Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Te Oud-Beieiland hebben een aantal ge goede ingezetenen bi] den raad dier gemeen te een adres ingediend, om, nu er zooveel arbeiders zonder werk zijn, van gemeente wege over te gaan tot het dempen van eenige slooten en het verbeteren van de haven. Een treurig ongeval heeft Zaterdagavond plaats gehad op de bekende korsettenfabriek van de firma De Waal en Co., te Amsterdam. Op een der werkzolders, bij eene stikmachine, bevond zich sedert eenigen lijd, en juist dien dag voor het laatst, een jong meisje, genaamd Sara van Ommen, oud 14 jaar. Dit meisje, wier vader op zee is en wier moeder ziek te bed lag, begaf zich, in ge sprek met een ander meisje, te dicht met hare loshangende haren hij een werkas. Zij werd bij de haren gegrepen en in minder dan geen tijd was haar het haar met schedel en al van het hoofd gerukt. De ongelukkige, die de vreeselijke pijnen van het scalpeeren doorstaan moest, behield hare tegenwoordigheid van geest. Ze liep naar eene duinwaterkraan en bevochtigde het verwonde lichaamsdeel, daalde een trap af, maar kon het niet verder brengen en viel in zwgm. Inmiddels was door de opzichteres van de zaal de directrice gewaarschuwd, en werd het ongelukkige meisje door de politie naar het gasthuis gebracht. (Echo.) In de herberg van Pietersma te 'tMeer nabij Heerenveen, waar de koloniaal J. Wes terhuis en diens aanstaande Suzanna Pleizier gelogeerd waren, kwamen Zaterdagavond de twee gebroeders Brouwers binnen. Een dezer, de 54-jarige Lolke Brouwer, zocht op allerlei wijze gekheid te maken met Suzanna Pleizier, waarvan deze echter niet gediend was. Niettemin ging hij er mee voort, totdat Westerhuis opstond om hem tot ver trekken te dwingen. In de daarop gevolgde worsteling haalde Lolke zijn mes voor den dag en eer de aanwezigen het verhinderen konden, gaf hij Westerhuis daarmede zulk een" 'steek, dat deze neerzonk. W. was een wonde toegebracht in de zijde van 7l/s cM diepte en l'/s cM breedte. Ook een der rib ben is gebroken. Niettemin is de hoop op behoud van den gewonde niet uitgesloten. Lolke Brouwer, die vader van verschei dene kinderen is, werd spoedig gearresteerd. Hij ontkent De herbergier K. N., te Haulerwglc, is wegens majesteitsschennis Zondagmorgen ge vankelijk naar Heerenveen overgebracht. Hij had in eene toespraak in zijne herberg be- leedigende uitdrukkingen ten opzichte van de Koningin gebruikt, op grond waarvan de aanwezige politie proces-verbaal opmaakte. Het detachement van 100 man infanterie van het 8e regiment uit Arnhem, dat gister middag te Groningen aankwam, vertrok reeds te 5.30 weder van daar naar Delftgl en environs, waar de rust ook te wenschen moet overlaten. Een nieuw detachement van 100 man staat te Arnhem gereed, om op het eerste bericht naar Groningen te vertrekken. Uit Finsterwold wordt van gisteren ge meld Eenige arbeiders riepen gistermorgen voor de kamer van den burgemeester alhier: «Hop, hop, hop, hang den burgemeester op". Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. In het dorp Nieuwolda hebben de glas ruiten het opnieuw moeten ontgelden, niet alleen bij de boeren, maar ook in het ge meentehuis, het werkhuis en bij den predi kant der hervormde gemeente. Zoowel te Midwolde als te Finsterwolde zijn samen scholingen van meer dan drie personen ver boden, en dit verbod wordt door de bereden politie streng gehandhaafd. Te Scheemda hebben 100 werkloozen een tocht naar den burgemeester ondernomen, aan wien gevraagd werd, werk van gemeente te verschaffen. Het bestuur der