Gemengde BerieMen. FER TEL E GR AA F. 0 nd e r w ij s. V i s s c h e r ij. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. kers beantwoordende, deelde mede dat de termijn door den heer Yan Erpecum gewild, onmogelijk was te stellen, daar de ledeu aeht dagen tyd hebben bepaald om het door hen gesprokene na te zien, terwijl er toch altijd eenige dagen verloopen eer de stenograaf zijne aanteekeningen heeft uitgewerkt. De uitgever is bovendien afhankelijk van de leden, die hetgeen zij hebben gesproken niet op tijd terugbezorgen. Wat het voorstel van den heer De Groot betreft, dit moest hij ten sterkste ontraden het geldt hier de geschie denis onzer gemeente, die reeds veertig jaren onafgebroken op deze wijze bestaat; gaat het nu aan, bij de tegenwoordige eischen van openbaarheid die maar aanstonds af te breken De heer Tak neemt nu het voorstel van den heer De Groot over om het verslag op te heffen, dat wordt ondersteund door de hee- ren De Groot en Poortman. De voorzitter geelt in overweging om in deze onvoltallige vergadering geen beslissing omtrent dit voorstel te nemen; waarmede de vergadering zich vereenigt. Nadat burgemeester en wethouders ge machtigd waren om het recht van afslag aan de zeevischmarkt zoodanig te regelen als hun voorkwam, het meest in het belang der gemeente te zijn, en mededeeling was gedaan van de uitspraak van het gerechts hof te 's-Gravenhage in zake de stearine- kaarsenfabriek nApollo" contra de gemeente, waarbij aan de eischeresse hare vordering is ontzegd, omdat de woorden der daarbij be trokken verordening niet strqden met artikel 245 der gemeentewet, sloot de voorzitter de openbare vergadering, waarna men nog eeni ge r, tijd in besloten zitting bjjeen bleef. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft aan de rentmeesters van het kroondomein op hun verzoek de vergunning daen verleenen, voor zoover dit hun aangenaam zijn kan, bij feestelijkheden ten hove te verschijnen in een bepaald voorgeschreven kostuum. Bij kon. besluit is de majoor B. R. F. van Vlijmen, van het 5de regiment infanterie, op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag, waarop hij het lidmaatschap .der Tweede Kamer van de Stnten-Generaal zal hebben aanvaard. Bij kon. besluit van 47 December is be noemd: tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scbeepsbewijzen te Rot- darn W. N. de Laat de Kanter, thans in gelijke betrekking te Maastricht. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 15,415,788.29Vi en by de betaalmeesters- 4,724,778.71Vs Te zamen. ƒ17,140,567.01 De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 22 dezer niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is voor het jaar 1893 benoemd tot secretaris bij den geneeskun digen raad voor Zuid-Holland dr. A. O. H. Teilegen te 's-Gravenhage. Blykens bericht van Harer Majesteits ge zant te Brussel zal de invoer van Nederlandsch rundvee in België, behalve langs Esschen, van 19 dezer af ook geoorloofd zijn langs de douanekantoren van Selzaete en Staak. Het veeartsenijkundig onderzoek der inge voerde dieren, zoowel aan de twee laatstelijk opengestelde kantoren als van 19 dezer af aan het kantoor Esschen zal slechts gedu rende den dag, d.w.z. van 7 uren 's mor gens tot 4 uren des namiddag plaats hebben. (Siet.) De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge konink lijk besluit van 13 dezer, met ingang van 1 Januari, by aanneming van jongens in den zeedienst, de premie van f30 niet meer zal worden uitbetaald. (Sl.