uitgebreid. Zij draagt daardoor veel bij tot verfraaiing van de plaats harer vestiging, verandert woeste, kale vlakten in alleszins nuttige en voordeelïge boschgronden en heeft op die wijze gelegenheid, om meer dan 20 hoofden van arbeidersgezinnen van November tot Mei werk te verschaffen, zeer tot leniging van den winternood en tot bevordering der algemeens tevredenheid. Ook van andere zijde wordt daarin te gefiaoet gekomen. De heer De Balbian van Doorn, notaris te Utrecht, die reeds 30 bunders woesten grond in een ander gedeelte der gemeente Ede onder leiding van de Nederlandsche Heidemaatschappij in cul tuur heeft, houdt daarmede insgelijks de arbeiders gedurende den winter aan het werk. Als in iedere heidegemeente dit loffelijke voorbeeld gevolgd werd, zou op menige plaats ten plattelande veel ellende worden voor komen of weggenomen. Door kol. W. E. Oliphant is een vlugschrift uitgegeven, waarin het maatschappelijk werk, dat in Nederland door het «Leger des Heils" is gedaan, in korte trekken wordt vermeld. Wanneer men die vermelding leest, moet men erkennen, dat zijne bemoeiingen tot velerlei goede dagen hebben geleid. Daarvoor ontving het leger vrij aanzienlijke bijdragen, maar de uitgaven waren nog grooter, gelijk blijkt uit de volgende opgaven Uitgaven. Ontvangsten. Tekort. Rotterdam f 2992.95 f 1505.70 f 1487.25 Den Haag -2115.80 - 635.50 -4480.30 Utrecht - 893.40 - 500.35 - 393.05 Dordrecht - 746.43 - 526.— - 22043 Amsterdam -9994 67 -6532 34 -3462.33 (sedeit Mei '92.) Totaal tekort f 7043.36 Voor de ïStui vers-Toe vluchten" voor man nen en vrouwen, welke het leger bezig is in orde te brengen, zijn de onkosten geschat op Voor Amsterdam f 2500. D Rotterdam -4100.— Totaal f3600 Om alle tekorten te dekken is ruim f42,000 noodig. Door deze som zou het leger de han- t den ruim hebben om dezen winter duizenden slecht gekleede, slecht gevoede menschelijke j wezens te huisvesten en te voeden. Ieder, die hiertoe iets wenscht bij te dia- gen, wordt verzocht zijne gift, hetzij door middel van de korps-officieren of rechtstreeks te adiesseeren aan: kolonel W. Oliphant, Prins-Hendrikkade 131, Amsterdam. Sinds enkele dagen hielden zich te Amster dam vier personen op, die zich uitgaven voor katholieke geestelijken uit Mesopotamie en bij de Roomsche ingezetenen gelden trachtten in te zamelen, wat hun ook hier en daar ge lukt schijnt. Aan de politie, die aanleiding vond zich met de zaak te bemoeien, is inmid dels gebleken, dat men met Grieksehejoden heeft te doen gehad. De vreemdelingen heb ben dientengevolge last gekregen de stad te verlaten (daar zij voldoende van geld voorzien waren, bestond geen reden, hen door den sterken arm over de grenzen te zetten). Twee van hen zijn afgereisd in de richting van België, de twee anderen in die van Duitschland. (27/4.) Te IJ muiden is voor de stichting vair de inrichting Zeemansrust" een bouwterrein groot 280 M4 aangekocht. Er is echter nog zeer veel noodig eer een gebouw kan opge steld worden. Het bestuur tan het «Koning Willemshuis" te Amsterdam zal het beheer van «Zeemansrust" op zich nemen. Het programma vau den schaatsenwedstrijd, 11 januari te Paterswolde bij Groningen te houden, luidt als volgt: Uit het Noorden schrijft men aan de N. JB. Ot.:: Te Leeuwarden was het Donderdagavond, voornamelijk langs de Voorstreek en de Nieuw - stad, weder buitengewoon diuk. Ofschoon de menigte, gevolg gevende aan de proclamatie van den burgemeester, minder samenschoolde en meer m beweging bleef dan den arond te voren, bleek het toch noodig de hoofdwacht met een peloton genie-soldaten