A°. 1893. Zondag en Maandag 1 en 2 Januari. N".8178. Derde Blad Zevenenveertigste Jaargang. Binnenlandsche Berichten. Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Verschijnt dagel ksf uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J ODÉ. BUREAU: B Ï'ËTÏÏ? RAAT, E! 2 7. G 01) I! Abonnkkkntsprijs, per kwartaal Iratuso per post, door het geheel? Ryls Afzonderlijke hommers ƒ1.85. - -2.50 -0.10. Advertentieprijs: v*n 1—-40 gewon# regels met inbegrip van «fine Üoumntf .10 Iedere gewone regel meer. - 0.10 Drieh/ui. geplaatst wordt tegen twekhsal berekend. Schiedam, 1 Januari 1893. En leer op metwes staat te maken Als 'tgeen in eigen krachten is. Wat zullen we zeggen by den aanvang van een nieuw jaar Dat we veel goeds ge meten hebben is zekerdat er veel persoon lijke wenschen onvervuld zyn gebleven is boven allen twyfel verheven. Dat er aan het gemeenschapsleven veel heeft ontbroken, zie, dat is zoo jaren, lange jaren geweest, en zal wel altijd zoo blijven. Toch, als een nieuw jaar aanlicht, vat men nieuwen moed, heeft "bmesi nieuwe, heeft men goede voornemens, 200 voor zich zeiven als voor het algemeen welzijn. Het jaar 1892 zal niet met gouden letteren prijken in de geschiedenis van onze goede gemeente. We kunnen niet roemen op een verbetering in den algemeenen toestand. Onze industrie ging er niet op vooruit. Zelfs zagen we den dageraad van een nieuwen dag niet aanbreken. Maar bij den aanvang van een nieuwen tijdkring spreekt men toch zoo gaarne een woord van bemoediging wenscht men •elkander zoo gaarne het beste. Dat er, trots den ongunst der tijden, in ons midden krachten aanwezig zijn, bekwaam om ■wat goeds tot stand te brengen, daarvan houden we ons. verzekerd. Dat ze, ter rechter tijd en op verstandige wijze aangewend, in staat zullen zijn, Schiedam zijn plaats onder Hollands steden met eere te doen handhaven, we wanhopen daaraan niet. Meer dan éen gemeente heeft doorleefd, wat Schiedam thans ondervindt; maar een .kloeke mannenhand, een fiere geest, een onbetoombare werkkracht hebben op menige -plaats doen herleven, wat dood scheen. Als slechts de Jan-Saliegeest buiten onze veste wordt gehouden. Als oud-Hollands •deugden daarbinnen worden gevonden, dan "wanhopen we niet en begroeten met vroo- 1 ij ken moed den dsten Januari 1893. SCHIEDAM, 31 December 1892. Door H. M. de Koningin en H. M. de Ko- •ningin-Regentes is f 1000 geschonken als bjj- -drage voor de verbouwing van het door »Ar- onenzorg" in Den Haag aangekochte huis aan -de Prinsengracht aldaar. het tolkantoor te Ambriz (Portugeesch Neder- Guinea)alcoholische dranken van eeoe sterkte van 50 centigraden, van welke her komst ook, een inkomend recht betalen van Rs. 2700 (pl. m. f5.75) per hectoliter vloeistof. Blijkens bericht van den consul-generaal de Lissabon zullen voortaan, bü invoer lan t -.a 4* 4 r> Uit Ruhrort meldt men ons Droog weder met bedekte lucht en nage noeg geen vorst. De havens zijn ijsvnj echter is de Rijn geheel met zwaar diijfijs bedekt, zoodat de Rijnvaait geheel gesloten is. Men vreest dat met de strenge vorst op den Boven-Rijn het ijs zich m het Binger Loch zal vastzetten, met het gesolg, dat hier het water buitengewoon zal vallen. Kenmerkend voor de hier heei schende toestanden is het verbod dei havenpolitie om te laden. Naar de verbazende onkosten, die de steenkolen-exporteurs aan staangeld op de reeds van de mijnen afgezonden waggons en aan opslag hebben, woidt niet gevraagd. In lading liggende schepen, evenals die zich op stroom bevinden, worden eenvoudig