-Ot.) De Figaro meldt dat de Koningin-Regentes den hoogleeraar Pasteur, ter gelegenheid van zyn zeventigsten verjaardag, benoemd heeft tot grootkruis der orde van Oranje- Nassau. Tot directeur van den Nederiandschen Rhijnspoorweg in liquidatie is benoemd de heer rnr, F. D. graaf Schimmelpenninck, burgemeester van Amersfoort. Naar de Prov, Oron. Ctverneemt, zul len de nationale en internationale hardrijde rijen op de lange baan te Paterswolde niet den lln, maar den 4n Januari gehouden worden. Door de heeren baron Van Lijnden en dr. Tonckens, beiden te 's-Gravenhage, en Van der Sluis, te Hendrik, wordt aan een aantal arbeiders in de gemeenten Schoterland en Opsterland werk verschaft. Zondag is K. N. te Haulerwijk gevanke lijk naar Heerenveen gevoerd, beschuldigd van majesteitschennis. In eene vergadering te zynen huize, waar hij mede als spreker optrad, moet hij woor den hebben gebezigd die daartoe aanleiding gaven. Dezer dagen kwam een troep arbeiders by den burgemeester eener plattelandsgemeente in Friesland om werk vragen. Daar dit er niet was, verwees de burgemeester hen naar het armbestuur, indien zij inderdaad hulp noodig hadden. Daarvoor echter bedankten zij, want dan zouden zij het volgende jaar, als de nieuwe kieswet er zou zijn, van het kiesrecht zjjn uitgesloten. De verwijzing naar het armbe stuur was, volgens hen, niets anders dan een toeleg, om het tot deze uitsluiting teteiden. Onder aanvoering van den 2n luitenant H. W. K. Vertholen de Salvo, is Zaterdagmiddag nog een detachement huzaren, sterk 36 man schappen, van Deventer naar Groningen vertrokken. Gisterochtend om 7 uur vertrok van Zut- fen, op telegraphisch bevel van den generaal- majoor bevelhebber in de 2e militaire afdee- ling, een detachement, sterk 32 huzaren, onder bevel van den In luit. De Bruin, met bestemming naar Bellingwolde, lot hand having der orde. Nachtleger- en menagevoor- werpen werden medegevoerd. Henri Raland, de bekende wielrijder, die lan gen tijd ernstig ziek was tengevolge van over spanning bij een race, is Vrijdag, naar de Post meldt, naar het krankzinnigengesticht te Zutfen vervoerd. Als vervolg op het bericht, dat A. Höiters uit Suchtelen te Heythuizen is aangehouden, wordt ons nog medegedeeld, dat hij uit de gevangenis te Duiken, alwaar hij verdacht van manslag was opgesloten, ontvlucht is, te gelijk met zekeren B. uil Heythuizen, die wegens majesteitsschennis eveneens was aan gehouden. Nadat beiden een muur verbroken hadden, zijn zjj gevlucht. Korten tijd na de ontvluchting was de marechaussee te Roermond al daarmede in kennis gesteld, en toen deze te Heythuizen kwam, vond zij Holters verborgen in de wo ning van B. Daarop volgde zijne aanhouding. Overschle. In den boezem der commissie aan wier beoordeeling is voorgelegd het ont werp van wet tot verandering der grenzen tusschen deze gemeente en Rotterdam, was verschil van gevoelen over de uitgebreidheid der grens; althans eenige leden wenschen een grooter stuk aan Rotterdam te zien afgestaan. De commissie heeft hierbij op het oog de Heuibrug en den Spoorsingelgaat men nu ten westen van dien singel bouwen, waar wel kans op is, dan behooren die woningen tot deze gemeente, en die moesten h. i ook tot Rotterdam behooren. De spoorbaan die het station Delftschepoort met station Maas zal verbinden, met een bocht ongeveer tot het stoomgemaal, om daar de Schie over te gaan, achtte zij eene betere grensscheiding, tevens om een grooter stuk van polder Blijdorp te annexeeren aan Rotterdam. De meerderheid der commissie dacht anders, en vereenigde zich geheel met de voorgestelde grensverandering. 