BInnenlaiidsclie Berichten. de hoedanigheid van het graan, enz. Ce com- mtssiën zonden bestaan uit staatsambtenaren «n particulieren, terwijl de inspecteurs op "geenerlei wijze aan den graanhandel zouden mogen deelnemen. EGYPTE. De Timet meldt uit Kaïro dat twee mogendheden zich* verzetten tegen het re- geeringsplan om gemeenteraden te vestigen in 14 hoofdplaatsenhierdoor wordt dit plan vooreerst onuitvoerbaar. tSEHUi De opstandelingen in de Argentijnsche pro vincie Corrientes hebben verscheidene steden bezet. De vooruitgerukte regeeringstroepen wijken terug. Een beslissenden slag kan men te gemoet zien. 1500 opstandelingen hebben de stad Cazeros aangevallen, die bezet was door 500 man van de regeeringstroepen. De opstandelingen zijn met groot verlies teruggeslagen. Een telegram uit Laredo, in Texas, aan de Sun meldt, dat 250 Mexicaansche soldaten bij Lasaminas een gevecht hebben geleverd fégen 300 opstandelingen, waarbjj 13 soldaten en 20 muiters gesneuveld zijn. Een te New-Orleans ontvangen bericht zegt, dat de Mexicaansche troepen op de vlucht zijn geslagen en det tal van soldaten naar de opstandelingen overtoopen. De Mexicanen moeten voornemens zgn immigranten naar Mexico te lokken, zoodra het congres der Noordamerikaansche Unie de immigratie-wet aanneemtverscheidene Mexicaansche staten willen landverhuizings agenten zenden naar Italië, Zweden, Ierland en Duitschland. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 December. In deze zitting is de Indische begrooting in behandeling genomen. De heer Van Alphen bestreed de vervan ging der blokkade door eene scheepvaart regeling voor Atjeh, als vooral op dit oogen- blik zeer ongeschikt. De heer Verheyen zou voor stemmen, maar zijn vertrouwen in het beleid van den minister is geschokt door diens houding In zake de motie-Van Houten en. de nieuwe belastingvoorstellen. De heer Van Weideren Rengers beval de instelling van een permanent college hier te lande aan, ter behartiging der koloniale be langen, om meer stabiliteit te verzekeren. De heer Fransen van de Putte besprak vele punten. Hij keurde o. a. af de politie macht, toegekend aan de spoorwegingenieurs. In zake de koffiecultuur bestreed de heer Fransen van de Putte het bijslagstelsel des ministers en wilde hij een algemeene lang zame verhooging van den leveringsprijs tot f20 en staking der cultuur waar deze niet een rijtuig te vragenwaarmede hij naar de stad kon rijden teneinde de noodige berichten te gaan brengen. Nauwelijks was de majoor om twaalf uur vertrekkentoen een ander groot rijtuig voor bet huis stilhield. Dit had nog eenig oponthoud, want er ging iets aan het tuig stuktoen dit hersteld was, stegen de heer Von Boidowskï, graaf Braniczki, de geestelijke, graaf Tardowski, vorstin Jadwiga en Meta, allen in pelzen gehuld, er in, en reden in een gestrekten draf weg. Hun voornemen was, naar het lot der gevangenen onderzoek te gaan doen en voor ben te gaan werken. Graaf Hancke stond toevallig aan het raam en zag hen na. De groole beleediging, die hem aangedaan washinderde hem geweldigin weerwil van de verontschuldiginghij gevoelde een onbevredigden wrok, een gevoel van ver nedering in zijne borsteen slag blijft altijd een slag-, al kwam hij ook door dé hand eener -vrouw. Tg»n koetsier deed hem opzien. loonend is. Hij eindigde met eene waar schuwing tot de Tweede Kamer, naar aan leiding vwn de motie-Van Houten tegen te groote maebtsaanmatiging, daar de Eerste Kamer getrouw zou weten te blijven aan hare roeping en antecedenten. De heer Wertheim drong aan op eene spoedige beslissing in zake de concessie voor den stoomtram-aanleg op Java. De heer A. Prins kwam op tegen het opleggen van koffie. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 29 December 1892. De vereenigde Rotterdamsche tooneelisten (directie Le Gras en Haspels) traden gister avond in den schouwburg der Officieren- Vereeniging op met het blijspel ^Gevaarlijke Middelen" van Francis Stahl, in vele opzichten een verdienstelijk tooneelstnk, dat doet lachen, maar ook iets te denJcen geeft. Het speelt in den tegenwoordigen tijd te Berlijn. De hoofd persoon, een bekwaam architect, Otto Frisch- muth genaamd, is als echt Duitscher en kind van zijn tijd een eerste bierdrinker. Zijne jonge tweede vrouw kan het daardoor ver oorzaakte ontijdig thuiskomen moeilijk ver kroppen. De man behoort thuis bij zijne vrouw, meent zy, en zij neemt zich