kende om %-an de regeering het herstel te verlangen van het oude douane-tarief. PORTUGAL. Men verzekert, dat de regeering met de bank van Portugal een nieuwe overeenkomst zal sluiten, gegrond op een consolidatie van alle schulden der schatkist en uitgifte van 250 millioen in nieuwe titels van het type eener 3 pCts. binnenlandsche rente. Het maximum der circulatie van de- bank zou worden verhoogd tot 315 millioen en daar tegen de verplichte goudreserve der bank worden versterkt. Het Diario official behelst een koninklijk besluit betreffende de hervorming van den diplomatieken en den consulairen dienst, waardoor het aantal posten verminderd wordt en de jaarwedden worden verlaagd. Men ver zekert dat in deze hervorming de reden ligt waarom de minister van buitenlandsche zaken ontslag genomen heeft. AMERIKA. In een onderhoud zeide Forster, secretaris van de schatkist, dat het een grove dwaling is te onderstellen, dat de conferentie te Brus sel niet zal slagen. Er is alle reden te ge- looven, dat zy op den bepaalden datum zal bijeenkomen. Al wat van de eerste bijeen komst verwacht werdgeschiedde en de algemeene meening over de conferentie is zelfs gunstiger dan men verwachtte. De Kamer van koophandel te New-York heeft zich uitgesproken ten gunste der aan neming eener wet, waarbij de quarantaine tot een algemeenen regeeringsmaatregel wordt gemaakt en niet langer aan de be voegdheid der afzonderlijke staten wordt overgelaten. Het comité uit het congres benoemde een sub-comité uit leden van den Senaat en de Knmer, teneinde een ontwerp gereed te makenwarrbij de landverhuizing naar Amerika geschorst wordt. Het comité erkende de noodzakelijkheid tot het nemen van maat regelen, teneinde de overbrenging der cholera tegen te gaan. - Volgens te Londen ontvangen telegrammen uit Colorado zijn te Alamos 800 Nederlanders aangekomen, met het voornemen daar een kolonie te stichten. Zij werden er heen ge lokt door de bedriegelijke voorspiegelingen van een speculant, die beweerde een onder bescherming van den staat staande land maatschappij te vertegenwoordigen. De kolo nisten hadden 30.000 ds. gestort voor lande rijen, maar de land-maatschappij bleek eigen- domtitels noch middelen te bezitten. De burgemeester met de voornaamste bur gers van Alamos hebben besloten de onge- lukkigen, die geen Engelsch kennen, te helpen. Binnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 December. Oorlogsbegrooting. De Kamer weigerde, fLno Jan den heer Yan Kerkwijk, f1600 voor bevordering van twee kapiteins, adjudanten der Koningin, tot majoors, nadat de minister van oorlog gevraagd had die promotie uit deferentie voor de Regentes toe te staan, een inmenging der kroon in het debat, waartegen de heeren Huber en Van Kerkwijk protesteerden. Het amendement der rapporteurs, toege licht door den heer Mees, om voor toevoe ging aan den inspecteur van het militair onderwijs niet aan te stellen een hoofdofficier en een luitenant, maar hem twee officieren te laten, werd aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. De commissie van rapporteurs heeft terug genomen haar amendement tot schrapping der gelden voor lotsverbetering der militaire schrijvers. Naar aanleiding van den aandrang van den heer A. van Dedem, om het gebruik van inlandsch spek voor de soldatenvoeding te verzekeren, zeide de minister dat het rijk zich dan gebonden zou overleveren aan den' slagersbond, ten nadeele van het rijk. De heer Havelaar protesteerde daartegen, omdat de slagersbond alleen ten doel heeft te constateeren, dat het geleverde spek is Nederlandsch spek, en dit in verband met de knoeierijen met Amerikaansch spek. Aangenomen is bet amendement om de electrische verlichting der militaire academie uit te stellen. Overgenomen is het amendement, ora voor de gebouwen te Ommerschans slechts uit te trekken f2000 voor gewoon onderhoud, in afwachting van het verbouwingsplan. Met 54 tegen 39 stemmen is verworpen de post voor de tentoonstelling van het topographisch bureau te Chicago. Het amendement der commissie van rap porteurs, om dit jaar geen garnizoensver anderingen in Limburg en in Noord-Brabant te doen plaats hebben, is, na eene sterke bestrijding van den minister, aangenomen met 52 tegen 35 stemmen. Het amendement om te schrappen f3000 voor de verbetering van het hoofd wachthuis te Groningen is aarts- genomen met 68 tegen 28 stemmen. Bij de vestingbegrooting nam de minister f275,000 terug met het oog op het besluit in zako de zoetwatervijvers. De ooildgsbegrooting werd aangenomen met 81 tegen 14 stemmen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 22 December 