waarbij bet aantal posten en bet bedrag der jaarwedden aanmerkelijk -wordt verminderd. De buitenlandsehe comité's van houders van Portugeesche schuldbrieven zullen aan de Cortes een verzoek richten tot definitieve regeling van den toestand dier houders. A M E It I K A. Bij den Senaat te Washington is door den heer Sherman een gunstig rapport uitge bracht over het voorstel, om door de regee ring te doen waarborgen eene uitgifte van 400 millioen dollars aan obiigatiën voorden aanleg van een Nicaragua-kanaal, dat de beide Oceanen zal vereenigen. Te Homestead hebben onder de werklie den, die tijdens de groote werkstaking aan de »Carnegie-works" zijn blijven doorarbei den, en onder wie onlangs, gelijk men weet, die vergiftigingsverschijnselen zijn ontdekt, drie nieuwe stei fgevallen plaats gevonden. Niet minder dan de helft der 4000 werklie den, die niet tot de Unie behooren, twee d u i z end dus, zouden vergiftigingsverschijn selen vertoonen en 32 stierven onder die verschijnselen. De aanvoerder der werkstakende arbeiders, Dempsey, de koksmaat Davidson en een ander werkman, zekere Beatty, zijn in staat van beschuldiging gesteld. Terzelfder tijd is eene poging tot vergifti ging aan het licht gekomen te New-Cumber- land in West-Virginië, waar verdachte ver schijnselen zijn waargenomen bij Hongaren, die daar werkstakende pannebakkers vervin gen. Men gelooft aan vergiftigd drinkwater. Te Buenos-Ayi es had gisteren een Kabi netsraad plaats, waaraan behalve de ministers, de~"geneiaals Rocca, Mitre en Pellegrini en de nieuwe gezant bij de regeering van Chili deelnamen. Er werd beraadslaagd over de betrekkingen tusschen Argentinië en Chili. In de bladen wordt veel gesproken van dezen buitengewonen Kabinetsraad. De regeering der Vereenigde Staten heeft 600 man troepen naar de Mexikaansche giens gezonden, ter vervolging eenerroover- bende, welke twee politie-officieren vermoord beeft. ginnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 December. In den aanvang der vergadering van heden •werden eenvoudige ontwerpen behandeld, o. a. de begrooting voor de landsdrukkerij. De heeren Kerdijk en Pyttersen ontrieden loons verlaging, althans voor het bestaande perso neel, en bevalen hunne belangen bij den mi nister aan, van wien z'y hoopten dat hij zeer voorzichtig zou zijn met het ontslaan van ontevreden vveiklieden. De minister van binnenlandsche zaken hoopte in het volgend jaar zijn voorstellen tot reorganisatie der drukkerij gereed te-heb ben. Hij vond de loonen alleen te boog in evenredigheid tot de pensioenberekening. Een geest van ontevredenheid bestaat niet onder het personeel, maar ontevredenheid is geen schild tegen de vrijheid om werklieden te ontslaan. De belangen der werklieden zullen •worden behartigd. Hij de pensioenbegrooting bestreed de heer Veegens het dubbel vacatiegeld voor den voorzitter van den pensioeniaad, een belooning door den minister verdedigd, wegens dubbel werk van den voorzitter. Bij de herziening der pensioenwet zal hij de quaestie nader regelen. Bij de domeinbegrootïng achtte de heer Van Kerkwijk het billijk dat van Rotterdam retributie geheven werd voor het gebruik van boeien in de Watei weg, omdat de gemeente daarvan voordeel trekt. De heer Mees betoogde het groote voor deel van die boeien voor de groote schepen en voor de scheepvaart voor Rotterdam, Dordt, Schiedam en Vlaai dingen, die daardoor kun nen deelnemen aan de groote vaart. Deze ini icbtingen voor de scheepvaart kan het rijk niet bekostigen. Dit ligt veeleer op den weg van Rotterdam. De heer Van Kerkwijk wees c.p de groote kosten die het rijk zich voor den "Waterweg getroost. Bij zijne interpellatie over de werkloosheid, vroeg de heer Tijdens of de regeering bereid is de gemeenten, die door minder productie van arbeid in werkloosheid willen voorzien, te steunenof zij werken, voor juitvoering vat baar, zoo spoedig mogelijk zal ondernemen wat zij zal doen tot bespoediging van de Zuiderzee-droogmaking en of de minister van justitie een wet tot onteigening van gronden, niet voor cultuur geschikt, zal indienen. Be minister antwoordde t 1 o. dat waar de krachten der plaatselijke besturen tekort schieten, de minister zal steunendat posten op de begrooting zijn uitgetrokken tot uitvoe ring van groote werkende Zuiderzee-voor- stelten met spoed zullen worden overwogen, en dat eenonteigeningsontvverp wordt voorbereid. Bij de suppletoire begrooting van water staat voor 1892 is de post voor de reorgani satie van het landbouwcomité tot een land bouwraad, waarin veitegenwoordigers van groote landbouw-maatschappijen zullen zitten, aangenomen met 48 tegen 36 stemmen. Na langdurig debat is met 52 tegen 36 stemmen f 30,000 gevoteerd voor Jen reeds aangekochten grond aan den Bezuidenhout- schenweg, doch zonder eenige prejudice omtrent den bouw van het archiefgebouw. Het subsidie van f 12,000 voor jjsoprui- ming in het Noordzeekanaal is aangenomen met 61 tegen 26 stemmen. Goedgekeurd werden de posten betreffende een nieuw post- en telegraafkantoor te Amsterdam. De geheele suppletoire begrooting is goed gekeurd. Het debat over hoofdstuk waterstaat voor 1893 ïs daarna aangevangen. Bij het algemeen debat van waterstaat waarschuwde de heer Roëll tegen oveidreven staatshulp voor het verkeerswezen enz. De heer Heldt drong aan op spoedige uit voering van gevoteerde rijkswerken, zooveel mogelijk door Nederlandsche werkgevers. De heer Smeenge vioeg ruime hulp voor verkeei swegen in afgelegen streken. De minister handhaafde de noodzakelijk heid dat het initiatief uitga van plaatselijke besturen. Aan den wensch van den heer Heldt zal zooveel mogelijk worden voldaan. Hedeuavoud zitting. Avondzitting van 22 December. Het debat over hoofdstuk waterstaat, han del en nijverheid wordt voortgezet. De heer Royaards van den Ham dringt1 aan op spoedig onderzoek naar de hooge* waterstanden op de Vecht en naar middelen ter verbetering. De he- r Huber heeft eenige taalkundige en juridische bedenkingen tegen de maat regelen tot herziening der algemeene voor schriften omtrent de waterstaatswerken, welke bedenkingen de heer Hartogh bestrijdt De heei Conrad dringt aan op de bedijking en droogmaking der Zuiderzee. De minister zegt in zake het onderzoek naar de Vechten deZuiderzee-quaestiespoed te zullen maken; hij weeriegt deciitiekdes' heeren Huber. De heer Conrad dringt aan op organieke bepalingen omtrent de bezoldiging en pen- sionneering van ambtenaren van den water staat, terwijl de heer Lucasse wjjst op het onrechtvaardig uitreiken van vaste aanstel lingen. De minister antwoordt dat de verlangde bepalingen nog met mogelijk zijn, doch reeds een voorlooptge regularisatie gemaakt ishet verzoek van den heerLucassezal hij overwegen. De heeren Smeenge, Royaards van den Ham, Rutgers van Rozenburg en Tydeman vestigen 's ministers aandacht op den toestand van Meppelerdiep, Neder-Rijn en Lek en op de wijze van afvoer der uitgebaggerde specie, waai op de minister scherp toezicht belooft. De heer Mutsae'rs dringt aan op spoedige voltooiing der schutsluis te Waalwgk, welke' de minister zooveel mogeljjk in de hand zal werken. De heer Van Kerkwijk bespreekt het leggen van boeien in den Rotterdamschen waterweg, waarvoor hij retributie alleszins billijk