door daartoe aangenomen sleepbooten verhaald, waarvan de kosten ten slotte op de schippers worden verhaald. Eenige firma's stoorden zich intusschen niet aan het in het privaat eigendom ingrijpende verbod, en waren gis teren aan het verladen. (NB. Ct.) Wegens ongeregeldheden te Harlingen zijn Donderdagavond uit Leeuwarden per laatsten trein daarheen vertrokken 25 man genie troepen, onder bevel van luit. Forbes. Gister morgen zijn nog derwaarts vertrokken 16 huzaren, onder bevel van luit. Gelderman. Vrijdagmiddag zijn naar Bergumerheide vertrokken 25 man genietroepen, onder bevel van luit. Prins. Het jongste nummer van de Figaro be vat een artikel over de droogmaking van de Zuiderzee van H. de Njjs, waarin de voor naamste bijzonderheden van dat grootsche plan worden medegedeeld. f In het Geneeskundig Weeklladwmxiv door dr. A. W. Tresling, van Niéuwe-Schans, over de overbrenging van de cholera asiatieot het volgende vermeld Een vrouw uit Hamburg, met haar kind naar Harlingen reizende, werd aan het station Niéuwe-Schans behoorlijk gedesinfecteerd. Zij wist echter een koek bin nen te smokkelen, waarvan zij te Harlingen een stuk gaf aan een ander kind, dat Har lingen niet had verlaten. Dit kind werd ziek en overleed aan cholera asiatica. De overige leden van dat huisgezin weiden niet aan getast. Ylaardlngen. Gedurende het jaar 1892 zijn alhier aangekomen, behalve de visschers- vloot, 64 zeil- of stoomschepen, metende te zamcn 49,444 M\ 's-Gravenhage. LDe Koninginnen zullen morgenmiddag te 12ys urn. bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag, receptie houden voor de leden der hofhouding, de leden van den Raad van Voogdij, de ministers, honender departementen van algemeen bestuur, de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal e» de directeur van het Kabinet van H. M. de Koningin. Amsterdam. In den kelder van het post kantoor alhier is gisterochtend brand ont staan in het daar geborgen oud papier. De brandweer stuitte het vuur in den aanvang en daardoor is de schade dan ook gering. Goes. Het bericht als zou de Roomsch- kathoheke kiesvereeniging alhier dr. Schaep- man hebben uitgenoodigd, eene leesbeurt te vervullen, is onjuist. In de vergadering dier vereenigtng, wier kas bovendien niet toerei kend is, om het honorarium van dr. Schaep- man te betalen, werd wel door een der aanwezige leden het denkbeeld geopperd van die uitnoodiging, maar al dadelijk werd dit verworpenbehalve door bovengenoemde leden, voornamelijk omdat de deken-pastoor alhier niet sympathiseert met dr. Schaepman. De eerste wenscht bij de verkiezingen samen- wei king met de liberalen, althans niet met de conservatieven of anti-revolutionnaireu terwijl dr. Schaepman juist op een tegen- ovei gesteld standpunt staat. (N. B. Ct.) Onze vroegere landgenoot dr, J.G. Mezger, te Wiesbaden, heeft thans besloten zich met 1 Februari a.s. te Parijs te vestigen, en wel in Hotel Meyerbeer", Rondpoint Champs- Elysées. De senaat der universiteit te Groningen heeft aan Pasteur, by gelegenheid van zijn 70n verjaardag, een door den heer Alex. Wjjngaard fraai bewerkten gehikwensch ver zonden. Voor de rechtbank der Seine stonden dezer dagen eenige mannen terecht, die zekere mej. Philippe veel geld hadden afgezet door voor spiegelingen van een Hollandsche erfenis. Het betrof de nalatenschap van Jacques Dieudonné Dubois, intendant der Nederlandsche regeering bij de Oost-Indische Compagnie, in 1704te Ba tavia overleden. Over die fabelachtige erfenis van 17 milhoen is al veel te doen geweest sinds 