n Maandag 26 December. Tweede Blad, Aan on%e Abonnés Feuill JAAJST DB GKRBNB. Zesen ve ©rtig-ste ,T a a r a n g*. TSuiteiilandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODÉ. t* Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pondoor het geheele Rijk Afzonderlijke nominers f.85. - 2.50. - 0.10. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever «telt hij thans de gelegenheid open, het vierde deel van HIAKLITT'S Romans en Hovellen voor den geringen prijs van Vijftig- Cents, voor abonnés binnen de stad, en Zestig" Cents 'buiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra ties en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreid. Hij meeut zieh dus overtuigd te mogen houdendat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Yoor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden Roman verwijzen wij naar de in dit nummer vooi komende advertentie. F It A NK It IJK. De heer Millevoye heeft aan de regeerïng het verzoek gericht tot het houden eener interpellatie over den toestand, waarin de regeering en de Kamers geplaatst zijn door d bekentenissen van twee oud-presidenten van den ministerraad, omtrent het aandeel -der verantwoordelijkheid dat voor de regeering voortspruit in zake de verduistering van gel den, toebehoorende aan de aandeelhouders der Panama-maatschappij. De heer Ribot heeft zijn collega's per tele graaf uitgenoodigd om in ministerraad bijeen te komen. De vergadering heeft lVs uur ge duurd. De beraadslaging liep uitsluitend over den toestand. De ministers hebben besloten de interpellatie van den heer Millevoye aan te nemen. BCKEJC; BOT EBITKAAT, "fi 3 7. ——III.' Advertentieprijs: »*n 110 Rewoti# <<-«•»•!> met inbegrip v«n eene Courant.10 Iedere gewone regel meer- e to Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De heer Andrieux heeft voor den rechter van instructie zijne verklaring, Donderdag voor de commissie van enquête afgelegd, nader uiteengezet. In de zitting der Kamer zeide de voorzitter, tie heer Floquet, gistei en dat het onmogelijk is voor eene iegeering welke belast is met de algemeene veiligheid, zonder nog te spre ken van buitengewone omstandigheden als destijds bestonden, toe te laten dat een be paald fonds, belangrijk grooter dan de ge heime fondsen der iegeering, onder de pers mag worden verdeeld, waar de regeering zelve aan die verdeeling vreemd blijft. De heer Bernis acht den toestand ver ergerd, door de dubbele bekentenis der heeren Floquet en Rouvier. Vrienden der regeering hebben, in plaats van een verkeerd gebruik der gelden van de obligatieliouders tegen te gaan, zich medeplichtig gemaakt aan dien diefstal heftige leweging)de regeering zelve heeft het publiek bedrogen toejuichingen eene stem roept, dat dan de gansehe rechter zijde medeplichtig is, aangezien zij bet voor stel totk gifte der leening goedkeurde, welke woorden beantwoord werden met een «zeer juist Rouvier verwijt aan de rechterzijde hare onbeschaamdheidde regeering waarvan hij het hoofd is geweest, vroeg noch ontving ooit wat het ook wezen mocht van de Panama maatschappij«maar daar ik de geheime fondsen niet geheel wilde uitputten, nam ik mijne toevlucht tot "Vlasto en Reinach. Had ik zoo niet gehandeld, de republikeinen zou den thans verbannen in stede vau aan de regeenng te zijn'". De lieer Provost de Launay zeide, dat naen zich zoodoende heeft overgegeven aan cosmo- politische handen. De heer Ribot zeide dat het niet noodig is een beroep op het land te doenwij zijn sterk genoeg. Het land is met ons. De heer Millevoye oordeelde dat de ont binding der Kamer noodig wordt en stelde eene motie voor, waarbij het financieel regee- ren van Rouvier en Floquet