acht; de minister antwooi dt dat het rijk alleen te zorgen heeft voor verbetering en ondeihoud van den waterweg. De heer Boreel van Hogelanden critiseert het onoordeelkundig onderhoud der duinen in Noord-Holland, waartegen de minister protesteert. De heer Z'yima vraagt verbeterde gemeen schap tusschen Delfzijl en Amsterdam,de heer Hennequin verbetering der haven van Breskens, de heer Lucasse plaatsing van duk dalven in de haven van Vere; de minister zegt dat voor dit alles reeds gezorgd wordt, doch dat het dit jaar onmogelijk is. Big de bespreking der zeewerken te Har- lingen en Makkum licht de heer Conrad een amendement der commissie van rapporteurs toe, tot vermindering van den post met f 5500. De heer Rutgers van Rozenburg stelt een vermindering voor met f100,000, welk amen dement hij uitvoerig toelicht; het wordt be streden door de heeren Oppeöijk, Lieftinck, Huber en A. van Dedem. Morgen voortzetting. Door dan heer Rutgers van Rozenburg zijn op de begrooting van waterstaat twee amende menten voorgesteld, n.l.1°. om art. 66 te ver minderen met fi 00.000, zijnde de helft van de uitgaaf voor verdieping van het vaarwater over de Pollen door baggerwerk en eenige verlenging van den Pollendatn. De voorsteller wenscht de beslissing omtrent dit werk aan te houden, tot dat een regeling voorgedragen wordt omtrent de vei betering en het onderhond aan de haven van Harlmgen 2°. om art. 84 (verbetering Van het vaarwater buiten den afsluitdijk bij Schellingwoude) te verminderen met f59,750, zijnde de in dat artikel begrepen helft der kosten van een aan te leggen dam tot vorming van een bergplaats voor baggerspecie, SCHIEDAM, 23 December 1892. Burgemeester ea wethouders hebben den afslag van visch aan de vischmarkt voor het volgende jaar weder opgedragen aan den tegen woord igen afslager H. C. van Abshoven. De Kerstvacantie van Koningin "Wilhelmina is Woensdag begonnen en zal duren tot 2 Januari. Morgen zal het Kerstfeest ten hove ge vierd worden. Blijkens bericht van Hr, Ms. gezantschap te Berlijn, is de invoer uit Nederland in het staatsgebied van Bremen van runderen schapen, geiten en varkens verboden. Stct De heer L. R. Howe, bij kon. besluit be noemd tot consul fe Boston, is in die hoe danigheid door de regeering der Vereenigde Staten van Amerika erkend. Te Leeuwarden woidt voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, ter vervulling der a.s. vacature-dr, J. Zaaijer Az.genoemd mr, W. J. van Weideren baron Rengers, lid der Eerste Kamer. De thans in omloop zijnde Duitsche vracht brieven zullen na 1 Januari a.s niet meer op de Duitsche spoorwegen worden toege laten. Te Maassluis heeft zich een nieuw geval van pokken voorgedaan bij een niet gevacci neerd kind, welks vader aan dezelfde ziekte een paar maanden te voren is overleden. Met aandrang is reeds gewaarschuwd tegen het gebruik van ongekookte melk, nu op tal van plaatsen het mond- en klauwzeer onder het rundvee heerscht. Dat deze waar schuwing niet overbodig is, blijkt opnieuw uit het feit, dat te Haarlem en Haarlem mermeer in de gezinnen van een drietal veehouders het mondzeer heerscht, volgens deskundigen als een gevolg van het gebruik van ongekookte melk. Bekend zijn de standjes, onlangs in den circus Carré te Amsterdam tusschen studen ten en bedienden van den circus ontstaan, doordat een der studenten den pikeur Perzina, die zijn glas van de balustrade bad gewor pen, dit naar het hoofd smeet. De verwon ding, daardoor veroorzaakt, schijnt ernstiger te zijn geweest dan aanvankelijk vermoed wasalthans na ingetreden complicatie moet bloedvergiftiging zijn ontstaantengevolge waarvan de