Binnenlandsche Berichten. sPftlaMtra" nog over goede krachten te be schikken, waaronder vele nieuwe; vooral de staafoefenirigen, waarmede een der prijzen werd geronnen, waren voortreffelijk. Niet ten onrechte werd dan ook door enkele eere leden den kundigen directeur, den heer Chr. Krijger, hij deze afdeeling een fraaie krans vereerd. Hadden de turners reeds bij hunne werk zaamheden een bijzondere vlugheid en lenig heid aan den dag gelegd, nog meer kwamen deze eigenschappen uit in het slotnummer, bestaande uit enkele groepen, waarbij tevens het bewijs werd geleverd van sommiger groote spierkracht Het alles besluitende bal deed de dans- lustigen nog eenige genoeglijke uren door brengen. De deskundigen, die belast zijn met het onderzoek naar de verschuiving van den spoorwegdijk te Elslo—Beek, hebben geadvi seerd tot het verleggen van de J(jn in de richting van Meersen. Uit Gibraltar wordt gemeld dat gisteren eene ontploffing plaats had in de kolenberg plaats van den Hollandschen kruiser Johan Willem Priso, waardoor een persoon vau de bemanning zwaar verwond werd. Te Overschie hebben de rijksveldwachters proces-verbaal opgemaakt tegen de huisvrouw van Elke Braamsma, wegens herhaalde schan delijke mishandeling van hare 12-jarige stief dochter. Op den "Woudschendijk, tusschen Langer- Aar en Rijnsatenvoude is Zondagmorgen aan den kant van den weg het zwaar verminkte lijk gevonden van een oud vrouwtje, dat met bedelen deu kost ophaalde. De dader van dezen moord is onbekend. De justitie doet onderzoek. Dinsdagavond ruim 9 uur had dicht bij Amsterdam een spoorwegongeval plaats. Een paar konvooien kwam bij de kruising van het hoofdspoor en het zijspoor naar de Stadsrietlanden, even voorbij de halte Katten- burgerbrug, met elkander in aanraking, waar door eene locomotief en twee wagens ont spoorden. Het gevolg was, dat de beide hoofdsporen op dit doer hel Ooster- en het Staatsspoor gebruikte gedeelte van den weg versperd waren. De reizigers van het Staatsspoor moesten daarom van het station "Weesperpoort ver trekken en daar aankomen. Op den Ooster spoorweg was de stoornis grooter. Een hulptrein bracht te even twaalf uur een gedeelte der reizigers aan. Op dat oogen- blik werden nog de passagiers van een anderen,trein uit Weesp verwacht, die even eens op de plaats van het ongeval zouden moeten overstappen. Met prijzenswaardige oplettendheid werd voor de aldus te laat aangekomen door gaande reizigers, zoowel naar Rotterdam als- naar Uitgeest, een extra ISèm beschikbaar gesteld.HU. Op de baan van de Amsterdamsche ijsclub achter het rijks-museum zal Zaterdag 7 Jan. a.s. een internationale hardrijderij worden ge houden voor beroepsrijders op de korte baan Van 200 meter. De wedstrijden zullen om 10 uur 's mor gens beginnen. Er is een prijs uitgeloofd van f200 en premiën van f75, f25 en f10. Als een klein bewijs van de driestheid, waarmede de werkloozen, opgestookt door de zoogenaamde volksleiders, in het noorden van het land optreden, kan het volgende adres dienenaan den gemeenteraad van Franeker gericht en van meer dan 200 handteekeningen voorzien vAan den raad der gemeente Franeker geven te kennen de ondergeteekenden, allen werklooze aibeïdera in die gemeente; dat zij allen zijr zonder werk, dat is zonder brood dat zij allen werk, dat is brood willen hebben dat zij geen werk kunnen en willen ontvangen bij wijze van aalmoes van particulieren en liefda- digheids-commissien, daar zij geene bedelaars, maar vrije werkende mannen ztjn dat zij van U, geroepen om de gemeenschappe lijke belangen der burgers in deze gemeente te behartigen, verlangen, dat gij van gemeentewege werk verschaft, niet aan enkelen hunner, maar aan allen, tegen een loon van minstens f 1 per dag van hoogstens 8 uren dat zij U, indien gij aan dit verlangen niet wilt of kunt voldoen, onbekwaam achten om langer aan het hoofd dezer gemeente te staan, en in dat geval van U eischen, in het belang der gemeente uwe plaats aan anderen, die ook voor de arbeiders zorgen, af te staan." (Volgen de handteekeningen.) Door mr. J. Sickenga, lid der Ged. Staten van Friesland, die uitgestrekte eigendommen in de gemeente Weststellingwerf heeft, wordt aldaar aan 60 arbeiders sedert eenige weken- werk verschaft, tegen een dagloon van 60 ets. Omtrent hst ongeval te Langezwaag (Fr meldt men nog het volgendeDe 16-jarige P. de Haan was met 4 zijner vrienden bezig- nieuwjaarsvisites af te leggen. Toen