1803, toen een Hollandsch blad bericht moet hebben, dat die millioenen, door Dubois aan de Nederlandsche regeering vei maakt voor den tijd van 99 jaar, krachtens zijn testament ter beschikking van zijne erfgenamen waren. Er kwamen een groot aantal vermeende erfgenamen op want de Dubois zijn al ongeveer zoo talrijk als deJan- sens. Mullere en dergelijke families. In 1854 deed een hunner, de tandarts Huppé. deNeder- landbche regeering een proces aan, o m uitkee ring van de erfenis te verkrijgen, maar zijn eisch werd afgewezen. Die millioenenerfenis nu spiegelde zekere baron de Castillon mej. Philippe voor, en hy zette haar met zijne helpers, een oud-notaris en twee make laars, telkens en telkens meer geldsommen af voor de noodige maatregelen, om haar de nala tenschap te verschaffen. Maar toen eindelijk de dame, wantrouwend geworden, een rechtsgeleer de raadpleegde, bevond deze, die opzettelijk een reis naar Den Haag deed voor de znak, dat de geheele erfenisgeschiedenis een fabeltje was. Mej. Philippe diende een aanklacht in tegen De Castillon en zijne handlangers, en de recht bank heeft hen schuldig verklaard aan oplich terij. De baron, die voortvluchtig is, weid hij verstek veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en een boete van 5000 fr. De oud-notaris Bar- reine werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en 1000 fr. boete, de makelaar Jaquet tot 13 maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete, en de makelaar Pasquier tot 18 maanden gevan genisstraf en 1000 fr. boete. Voorts ontvangt mej. Philippe restitutie van de door haar afge geven bankiersbriefjes en 500 fr. schadever goeding In Birma, waar het nieuwe jaar begint met de nieuwe maand m April, wordt die dag op zeer bijzondere wijze gevierd. Voor elk huis wordt een palisade van bamboe opgelicht, ter hoogte van zes a acht voet. Deze wordt zeer smaakvol met jonge palmen versierd en daarach ter bakken water, waarin de schoonste bloemen bloeien, zoodat de straten er uitzien als lanen van de prachtigste tuinen. Dit zijn de voorbe reidselen tol het Nieuwjaarsfeest, dat in een alge meen watergevecht bestaat. Ieder heeft bet recht zijn buurman en de voorbijgangers nat te gooien. Deze aardigheid wordt steeds door de vrouwen op de mannen en omgekeerd toegepast Bet werkzaamste zijn echter op dien dag de kin deren, en op Nieuwjaarsdag ziet men dan ook geen enkelen inboorling met droge kleeren hun nfeestkleeömg" bestaat dan ook altijd uit de slechtste kleedingstukken die zij kunnen vinden. Op den linkeroever der Tobol in het gebied van Turgai is op zoo snelle wijze een Russische stad verrezen, dat men zich bijna in Amerika denken zou. Voor tien jaar was een eenzame grens paal het eenige teeken. dat daar wel eens een mensch vertoefd had, thans wonen er 20.000 per sonen. Uit allerlei strekenzi jn zij er heengestroomd, de meeste met zeer weinig have of middelen. Flink is daarin den letterlijken zin des woords de hand aan den ploeg geslagen en heden draagt de grond er overvloedig vruchten. Het schijnt een uitnemend vruchtbaar plekje te wezen en een flinke stad is gebouwd, waar men steenen huizen, kerken, scholen en ta) van winkels aantreft. Het districtsbestuur. de rechtbank en het postkantoor wordt dezer dagen uit Troitzki m bet gouverne ment Oienburg naar Krustanai, zoo heet da nieuwe stad. overgebracht en tot aansluiting aan het Russisch telegraafnet zyn beieids orders ge geven. Een levendige handel ontwikkelt zich, zoo-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9