meizo» Tï Te "Wageningen ging de avond van Woens dag vrij kalm voorbjj. Alleen hoorde men bet zingen van socialistische liederen, doch hiervan werd geen notitie genomen. Een deel der militairen is reeds weder vertrokken. Dezer dagen werd bij den burgemeester van Waspik een ongefrankeerde brief bezorgd aan het adres van C. Ti romers, besteller aldaar, wiens woning door brand werd ver nield. Genoemde brief hield in verschillende bedreigingen tegen Timmers, o. a. dat de onbekende na het opbouwen der woning deze weer in de asch zou leggen enzbenevens een beleediging, gericht aan den burgemeester. Het is thans gelukt, de waarschijnlijke schrijfster op te sporen in de persoon van de dochter van Timmers zelf. Vermelding verdient, dat de woning van Timmers reeds tweemaal in éen jaar door brand is vernield. Te Nieuw-Leusen is gisternacht eene alleenwonende oude vrouw, G. de V. ge naamd, in haar huisje verbrand. Te Elslo (L.) is eene moeder met haar vierjarig zoontje door kolendamp gestikt. De overige huisgenoolen, die in hetzelfde vertrek sliepeu, bleven ongedeerd. Aanvankelijk werd aan misdaad gedacht en vermoed dat de vrouw tengevolge ran mishandeling was overleden. Bij de gerech telijke schouwing der beide lijken bleek echter verstikking. Omtrent den te Katsop, gem. Elslo (L.), gepleegd en moord wordt het volgende ge meld: De vermoorde vrouw S. leefde met hare buren, tevens familieleden, in onmin. Eene doornhegge en vooral een boom op de grens derresp. eigendommen gaven aanleiding tot tallooze twisten, daar beide partijen den boom als hun eigendom beschouwden. Toen nu de buurman van vrouw S. hieraan een einde wilde maken door den boom om te hakken en in stukken te zagen, kwam vrouw S. aangesneld om een gedeelte van het hout in hare woning te brengen, waardoor buur man zoo in drift schijnt te zijn ontstoken dat hij haar met een bijl een slag toebracht, die vrouw S. deed uitroepen jdat is mijn dood". Eenige dagen later stierf zij. De vrouw verkeerde in zwangeren toestand. Tot over maat van ramp zou een kind dat bij de stervende moeder in bed lag, tengevolge van hevige stuiptrekkingen der ongelukkige wouw, door haar zijn doodgedrukt. Woensdag had de lijkschouwing plaats. Twee personen zjjn gearresteerd. De echtgenoot der vrouw bevindt zich elders. Uit Buhrort meldt men onsOp den Rijn en ook op den Ruhr drijft nog veel jjsop den Boven-Rijn heeft zich op eenige plaatsen het ijs vastgezet. Het water valt sterk weg, zoo dat vele in de haven met den last afgeladen schepen aan lichters gaan denken. Waterstand 0.48 M, Z/W. wind 7"R. met veel sneeuw. \N. M. Ct.) Eene nieuwe toepassing van aluminium. In Frankrijk heeft men aluminium gebezigd om ar platen van te maken, die men tus- schen de beide zolen van den schoen plaatst. De platen, niet dikker dan 1 a 2 tiende milli meter, worden gegloeid, om niet hinderlijk te zijn in de buigzaamheid van het schoeisel. Het doel is, te vooi komen, dat het vocht by regen of sneeuw tusschen het leder naar bin nen dringt, terwijl men bij koud weder ge makkelijker warme voeten behoudt, zelfs wan neer de lederen zool versleten is. (M.t.d. V.) Het eerste nommer is verschenen van De Courant, volksuitgave van De Amsterdammer, dagblad voor Nederland. 's-Gravenhage. Bij den gemeenteraad is een adres ingekomen van den heer C. Bok om voorloopige concessie, voor zooveel deze gemeente betreft, voor een spoorlijn van den Hoek-van-Holland naar Scheveningen, voor het vervoer van vaartuigen, vee enz. Het doel is: met betrekkelijk geringe kos ten spoedig, goedkoop en doeltreffend in den nood van Scheveningen te voorzien, namelijk door de schepen van den Hoek-van- Holland op rolwagens per spoor naar een duinvlakte nabij Scheveningen te vervoeren en daardoor de gewenschte haven te ver vangen. De kosten van een zoodanig plan, met in begrip van locomotieven, doch zonder brug over het Ververschingskanaal, zullen onge veer f400,000 bedragen en de schepen kun nen, ledig of beladen, in ongeveer eea uur van den Hoek-van-Holland te Scheveningen zijn of, omgekeerd in dien tijd van Schevenin gen in zee. De nieuwbenoemde gezant van Rusland bij ons hof, de heer C. W. Struve, is gisteroch tend alhier, laatstelijk uit Parijs, aangekomen. Amsterdam. Den heer S. W. Siemons, voorzitter van den »Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond", werd op zijn 70n ver jaardag, namens vrienden en leden van ge noemden bond een pendule met candelabres aangeboden. Groningen. Door ds. Erummelkamp is aan de bevoegde macht, met name aan den Commissaris der Koningin, voorgesteld in vloedrijke mannen, waaronder aibeiders, uit te noodigen de grieven der arbeidersbevolking in de