voor, hem voorgoed te genezen. Het eerste middel mislukt totaal. Om hem op een avond thuis te houden worden verschillende gasten ge- noodigd, onder deze juffrouw Von Redenbrock, die beter den tijd van komen" dan den tijd van gaan" weet. Hiermede werkt zg evenwel niets anders uit, dan dat de gastheer met zijne jolige kameiaads Paul van Hoven en Erick, den broer van zijne vrouw, een kadet, wien ïde broodkruimels steken", haar alleen willen laten genieten van het gpgil en gejammer van de muzikale juffrouw Von Redenbrock en het geraas en getier van den kapelmeester Steinhart, om zelf de nieuwe verlichting in Löwenbrau te gaan zien. Een ander middel wordt aangegrepen. Dokter Ziegler moet haar helpen. Eenonbe- duidende pijn wordt plotseling als de aan wijzing van eene ernstige kwaal beschouwd Otto moet thuisblijven, geen bier meer ge bruiken, beter zal hij doen »thuis een glas champagne te drinken". Jammer, dat de patiënt het plan doorziet en nu een rechte huistiran wordt. Hij drinkt champagne bg flesschen, jaagt de dienstboden door zijne grimmigheid het huis uit, kortom, maakt iedereen het leven onverdraaglijk, niet het minst zich zeiven. Zoo verlangen beide par tijen naar den vrede, waarbij de dokter en Paul van Hoven, inmiddels de verloofde van de dochter des huizes geworden, als be middelaars optreden en door een gezelligen »bierknijpavond" de rust in het huisgezin herstellen. Het nastukje Taalfouten", een blijspel naar het Fransch van Labiche—Jolly, eenepresi- Peter, de factotum van het huis, stond naast de deur in een deemoedige, sluwe houding en had de holle hand voor den mond. oPadam donóg 1 exeusezmijnheer de officierzbegon hij terwijl hij dén graaf op zijn bijzondere grappige manier aanzag, »de genadige vrouw Iant u beleefd verzoeken haar een bezoek te brengen. Zij wenseht u te spreken." sMevrouw Von Bordowskimij vroeg graaf Hancke verrast, njawelneem mij niet kwalijk, maar wij weten uw naam nog niet." »Graaf Hancke." sik dank u. Wil mijnheer de graaf ons het genoegen doen Deze nam, na even nagedacht te hebben, zijn sabel en muts, »ïk volg u", sprak hij ongeduldig, en fronste de wenkbrauwen. Peter ging vooruit en liet hem in een klein, smaakvol, goed verwarmd kamertje binnengaan, waarin het een weinig naar Tnrksche tabak rook. dents-verkiezing voor eene landbouwmaat- schappij betreffende, was eene uitstekend amusante aanvulling van den avond. De opvoering was over het geheel zeer goed. De heer Henri de Vries als Otto Friseh- muth en de heer D. Haspels als dokter Ziedler waren uitstekend. Hetzelfde kan zonder eenig Voorbehoud gezegd worden van den heer Tar- taud. De scène van zijne mislukte liefdesver klaring aan Margot (mej. Rika Haspels) werd door belden voortreffelijk afgespeeld. Ook de "heer Van Kerckhoven was in zijne kracht, zoo wel In de rol van den nog wat groenen Rudolf, surnumerair bij de postergen, als in die van den oudheidkundige Poitrinasdie overal sRomeinsch goed ruikt" en gebroken potten en pannen als kostbare oudheden in een museum wil ten toon stellen. De heer Van Eysden voldeed als de pedante en arrogante Erick ook heel goed. Mevrouw Marie van Eysden—Vink had geen zeer dankbare rol, maar zij kweet er zich verdienstelijk van. De heer Rosier Faassen trad in het nastukje op als candidaat-president van delandbouw- maalschappg en vervulde die rol op de ge wone droog-eomische wijze, die hem zoo flink afgaat. De kleinere rollen werden door mevr. BurlageVerwoert, mevr. Coelingh Vorderman en de heeren Keerwolf en Victor Faassen goed gespeeld. Waarlijk, onze stadgenooten behoeven niet naar elders te gaan om eene degelijke tooneel- voorstelling bg te wonen! Oorspronkelijk waren de rijksuitgaven bij de staatsbegrooting geraamd op f 136,240,027.78. Na de behandeling door de Tweede Kamer bedraagt de raming f 135,691,262.02%. De raming der middelen voor 1893 be droeg oorspronkelijk f127,926,490.en thans f 128,346,490,—. De raming van uitgaven overtreft derhalve de raming der middelen met f 7,344,772,02'/». Bij kon. besluit is mr. J. J. van Meerbeke opnieuw benoemd tot voorzitter van den pensioenraad van burgerlijke ambtenaren. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens telegraphisch bericht van Hr. Ms. minister-resident te Lissabon, alle Nederland- sche havens door de Portugeesche regeering vrij verklaard van besmetting door cholera. (St.