Gei»engfle "Berichten. PER TELE Git A AF. Land- en Tuinbouw. 0 n de pw ijs. Met de bestelling op het platteland wordt voorts reeds gehandeld, als in het verslag wordt aan de hand gedaan, namelijk, dat zij is beperkt tot eene bestelling éénmaal daags. Het in "t geheel niet bestellen van pakket- postgoederen op Zondag is aan bezwaar onder hevig, omdat er te waken is tegen het onbe- steld laten gedurende eenen geheelen dag van goederen, als versch vleesch, wild, groente, bloemen en meer andere, die aan spoedig bederf onderhevig zijn. Mr. E. Bergsma, vice-president bij dearrond.- rechtbank te Rotterdam en lid van den ge meenteraad aldaar, is hedennacht overleden. Het thans tnsschen de exploitatie-maat schappij en de expeditie-onderneming Van Gend Loos bestaande contract voor het houden van factorijen is voorloopig voor een jaar, dus tot ultimo December 1893, verlengd. Teneinde den Nederlandschen Schaatsen rijders-Bond" zooveel mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden, acht het bestuur het wenschelijk dat alle mogelijke bestaande ysclubs in Nederland bekend worden. Den besturen der ijseiubs wordt dan ook ver zocht, den naam der club roet opgave van naam en woonplaats van éen der bestuurs leden, op te geven aan den heer mr. B. van Eeten, Aert-van-Nesstraat 143, te Rotterdam, 2den secretaris van den j>Nederlandschen Schaatsenrijders-Bond". Als gecommitteerden van den algemeenen Nederlandschen politiebond hebben de voor zitter en de secretaris van dien bond aan den heer mr. C. Cardinaal, eervol ontslagen hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, aangeboden de gouden medaile van den hond met bijbehoorend diploma voor bijna 40-jari- gen politiedienst in die gemeente. De regeering van de Transvaal heeft be noemd tot ambtenaar bij de Ned.-Znid&fri- kaansche spoorweg-maatschappij de heer E. A. Speijer, te Zutfen. A. Holters, uit Suchtelen, die op verzoek van de Pruisische regeering te Heithuizen werd gearresteerd, is weder ontslagen, omdat het verzoek door de Pruisische regeering is ingetrokken. Uit Winschoten wordt van 20 dezer aan de Ar. B. Ct. geschreven Hoewel het rustig blgffc, heerscht er onder het groote publiek eene onaangename stem ming, die zich lucht geeft in allerlei min of meer onderdrukte uitingen. De voorstellingen in verschillende bladen gegeven, zijn niet alle even juist. Er zijn in het geheel uit Deventer gekomen 240 huzaren, van welke 50 in inschoten zyn en blijven. De overige zyn over de omliggende dorpen verspreid. Het hoofdkwartier is ge vestigd te Winschoten. Ook is de kapitein der marechaussee, Oos terman, van Assen naar Winschoten ver plaatst, om het bevel te voeren over de talrijke marechaussee ddar en in den omtrek gelegen. Telkens hebben op de dorpen, nu hier, dan daar, min of meer ernstige schermutselingen plaats. Zondag is o. a. te Beerta van achter de heggen op de huzaren geschoten, die echter, ter wille van de vrouwen en kinderen, niet hebben teruggeschoten. Te O.-Pekela werd Zaterdag duchtig gechargeerd op de menigte, waaruit een paar mannen zwaar gewond werden door de sabelslagen. By Delf- zijl moeten gisteravond ongeregeldheden heb ben plaats gehad. Heden heeft de inspecteur der cavalerie alhier eene conferentie gehad met de verschillende detachernents-comnian- danten uit de omliggende dorpen, en door hem moeten strenge orders zyn uitgevaardigd om met geweld de wanordelijkheden te onder drukken. De bevolking in Winschoten is kalm, hoe wel tusschenbeïde des avonds wel eens een pistoolschot wordt gehoord, in de lucht afge schoten, waaruit blijkt dat het volk gewapend is. Zaterdag hield de rechter van instructie ten gemeentehuize te Oude-Pekela zitting, om eenigen in het verhoor te nemen van de laatst plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Eenigen daarvan hadden na afloop te veel sterken drank gebruikt, gingen zingende en joelende langs den weg, dreven den spot met den staat van beleg en wierpen de openbare macht met steenen. Bij de brug voor de Hanekamp werden ze gesommeerd uiteen te gaan en toen na herhaalde aan maning daaraan geen gevolg werd gegeven, werd de menigte met de blanke sabel uit eengedreven. Later bleek, dat er een drietal gewond waren, evenwel niet doodelsjk. Hoewel velen op de been waren, bleef het dien avond rustig. Zondagavond was het niet drukker dan gewoonlijk en is het rustig toe gegaan. Dinsdagnacht is met een kogel geschoten in de woning van den rijksveldwachter briga dier-titulair Strooij, te Bil varenbeek. De kogel is gedrongen in het beschot eener bedstede, waar de kinderen sliepen, zonder evenwel een hunner te