te versterken, en moesten meermalen de op enkele bruggen ontstane volksoploopen met geweld worden -uiteengedreven. Het bezadigd en flink optreden der politie, alsmede de aanwezigheid vair het groote getal militairen, wier hulp evenwel niet werd ver- eischt, waren oorzaak, dat de groote onge regeldheden van Woensdagavond zich niet hebben herhaald en het om 11 uur overal rustig was. 1 Donderdag, ter versterking van het garni zoen, zijn behalve de 121 man genie-troepen, nog aangekomen en gehuisvest60 bereden onderofficieren en manschappen der huzaren uit Zutfen, onder bevel van den 4n luit. 1. S. F. van Hoogstraten, en medegeleide van den 2n luit. H. W. E. Gelderman. De generaal-majoor Mutsaeis, bevelhebber in de tweede militaire afdeeling, is uit Utrecht aangekomen om met de hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten te confereeren. Tegen de Woensdag- en Donderdagavond gearresteerde acht personen is proces-verbaal opgemaakt. Zeven ziju weder vrijgelaten, doch een, die zich in vereeniging met anderen aan verzet tegen de politie heeft schuldig gemaakt, is naar het huis van bewaring overgebracht. Te Franeker is Dinsdag, behalve eenig rumoer langs de straten, de avond vrij rustig voorbijgegaan, hetgeen vooral te danken is aan de kalme en bezadigde, maar vastbe raden houding van den burgemeester. Aan het stads-armenhuis werd, onder be hoorlijke bescherming, de gewone werkuit- deeling gehouden. In het volksgebouw was eene vergadering en werd het volk opgewekt om zich kalm te gedragen en zich te ont houden van sterken drank. De oorzaak van den toestand is gebrek aan werk. In vorige jaren werd dit minder ge voeld, omdat met het erwtenlezen menig ge zin werd beziggehouden. Maar er is geen handel, geen aftrek, en boeren en handelaars blijven zitten met de waar en kunnen, ook met den besten wil, geen werk, althans niet genoeg, verschaffen. Ook de vlasbouw leverde in de laatste jaren niets dan schade en is daarom tot een minimum herleid. Beter schap komt eerst, als met het voorjaar de veldwerkzaamheden aanvangpn, terwijl een winter met goed ijs eenige afleiding kan geven. Woensdag werd weer eene uitdeeling ge houden aan de meest behoeftigen. De volks gaarkeuken stelt warme spijs beschikbaar. De meergegoeden er zijn er niet velen in onze stad laten zich niet onbetuigd, maar ieder begrijpt, dat zij toch niet alles kunnen. De werkzaamheden aan het riolermet zijn onder militaire bescherming hervat. Wel beproefden eenige ontevredenen de werk lieden te bewegen tot staking, maar zonder gevolg. Woensdagavond was het zeer woelig. De opgeroepen schutterij bezette eenige posten en de infanterie en cavalerie stonden gereed om op het eerste sein uit te rukken. Groepen volks trokken naar het station om den heer H. Poutsma, die van Sneek kwam, af te halen, waarna hij in optocht naar het volksgebouw «Walhalla" werd geleid. De heer Poutsma sprak zeer kalm over de nooden der arbei ders. Hij spoorde aan tot kalmte en om geen verzet te plegen tegen de bestaande machten, maar eenvoudig: aanhoudend, dringend vragen om werk. De menigte, versterkt door een aantal nieuwsgierigen, verliet het gebouw en trok in optocht langs de naaste straten. Onder- tusschen was door den burgemeester van de puie van het stadhuis eene proclamatie afge lezen, waarbij samenscholingen van meer dan vijf personen werden verboden. Toen de optocht zich niet oploste, werd ze door de militairen gestuit en uiteengedreven. Het volk verspreidde zich, patrouilles trokken langs de straten, en spoedig was het rustig en bleef het rustig. Van buiten was weinig of niets opgekomen. hi den loop van den avond vergaderden zoowel de commissie voor de spijskokerij als de raad van arbeid. De eerste wil graag meer warme spijs beschikbaar stellen en de arbeidsraad ontwierp een program van werk zaamheden. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad deed de burgemeester mededeeling van de door hem genomen maat regelen tot handhaving der orde. Er werd veel gesproken over den algemeenen toestand en de middelen tot herstel. Met bigde instem ming, ook vanwege het publiek, werd de tijdiog gehoord, dat de groothandel aldaar vrij zeker spoedig zal kunnen overgaan tot het erwtenlezen. Gaat dit door, dan is reeds veel in orde. Aan de riolen wordt verder kalm doorge werkt onder militane besehei ming. Na den aanval van gisteren door de werkloozen om het werk te doen staken welke aanval door de militairen met kolf slagen werd beantwoord bl'yft het ook daar rustig. Het waardig, kalm en beraden optreden van den burgemeesterin deze moeilijke dagen, wordt door alle weldenkenden op hoogen prijs gesteld. Uit Harlingen meldt men van gisteren aan het N. v. d. D. .- «Wij hebben aanvankelijk ook ons aandeet in de opstootjes der werkloozen; evenals elders begonnen met het zingend rondloopen vair troepen opgeschoten kwajongens, gevolgd door straatmeiden en mannen, beaanspraakt door leden der volksparty, die in het publiek aanmanen tot orde, geleid door de politie. Gistermorgen kwam een half dozijn rijksveld wachters onze politie versterken. Eene samen scholing voor het stadhuis leidde tot eene conferentie met den burgemeester, die aan den eisch om werk geen gevolg kon geven, eenvoudig omdat er geen werk was. Gister avond zijn bij vermogende ingezetenen enkele ruiten ingegooid en heeft de politie met den sabel den hoop volks uit elkaar gedreven. Om tien uur was alles rustig." Uit Harlingen meldt men aan de N. B. Ct. Donderdagavond zijn per laatsten trein 40 man genie-troepen van Utrecht hier gearri veerd. Het big kt, dat de baldadigheid veel grooter is geweest, dan men eerst meende; in tal van huizen, ook van neringdoenden, zijn ruiten ingegooid en er is dus vooréene klasse van menschen werk gekomenoveral waren glazenmakers aan den arbeid. Met het oog op hen, die werkelijk.gebrek lijden, is het eene welkome zaak, dat de vereeniging «Licht, Liefde, Leven", met 2 januari de gebruikelijke uitreiking van warme spijs begintook vangt dan aan het spijzigen vair leerlingen in de gemeenteschool met warm voedsel, voor zooverre de ouders dat voor hunne kinderen verlangen.- Te Beerta zijn samenscholingen van socia listen door de huzaren met den blanken L Intern, wedstrijd voor liefhebbers. Afstand 5000 meters; 4e prijs een gouden medaille en zilveren beker, 2e prijs een ïilveren medaille en kunstvoorwerp, 3a prijs een zilveren medaille, 4e prijs een bronzen medaille. II Nationale wed«4iïjd voor jongens \an 44 48 jaar. Afstand 500 meters. Afdeehng A. lief hebbers: 4a prijs zilveren medaille, 2e prijs zil veren medaille, 3e prijs bronzen med., 4e prijs bronzen medaille. Afdeelmg B. rijders van beroep 4a prijs f25, 2e prijs HO, 3p prijs f5. m. Intern, wedstijd voor lijders van beroep. Afstand 2500 meter4e prijs f400,2e prijs f 200, 3e prijs f 60, 4e prijs f30. IV. Meesterschap \an Nederland (Nationaal). Afstand 4500 meters, 4e prijs goudenmadaille, 2e prijs zilveren medaille, 3e prijs bronzen medaille. Op de vraag naar de eigenlijke oorzaken van de socialistische woelingen in het Oldambt van Gro ningen werd met altijd hetzelfde antwoord gegeven. Van algemeene bekendheid is de hoogst afkeu renswaardige verhouding