-Ot.) Jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten heeft gisteren voorhetgerechtshofte's-Hage den eed afgelegd als rechter in de arrond.- rechtbank te Rotterdam. Aan het centraal bureau der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is aan besteed het maken van gebouwen en inrich tingen, het opbreken en leggen van sporen en De dame des huizes wachtte hem hier. Een slanke, vrouwelijke gestalte verhief zich uit een gemakkehjken stoel die voor het vunr stond wierp de rest van de sigarette in den vuurgloed, legde de courant, waarin zij gelezen had, ter zijde en kwam den gast te gemoet. Mevrouw Von Bordowski wes in haar ochtend japon van zachte, olijfkleurige zijde en roet het elegante mutsje op haar net gekapt haar eene nog jeugdige en te gelijk indrukwekkende verschijninghare fijne trekken en de door schijnende bleekheid van haar gelaat verhoogden nog dezen indruk. sNeem mij met kwalijkmijnheerdat ik uwen tijd in beslag neem, ibogon zij in het Fransch te spreken. sOnze gemoederen zijn op het oogenblik zeer ontsteld giaaf Hancke, en mijne jongste dochter neemt in het bijzonder bet lot van haar ongelukkigten strijde tegen de willekeur der Moskovieten uitgerust vader land zeer ter harte. Uwe plichten als soldaat gebieden u te handelen, zooals de keizer het u beveelt, zonder onze gevoelens te raadplegen wissels en eenïge diverse werken op bet sta tion Utrecht. Minste inschrijver is de heer H. Wienhoven, te Schiedam, voor f18,497. Door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is de gunstige bepaling ingetrokken, waarhij het aan reizigers van Rotterdam, voorzien" van een plaatsbiljet naar Amsterdam, ook vergund was over Utrecht te reizen. Naar men aan de Avondpost meldt, zul len eerstdaags, bg wjjze van proef, op ver schillende stations der staatsspoorwegmaat schappij toestellen voor automatische afgifte van perroDkaartjes worden geplaatst. Te Brielsnieuwland is nu ook de zwaar gewonde vrouw van den landbouwer, die moord en zelfmoord pleegde, overleden. In de Hoeksche Waard hebben eenige vlas boeren besloten met het einde van dit seizoen hun bedrgf te staken. De heer C. van Beek, aan den Spuidijk onder Oud-Beierland, heeft nu reeds aan zijne arbeiders gezegd, dat zij het volgende jaar geen werk meer bij hem kunnen krijgen. In Oost-Voorne heeft een arbeider, bij het schoonmaken van geweren, een anderen arbeider L. Oudwater bg ongeluk doodeljjk getroffen. De Amsterdamsche omnibusmaatschappij vervoerde gedurende de beide Kerstdagen 115,000 passagiers, inclusief de overstappen. Te Amsterdam hebben op 13 en 14 Januari de internationale hardrijderijen om het mees terschap der wereld plaats. Het programma van den eersten dag luidt I. Intern, wedstrijd voor liefhebbers. Afstand 1500 meters; le prijs gouden med. 2a pr. zilv. med., 3e en 4 pr. br. med. II. Intern, wedstrijd voor liefhebbers. Afstand 5000 meters; le prijs gouden medaille, 2e prijs zilveren medaille, 3e en 4e prijs bronzen me daille. De tweede dag is gewijd aan I. Intern, wedstrijd voor liefhebbers. Afstand 500 metersle prijs gouden medaille, 2e prijs zilveren medaille, 3e en 4e prij s bronzen medaille. II. Intern, wedstrijd voor liefhebbers. Afstand 10.000 meters; le prijs gouden medaille, 2e- prijs zilveren medaille, 3e en 4e prijs bronzen medaille. "Wie op drie van de vier afstanden over winnaar is, verwerft den titel van kampioen der wereld en ontvangt een sjerpbovendien looft de Amsterdamsche ijselub aan den kampioen voor ditmaal een zilveren beker ure ter waarde van f600, indien minstens 3 rgders van verschillende natiën aan den wed strijd deelnemen. De fraaie beker is versierd met het Amst. wapen en wordt bekroond door een beeldje,, een hardrijder voorstellende. ik hoop echterdat gij voor het overige niet ongevoelig zult zijn voor datgene, wat ons zoo diep treft." sEene edele natiedie naar vrijheid dorst kan overtuigd zijn van de deelneming van alle weldenkende menschen," antwoordde de graaf, zeer verlegen en meer uit een gevoel van be leefdheiddan uit innerlijke overtuiging; want in werkelijkheid koesterde hij nooit veel sympathie voor de Polen, en op dit oogenblik nog minder dan niets. Maar onder een oogenblikkelijken indruk en met eene dame tegenover zich zegt men menigmaal iets, wat niet op een goud schaaltje mag gewogen worden. Mevrouw Von Bordowski 'maakte een zachte, bevallige beweging met de hand. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2