Woensdag 28 December. Nieuwjaarswenschen A". 1892. N°. 8174. Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelnks, uitgezonderd Dinsdag, Buiteiilaiidsclie Berichten. Binne nlan dsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. van 16 regels worden in het nummer dezer Courant dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. I' BANE E IJ K. Voor liet sluiten der Kamerzitting richtte Argelin tot Ribot eene vraag over de intrek king der Panama-concessie. Ribot antwoordde dat Colombia beloofd had eene verlenging van het uitstel toe te staan. In de couloirs van het paleis van justitie verklaart men, niet te weten wat aanleiding beeft kunnen geven tot het gerucht der in hechtenisneming van Andrieux. Eavas spreekt het gerucht tegen, als zou mevrouw Gamot 200,000 frs. van de Panama maatschappij ontvangen hebben, voor lief dadige doeleinden. Andrieux heeft Zaterdag een verhoor onder gaan voor den rechter van instructie Fran- •queville. Hij heeft geweigerd den naam van een onbekende, aangeduid door X., te noemen, die betrokken is in liet schandaal der Panama-zaak. Misschien zou hij later er toe gebracht kunnen worden hem te noemen. De officier van justitie, die tegenwoordig -u-as bij het verhoor, dat heel lang geduurd heeft, heeft toen niet verder aangedrongen. Andrieux verklaarde verder, dat de Panama zaak niet de eenige vuile wasch is, die be redderd moet worden. Maar alles kan niet op éénmaal geschieden. Sedert de opportunisten -.aan het bestuur zijn, is er geen openbaar werk ondernomen, waarbij niet aanzienlijke sommen als spots-de-vin uitgedeeld zijn. Men .zal later de cijfers van hem te weten komen, want hij wil .den opportunisten den genade slag geven. De republikeinsche meerderheid heeft slechts éen middel om zich aan zqne aanvallers te onttrekken; dat middel is de ■ontbinding der Kamer. IUXEI B U B Cl. Aan de Kamer is een wetsontwerp voor gelegd om het burgerrecht aan liefdezusters te verleenen, op voorwaarde zij hare statuten aan degoedkeuring der regeering onder werpen. De centrale sectie uit de Kamer heeft ■voorgesteld haar dit zonder eenigen waarborg te verleenen en de kloosters vrijelijk te laten ■oprichten. B E L tf I E. De gedelegeerden op het socialistisch con gres te Brussel hebben een besluit aange nomen, houdende dat er tot eene algemeene werkstaking zal worden overgegaan in het geval de regeering weigert het algemeen stemrecht toe te staan. Het bleek de bedoe ling der gedelegeerden te zijn, liever hunnen steun te geven aan eene revolutiounaire dan aan eene vreedzame beweging. D 1 T 8 C II L A X D. De politie heeft in den boekhandel der demo- crufiseh-socialistische partij 36,000 exem plaren van een revolutionnair pamflet in beslag genomen. ESSEIiO. Te Dublin werd Zaterdagavond eene poging gedaan om het bui eau van den minister voor Ierland, den heer Morley, die zich thans daar ter stede bevindt, in de luchtte doen vliegen. Ouder een der vensters had eene dynamiet-ontploiflng plaats, door welke een agent gedood werd en al de glasruiten in den omtrek werden vei brijzeld. Op de plaats der ontploffing vóór bet bureau der geheime politie in de nabijheid van »Dubïin Castle" vond de politie in een in het trottoir geslagen gat eenen man, zwaar verminkt, nog ademhalend, doch weldra overleden zonder bij kennis te zijn gekomen, welke man bleek te zijn de detective Sinnott. De ontploffing schijnt in opwaarUclie richting te hebben plaats ge had, hetgeen verklaart, hoe er slechts éen slachtoffer viel. De overheid te Dublin gelooft dat er dynamiet gebruikt is. De ontploffing zou gericht zijn geweest tegen het kasteel, uit wraak omdat de minister voor Ierland, Morley, geweigerd heeft de personen, die zich wegens dynamiet-aanslagen in de ge vangenis bevinden, in vrijheid te stellen. De anti-homerule-pers tracht uit dezen aan slag politieke munt tegen de regeering te slaan. B S L A N D. Uit Odessa wordt gemeld dat aldaar Zater dag 300 joden naar Londen scheep zijn ge gaan de joden-emigratie van daar naar Engeland neemt steeds toe. ITALIË. Het pauseljjk consistorie is thans defini tief op 16 en 19 Januari bepaald. Voor de mis, die de paus op zijn feestdag zal houden, is tot hiertoe 120,000 frs. bijeen. Een Fransch prelaat schonk 100,000 frs. voor den Pieterspenning, een bisschop uit Amerika 30,000 frs. Door de Fransche congregatie is voor de jubilé-mis 500,000 frs. aangeboden. Het Heilig College heeft, als naar gewoonte, den paus ter gelegenheid van Kerstmis zijne gelukwenschen aangeboden, die in een aures door kardinaal Monaco Lavaletta werden voorgelezen. Leo XIII heeft in antwoord hierop eene allocutie gehouden, waarin hij opnieuw uitweidde over het heillooze werk der vrijmetselarij. Deze kwaadstichtende sekte, sprak hij, voert eeuerzijds een haidnekkigen oorlog tegen het geestelijk gezag, en ander zijds ondermijnt zij de maatschappelijke orde van zaken door de hebzucht der volkslieffe op te wekken. Ware de sekte aan hare eigen krachten overgelaten, dan