treffen. Men denkt aan eene wraakneming. Uit Kollum wordt van 19 dezer gemeld Een landbouwer uit den omtrek had zich dezer u&gen minachtend over de arbeïoers uitgelaten, naar deze beweren. Toen hij nu vandaag de weekmarkt kwam bezoeken, werd hij door een grooten troep volk opgewacht en beleedigd en, terwijl hij in een herberg zijn toevlucht zocht, deze aan alle kanten afgezet. Dit heeft eenige uren geduurd, tot de man door toedoen van den burgemeester, uit zijn positie werd vei lost en uit het dorp gebracht. Later op den avond zijn -baldadigheden ge volgd, ruiten ingeworpen bij den armvoogd, hij den secretaris en bij verschillende parti culieren, o. a. in een huisgezin, waar patiën ten aan typhus liggen. Meest waren het op geschoten jongens; de ware aanleggers hielden zich achterbaks. Aan de N. Gr. Ct. wordt nog gemeld, dat de te Blijham wonende landbouwers dreig brieven hebben ontvangen, inhoudendeéen van tweeënóf het getal arbeiders zoowel als het dagloon verdubbelen binnen een klein getal dagen, óf de boerderij iu brand. Uit Nieuwolda schrijft menVernam men Zondagmorgen, dat een party stroo bij de boerdery van de wed. Hamstra iu brand stond, eergistermorgen bij die van P. ten Have, gistermorgen is het stroo, gekocht voor de fabriek van Halbach, verbrand, en dat alles in den korten omtrek te Nieuwolda- "Waar zal dat heen? Een dertigtal huzaren zijn reeds aangekomen en eergisteren is de staat van beleg afge kondigd. Men hoopt, dat de hartstochten spoedig zullen bedaren en plaats maken voor een rustiger stemming. Gisterochtend 6 uur voer de stoomboot Cornelia, van de heeren De Beer en Co., op reis van Heusden naar Rotterdam, onder de gemeente Nederhemert, door het licht van een schip misleid, op het land, dat wegens hoog water onderstaat. Drie stoom- booten beproefden in den loop van den dag tevergeefs het schip, dat onbeweeglijk bleek, er af te sleepen. IJet water is vallende. 'g-Gravenliage. Bij circulaire zijn de leden van den algemeenen Nederlandschen politiebond in de provincie Zuid-Holland, uit- genoodigd tot het bijwonen eener vergadering op Dinsdag 10 Januari 1893 in het lokaal ïDiligentia" alhier. In die vergadering zal van gedachten worden gewisseld over het op richten eener provinciale afdeeling in Zuid- Holland. In de provinciën Groningen, Noord-Holland, Noord-Brabant en Zeeland werden reeds af- deelingen opgericht, terwijl Friesland weldra zal volgen. By de behandeling in den gemeenteraad van het voorstel om optochten boven 4000 personen te verbieden, werd het door de heeren Polak, Daniëls en van Kempen be streden. De heer Pape vroeg; naar aanleiding van de discusssies in de Tweede Kamer over de houding van den burgemeester tegenover de stemrechtmeeting, aan den burgemeester, den raad in te lichten omtrent hetgeen van wege de gomeente-poiitie geschied is bij den optocht en de meeting van 18 September. De burgemeester zal later op deze interpellatie schiiftelijk antwoorden, en zeide dat het hoofd doel der voorgestelde wijziging in de politie verordening was, de verantwoordelijkheid oy het toestaan van optochten nader te regelen, daar die alleen op hem te zwaar drukt. Leeuwarden. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft besloten bet adres te ondersteunen van het hoofdbestuur van den Ned. bond ter bestrijding van overdreven Zondagrust op net gebied van post- en tele- graafverkeer, inhoudende het verzoek van een opnieuw door hem aan den minister van waterstaat ingediend adres tot uitbreiding van de diensturen der post- en telegraafkanto ren op christelijke feestdagen. IJzendijke. De commissaris der Koningin heeft den raad dezer gemeente op eene des betreffende vraag geantwoord, dat de bezo i- gingen van gemeente-ambtenaren niet voor vermindering in aanmerking kunnen komen, tenzy hunne betiekkingen opnieuw moeten worden vervuld. Uit Gommen try (Fransch departement Allier) wordt weer een dynan>iet-onl|>loiïing bericht. Het gebouw der mijumaatschappij Comment!y Fourchambault aldaar is nagenoeg gebeel ver nield door een bom, welke er van buiten af in een luchtgat was gelegd. Deuren, vensters, meubelen, plafonds, vloeren werden verbrijzeldtot in de kelders toe werd alles vermorzeld. Da huisbe waarder, de eenige die zich in liet gebouw bevond (het was nacht), werd onder het puin bedolven, maar gelukkig zoo, dat hij geen letsel bekwam. Van den dader is nog niets bekend een paar klompen, vermoedelijk van hens, zijn het eenige gegeven dat de politie heeft bij hare naspoi ingen. Er zijn in de mijnstreek van Allier in den laat- sten tijd herhaaldelijk dynamietaanslagen ge pleegd. a De Senaat