wordt afgekeurd. De heer Ribot verklaarde, dat de heer Millevoye den veldtocht tegen de republiek voortzet, maar dat de gerechtigheid, daar door geenszins ontmoedigd, zal voortgaan hare taak met kalmte en flinkheid te volbrengen. De heer Deroulède zeide, dat de grondslag der republiek is de opheffing van de erfelijk heid bij de openbare betrekkingen, welke nu sedert 25 jaar door dezelfde mannen worden bekleed. Het volk ondergaat dit juk zonder geloof. Men kan republikein zijn en tevens tegen het Parlement gekant. De ministers moeten buiten de Kamer, worden gekozen. Het aantal afgevaardigden moest met de helft worden verminderd Grondwetsherziening is en blijft de eisch. Nochtans eindigde spreker met zijn vei trouwen in het tegenwoordig Kabinet uit te spreken. De heer Ribot antwoordde, dat hij het vertrouwen van den heer Deroulède niet ver langde. Ér waren vijf moties ingediend. Eene motie van den heer Hubbard, zeg gende dat de Kamer de verklaringen der regeering goedkeurt en vertiouwen heeft in de flinkheid, waarmede zij het recht zal handhaven, werd met 353 tegen 91 stemmen aangenomen. Daarop werd de zitting gesloten. De Senaat heeft in de vervolging der be- trokken senatoien bewilligd. In den loop van het debat zeide Dupuy, dat de chêque van 25,000 frs. aan Thévenet overhandigd, hem gegeven is als directeur van de Siècle, wegens publiciteit. Renault, zeer bleek, zegt dat de twee door hem geteekende ehèques niets met de Panama zaak te maken hebben; hij en Grévy wachten met ongeduld een verklaring voor den rechter. ENGELAND. De verkiezing van een parlementslid ia North-Meath, van den anti-parnellist Davïtt, is wegens onwettige handelingen nietig verklaard. Door generaal Booth is een manifest uit gegeven waarin hij 55,000 ponden sterling vraagt tot voortzetting van zijn darkest- jEngland-plan met het verslag der com missie van onderzoek tot grondslag. Hij zegt echter iu den eersten tijd niet te kunnen toestemmen in het aanstellen van toezicht houdende commissarissen (trustees). OOSTENRIJK. Naar het heet, is de minister-president, graaf TaaiTe, thans voornemens zijne heftigste tegenstanders, die van geen onderhandelen wilden weten, van de baan te schuiven door hen met weldaden te overladen. Graaf Hohen- vvart zou tot lid van het Heerenhuis worden benoemd, de heer Plener tot gezant te Peters burg, tengevolge waarvan de uiterste conser vatieven en de Duitsche linkerzijde hunne aanvoerders zouden verliezen, van welke omstandigheid graaf Taaffe dan zou gebruik maken om eene groote liberale regeerings- partij te vormen. Het staat echter te bezien of graaf Hohenwart en de heer Plener zich op die wijze zullen laten verschalken. RUSLAND. De laatste olücieele berichten omtrent den stand van het wintergraan melden dat die aanmerkelijk verbeterd is. Aan de jodenvervolging is weder een nieuwe uitbreiding gegeven door een decreet, waarbij wordt bepaald, dat handwerkslieden alleen mogen wonen in plaatsen, waar men geen vaste lichamen heeft voor de bevorde ring der belangen van handel en bedrijft d. i. slechts in 10 of 15 pCt. van de Russische steden. In Podolië woedt de cholera heviger dan ooit te voren. ITALIË. In de Kamer is van het regeeringsvoorstel, .om aan de koninklijke besluiten tot heffing van een accijns op rijst en suiker kracht van wet te verleenen, art. 1 met 218 tegen 49 stemmen aangenomen. Vervolgeus is de Kamer tot 25 Januari uiteengegaan, na de voorloopige twaalfden, door de regeering gevraagd, te hebbeu toe gestaan. Bij de ontvangst van het Heilig College is -de paus in eene toespraak teruggekomen op de denkbeelden, ontwikkeld in zijne laatste encycliek. Hij noemde den moreelen toestand vau