's-Gravenhage. Na eene zeer korte ongesteldheid is alhier overleden mr. P. van Bemmelen, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De overledene was vroeger raadsheer in het gerechtshof te Arnhem en lid der ge mengde rechtbank in Egypte. Om zijn lechts- kennis en zijn wetenschappelijken zin was hij zeer geëerd. Gisteren gebruikten ten Hove het middag maal de luitenant-generaal Schneider, inspec teur der artillerie; bamn ïvlackay. minister van staatgraaf Van Randwijck, ceremonie meester; baron Öentinck, stalmeester; jhr. Boreel, ordonnauce-officier van H. M. de Koningin. Gorinchem. Zaterdag is de eerste spade gestokeu tot een aanvang der werkzaamheden, om den dijk tea westen dezer stad door te graven, die de rivier de Merwede nog van de nïeuwaangelegde Keulsciie vaait scheidt. Het aantal slachtoffers van het mijnongeluk te Wigan blijkt minder te wezen dan het episte bericht deed vermoeden. Het blijkt nu, dat er waaischijnlijk niet meet dan vijftien aibeiders om het leien gekomen zijn. Volgens bericht uit Padua is het geiienktteken voor Galilei, dat in den voorhof der universiteit was opgericht en pas den 8n December was ont huld door een baldadige hand gioolendeels vernield. - Een vrecselijke spoorwegramp wordt uit New- Yoik bericht. Een exprestiein van de illnion Pacific-maatschappij" ontspooide, met het gevolg dat 25 personen gewond weiden en 2 reizigers het leven er bij inschoten. Een hevige brand verwoestte Zaterdagavond de groote fabriek der «American Biscuits Com pany" te Kansas. Een 60-tal meisjes van het per soneel waren op eqn bovenverdieping aan het werk en velen van haar wot den vermist. Men vreest dat zij zijn omgekomen. Armour, de bekende varkensslachter to Chicago, heeft eene som van 1,400.000 dollars geschonken voor de oprichting van een gebouw, waar practisch onderwijs zal worden gegeven in verschillende takken van kunst en wetenschap, 's-tiR lVEMI lGE 20 December. Tweede Kamer. Uitvoerig is gedebatteerd over de wijziging der vestingbegrooting van 1892, over zandophoogingen en zoetwater vijvers ter voltooiing der stelling Amsterdam. Verschillende sprekers bestreden 's ministers stelsel en prezen dat van den heer Den Beer Poortugael of van anderen aan. De minister hield vol dat hij was uitgelokt door den heer Den Beer Pooitugael, en verplicht was hem publiek tegen te sprekeDverder verzekerde hij dat door dit ontwerp niet geprejudicieerd wordt de latere actieve verdediging. Met 73 tegen 17 stemmen is de aanleg van zoet- watervijvers verworpen, als nog niet rijp; het ontwerp zelf werd aangenomen met 68 tegen 21 stemmen. Hedenavond is het hoofdstuk Oorlog aan de orde. Bij het examen in het boekhouden, van 1214 December j.l. te Amsterdam gehouden door de vereeniging van loei aren, is geslaagd mej. C. W. Montfoort te Schiedam. 1 1 -- i. .