van Hamburg is druk in de weer om de stad van goed drinkwater te voorzien. Niet minder dan 141 Abessynische bronnen zijn geboord, waarvan ongeveer 100 reeds goed water geven en waar geen Abessynische bronnen te maken waren, zijn van stadswege tocomobilen geplaatst tot het koken van groote hoeveelheden water, terwijl nog gewerkt wordt aan het maken van artesische putten. Het water uit de water leiding is dan ook nog niet te vertrouwen. Het groote bekken, aangelegd tot zuivering van het Elbewater, zal intusschen in October 1893 gereed komen. Talrijke buizen van de waterleiding, die sederst 1842 m gebruik zijn, woiden opgegraven en óf schoongemaakt óf afgekeurd. Bij Lady Miles te Londen zijn Dinsdag ju- weelen gestolen, ter waarde van 30,000. Het geval dioeg zich uiterst eenvoudig toe. De familie zat aan tafel en de diamanten waren in Myiady's slaapkamer, in eene brandkast en onder de hoede van eene kamenier. De kamenier echter was een oogenblik juist lang genoeg voor de dieven afwezig; en wat de brandkast betrof, deze zou ongetwijfeld haren plicht hebben gedaan indien de sleutel niet in het slot gestoken had. In het vorstendom Wales (Ierland) worden tegenwoordig zeer vele aanrandingen en roof- aanvallen gepleegd," vooral in de bergdistricten Betwelity en Llanishon. Het is, zegt een der bladen, seen epidemie van misdaden". Roover- benden zoogenaamde sManeschijnmannen" vallen herders aanplunderen afgelegen boer derijen, dooden en stelen vee, kippen enz. Bi] een enkelen grondeigenaar, den heer Fothergill, in Pembrokeshire, zijn 115 stuks vee gedood en is een herder vermoord. De politie neemt maatregelen om de «epidemie" te onderdrukken. Uit Oporto verneemt de Times, dat het mond en klauwzeer in den omtrek' uitgebroken j«, waardoor het verkeer gestremd wordt, daar m die streek de ossen voornamelijk als trekdieren gebruikt worden. De consulaire rechtbank te Konstantinopel heeft het huwelijk van mej'. Georgidas, het rijke 15-jaiige meisje dat op slmksche wijze buiten de kostschool aldaar was gelokt, met een attaché der Griekscbe legatie onwettig verklaard, als zijnde gesloten zonder toestemming van den voogd. De groote vulkaan Mauna Loa, op Hawaï, is weer in uitbarsting gekomen. De dorpen Hilo en Waiaka, die aan den voet van den berg liggen zullen, naar men vieest, onder de lava bedolven worden, met hunne cacao- en suikeiplantages. 's-GRAVEMIIAGE 22 December. Tweede Kamer. Aangenomen werden de be groetingen der landsdrukkerij, van het pen sioenfonds en van het domeinfonds, en de onteigening voor den locaalspoor Sittard Herzogenrath. Op de interpellatie van den heer Tijdens over de werkloosheid, aandrin gende op den steun tot het productief maken van vele gronden, antwoordde de regeering dat een algemeen voorstel niet kan gedaan worden, maar bij aanvragen van gemeenten om rykssteun in elk bijzonder geval onder zoek zal volgen. De droogmaking der Zuider zee wordt onderzochteene nieuwe onteige ningswet wordt voorbereid. De suppletoire begrooting van waterstaat (instelling land bouwraad enz.) werd aan genomen» .Het debat over de waterstaatsbegrooting voor 1893 is aangevangen. Gevallen van mond- en klauwzeer hebben zich te Overschie vooigedaan onder de runderen van de wed. Jacobsen, aan den Kleiwegvan P. Hoi en- weg, J. Kooij en A. Hoogland aan de Schans van A. Noordermeer en A. Voorwinden aan den Binnendijk. Het mond- en klauwzeer is uitgebroken onder bet vee op den stal van den veehouder J, Stigter Lzn., te Maassluis. Mej. M. Tongeler, onderwijzeres aan de open bare school te Poeldijk, is in gelijke betrekking benoemd aan de Roomsch-katholieke parochiale school te Overschie. Aan de universiteit te Utrecht is het cand.- examen in de classieke letteren met goed gevolg afgelegd door de heeren W. van Dis en C. L. Jungius, oud-leerlingen van het gymnasium te Schiedam. Aangezien de positie van den onderwijzer dringend vei betering behoeft, heeft het hoofdbe stuur der vereenigmg «Volksonderwijs", ter uit voering van een besluit der algeraeene vergadering, in een adies aan H. M. du Koningin-Regentes gewezen op de wenschelijkheid om tot aen andere klassifieatie te komen, dan nu gebruikelijk is, door a. de onderwijzers te verdeelen in onderwijzers, hoofdonderwijzers en hoofden van scboien, met verhoogde minima de jaarwedden voor die drie klassen, en vs-ieerende naar de toestanden en grootte der verschillende gemeenten; b. verplichte verhoogingen, geregeld naar capaciteit en dienstj iren c. uitbreiding der pensioenregeling voor onder wijzers, tot hunne weduwen en weezen j

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3