A". 1892. Vrijdag 30 December. N°. 8176. Nieuwjaarswenschen Feuilleton. esenveertigste JTaargrangr. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Baiteiiland chc rj n A.A.N" DB GKRENS. UITGEVER: J. ODÉ. BVBEAO: BOT EB STRAAT. B 2*. worden in het nummer dezer Courant dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. GOUDA IT. Abonnementsprijs, per kwartaal traneo per postdoor het geheels Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewou regel, met inbegrip van eeoe Courant. f .10 Iedere gewone regel meer - 0.10 Driekaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. van 18 regels S R A N R IJ K. Door omstreeks 2000 personen is in het Volkshuis, in de rue Ramey, een vergadering gehouden, op uitnoodiging van verschillende werkliedengroepen, teneinde te beraadslagen over den toestand die een gevolg is van het Panama-schandaal. De leiders der re vol ution- naire groepen hielden heftige redevoeringen. Met algemeene stemmen werd een voorstel van Allemane aangenomen, strekkende om in iedere wijk van Parijs een permanente socia listische afdeeling te vestigen. De commissie tot organiseering dezer afdeelingen kon echter wegens oneenigheid niet worden benoemd. Het Journal brengt in herinnering dat twee jaar geleden een poging tot vergiftiging gepleegd is op den heer Cornelius Herz. Volgens den heer Andrieux heeft deze misdaad werkelijk plaats gehad, in Juni 1890, en door •verscheidene personen werd destijds baron Reinach voor den dader of aanstoker ge houden. Men durfde dit laatste toen echter «iet openbaarmaken. Dr. Bordas, een der geneesheeren, belast met het onderzoek van het stoffelijk over schot van baron Reinacb, spreekt de Dinsdag door Mgaro openbaargemaakte geruchten tegen. Omtrent het resultaat van het onder zoek kan nog niets bekend zijn, en het rap port van dr. Brouardel is eerst na 2 a 3 weken te verwachten. Onder voorbehoud wordt medegedeeld, dat de heer Ferdinand de Lesseps, als voorzitter van den raad van administratie van het Suez- kanaal zal worden opgevolgd door den heer addinglon, thans Fransch gezant te Londen. Het chemisch onderzoek der ingewanden van baron Reinach heeft niet het minste spoor van vergif aangetoond. f Dinsdag zijn de heeren Charles de Lesseps, Coitu en Saus-Leroy opnieüw verhoord door den rechter van instructie De Franqueville, De heer Fontane heeft de gevangenis niet verlaten, maar houdt zich bezig met het op stellen van een uitvoerig verweerschrift. Dinsdagavond zijn in de bureaux der Panama-maatschappij de afschriften gevonden van een aantal brieven, zeer compromitteerend voor verscheidene afgevaardigden ensenatoren. Het schijnt de volledige correspondentie te zijn, gewisseld tusschen de directie der maat schappij, Arton en Cornelius Herz, betreffende de stappen ten aanzien der parlementsleden te doen. Alle namen van hen die eenig be- j drag ontvingen, met de grootte der som, vindt men in deze briefwisseling terug. Er zijn dus bij de heropening der Kamers nieuwe incidenten te wachten. Bij den Parijschen gemeenteraad was een voorstel ingediend van den lieer George Berry, om de kiezers bij wijze van referendum te raadplegen over de vraag, of de geestelijke liefdezusters al dan niet weer in ck 'lospitalen toegelaten zullen worden. De ra d heeft dit voorstel verworpen. DUITSCULA3D. Het is thans zeker dat de keizer den iOn Januari naar Sigmaringen gaat, om het huwe lijk van den Rumeenschen troonopvolger bij te wonen. De keizer heeft koningin Victoria, den prins en de prinses van Wales, den hertog en de hertogin van Connauglit en den hertog van York uitgenoodigd, tegenwoordig te zijn bjj de huwelijksvoltrekking zijner zuster, prinses Margaretha. Ook de koning en de koningin van Denemarken worden bij dat feest verwacht. Naar uit goede bron verzekerd wordt, heeft de regeering aan de commissie voor het Ieger- ontwerp uit den Rijksdag belangrijke stukken doen toekomen, maar verwacht men dat deze, evenmin als de dreigende artikelen der Nordd. Allg. Zeitg., iets zullen vermogen om de vijandige meening jegens dat ontwerp te wjjzïgen. Het gerucht eener Rijksdag-ontbin ding komt dan ook opnieuw ter sprake, maar men betwijfelt of de regeering zoodanigen uitersten stap zal durven wagen, waar zij te voren zoogoed als zeker zou zijn het spel te verliezen. Het bericht in de bladen, dat het voor nemen bestaat om de belasting op tabaks fabrikaat weder in overweging te nemen, wordt van ingelichte zijde ongegrond genoemd. •B EL «IE. De ministers zijn gisteren bijeengekomen om te overwegen, welken invloed de verwer ping van het Fransch-Zwitsersche handels- traclaat voor Belgie hebben zal. ENGELAND. De persoon die te Menagh bij Limmerick werd gearresteead als verdacht van den dynamietaanslag te Dublin, is in vrijheid gesteld. ZWITSERLAND. Het invoerrecht op Fransehen wijn is met 25 fr. per hectoliter verhoogd. De openbare meening is natuurlek zeer verstoord over de verwerping der Fransch- Zwitsersche handelsovereenkomst door de Fransche Kamer, die zelfs geweigerd heeft, tot de behandeling der artikelen