«g-gr KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wei den ter markt alhier aangevoerd 32 zalmen, die voor f 4.40 tot 1.65 per l/s kilo werden verkocht. De vorige week werden ter mat kt alhier aan gevoeld en verkocht 163 zalmen. NIEUWEDIEP Gisteren kwam hier van de groote visscherij binnen de sloep Z W. 13, schip per Valkenier, met 1100 schelv. (waarvan 300 levende), terwijl door 60 beugers 10 tot 80 schelv. en 2 tot 10 kabelj. werden aangevoerd schelv. van de sloep gold f '28 50, van de beugers f 50 a 42 per honderd en kabelj. f 2.25 a 2.per stuk. B R G E R L 1,1 K E STAND. Geboren t 46 December. Hendrikus, zoon van A. Burki en H. Mak, Broersveld. 18. Johannes Franciseus, zoon van C. Hilie en S. J. Broekman, Steenstraat. -Johanna Apollonia Maria, dochter van G. P. H. Ram berg en J, Scholte, Ketelstraat. Martinus, zoon van A. van der Ende en S. van Vliet, Leliestraat. Willem, zoon van J. van Leeuwen en A. Hittinger, Singel. Adrianus Johannes, zoon van W. Frudiger en A. van Zanten, Leliestraat. 19 Cornells Hendrik, zoon van C. H. Rodenbei g en R. O. de Bruin, Broersveld. Henricus Franciseus Cornells, zoon van E. Offerman en A. J. J. G. Hofland, Damlaan. Overleden: 16December. ClaraWilhei- mina Frederica Ludwina Kramers, oud 1 dag, Schie. 17. Gerritje Redeker, oud 34 jaar en 2 maanden, Leliestraat. Cornelia Geertruida Veerkamp, oud 1 jaar en li maanden, Kreupelstraat. 18. Johannes Geurs, oud 64 jaar en 6 maanden, Lange Achterweg, Arij Vermeulen, oud 40 jaar en 2 maanden, Botterdamsche dijk. Schiedam, 19 en 20 December. Kogge en Gerst zonder handel. itloutu jlnnoteeiing der makelaars f 8 Vs. Jenever s Amsteid, proef f 12>/s per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 19 Dec. fl.40, 20, f 1.30 per ketel. ROTTERDAM, 19 December. Binnenlandsche granen. Met uitzondering van tarwe en bruine en witte boonen, welke onveianderd genoteerd wor den, moesten ovenge artikelen tot iets verlaagde prijzen worden afgegeven. Tarwe, Jarige onveranderd f5.25 a 6.50. Nieuwe prijshoudend. De beste f6.75 a 7, goede en mindeie soorten f6.60 a 4.75. Per 100 kilo naar qua!, f7.50 tot 8.70. Canad-t- tarwe als voien fa a 5.50. Rogge iO ets. lager, f4.50 a 5.25. Gerst. Winter- en zomer-1 Oct. lager. Win ter- per heet. f 3.50 a 4.40 en per 100 kilo f 6.85 a 7.10. Zomer- per heet. f3.25 a 4.20 en per 100 kilo f6.50 a 6.90. Chevalier- 25 ct. lager. Per heet. f4.75 a 5.25 en per 100 kilo f7.50 a 8.10. Have; 10 ets. lager. Per hert. f2 a 3.50 en per 100 kilo f6.40 a 6.90. Paardenboone n 40 ct. lager, f5.75 a 6.20, Bruine boonen onveranderd. Naar deugd f6.75 a 8.25. Witte boonen waren tot vorige prijzen te plaatsen. Naar qua!, f6 a 7.50. Blauwe erwten brachten flauw vorige prijzen op. Kooksoort f7.50 a 8, niet-kokende f 8.25 a 7. Koolzaad en Kanariezaad prijs houdend. Rotterdam, 19 December. Op de \eemaikt alhier uaien heden aange voerd 263\ette runderen, SJ vette kalveren, nuchtere kaiveien, 368 M.hapen of lammeren, 568 varkens, biggen, bokken. De pi ijzen waren als volgt: runderen 1ste qual. 74 c., 2de qual. 68 c., 3de qual. 56 a 62 c., kalveren 1ste qual. 97Vs e., 2de qual, 82J4 a 87i/s c.; schapen Istequal. 55 c., 2de qual. 45 c.; alles per kilo, vai kens lste qual. 24 a c., 2de qual. 23 c., 3de qual. 22 c., licht soort 22 a 23 c. per Va kilo. Zeeuwsche eieren f5.75 a 6.Overmaassche ,dito f6.— a 6,20 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje, Zoetemelksche kaas f 25.a 27.50 per 50 kilo. Aanvoer 7 partijtjes. Handel traag.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3