Italië allerdroevigst; te midden vanden li!"" Roman van JOHANNES VAN DEWALL, 21. Het woord stokte den ulaan in de keel, zoo schoon was zij in de oogen van dezen vurigen -bewonderaar van het schoone geslachtzijn "toorn was plotseling gewekenhij legde de hand aan zijn muts en zocht naar een voor- komend woord. Hij had echter niet den tijd -om eene verontschuldiging te stamelenwant Martha von Bordowski stond reeds, gloeiend van toorn, voor hemhare groote oogen schitterden svan woede en verachting. «Op uwe galanterie zou ik rekenen riep - zijterwijl zij zich zoo ver vergatdat zij Duitsch begon te spreken»ode Poolscbe -dames kennen u, Duitschers, te goed, om niet te weten, wie gij zijtGij zijt een slaafsche, valsche natie. Met de roede moet gij als een verachtelijk, gemeen geslacht beheerscht worden 1 Wij namen u gastvrij op en tot dank er voor" hier trokken hare lippen zich onuitsprekelijk verachtelijk te zamen en hare rechterhand maakte eene zeer eigenaardige beweging met de roede «vallen deze ridderlijke heeren onze vveerlooze broeders aanals gemeene beuls knechten werpen zij onze troepen in den kerker o «Inderdaadfreuleuw toorn maakt u ten hoogste onrechtvaardig," antwoordde de officier in hevige ontroering, toen zij moest ademhalen en hem dus aan het woord liet komen." Wat gij hier nu doetbelt eft niet eens diegenen die naar uwe meening schuldig zijn." «O 1" (hier kwam een hevige, zeer onvrouwe lijke vloek over de lippen der jongedame) «gij zijt allen hetzelfdede een zoowel als de ander gij Duitsche Het laatste woord sprak zij niet uiten zeker was dat ook maar goed. Met den blik eener vertoornde leeuwin mat zij den officier van het hoofd tot de voeten daarna keerde zij zich om en spoedde zich weer naar den stal stiet den opzichter, die haar een waarschu wend woord toefluisterde, zoo driftig terug, dat hij achterovertuimelde en kwam aanstonds daarop weder met een ander paard te voor schijn waar zij evenzoo mede handi 1de als met de overige paarden. Ditmaal had het haar echter slecht kunnen bekomenwant het edele dier, vei schrikt door den zweepslag, sloeg achteruit en had baar bijna getroffen. De freule sprong verschrikt ter zijde, verbleekte een weinigkleurde echter daarna zooveel te heviger, toen zijterv'il zij opkeekden prins bespeurde, die met et spotachtig, weinig goeds voorspellend lachje eensklaps voor haar stond. «Neem mij niet kwalijk, maar zijn dat Poolscbe zeden?" vroeg hij met snijdenden hoon en met eene kleine buiging, terwijl hij de vertoornde van het hoofd tot de voeten en weder van de voeten tot het hoofd door zijn lorgnet bekeek. Eer Maltha in hare vetrasstng wooidan vond om zich te verdedigenkeerde de prins zich onverschillig om en riep zijn bediende, «Fians, zeg aan een van de korporaals, dat hij met zes man hier komt," beval hij kortaf. «Gisteren heb ik reeds opgemerkt," wendde lnj zich .daarna weder tot de freule, «dat gij geen goede manier hebt om met paarden atn te gaan. Gij hebt voor deze edele dieren een te harde, stiaffe hand. Gij zult «Mijnheer!" riep Martha, en snelde Ietteilijk buiten zich zelve van drift den prins tegemoet, «gij zijt een onbeschaamd mensch «En thans bemerk ik, dat de genadige freulo het nog minder verslaat, met welopgevoelde men- schen om te gaanging deze oogenschijnlijk kalm voort, «gij weet zoo 't schijnt niet, hoe leelijk u dat staat." Deze wooiden, kalm en rustig gesproken, troffen de jonge, hartstochtelijke dame als een zweepslaghet onverwachte er van ver hoogde de uitwerking. Zij was gedut ende eene minuut letterlijk stom. Zij stond «laai toet de kleine hand zij was nog niet gewasM-heti

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5