stemming. Over het eerste gedeelte daarvan staakten de stem men, waarna de verdere behandeling der verordening tot eene volgende vergadering werd uitgesteld. De verordening op het nummeren van gebouwen enz. gaf tot weinig discussie aan leiding, alleen de heer Visser stelde bij art. 6 voor om de boete, voor het niet aangeven van verhuizingen, te verhoogen tot f 5.—. Dit kon echter geen meerderheid verwerven, het werd afgewezen met 12 stemmen tegen 4. De behandeling der verordening regelende het gebruik en de bescherming van gemeente grond en gemeente-eigendommen werd aan gehouden. Op het verzoek van den heer J. Odé om verhooging van subsidie voor het uitgeven van het verslag der handelingen van den gemeenteraad, stelden burgemeester en wet houders voor hem dit te verleenen, op grond dat het door hem in zijn adres aangevoerde volkomen juist was. De heer Van Erpecum merkte op dat het verslag in den laatsten tijd wel wat op zich liet wachtenhjj zou dan ook de bepaling willen maken, dat binnen 10 dagen het verslag moest uitgegeven zijn op verbeurte van eene boete. De heer De Groot meende dat het wel geheel kon worden opgeheven. De voorzitter, beide spre- 5T>? Ét*"* if! I i J* -t i

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2