socialistische afdeelïng aldaar deelde mede dat het niet voor de gevolgen wilde instaan, wanneer niet dadelijk werk verschaft werd. Vanwege de gemeente is men nu begonnen met het laten kloppen van keien. Een gedeelte werkloozen is daarmede nu bezig. Gemiddeld wordt per dag daarmede 40 ct. verdiend. Ook daar is eer. piket huzaren gehuisvest. Het detachement infan terie is na aankomst der huzaren weer uit Winschoten naar het garnizoen vertrokken. Ook te Hoogezand, waar het nog altijd onder de fabrieksarbeiders broeit, is paardevolk aangekomen, ter versterking van de aldaar gedetacheerde marechaussee. Het is gebleken dat in den laatsten tijd geen arbeider meer uitging zonder geladen revolver. Te Elspeet op de Veluwe heeft een arbei der bij het omspitten van den grond 19 onde zilveren munten gevonden. Zij dagteekenen van het laatst der 16e en het begin der 17e eeuw. Sommige zijn nog zeer gaafopschrift en wapens zijn nog duidelijk zichtbaar. De officieele opening van de stoomtramüjn Breda— SteenbergenRozendaal is bepaald op den 30n dezer. De feestelijke ontvangst en de aanbieding van den eerewijn geschiedt ten stadhuize, te Steenbergen. Te Heesch (N.-B.) is Zondagavond zekere Van de W. op den openbaren weg aange rand hij kreeg onverwachts een slag op het hoofd, tengevolge waarvan hij een half uur daarna is overleden. De vermoedelijke dader is door de marechaussee te G effen in ver zekerde bewaring gesteld. Uit Tilburg wordt aan de AT. B. Qt. van 16 dezer gemeld: Den 23sten November werd zekere v. E., hoefsmid alhier, door twee personen, die met een rijtuigje op weg waren naar Hilvarenbeek, op zijn verzoek opgeladen. Zij spraken at dat zij ook samen zouden terugrijden en dat v. E. zich op een bepaalden tijd daarvoor in de herberg zou bevinden, waar zij uitspanden. Hij was op tijd daar, doch toen de anderen wat langer uitbleven, begaf hij zich met hun wagentje op de terugreis. Zij haalden hem echter in en ranselden hem z6o af, dat hij eenigen tijd op den weg bleef liggen. Hedenmorgen is v. E. tengevolge van de toen ontvangen slagen en van den schrik overleden, terwijl gisteren de zaak te Breda bij de justitie in behandeling kwam. Het hoofd eener inrichting van onderwijs te Batavia ontving onlangs het volgende schrijven«Mijn zoon heeft de school gedu rende eenige dagen niet kunnen bezoeken, daar zgn vader overleden is. Nu deze hin derpaal uit den weg geruimd is, komt hg weder school." Het eerste nommer is verschenen van de Morgenster, radicaal weekblad voor Fries land. Het blad vermeldt noch den naam der redactie, noch dien van den uitgever. liet dagblad le Courrier de la Meuse zal met 1 Januari a.s. ophouden te verschijnen. Het wordt vervangen door een dagblad in de Nederlandsche taal, getiteld Ons Zuiden. Botterdam. Gisteren was het 25 jaar geleden dat dr. F. K. A. Rombach te Utrecht promoveerde, big welke gelegenheid de ge achte jubilaris talrijke blijken van belang stelling ontving. 's-Gravenhogc De minister van openbare werken der Kaapkolonie, de heer Sivewright, woonde gisteren, begeleid door den heer Beelaerts van Blokland, een gedeelte der Kamerzitting bij. Amsterdam. Uit Kaapstad is aangekomen de heer John Sivewright, minister van open bare werken te Kaapkolonie, met het doel om een conferentie te houden met de directie der Ned. Zuidafrik, spoorw.