men uit een der woningen kwam, trok een der vrien den het pistool te voorschijn, dat geladen was, om vreugdeschoten te lossen. Voordat echter het wapen omhooggestoken was, ging het af. Het schot trof De Haan, de prop ging door de pet in het hoofd en een paar uren na het feit was De H. reeds overleden. Te Leeuwarden is ook de Maandagavond rustig voorbijgegaan. Men acht algemeen den onrustigen toe stand sis geëindigd, te meer daar de werk- E mu.rt was bij het sCrdditlyonnais" chef van <75 afdeeling: speciale rekeningen. OOSTENRIJK. Na Maandag een langdurig onderhoud te hebben gehad met den keizer, heeft de minister-president, graaf Taaffe, Dinsdag de besturen der verschillende parlementaire groepen tot eene bijeenkomst uitgenoodigd, teneinde hun het nieuwe regeeringsprogrsm voor te leggen. De president van den ministerraad heeft aan de hoofden der partijen een ontwerp voorgelegd tot vorming eener meerderheid, welk ontwerp door het kabinet des keizers is uitgewerkt. De Polititche Correspandenz regt, dat het besluit der conversie heden_geteekend zou worden. De Hongaarsche bisschoppen hebben bevel ontvangen om de besluiten van het Yaticaan tegen de lastgeving der regeering betreffende den doop der uit gemengde huwelijken voort gesproten kinderen openbaar te maken. De besluiten van het Yaticaan werden tot nu toe geheimgehouden uit onderscheiding jegens de regeering. Hunne openbaarmaking wordt nu echter voor de geestelijkheid verplicht gesteld. ITALIË. Volgens bericht uit de kolonie Massowa is Bas Alula opgestaan tegen Mangancïa, dcch na een korte schermutseling, waarin zijne soldaten hem aan zijn lot overlieten, naar het binnenland gevlucht. PORTUGAL. De indiening bij de Cortes van de in de troonrede aangekondigde financieele voor stellen, daaronder begrepen ook dat, rakende de buitentaudsche schuld, zal tot de indie ning der begrooting voor 1893/94 worden uitgesteld. Men geloott dat het voorstel be treffende de vermindering der rente op de buitenlandsche schuld zal strekken om het besluit van 13 Juni van blijvenden aard te verklaien. De jaarlijksche bezuinigingen, die de minister van financiën denkt tot stand te brengen, worden geschat op 2000 conto reis. Tengevolge der vermindei ing van de aan de bank te betalen rente, zal de regeering het tekort tot 1893 kunnen dekken. De minister van financiën bereidt ook ontwerpen voor, die strekken om aan de schatkist belangrijke inkomsten te verzeke ren, welke het evenwicht op de begrooting volkomen zullen waarborgen en aan de houders van buiten- en binnenlandsche schuld brieven van den staat de volledige uitvoering van de verbintenissen, overeenkomstig de bepalingen der wetten van 26 Februari en van 13 Juni, zullen verzekeren. S E B T 1 E. De Skupgchiina is heden ontbonden. Nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven tegen 9 Maart en 6 April komt de nieuwe vertegen woordiging bijeen. hand dreigend de rijzweep vastklemde. Als een bliksemstraal sprong hij over het vuile plein, en liet met fonkelende oogen zijn paard dicht voor de groep pareeren, die verschiikt uit elkan der stoof. »Wie matigde zich aan, dat woord te spreken V' vroeg bij, liet zijne oogen in de rondte gaan en vestigde ze daarna op den zoo straks be schreven ruiter. iBedoelt gij hem die vpocher" riep Dat was ik," antwoordde deze honend met een stekendenvijandigen blik en een gemeen uitdagend lachje. Doch aanstonds werd hij voor deze driestheid gestraft, want eer hij kon voorzienwat er zon gebeurenlagen hij en zijn paard op den grond te wentelen. Graaf Hancke moest alle kracht ingespannen, om rijn woedenden hengst te verhinderen dat hij beiden vertrapte. Er ontstond natuurlijk een groot tumultmen riep van alle kanten E G T P T E. Uit Cairo wordt gemeld dat het drome daris-corps, uitgezonden ter vdrVÖJ^ngVan de' Derwishen, die de vorige week de dorpen Gamai en Savoras overrompelden, Dinsdag bij het aanbreken van den dag den vijand bij Ambigol ontmoette. Een verwoed gevecht volgde, waai bij de cavalerie en infanterie der Derwishen, veel talrijker dan de Egypti sche strijdmacht, zich dapper verweerden, en aanzienlijke verliezen geleden werden. Een Britsch officier, kapitein Byne van de bezet tingstroepen, en een Egyptisch officier, bene vens 45 minderen, werden gedood. Een van het slagveld teruggekeerd officier der Engelsche ulanen meldt dat de Derwishennaarhet zuiden zijn teiuggetrokken, met achtei lating van