1892. i »Tot nut van 't algemeen" kan met recht worden getuigd van de voordracht, gister avond in ons Nutsdepartement door den heer A. A. Beekman gehouden over ^Afsluiting en droogmaking der Zuiderzee". Van deze belangrijke quaestie, welke thans aan de orde van den dag is, weten velen slechts weinig of nietseen woord van danlc dus aan het bestuur, dat velen in de gelegenheid stelde hunne kennis in dit opzicht te vermeerderen. Ter inleiding zijner rede beschreef spreker den toestand en de gesteldheid van die streek welke thans Zuiderzee wordt geheeten ten tijde der Romeinen, toen de groote water plas nog byna geheel land was, in het midden waarvan zich het meer Flevo bevond, om vervolgens de uitbreiding van dat meer en de wording der Zuiderzee te schetsen. Na dit historisch overzicht, waarin gewezen werd op de vruchtbaarheid van het grootste ge deelte, welks bestanddeelen klei en laagveen zijn, terwijl het overige zandgrond is, besprak de heer Beekman de verschillende plannen, sedert 1849 tot afsluiting en droogmaking aan de hand gedaan, daarbij zoowel het voor als het tegen er van aantoonende. In waardee- rende bewoordingen werd gewag gemaakt van de brochure van wijlen den heer Van Diggelen, ingenieur te Zwolle, alsmede van het plan- Beyerinck, welk laatste evenwel wegens de enorme kosten en het omslachtige er van, door de commissie van onderzoek werd ont raden. Ook werd herinnerd aan de mede werking van de zijde der regeering, van minister Heemskerk, die het plan in het regeeringsprogram opnam aan de verande ring in dezen tengevolge van de aftreding van het ministerie-Kappeyne, dat de zaak geheel van de baan schoof, totdat het Kamer lid Buma een wetsontwerp dienaangaande indiende, hetwelk na intrekking daarvan, tengevolge van de bestrijding door denzelfden minister Heemskerk, in een motie wei d ver anderd, welke echter eveneens werd terug genomen. Vervolgens wees spreker op het initiatief van particuliere zyde genomen, nadat de quaestie gedurende een zevental jaren in den doofpot was gestoptop het z. i. voor treffelijke plan der heeren Stieltjens en den zoon van den ingenieur Van Diggelen, het welk, dank zij de oprichting en den krach t- dadigen steun der Zuiderzee-vereeniging, als mede den tegenwoordigen minister van water staat, den heer Lely tevens technisch adviseur der commissie thans een onder werp van ernstige overdenking en bespreking uitmaakt. Volgens dit plan zal tweederde gedeelte der Zuiderzee worden drooggemaakt, terwijl het overige derde deel, dat louter zandgrond bevat, open blijft en den naam IJselmeer zal dragen. Groote breede kanalen zullen de scheepvaart te gemoet komen, ter- wyl het verkeer zal worden bespoedigd door spoorwegen van Noord-Holland naar Fries land. De noordelijke grens van het IJselmeer zal worden gevormd door een afsluitdijk, ter breedte van 120 en ter hoogte van 9 a 10 meter. De kosten van het geheele werk wor den geraamd op f 190,000,000, de tijd, voor de uitvoering vereischt, op 32 jaar. Spreker besluit zijne voordracht met den wensch, dat dit belangrijke werk, hetwelk te beschouwen is als een zegen voor ons land, in 't bijzonder voor den landbouw, na niet al te lang tijdsverloop zal worden ter hand genomen, ondanks het nadeel, aan de ansjovis- vissehery daardoor berokkend, welke laatste echter zeer afwisselende resultaten afwerpt en dit te meer, omdat de droogmaking over jaren kan worden verdeeld en dus ook de kosten niet op eenmaal behoeven te worden bestreden. Hij hoopt dat in de eeuw van stoom geen tweehonderd jaren zooals voor het Haarlemmermeer zullen noodig zijn voor eene onderneming, welke de geheele natie ten goede komt. Welverdiend was het luid applaus, hetwelk op deze hoogst belangrijke, door kaarten toe gelichte voordracht volgde, alsmede het harte lijk woord van dank, door den voorzitter ge sproken. Alvorens de vergadering te sluiten, stelde de voorzitter de gelegenheid open tot het vragen van inlichtingen, waarvan evenwel geen gebraik werd gemaakt. Vervolgens voor de laatste maal het woord tot de ver gadering richtende, dankte de heer Vaillant voor de onderscheiding, hem zoowel van de leden als van het bestuur te beurt gevallen, door hem tot eere-lid en eere-voorzitter te benoemen, en nam hij, met de beste wen- schen voor den bloei van het departement en toezegging van zijn voortdurende» steun, afscheid. Het ^Toevluchtsoord voor meisjes" te Gro ningen, welke inrichting dezen zomer een bezoek mocht ontvangen van H. M. de Ko ningin-Regentes, ontving dezer dagen namens H. M. de Koningin een gift van f100. By min. beschikking is met 4 Januari a.s, benoemd tot opzichter van het jNederlandsch Museum van Geschiedenis en Kunst", te Amsterdam, A. F. van der Kruyf, thans tijdelijk opzichter van dat museum. De St.