zou zij in hare ge volgen minder noodlottig zijn maar tot on- luk van Italië (ook in de onlangs uitgevaar digde brieven handelde de paus uitsluitend over de vrijmetselarij in dat land) heeft zij machtige bescheimers. Het is goed, het volk aan te moedigen in zijn verlangen om zijne burgerrechten uitgebreid te ziendoch men hoede er zich toch vooral voor, te raken aan het geloof en aan de instellingen die het leven zelf van het volk zijn. Leo XIII scheen in goeden gezondheids toestand te zijn, en hij sprak met heldere stem. SPANJE. Uit Madrid komt het bericht dat de demonstra. ën van ultramontaansehe zijde tegen de opening eener protestantsche kerk voortduren. Een comité van adellijke dames heeft vruchteloos beproefd Sagasta over te halen de vergunning tot de opening der kerk weder in te trekken. Thans wordt er eene betooging op groote schaal met kin deren voorbereid. Het regent petitiën, zoo uit Madrid zelf als van de geestelijkheid uit de provinciën. De liberalen spreken nu van tegen-demonstratiën. PORTUGAL. Het tekort op den dienst 189192 be draagt 13,400 contos de reis. De vermin dering der ontvangsten was 434 en de ver meerdering van liet tekort 3427. Het totaal der inkomsten bedroeg 38,352, dat der uit gaven 51,752. Het tekort over den loopenden dienst wordt op 6000 c. d. r. geraamd. ilEBIEi. De meeste bladen dringen op onverwijlde intrekking van de wet tot aankoop van zilver aan. Een voorstel in dien geest is reeds door den senator Mc. Pherson van New-Yersey gedaan. Volgens de New-York Herald baren de financieele toestand en de buitengewone weg vloeiing van goud naar Europa zorg. Volgens berichten uit Washington is het waarschijnlijk, dat het Congres de voorstellen van de commissie uit het Congres betreffende de landverhuizers zal aannemen. Diensvolgens zouden in de voornaamste buitenlandsche havens quarantaine-stations worden gevestigd, waar de landverhuizers zeven dagen zouden moeten blijven, alvorens zich te mogen inschepen. Verder zoude een attest worden vereischt van twee Ameri- kaansche dokters, verklarende dat de schepe ling gezond is. Kleederen en verdere bagage zouden gedesinfecteerd worden. Ten slotte zou de president der V. S. altoos nog het met den gezant van recht hebben om alle landverhuizing onmid dellijk te schorsen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat ten gevolge van de in Corrientes uitgebioken revolutie de gouverneur der provincie 4000 man op de heen heeft gebracht. De opstan delingen houden verscheidene districten bezet. Men verwacht ieder oogenbhk een gevecht. Bij liet congres is een voorstel ingediend in heftige bewoordingen vervat en waarin van de regeering ophelderingen worden ge- eischt over liet incident Chili. De demonstraties tegen Chili weiden Zater dagavond door de gewapende macht uiteen gedreven, terwijl de Cliileeusche legatie bewaakt wordt. De inbrenger der beschul digingen tegen Guerrero, den Chiieenschen gezant, heeft zijne betichting, dat Guerrero de Argentijnsehe ambtenareu zou hebben omgekocht, ingetrokken. Guerreio zal eene opheldering openbaarmaken. Het congres heeft in eene geheime zitting over deze zaak be raadslaagd. EERSTE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Perequatie der grondbelasting. In zijn antwoord op het verslag omtrent het perequatie-ontwerp komt de minister van financiën op tegen de bewering dat het beter zou geweest zijn, vrede te hebben met den besiaanden toestand, die de grondbelasting maakte tot een nagenoeg onveranderlijk be drag in geld. Dit zou gestreden hebben met 's ministers ovei tuiging omtrent eene goede regeling der grondbelastiug. In bijzonder heden verdedigt de min. de juistheid van de pachtwaarde als maatstaf waarnaar geschat is. Indien er geklaagd wordt over ongelijk matigheid in de schatting, dan wijst de min. er op, dat dit meerendeels alleen is verschil in groepeering. Zóo het voorbeeld betreffende de schatting van duingronden in aangren zende gemeenten in de duinstreek. Het ver schil ligt alleen daarin dat, indien er in de duinen gecultiveerde grondstukken liggen, die niet afzondei lijk kunnen geschat worden, het geheele duinperceel hooger moest worden ge schat. Allerminst geeft dit vooibeeld aan leiding voor de bewering als zou de herziening zeer onvolkomen zijn geweest. Verder be strijdt de minister het denkbeeld om de grondbelasting tot een fixum te maken. In de redactiewijziging, in art. 1 gebracht door liet amend.-Lieftinck, zag de min. slechts eene vingerwijzing om in verband met dit onderwerp de belangen der gemeenten niet uit het oog te verliezen. De min. kan in afwachting van de regeling der gemeentefinaneiën bezwaarlijk voorstellen, de gemeeeteu te vergunnen een hooger getal iBOHNKHEHTSPRHS, per lcW»rt8SI franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. 0.10. BUREAU! 80TERiTilA.il, E 2 9. Aovbrtkmtibpkus: *»n 1—10 gewone regels met inbegrip ran aene Goarant.10 Iedere gewone regei raeer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1