m Cs i I W 1 $2 bedroeg in de laatste maanden 7 millioen, maar de schatkist verloor slechts y, mil lioen. De reserve is bepaald op 400 millioen, maar de schatkist heeft een overschot van 24 500 000. Ongetwijfeld zal het goud weer naar de Vereensgde Staten terugkeeren en de minister vertrouwt dat de reserve van goud in de schatkist zal kunnen blijven op het tegenwoordig bedrag. De New-York Herald verneemt uit Val paraiso: Er heerscht groote bezorgdheid te Santiago, waar thans voor den Krijgsraad de vroegeie officieren, betrokken bij het jongste militair komplot, terechtstaan. Men denkt dat verscheidenen ter dood zullen worden \erooideeld, de anderen tot verbanning. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 21 December 1892. Het mond- en klauwzeer breidt zich alhier uit. Thans zijn weder getallen geconstateerd bij de veehouders Jansen, Oosterveer en Dekker, Een vergelijking tusschen gloeilicht door gas en dat door electriciteit verkregenaldus noemde dr. Bleekrode het onderwerp zijner vooi dracht, die hjj gisteravond hield in een vergadering met dames vaa het dept. Schie dam der Ned. Mij, t. b. v. nijverheid. Blijkbaar was zijn voordracht tevens een vervolg op die, twee jaar geleden doorhem in het departement gehouden. Men zag het licht schijnen: 4 o. Van den Argandschen brander, den besten tot 1888; deze brander werd hier door een electrischen vonk aangestoken. In 4888 kwam het electrisch licht en de fabrikanten beijveiden zich het gaslicht hel der te doen schijnen. 2o. Van de Siemenslamp. Siemens vond zijn regeneratief-brander (het te verbranden gas voor de verbranding verwarmd door de verbrandingsproducten waardoor hooger tem peratuur, dus beter verbranding, dus beter licht wordt verkregen!. 3o. Van de albo-carbonlamp, mar door een afzonderlijk kanaaltje kooldeeltjes in de vlam •worden gebracht. De lampen onder 4, 2 en 3 genoemd be rusten op het beginsel van de verbranding van kool in de vlam, dus op het aanwenden eener lichte vlam. Men kan ook de donkere vlam gebruiken, d. i. die der volkomen verbranding door toe treding van lucht in de vlam, zooals de brander door Bunsen gevonden geeft. In die donkere, doch groote hitte gevende vlam, -wordteen lichaam tot gloeiing gebracht en daardoor kan men een intensief licht ver krijgen. Aldus verkrijgt men het Drummondsche kalklicht, sedert 4830 bekend. Hier moet echter zuivere zuurstof in de vlam worden gebracht om de 2000 gradon hitte te verkrijgen, noodig om den kalk te doen gloeien. De kalk brokkelt echter en bluscht aan de lucht, daarom is het circo- nïum of de circoonaarde, een later gevonden, zeer duur metaal, uitstekend geschikt Dit blijft steeds dienen en geeft het prachtige circoonlicht. Volgens dit procédé wordt warmte in licht omgezet. Het lastige van de zakken zuurstof kan men ontgaan, door evenals koolzuur, de zuur stof te nemen uit de fabrieken in samen- gepersten vorm. Men kan door Lindeman te Gratz of door Koks te Bonn bussen verkrijgen waarin 3000 liter zuurstof zijn samengeperst onder 450 atmosferen druk. Om den last der zuurstofleiding te ontgaan trachtte men den brander zoo in te richten, dat enkel lucht noodig zou zijn. Clamond vond zijn magnesiagloeilamp Hier is een korfje van magnesia, dat gloeiend wordt in een regeneratief-brander. Ridder Auei van "WelsbMh, die zich sedert 1883 bezighield met de oplossing van dit vraagstuk vond eindelijk de Auer lamp, die m '92 in de wereld gebracht, zulk een opgang maakte, dat in Weenen alleen 90,000 branders werden ge plaatst en de gasfabriek 30o/0 minder gas leverde. Auer gaf den Bunsen-brander een andere gedaante en plaatste er een korfje in van een pap van onbrandbare materialen (waar schijnlijk circoonaarde, selleen en andere mine ralen. De pap wordt op katoen gesmeerd, daarop vernis gestreken en eindelijk wordt het korQe uitgegloeid, zoodat alleen een skelet onbrand baar materiaal overblijft. Niettegenstaande de hooge prijzen van brander f9,en korfje f 1.50, is toch dit licht het goedkoopste gaslicht, omdat het verbruik zoo gering is. De voordeelen van dit licht zijn 4. Geen roet, geen walm, zeer regelmatig licht, intensief licht en zeer geringe ont wikkeling van warmte. Hier staan nadeelen tegenover die «iet gering zijn te achten: 1. Het lijkkleurige licht; doch dit kan worden voorkomen door het gebruik van zeer doorschijnende ballons van rood-gele kleur. 