-mij. alhier over de spoorwegbetangen in Zuid-Afrika. Aan den heer Sivewright werd Maandag door genoemde directie een diner aangeboden in «Restaurant Riche"waaraan ook deelnam de minister-rerident van de Trans- vaalsche renubliek, jhr. air. G. Th. A. Bee laerts van Blokland. Vlisslngen. Door mej. Neeltje Eggen- raam, alhier overleden, zgn vermaakt, vrg van successierechten, de volgende legaten Aan de diaconie der NecL-hervormde gem. f 600, aan de christelijke school f 600 en aan het lokaal «Rehobóth" f 200, alle te Vlaardingen. Den 4n Januari 1893 zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de koninklijke academie tot opleiding van burgerlijke ingenieurs te Delft sedert 1864 veranderd in de Polytech nische school feestelijk werd ingewijd, nadat zij reeds in het vorig jaar was opge richt. Die oprichting vormt een keerpunt in de wetenschappelijke technische opleiding in Nederland. De herinnering aan den feestdag van 4 Januari a.s. wenschen vele oud-leerlingen der Delftsehe academie of der Polytechnische school, levendig te houden door een bewijs van belangstelling van blijvenden aard, en wel door de aanbieding aan den raad van bestuur der Polytechnische school van een bedrag, dat den grondslag zal kunnen vormen voor een studiefonds ten bate van hen, aan wie in de toekomst de behartiging der be langen voor openbare werken en nijverheid in ons vaderland en in de overzeesche ge westen zal worden toevertrouwd. Zij wenschen zoodoende tevens een bewijs van waardeering te geven aan de hoogleer aren en leeraren der Polytechnische school, .die, evenals hun voorgangers aan de Delftsehe academie, voortdurend hun zorgen hebben gewijd aan den bloei dezer inrichtingen en steeds getoond hebben hoezeer de belangen Runner leerlingen hun ter harte gaan. Het te stichten fonds zal kunnen dienen om van tijd tot tijd gepromoveerden In staat te stellen tot het ondernemen van een buiten- landsche studiereis, tot vorming vgn een beurs, of op eenige andere wijze ten bate der leerlingen kunnen worden aangewend, zulks op de wijze, die de raad van bestuur der Polytechnische school daartoe het meest geschikt zal oordeelen. (De Ingenieur.) Uit Moskou wordt het overlijden bericht van den Russïschen dichter Athanasius Scheu- chine, meer bekend onder zijn pseudoniem Fett. Hij behoorde, met Tolstoi, Mathow en eenige anderen, tot de groep leerlingen van Pouchkine, aangeduid als de «dichters" van «l'art pour l'art". Hg liet zich niet in met maatschappelijke en staatkundige quaestiën, maar zong alleen van natuur en liefde. Hij vertaalde ook de voornaamste Latijnsche dich ters en Goethe's Faust" in het Russisch. Sir Richard Owen, de beroemde Engelsche natuurkundige, is Zondag te Londen overleden, in den ouderdom van 88 jaar. Na het volbrengea van zijne studiën te Edinburgh en te Parijs ves tigde hij zich te Londen als heelmeester. Kort daatna werd hij tot assistent-curator in het Hunterian-nsuseum benoemd. In 1834 werd hij hoogleeraar in de vergelijkende ontleedkunde in St. Bartholomews-hospital, in 4836 professor in het College of Surgeons en in 4856, toen hij om gezondheidsredenen zijn hoogleeraarschap er aan geven moest, directeur der afdeeling voor natuurlijke historie in het Britseh museum. Owen is vooral bekend door zijne studiën over voorwereldlijke dieren, zijns theorie omtrent de verdwenen diersoorten (extinction of species). Zijne talrijke geschriften worden door de mannen der wetenschap hoog gewaardeerd. Al de faculteiten der universiteit te Roma hebben Vrijdag den 70n geboortedag gevierd van den beroemden physioloog en wijsgeer pro fessor Jacob Moleschott, onzen vroegeren land genoot (in 1822 te 's-Hertogenbosch geboren). De Italiaansche minister van onderwijsde voorzitter der Kamer en de Nederlandsche gezant