Zaterdag 24 December. N°. 8172. Nationale Militie. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Zesenveertigste JaargaBfr. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BiiHenlaiidsclie Berichten. UITGEVER: J." ODÉ. BCIIEAV: BOTGRITRAAT, E 2 7. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, {Staatsblad n°. 418 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van J. M. BLOK, om vergunning tot verkoop" van sterken drank in het klein in het pand aan de Hoofdstraat, wijk G n°. 144. Schiedam, den 22sten December 4892. ^Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. 33e Secretaris, VERNÈDE. De Kamer heeft de handelsovereenkomsten met Noord-Amerika, Rumenië en eenige Zuid- ameriknansche republieken aangenomen. Het ontwerp, waarbij aan Zwitserland de voordeelen van de meest begunstigde natie toegestaan worden, is insgelijks goedgekeurd. Eene uitvoerige beraadslaging had er daarna plaats over de Fransch-—Zwitsersche handels overeenkomst (waarbij van het minimum tarief afgeweken wordt). De heer Jules Roche verdedigde nadrukkelijk de voordracht. Voor de enquête-commissie heeft Floquet de tegeu hem ingebrachte beschuldigingen geheel valsch verklaard. Nooit heeft hij eenige pressie uitgeoefend en nooit iemand gemach tigd pressie uit te oefenen op de bestuur ders der Panama-maatschappjjteneinde geld te verkrijgen voor de politieke behoeften der regeering of voor andere doeleinden. 'es Guyot heeft geweigerd voor de com missie te verschijnen, daaibij verklarende dat een verklikker het door hem gesprokene verdraaid heeft overgebracht. Hij wenscht zich niet te leenen tot kuiperijen, welker doel is president Carnot in de Panama-zaken te mengen. Voor de commissie van enquête heeft Andrieux gisteren het volgende verklaard: Op uw aandrang lees ik u een photographisch afschrift voor, waarvan ik het origineel ge zien heb. Daarin wordt geconstateerd, dat aan verschillende personen door den secretaris of andere beambten der Panama-maatschappij sommen gelds uitgekeerd zijnaan Emmanuel Arène en Devès elk 20,000 fr., aan wijlen Barbe, oud-minister van marine, 550,000 fr., aan Albert Grévy en Jules Roche ieder 20,000 fr., aan .BuguiJ de la Faueonnerie 25,000 fr., aan Floquet 20,000 fr., aan Bouvier 40,000 fr., aan Cohen d'Anvers 80,000 fr aan Léon Renault 25,000 fr., aan Gabron en Antonin Proust elk 20,000 fr. Op aandrang der commissie om verdere verklaringen te doen, zeide Andrieux dat hij den moed niet heeft, om vier nog niet genoemde afgevaardigden, wier namen afge scheurd zijn van het afschrift, dat hij aan de commissie heeft overgelegd, aan te wijzen. Voor den rechter van instructie zal hij spreken. De commissie heeft hierna de zitting ge schorst en is aan het beraadslagen gegaan. Bij het vervolg-verhoor verklaarde Andrieux verder dat Thévenet en Béral elk 25,000 fr. genoten haddenFloquet 250,000 fr. voor regeeringsoogmerken. Voorts zeide hij, maar zonder voor de waar heid te willen instaan, dat Arton 4,350,000 fr. had ontvangen, en die aan 404 afgevaardigden had uitgedeeld in sommen van 4000 tot 300,000 fr. Afschriften van die uitkeeringen had hij bij Cornelius Herz genomen. Hij aar zelt niet te verklaren dat ze waarheid be helzen. De mededeelingen, door Reinach hem verstrekt, zqn verdacht. Hierna trad Andrieux in bijzonderheden over de som van 750.000 fr., die Floquet noodig zou gehad hebben voor den staat kundigen strijd (tegen Boulangerl. Die som werd gestort door Reinach, die de tusschen- persoon was, doch men heeft gemerkt dat hier eene oplichterij in het spel was; want de door Reinach afgegeven repus met de daarop vei melde sommen waren bestemd voor (zoogenaamde) jrais de publicite'. Een der ledett zeide daaropIndien Rei nach inderdaad zoo oneerlijk was, dan kon men hem niet gelooven. Andrieux antwoordde hieropIk zeg wat ik te weten ben gekomen. Aan u om het te beoordeelen. Gistervoormiddag hebben er nieuwe huis zoekingen betreffende de Panama-zaak plaats gehad; de uitslag wordt geheimgehouden. In den ministerraad heeft de heerTirard gisteren medegedeelddat hij lieden den Senaat het verzoek om voorloopig eene kre- dietwet voor twee maanden toe te staan, zal voorleggen. In een zeer scherpen brief van den afge vaardigde Coffarelli aan Yves Guyot hield eerstgenoemde vol, dat Guyot gezegd had gezien te hebben, dat Constans aan den presi dent der republiek de lijst der gecompromit teerde personen heeft overgegeven. De Courtier du Soir zegt, dat de verkla ring van Andrieux doet gelooven, dat Reinach de Panama-maatschappij bestolen heeft en dat de compromitteerende cheques door hem ver vaardigd waren, om quasi het bewijs te leve ren, dat hij stemmen van parlementsleden - gekocht had, doch dat hij met dat geld zijne persoonlijke schulden betaald had. Ferdinand de Lesseps was Dinsdag juist 50 jaar officier van het Legioen van Eer. Hij had zich al lang te voren er op verheugd dat gouden feest te vieren. Hij dacht toen weinig onder welke treurige omstandigheden die gedenkdag komen zou. Baron Cottu, die, uit Weenen teruggekeerd, zich vrijwillig bij de politie meldde, is naar Mazas overgebracht. Vermakelijk is het ver haal 11 Le Figaro hoe de baron, tamelijk vroeg aan het paleis van justitie gekomen, daar eerst na lang wachten