tussehen den boer en zijn dienstvolk, en ik ken er ingezetenen dier streken die ten volle instemmen met he'geen dezer dagen de Pehelder Courant zeide«vele landbouwers, de besten met te na gesproken oogsten wat ze zaaiden." «Was in die streken de orde en tucht in de i laats te 25 jaren onder het vaste dienstpersoneel «op de boerderij en door iederen buisheer gehand- «haafd, de toestand zou er met zóo zijn gelijk die «nu is. Het zooveel mogelijk binnenshuis houden «van het dienstpersoneel en dit te bevorderen door «het beschikbaar stellen ran een voegzaam vertrek, volgens de eischen der zedelijkheid, en verlicht «en verwarmd, met wat afleiding, hetzij door «eenige boeken of wel door andere gepaste midde- «len, dat alles, of liever dat weinige, behoorde tot «de vrome wenschen de stookhut, het kisthokof «de koegang waren na volbrachten arbeid voor het «gezellig samenzijn der leden, met zelden van het «sterke en zwakke geslacht beide, de aangewezen «plaatsen en verscheidene registers van den bur- «geriijken stand bevatten de onwraakbare getui- «genissen van de uit die orde van zaken voortge- «sproten gevolgen." Maai dit is niet de eenige reden dat het arbeidende volk hier zoo gemakkelijk door de socialistische leiders wordt bewerkt. Men moet scherp onderscheiden tussehen de oorzaak dei- woelingen van de socialisten m het fabrieksplaatsje Oude-Pekela en die van de boercndorpjes in den omtrek. Na onderzoek is mij gebleken dat de zaak aldus is Te Oude-Pekela was de voornaamste grief der aibeiders dat de fabnkanten in den winter het dagloon 29 a 30 cent verlaagden. Dat nu lijkt oppervlakkig ook zeer onredelijk en hoogst onbil lijk, en toch is het dat, bij eene nauwkeurige en onpartijdige kennisneming der feiten, in geenen deele. Wat immers is het gevalToen men voor ongeveer 10 jaar te Pekela fabrieken begon te bouwen, werd het dagloon van den ai beider vastgesteld opfl het geheele jaar door. Dit nu ging goed zoolang het winter was en er dus bij de boeren geen werk was te verrichten. Maai- daar kwam bet voorjaar 1 Ploegen, eggen, zaaien vroeg veler handen arbeid op het land. De boeren stelden het dagloon nu hoog», brachten het gemiddeld tot f 4.20, om de arbeiders van de fabrieken te lokken naar den ak ker, Dit gelukte bij velen, die zich met bekom merden om de contractbreuk waaraan zij zich schuldig maakten, en de fabriek met het la id verwisselden. Nu moesten de fabnkanten op hunne beurt weer trachten werkvolk te verkrijgen, en door den nood gedrongen, brachten zij nu bet loon nog 10 ets. boven dat wat de boeren betaalden dus op f4.30. Maar deze maatregel was alleen noodig zoolang bet land werkvolk vroeg, zoodat dan ook, na het binnenhalen van den oogsthet fabrieksloon werd teruggebracht op hetgeen oor spronkelijk was besloten, n.l. op een gulden. Hiertegen nu agiteeren de socialisten. Met eenen s c h ij n van recht komen zij op tegen het vei- minderen van bet loon m den winter, zonder zich te bekommeren over of rekenschap te houden mat de voorafgaande omstandigheden. Zij eischteo be houd van de f 4,30.Eerst weigerden de fabrikan- ten, maar thans zij genoodzaakt geworden toe te geven. Intusschen is een der grootste behamels voor goed van de fabrieken weggezonden en nu door zijne partijgenooten tot hunnen voorzitter geko zen. Door de aanwezigheid der hnzaren is het in Pekela rustig voor het uiterlijke, maar de toestand is zeer gespannen, de geest bitter, wat tengevolge van de botsing tussehen de gewa pende macht en te ontevredenen er niet beter op is geworden.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2