van het ontwerp over te gaan. De dagbladen drin gen aan op het afbreken, zooveel doenlik, van alle handelsbetrekkingen met een nabuur, die zich zoo weiry'g vriendschappelijk betoont. De bondsraad beeft besloten de rechten op landbouw- en nijverheidsproducten en weelde-arlike'en, uit Frankrijk komende, be langrijk te verhoogen. Tengevolge van de heerschende bepalingen zullen ook de Fran sche handelsreizigers in het vervolg aan een hoofdgeld onderworpen zijn. De nieuwe be palingen gaan in met 1 Januari 4893. OOSTENRIJK. Een vijftal Hongaarsche leden van den Rijksraad doen in de radicale Sloveensche bladen mededeeling van de vorming eener club van onafhankelijke Croatische en Slo veensche afgevaardigden. Deze groep zou onafhankelijk blijven van de regeering, en haar staatkundig programma komt neer op de verklaringBinnen het kader van de monarchie der Habsburgers moeten alle Croatische -en Sloveensche landen vereenigd zijn op den grondslag der historische rech ten van het koninkrijk Croatië, de natuur lijke wette» en den volkswil. ITALIË. De Senaat heeft met 92 stemmen tegen 13 goedgekeurd, dat het koninklijk besluit betreffende eene wijziging van het tarief ten aanzien van den invoer van suiker en rijst in eene wet veranderd wordt. RUSLAND. Volgens een door Reuter uit St.-Petersburg verzonden bericht, heeft het ministerie van financiën eene nieuwe regeling ontworpen van het toezicht op den graanuitvoer. Er zouden com missiën en inspecteurs worden aangesteld in de voornaamste zeehavens en douaneplaatsen, belast met het onderzoek van Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 22. Toen zij de trappen opstegen, verscheen graaf Braniczki in de geopende deur; hij maakte voor de dames plaats en verdween achter baar. De beide officieren stonden daar en zagen -elkander aan de een nog een weinig beschaamd over zijn gebrek aan grootmoedigheid, de ander nog in hevigen toorn. «Dat was een goede les voor onssprak ■de prins mot een gedwongen lachjeschoof daarna zijn arm door dien des gravendie nog met fonkelende oogen de zuster aanzag. sik herhaal het nog eens, de dag neemt een veelbelovenden aanvgng. Korporaal 1" zeide bij nu tot Fareza; «breng gauw de paarden weder in den stal, eerst de onze en dan de overige. Gij zijt nog nucbterengraaf ga mede naar binnendan zullen wij ontbijten en om deze onbeschaamdheid lachen 't is bet beste, wat wij doen kunnen." Hij trok den ander met zich mede, «Een gelukdat zij geen man ismom pelde deze nog tusscben de tanden en stiet heftig met de sabel op den grond. «Misschien wreekt gij u nog eens op eene andere wijze," sprak de prins spottend. Daarna gingen zij in huis. Nauwelijks waren de heeren in hunne kamer gekomen, toen graaf Braniczki verscheen en met beleefde woorden uit naam zijner familie om vergiffenis verzocht wegens de groote overhaasting en verwaai loozing van de gastvrij heid door een lid hunner familie begaan. De gebeurtenissen van den verloopen nacht, de zenuwachtige opgewondenheid, waarin men leefdemoesten zijne nichtzoover dit in de bestaande omstandigheden mogelijk wasver ontschuldigen. Dat men de paarden van haren vader uit den stal gehaald hadhad haar vooral hevig vertoornd. Hier zag de graaf niet zonder beteekenis den prins aan. Met een bewonderenswaardige ge makkelijkheid en als een schijnbaar geheel onpartijdige begon hij nu over de gebeurtenissen van den verloopen nacht te spreken en onder zocht naar het lot van de gevangenen. Nog eenige beleefde vragen naar de wenschen der beeren, en hij stond op en vertrok. De pijnlijke scène was voorbij. «Deze vos heeft ten minste goede manieren," sprak de prins. «Hebt ge wel opgemerkt, dat hij mij berispt heeft 1 Maar hij had gelijkik had mij het ongenoegen van den vader der heldhaftige schoone op den hals kunnen halen omdat ik eigenmachtig dis wraak nam." «Na hetgeen er voorgevallen is, zou bet mij veel genoegen doen, indien ik den majoor kon bewegenom zijn kwartier te Grawolin op te slaan sprak de graaf, terwijl hij verdrietig door het raam keek. «Zeg dien, om 's hemels wil, geen woord van het voorgevallene. Ik ben altijd veel te blijde als wij maar niets met hem te doen hebben. Bovendien zou bet u niets helpenwant onze nieuwe bevelhebber gevoelt zich hier zoo op zij n gemak als een made in bet spekde schoone oogen der dames zetten hem geheel in vlam. Het moet op eene andere wijze overlegd wor den, maar vóór alles moeten wij u eerst eene kamer bezorgen." Hij stond op en beide. Een half uur daarna was graaf Hancko eene kamer aangewezen en op zijn uitdrukkelijke» wensch eene naast die van zijne vrienden. Toen de majoor tegen den middag opstond werd hem zijne benoeming (welke hem naar het scheen zeer verraste) berichtdaarna de kleine ontmoeting met de opstandelingen. Hij was over dit laatste evenzeer verbaasd als ver toornd hij sprak weder over het onnoodig lastig vallen van het Poolsche volkdat men zoodoende tegen den keizer opzetteenz. en verzocht ten laatste den adjudant zeer beleefd

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1