2. Het springen van het glas vernielt dadelijk het kousje, dit kan echter worden voorkomen door het gebruik van mica-glas. 3. Het kousje heet 1000 uren te branden, doch na 3 400 uren brandens vermindert de lichtkracht zeer sterk. 4. De lichtkracht hangt te veel af van den druk van het gas. Is deze te groot of ook te gering, dan gloeit het kousje maar voor een deel en het lichtvermogen is gering, dus is het licht slecht. Bovendien hoe hooger druk, hoe minder het kousje weerstand biedt. Pinch nam een proef met gas onder 50 mM druk, en het kousje was na 50 uren opgebrand. De vei houding van lichtsterkte en gasver- btuik is tot die van den Argandschen bran der, dat .men 2'A-maal meer licht heeft en. 20 pCt. gasbesparing. Nadat alzoo de spreker in het eerste deel der voordracht het gloeilicht door gas had verklaard, waarbij nog tal van fraaie proeven tot opheldering hadden gediend, behandelde hij in het 2e deel het electrisch gloeilicht, sedert 4881 in de praktijk gebracht. De be reiding der kool en van het gloeilampje door dec grooten Edison werd verklaard en men zag twee dezer lampjes, ieder van twee kaarsen, schitteren en flikkeren, door Haag- sche electriciteit in een paar kleine accumu latoren naar hier gebracht. Men heeft ze van twee tot 46 kaarsen, zelfs tot 300 kaarsen lichtsterkte. De kosten bedragen per stuk f 4.20, by groote hoeveelheden echter slechts 40 50 cents per stuk. Maar de groote quaestie van het electrisch licht is de prijs van de electriciteit of van deze voortberengende beweegkracht. Door stoom is duur. Het goedkoopst is de beweeg kracht der natuur: het water. Zoo ziet men in Thuringen en Zwitserland dorpjes van een 200 zielen, met alleen petroleum- en electrisch licht, daar Verkregen uit het van de bergen stroomende water. Het electrisch licht is 2 a 234-moal duur der dan gaslicht en 5-maal duurder dan gas gloeilicht. Men heeft voor groote ruimten, stations pleinen enz. nog het booglicht, datmenknjgt tot 400,000 kaarsen lichsterkte toe. Een con current hiervan is het magnesiumlicht, ver kregen door verbranding van magnesium tot magnesia, zeer goedkoop, maar vormende de bekende nare dampen. Dit zou kosten k 450 kaarsen lichtsterkte per uur 40 cents, even veel ongeveer als het electrisch licht. Dezer dagen is gevonden dat aluminium «ven fraai licht geeft. De spreker verbrandde enkele blaadjes. Mogelijk Lan het aluminiun ons mettertijd een schitterend licht bezorgen. Doch al deze lichtbronnen zjjn, hoe schit terend ook, eigenlijk nog zeer gebrekkig. Wanneer men het nuttig effect nagaat dat men krijgt, dan blijkt dat bij de electrische booglamp men slechts 10 pCt. \an den ge bruikten arbeid krijgt, terwijl bij de andere lichtsoorten slechts 3 k 6 pCk licht wordt verkregen. De 90 en 95 andere pCt. zijn warmte, die men niet noodig had. Het licht der glimworm, het lichten der zee door de bacteriën, het lichten der geiser- sche lichtbuizen, die 32 pCt. licht geven, moet het wezen. De lichtverf of die van zwavelcalcium geeft veel meer percenten dan het beste electrische of gasgloeilicht. "Verschillende tabellen gaven een overzicht der lichtkracht en van het nuttig effect van verschillende lichtbronnen. Een paar fraaie proeven vanluminicensie, waarbij de spreker nog wees op de lumini- eeerende eigenschap van het circonium, be sloten deze belangwekkende voordracht, ter wijl hij den heer Jac, Mak alhier zeer dankte voor de betoonde hulp en de afgestane toe stellen, waarin op het gebied van licht, deze zoo goed in zijn magazijn is gesorteerd. Met recht riep de voorzitter, de heer G. Visser Bz., den heer Bleekrode, onder dankbetuiging, een tot weerziens toe. Jammer dat de zaal zoo slecht was bezet. Een vreemde zou er zich over verhazen dat in onze goede oud-Hollandsche steden het groote publiek zóo ontwikkeld is, dat het dergelijke voordrachten niet uit weetgierig heid behoeft te zoeken. De jongelieden ran H. B. S., gymnasium en normaalschool maakten een voornaam deel uit van het niet-leden publiek. Het bestuur van het dept. zal dan ook wel tot het besluit komen, dat dergelijke voor drachten onnoodig zyn, daar van beiderlei kunne het giootste deel der beschaafden ze voor z(jn ontwikkeling niet noodig acht. Gisteravond te 6 uur is de vrouw van A. van Dijk, wonende alhier aan de Hoofd straat, door de duisternis misleid, m de Bui tenhaven geloopen. Zij werd onmiddellijk, zonder letsel te hebben bekomen, gered door J. Oranje, H. Apon en T. van der Graaf, allen werkzaam ter houtkooperij van de firma F. W. van der Eist Co. Den 47den Dec. 1892 heeft H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, in plechtig gehoor ontvangen den heer Takahira, ter overhan diging van zijne geloofsbrieven als minister- resident van Z. M. den keizer van Japan bij het Nederlandsche hof. (St.