man gestorven is. Het lijk is ter schouwing ter beschikking van de justitie gesteld. De vrouw van Perzina, die bij het spoor wegongeluk in Hannover vreeselrjk werd ge wond, was juist eenige weken geleden, na een behandeling van anderhalf jaar in Duitschland, bij baar echtgenoot teruggekeerd. Zij moest nog geheel worden verzorgd en is thans volkomen hulpeloos. De Duitsche spoorweg-maatschappij had tot nu toe nog niet eenige vergoeding uitgekeerd. Een bekend kunstverzamelaar, de heer P. J. Suringar, is ie Leeuwarden in 73- jarigen ouderdom overleden. Zijn lijk zal naar Gotha worden vervoerd, om aldaar te worden verbrand. Zqn belangrijke collectie schilderijen, waar van de waarde op meer dan een ton gouds geschat wordt, is, met uitzondering van een enkeie schilderij, dat aan een der familie leden is vermaakt, vrij van successierechten, gelegateerd aan het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde. Aan de maatschappij van schilder- en tee- kenkunde te Leeuwarden werd gelegateerd £200 en al de in zijn bezit zijnde aquaiellen. Zondagavond, zoo schrijft men aan de D. O. Qt. dd. 20 dezer, werd teBeertavan achter heggen, parallel met den openberen weg aldaar gelegen, met revolvers geschoten op de voorbijtrekkende patrouille huzaren zonder nadeelig gevolg voor manschappen en paarden. De commandeerende officier loste eene enkele maal een vuurwapen, doch ge-j doogde zulks aan zijn onderhooiïgen niet, om de vrouwen en kinderen, op den weg aanwezig, voor mogelijk onheil te bewaren. Zou de proef met het geduld van de handhavers der open bare orde straffeloos kunnen worden her haald De berichtgever betwijfelt het. De militaire bevelhebber en zqn adjudant vertrokken kort na hunnen aankomst te Win schoten met een acMtal marechaussees te voet in twee rijtuigen naar Oterdum, gem. Delfzijl, waar de apostelen des volks zoo liepen de geruchten bezig waren hun slag te slaanwaarschijnlijk was daar de openbare macht tijdig genoeg aanwezig om uitvoering van hetgeen was beraamd te voot komen. Te 'esterlee en Heiligerlee hebben de ruiten gerinkeld bij landbouwers en particulieren, terwijl 's avonds Domela Nieuwenhuis te Finsterwold werd verwacht. Dinsdagavond j.l. vergaderde in de ïVolks- bierhalle te Sappemeer de afdeeling van den soc.-dem. bond, waar als spreker optrad de heer Stienstra van Harlingenmet het onderwei p slood voor brood". Toen de vei gaderden den spreker in optocht naar het station uitgeleide dedeD, werden ze gesom meerd om uiteen te gaan. Daar hieraan niet dadelijk voldaan werd, Is de massa door een charge van marechaus sees en huzaren uit elkaar gejaagd, waardoor éen zwaar, en verscheidenen licht gewond werden. Uit Hoogezand wordt van 21 December gemeld Na afloop van de socialistische meeting te Kleinmeer zijn van daar langs Winschoter- diep circa 50 personen tot de grens van Hoogezand getrokken, zingende en enkele pistoolschoten lossende. Daar opgewacht door eene sterke politiemacht, zijn ze uiteenge gaan. Overigens is niets voorgevallen. Te Hoogezand is eene verordening vast gesteld, waai bij verboden is dat meer dan drie personen vereenigd op den openbaren weg zich bevinden, terwijl te Sappemeer dergelijke verordening bestaat. Uit Nieuw-Beerta wordt aan de AT. E. Ct. gemeld Bij sommige ingezetenen hier zijn weder glazen ingeworpen. Dientengevolge is de marechaussee van Beerta naar hier verplaatst. De toestand, zooals die op het oogenblik in het Oldambt is, laat zich in het kort aldus beschrgven In nagenoeg alle gemeenten zijn detache menten huzaren aangekomen, ook in die, waar

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2