woonden het feest bij en bijna alle te Rome aanwezige mannen der wetenschap kwamen den beroemden geleerde geiukwenschen. In de aula der universiteit werd een bronzen borstbeeld van Moleschott onthuld. De minister Martini hield daarbij een feestt ede en Moleschott betuigde zijn dank in een vrij lange toespraak. De pakketboot Nubian van Southampton naar Kaapstad is tengevolge van mist bij den ingang der haven van Lissabon aan den grond geraakt. De boot is vo! water geloopen en gezonken. De passagiers en de mailpakketten zijn ontscheept. De stationschef van het Engelsche station Dum- ball bij Bridgewater en zijn vierjarig dochtertje zijn Woensdagochtend door een sneltrein gedood. Het meisje stond op de rails naar een trein te kijken, die juist het station had verlaten en de vader liep de rails over naar het perron, toen hij den sneltrein zag aankomen. Hij vloog op zijn kind toe om het van de baan te trekken, doch nu werden beiden door de trein gegrepen en in stukken gesneden. Het Londensche postkantoor heeft op een druk punt in de City, voor den ingang der beurs, bij wijze van proefneming, een automatisch toestel doen plaatsen. Door daarin eert penny te werpen krijgt de kooper een enveloppe, waarin een kleinere enveloppe en kaart. Op die kaart kan Lij, rustende op een kleinen lessenaar, die lu ge lijker tijd naar beneden valt, een boodschap schrijven. Tevens wordt door middel van een eleclrische schel een looper van het naaste post kantoor gewaarschuwd, die den brief uit bet toestel neemt en direct bezorgt. De kosten daar van moeten gesloten worden in de buitenste enveloppe, waarin ook de te verzenden briet zich bevindt. De kosten van dezen expres-dienst bedragen drie stuivers per Eng. mijl. Het gewone port behoeft niet betaald te worden. Desnoods kan men ook het gebruik van een cab bevelen, doch moet dan den p> ijs daarvan ook in de buitenste enveloppe sluiten. Is het bedrag' daarvan onvol doende, dan wordt het ontbrekende van den geadresseerde ingevorderd. Indien de proefneming slaagt, zullen dergelijke toestellen ook op meerdere punten in de stad geplaatst worden. Het groote Hongaarsche meer Balaton of Plat- tenmeer is reeds met een ijskorst bedekt een verschijnsel, dat sinds dertig jaar niet is voorge komen in de eerste helft van December. Een dierentemmer van een bijzondere soort was onlangs in den circus van Barnum en Bailey, te Bridgeport (Ver. St.), aan het werk. Daar werd een stevige Duitscher, Hans genaamd, als knecht in dienst genomen en terstond aan het werk gezet, om de hokken der wilde dieren goed schoon te maken, van binnen en van buiten. Een poos later vond men hem bezig met vegen in bet hok van vijf gevaarlijke leeuwen. Hij ging bedaard en flink, zijn gang, en als een der leeuwen hem te na kwam, duwde hij hem zijn bezem in den snoet. Zoo hield hij de wilde dieren op een ees biedigen afstand. Zij scholen in een hoek, en toen Hans ook daar moest gaan vegen, joeg hij hen zonder complimenten met zijn bezem daar vandaan. Niemand had zich ooit in het hok gewaagd bij deze leeuwen, die als bij zonder kwaadaardig bekend waren. Iedereen dacht, dat de man er niet levend uit zou komen, en eenige mannen stonden al gereed hem hem hulp te ver- leenen. Maar Hans kwam volkomen ongedeerd uit het hok. De leeuwen bleven geïnspireerd door het in hun oog vreemdsoortige wezen en durfden hem niet aan. De held van den bezem zal echter in het vervolg het langstelige gereedschap gebruiken, waarmee het schoonmaken gewoonlijk geschiedt.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3