vele dooden hunner bereden wapenen. A M E R I K 1. Volgens de 1Vete-York Herald heeft de regeering van Columbia aan de Panama maatschappij te kennen gegeven, dat zij be reid is de concessie voor het graven van het kanaal, die weldra ten einde loopt, te ver lengen, doch onder voorwaarde lo., dat de schuldvordering van Columbia van 6 500.000 fr. verhoogd worde tot acht millioen, be taalbaar in vier termijnen, waarvan de eerste zal vervallen op 1 Mei aanstaande; 2o. dat er een inventaris worde opgemaakt van al hetgeen het eigendom is der maatschappij, en 3o. dat alle geschillen ter zake win het kanaal berecht worden door het opperste gerechtshof van Columbia Uit Lima wordt g-meld dat de minister van buitenlandsche zaken zijn ontslag heeft ingediend tengevolge van een geschil met den heer Eiias betreffende de diplomatieke regeling in de aanhangige quaestie met Chili. De andeie ministers zijn het eens met den heer Elias. SCHIEDAM, 5 Januari 1893. De rivier voor deze stad is vol drijfijs.De booten van Middelbands en Stellendam zjjn heden niet aangekomen. De Oud-Beierlandsche boot heeft den dienst gestaakt. De jaarlijksche soiiée der scherm- en gym nastiekvereniging s Palaestra" werd gisteren in iMusis Sacrum" den buitengewonen leden en gemtroduceerden aangeboden. De president, de heer M. W. van der Schalk, riep den aanwezigen het welkom toe, vooral ditmaal, nu zoovele aangename herinneringen werden doorleefd, wijl de ter- eeniging tweemaal zegevierend uit het strijd perk getreden was, ten bewijze waarvan de beide medailles aan de door groen omgeven banier waren gehecht. De wanden waren versierd met het diploma van Gouda en eenige photographische groepen van leden, die aan de wedstrrjden hadden deelgenomen. Bij de werkzaamheden aan de werktuigen zoowel als bij de vooroefeningen toonde a Dat is gemeen Dat gaat alle maat te boven terwijl de hengst als razend om zich heen sloeg, beet en nauwelijks te beteugelen was. De beide kameraden van den officier ijlden verschrikt naderbij, dezen te hulpde op den grond liggende ruiter stiet afschuwelijke vloeken uit, en men deed alle moeite, hem van onder 2ijn paard te trekken men zag niets dan verschrikte en woedende gezichten. ïZijt ge dol?" fluisterde de prins den graaf toe. sOp mijn wooitl, het dier deed het zonder mijn will" riep deze teiug, terwijl hij nog altijd met het weerspannige paard bezig was. Ten laatste gieep hij ten hoogste vertoornd naar de sabel en sloeg het dier eenige malen met de vlakke kling op da ribben hetgeen breede stropen op het zachte vel achterliet Mijne heerengij hebt gehoorddat deze aanval niet met opzet geschiedde riep prins Looz, boven het gewoel uit, vwij kunnen niets anders doen dan dit geval betreuren en hem da schuld er van geven, die bet uitlokte." Verscheidene heftige stemmen antwoordden verward door elkaar. ïGij zult mij wel toestaan ook te vragen, wie van u ons het woord ipocher" toegeroepen heeft?" »lk dat was ik schreeuwde geel en paars van woede en met vertrokken gelaat de ruiter, die zich met alle geweld van diegenen, die hem opgelicht hadden en nu vasthielden zocht los te maken. »Ahsprak de prinseven zijn hoofd deksel aanrakendeen beschouwde op zijne koude, bijna verachtelijke wijze doorzijn lorgnet den kemphaan, die met verscheurde kleederen, maar overigens geheel ongedeerd en opgeklazener dan ooit hem te gemoet kwam. nZoo, dat deedt gij alzoo, mijnheer? Prins Looz Met wien heb Ik de eer Op dit oogenblik haanden generaal Kruszewski en de prior zich haastig door beide partijen een weg. Graaf Tardowski schudde den kleinen, woë- denden man met eene voor zulk een flegmatischen beer ongehoorde drift. sMensch, wilt gij zwijgen 1" fluisterde bij hem toornig toe. ïZwijgen 1 Ik wil genoegdoening hebben t Ik wil dien kerel vermoorden 1" schreeuwde de woedende, die geheel door toorn en wraak zucht overmeesterd werd.. Genoegdoening? Dwaas, zijt gij den strijd niet begonnen Raaskalt gij kunt gij u dan nietheheerschen zelfs nu met?" riepen de generaal en de graaf hem te gelijk toe. ilk ben een edelman Iaat me los 1" ver zette de ander zich woedend en trachtte zich uit de vuisten, die hem vasthielden, los te- wringen, maar zijn pogingen waren vergeefsch. Toen eindelijk ook vorst Jablonowski met een toornigen blik tusschen beide kwam, trok hij zich ten laatste onwillekeurig mat een schuwen, valschen blik terug. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2