en met veel moeite iemand vond, die de noodige formaliteiten aan hem vervullen kou en hem in arrest nemen. Bij het duel tusschen Clérneneeau en De- roulède zijn zes schoten gelost, maar zonder resultaat. Het gisteren op de beurs te Parijs loopend gerucht, als zou Floquet ontslag genomen hebben, is onjuist. Bij het dossier betreffende de zaak van de dynamiet-maatschappij is een aanteekenboekje betreffende cheques van-Arton, met namen van verscheidene Boulangistische afgevaardig den, gevonden en in beslag genomen. De in buitenlandsche bladen vermelde berichten omtrent betoogingen tegen de regee ring en sommige afgevaardigden zijn geheel ongegrond. Zoowel te Parqs als in de provin ciën heerscht ongestoorde kalmte. De berichtgever van de Times te Parijs heeft ernstige bedenkingen tegen de wijze waarop Charles de Lesseps c. s. in hun voor arrest als gemeene misdadigers worden behan deld dat ze op vernederende wijze gefouilleerd zijn, in de volstrektste afzondering worden gehouden, kortom behandeld als gewone booswichten. Deze barbaarsche handelwijze, vreest de berichtgever, vindt liare oorzaak in de angst der regeering om het te bederven bij de groote schreeuwers der democratie. De arbeidsstaking onder de sjouwerlieden te Havre is algemeen. I) V 1 I S C H L A S O. De regeering van bet groothertogdom Hes sen heeft aan de Tweede Kamer naar aan leiding van eenige ingekomen adressen ver klaard, niet voornemens te zijn om over te gaan tot intrekking der wet op de geestelijke orden en herziening der schoolwet. Volgens ofïicieele berichten zijn gisteren te Hamburg vier cholera-gevallen voorgekomen, en wel éen persoon inde stad, éen jongen te Hammerbrock, die in het ziekenhuis stierf, en twee kinderen uit éen gezin te St. Georg. ZWITSERLAND. De Staatsraad heeft zich vereenigd met het besluit van den nationalen raad betreffende de voorloopige toepassing van de handelsover eenkomst met Frankrijk, onder voorbehoud van wederkeerige toepassing anderzijds. ITALIË. De Kamer heeft de voorloopige verlenging van het dienstjaar uitgestrekt tot 25 Januari. In een onderhoud met een journalist heeft de Italiaansche oud-minister Crispi verklaard, volstrekt geen vijandelijke gezindheid jegens Frankrijk te koesteren, schoon hij aan dat land de geheele verantwoordelijkheid weet voor de Fransch-Italiaansche handelscrisis. Over het drievoudig verbond liet de ge wezen minister zich zeer weinig uit, terwijl hij sterk opkwam tegen de plannen omtrent terugverwerving van Nice en Savoye, aan Italië toegeschreven. Van het Vaticaan sprekende, zeide hij, dat de eerste stap tot toenadering tusschen Quiri naal en Vaticaan van laatstgenoemde zijde moet gedaan worden. Over bet eiland Caprera wordt nu geproce deerd tusschen de Italiaansche regeering en de erfgenamen van Garibaldi. De regeering die op Caprera een sterkte wil bouwen, kocht het eiland dat Garibaldi indertijd 20,000 lire kostte voor 300,000 lire en het desbetreffend contract werd door generaal Canzio, echtgenoot van Teresita Garibaldi, onderteekend. Teresita beweer echter, dat het contract niet geldig is, omdat haar man zonder hare toestemming handelde en zy liet bod van de regeering niet wil aannemen. Nu zal de quaestie door het gerecht beslist worden. SPANJE. Te Madrid hielden een aantal kooplieden eene vergadering, waar besloten werd her stel van het oude toltarief te vragen. PORTUGAL. Het schijnt, dat de minister van buiten- landschezaken ontslag nam wegens een be sluit van den ministerraad tot hervorming van den diplomatieken en consulairen diénst, 1.85. - 2.50. - 0.10. rrrwr MttMMiaMlöa Advertentieprijs: r.a 110 gewon* regel» met inbegrip van eene Courant. f .10 Iedere gewone regel racer <7 H» Driemaal geplaatst wordt tegen twekmaal beiexend abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke Hommers Burgemeester en Wethou ders van Schiedam brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de militieraad in het 2de district van Zuid-Holland, voor deze gemeente, op Vrijdag den 13n Jamtari aanstaande, des voormiddag! ten 10 ure, zij ne tweede zit ting zal houden te ROTTERDAM, in het Oude-Mannen hui! aan de Hoogstraat aldaar, en brengen voorts in herinnering artikel 92 der wet 1 etrekkelijk de nationale militie, van den 19n Augustus 1861 {staats- hlad no. 72), laatstelijk gewijzigd bij de wet van den 4den April 1892 staatsblad no. 56;, luidende J» de tweede zitting van den militieraad wordt uit spraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting -'iet ■afgedane zaken en omtrent hendie als PLAATSVER VANGER of NOMllERVER WISSELAAR verlangen op te treden. De loteling, omtrent wien de militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft NIET in de tweede zitting te verschijnen. Zg herinneren mitsdien den lotelingeu der lichting van 1893, die verlangen mochten zich voor den dienst der nationale militie te doen vervangen, dat zij voor gernelden militieraad ten bepaalden dage en ure moeten verschijnen, teneinde hunnen plaatsvervan ger of nommerverwisselaar te doen onderzoeken. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet be- hoott, den 23sten December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. F I A If K E IJ K.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1