-Cd.) De minister ven binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens bij hem ingekomen ambtsbericht in de afgeloopen week, als aan Aziatische cholera overleden, zijn aangegeven in Zuid-Holland: te Alfen, 4 persoon; te Hazerswoude, 1 persoon. De opgave van de in de week van 440 dezer aan Aziatische cholera overledenen (Staatscourant 43 dezer), moet nog, blijkens ingekomen ambtsbericht, aangevuld worden met éen overledene te Nieuvverkerk-a'd-IJsel (Zuid-Holland). (St.-Ct.) De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 23 December en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 24 December zullen niet plaats hebben. Volgens den min. van binnen!, zaken is de bejaarde directeur der landsdrukkerij nog steeds met jeugdigen jjver werkzaam en zal hij vooreerst nog niet worden vervangen. Ook is volgens den minister het giootste aantal der werklieden op die inrichting tevreden. Inkrimping zoowel als uitbreiding van den werkkring der drukkerij komt hem onraadzaam voor. Op verschillende marktplaatsen zal aan de landbouwers gelegenheid worden gegeven een adres aan den minister van binnenlandsche zaken te onderteekenen, teneinde zich te be klagen over de toepassing der ïWet op be smettelijke veeziekte", inzonderheid in zake de toepassing dier wet op het mond- en klauwzeer order het rundvee en de daarmede gepaard gaande belemmerende bepalingen voor den veehandel. De ontwerpers van het adres meenen, dat den plaatselijken burgemeester volle vrijheid gelaten kon worden, om, in het eerste stadium der ziekte, den landbouwers toe te staan, hun niet aangetast of besmet vee, dat voor den handel bestemd is, te mogen uitvoeren. Het hoofdbestuur van het christelijk werk lieden-verbond Patrimonium" heeft zich, namens dat verbond, bij adres tot de Tweede Kamer gewend, verzoekende aanneming van het kieswetsontwerpTak, tevens op vol gende verbeteringen aandringende: De officieele kleading der rentmeesters van het kroondomein zal bestaan uit groenen rok en broek met zilver gemonteerd, steek met oranje kokarde, en staatsiedegen, op den knop met het rijkswapen versierd. De Nederl.-Amerikaansche stoomvaart maatschappij heeft hare agenten aangeschre ven, dat zij, met het oog op de maatregelen die de Amerikaansche regeering blijft toe passen op de schepen met landverhuizers aan boord, van 4 Januari 4893 tot nadere aankondiging geen tusschendekspassagiers meer zal vervoeren. Te Hiilegersberg wordt door den eigenaar van een huis, dat eene waarde heeft van f2000, dit perceel verloot 60 ct. per lot. Het winnende nummer zal zjjn, dat waarop de f 100,000 der volgende staatsloterij valt. Als de eigenaar al zijn loten plaatst, krijgt hjj op die wijze f12,600 voor zijn perceel. (Amst. Ct.) Te Delft komen weer gevallen van influ enza voor. Ten vorigen jare heerschte deze ziekte daar zeer ernstig. Te Honselersdijk is Dinsdagochtend de 79-jarige oud-strijder P. Dijkshoorn, door de duisternis misleid, te water geraakt en ver dronken. Te Leiden is de larve van een meikever te voorschijn gekomen uit de duin waterleiding 1 Springlevend had het diertje den weg van Katwijk naar Leiden afgelegd. Van ver moeidheid wellicht is het beestje eenige uren later bezweken. 'ft -3 Aan het bestuur van het Doorgangshuis te Leiden is vanwege H. M. de Koningin- Regentes f200 geschonken. ♦JSÊ. >i#J te. dat het kiesrecht zich uitstrekke tot alle gezinshoofden, die op wettelijke gronden van het burgerschapsrecht verstoken zijn; en dat dus kerke lijke of diaconale bedeeling, als behoofende tot het gebied van Christelijke handreiking, iets wat met een pubhek burgerlijk, veel minder nog een staatsrechte lijk karakter heeft, ook niet mag dienen om aan iemand het kiesrecht te onthouden. 2e. dat de stembureaus ook des avonds geopend zijn, om hundie door hun arbeid des daags ver hinderd zijn, de uitoefening van het kiesrecht mogelijk te maken; 3e. dat verordend worde, dat aan allen, die, in welke quahteit ook, bij staatprovincie of gemeente in dienst zijn, gelegenheid moet worden gegeven om van hun kiesrecht gebruik te maken en eindelijk 4e. dat de dag voor stemming nooit op een Zondag of een algemeen erkenden Chnstehjken feestdag worde gesteld. •MA I*-* hr1 "A 3?

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2