-Ct. no. 300 bevat een kon. besluit- van 5 December j.L, waarbij aan het bestuur der gemeente Delft vergunning wordt ver leend, in die gemeente, op een terrein ge legen in den Klein-Vryenbanschen polderr een gesticht voor krankzinnigen op te richten. By de behandeling der waterstaatsbegroo- ting in de afdeelingen der Tweede Kamer is- door sommige leden aangedrongen op nog grootere beperking van den Zondagsdienst. De minister acht dien aandrang echter niet geheel gerechtvaardigd, In beginsel is aangenomen, dat elk ambte naar op Zondagsrust aanspraak heeft. Die regel wordt in dier voege toegepast, dat aan- sommigen om de twee of drie weken een ge heele vrye Zondag, aan anderen, de brieven gaarders (die uit den aard der zaak niet kun nen worden vervangen, omdat zij alleen staan)- een gedeeltelijk vrije Zondag, met indienst- stelling van hulppersoneel als er aanleiding toe bestaat, is of op aanvraag woidt toegestaan- »De freule kwam in den stal en heeft het bevolen, en toen wij haar niet aanstonds wilden gehoorzamen, heeft zij ze zelve losgemaakt," berichtte de bediende met alle teekenen van hevige ontsteltenis. iDe freule? Welke freuleEn gij stondt zulks toe? Op mijn woord, dat is ongehoord!" nep de prins en trok haastig zijne laarzen aan. s Waai de prins, overhaast u nietik ;zal naar builen gaansprak de graaf en glimlachte veelbeteekenend. Dit is zeer zeker dezelfde vast beraden dame van gisteren. Gij zijt opgewonden, ik ben geheel onpat tijdig, ik zal de zaak wel zien te schikken. Juist, gij hebt gelijk dat is de wraak." De adjudant nam muts en sabel, en ging met groote schreden, door Frans den bediende gevolgd, de kamer uit, terwij! prins Looz haastig zijne kleederen aantrok, luilenant Van l'arschner wekte en uit louter opgewonden heid alle heiligen aanriep en vloekte. In den loop van den nacht waren verscheidene opstandelingenwaaronder veel officierendie gelukkig ontsnapt waren, te Wicelowiec terug gekeerd. Zij verhaaldentrillende van woedede bijzonderheden aangaande den overval der ulanen, pochten op allerlei heldendadendie zij niet verricht hadden en hierdoor werden diegenen, die de ulanen gastvrijheid bewezenzoozeer vertoornd en ontstelddat niemand er aan dachtom te vragen hoe het kwamdat er juist zooveel officieren ontkomen en de soldaten gevangengenomen waren. Tengevolge van deze nederlaag was zeker de jongste freule Von Bordowski "de meest vei toornde van allen. Zij was het ookdie thans de zeer kleingeestige wraak nam om de paarden der officieren uit den stal te bannen waarbij zij zelvedaar hare eigene bedienden aarzelden, de handen aan het werk sloeg. Toen graaf Hancke de trappen afkwam zag hij een eigenaardig schouwspellinksnaast het koetshuisstonden een hoopje roensehen een opzichterdrie of vier soldaten en eenige stalknechten, als zoovele verbaasde toeschouwers daarnaast stonden twee paarden in de sneeuw Martha von Bordowski leidde een derde paard juist door de staldeureen vierdedat den prins toebehoordeen een enorme som gelds gekost had, sprong in dartele sprongen het plein rond en verheugde zich over zijne vrijheid. De freule gaf juist het paard dat zij aan den halster leidde, met de roede, die zij in de hand had een gedachten slag en liet het loopen. De geheele geschiedenis was eigenlijk om te lachendoch er was ook een zeer ernstige en kwetsende zijde aan, indien men bedacht, dat het gedrag der dame eene uiting was van het gevoeldat de Polen in het algemeen aan de Duitschers toedragen. De graaf ijldeeen weinig opgewonden, de stoep af. >Gij rekent natuurlijk op ónze galanterie, mijn waarde freule, als gij onze paaiden eene morgenwandeling laat makenriep hij luid onder het naderbijkomen, »maar zij kunnen er bun hals of beenen bij breken, zooals ik ver plicht ben op te merken." De freule had hem niet zien aankomenzij keerde zich thans driftig om blijde eindelijk den rechten man gevonden te hebben, over wien zij haren toorn kon uitstorten. Zonder te bedenken, dat zij heur haar dezen morgen nog niet opgemaakt had, dat hare pan toffels stuk waren en de japon die zij dioeg, hoewel die eens zeer prachtig was geweest, nu losgetornd was en er knoopen aan ontbraken trad zij haastig met fonkelende oogen, van toorn bevende lippen, vertrokken gelaat en de zware roede nog in de hand, den keizerlijken officier te gemoetwiens sporen kletterden en wiens sabel over den hard bevroren grond sleepte. Wordt vervolgd.),

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2