prov. Groningen te onderzoeken en mid delen te beramen, welke tot verzoening der partyen leiden. Kunst en Wetenschap. De heer H. W. Mesdag is benoemd tot eerelid der sMünchener Ktinstlargenossen- schaft". (Fad.) Een tentoonstelling der werken vanMeisso- nier zal eerstdaags te Parijs geopend wor den. In Mei a s. zullen al de schilderijen en studiën van den beroemden schilder, welke thans het eigendom zjjn van zijn zoon Charles, verkocht worden. Onze landgenooten, de violoncellist Jozef Hollman en de violist Johannes Wolff, die tezamen een kunstreis doen in de Vereenigde Staten, hebben daar veel succes. De New- Yorksche bladen noemen beiden ^kunstenaars van den eersten rang" en roemen vooral Hollman om de groote kunstvaardigheid en gemakkelijkheid van zijn spel. Ook de lof van den heerlijken Stradivarius, dien hjj bespeelt, wordt niet vergeten. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. U nd e r wijs. Armenzorg. jcfceclitzaken. V i s s c h e r ij. SCHEVENINGEN. In. v erfco Q p iwaasa DI'O schelvisschen en eenige kabeljauwen. Voor setielvisch werd 20, 38 en 40 ct. en voor kabeljauw f 150 a 3 betaald. Van Nieuwediep kwamen 3 partijtj'es garna- leni die f4 en f5 per mand deden. Enkele schuiten brachten gisteren bak aan boord, teneinde voor de visscherij gereed te maken. Prinses Marie van Edinburgh, de bruid* van den Rumeenschen kroonprins, ontvangt zeer fraaie bruids geschenken. Daar zijn er al bij de tweehonderd in gekomen. De leden der Engelsche en Rumeensche koningshuizen en van het huis Hohenzollern geven haar te zamen een groote, rijk vergulde lijst in rococo stijl, met hunne afbeeldsels erinongeveer vijftig portrettenkoningin Victoria, de grootmoeder der bruid, in het midden, en daaromheen de Duitsche keizer en zijn gemalin, keizerin Freilenk, dekoning van Rumenië, de hertog en de hertogin van Edin burgh, allen op hun beurt omringd door hunne familieleden. Voorts ontvangt de bruid van koningin Victoria een groote broche en oorringen van diamanten en smarag den van hare moeder een diadeem van diamanten, een garmiuurvan diamanten en saffierenen verschei dene andere kostbaarhedenvan den hertog van Edin burgh een toilet met alle toebehooren van verguld zilver, fraai bewerkt in 16e- en 17-eeuwschen stijl. Hare andere vorstelijke bloedverwanten schonken haar allerlei sieraden van edelgesteenten, de sultan van Jobore een zilveren thee- en koffie-servies,enz. De bruid doet bij haar huwelijk afstand van alle rechten op de troonopvolging in Engeland. Een heer, die voor eenige jaren ineen gedrang bij Buckingham-Palace onwel werd, beeft aan eene dame, die hem toen een glas water bood, een legaat van 150,000 pd. st. vermaakt. Een ijverig katholiek te Ala in Italië heeft zijn loge in den schouwburg vermaakt aan de orde der Capucijnen, opdat dezen zich geregeld kunnen over tuigen van de zedelijkheid der opgevoerde stukken. Een treurig ongeluk verstoorde op Oudejaarsavond te San Francisco een huiselijk feestje. Men vertoen- de daar charades en action. De zoon des huizes, de jonge Albert Mc Coy, moest een Russisch ambte naar voorstellen, en een jonge dame. miss Grace King, was een nihilistisch meisje, dat een aanslag deed op zijn leven. Het meisje had baren enkel bezeerd en den geheelen dag met een kruk geloopen maar die voor de vertooning weggelegd. Op het oogenblik, dat zij den dolk richtte op de borst van den ambtenaar, zwikte haar enkel, zij viel tegen Mc Coy aan en de dolk drong hem in Iel hart. De arme jonkman stierf binnen eenige minuten. Het meisje, dat wanhopig was over het gebeur de, werd in hechtenis genomen, maar weldra onder borgtocht op vrije voeten gelaten. Ook onder de koeien van den veeHtdcrJ.Brtg- ntan aan den Sloterweg te Sloten is het mond- en klauwzeer uitgebroken; alsmede bij den landbouwer Van laarhoven in de buurt Vogelenzang, gemeente Gemonde; en m de stallen van P. B. te Boxmeer. De longziekte is in het afgeloopon jaar onder bet rundvee in Duitsdiland toegenomen, vooral in Midden Duitscbland en in Saksen. In het geheele rijk zijn 1273 runderen door de ziekte aangetast, tegen 926 in het jaar 1890. Daarvan kwamen 1053 gevallen vooi in Pruisen, 63 in Saksen en 43 in Beieren. Gestorven aan de ziekte zijn i 8 en afgemaakt 2234 rundot en. Het aantal besmette erven bedroeg 185 tegen 78 in 1890. De inenting werd in verscheidene staten op uitgebreide schaal, maar meesttijds als nood-en ting verricht. Het Correspondentieblad van het »Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap" behelst een verslag om trent de antwoorden, door de afdeelingen gezonden op de vraag: In welken vorm is uitbreiding der rijkszorg ten aanzien van het lager ouderwijs noodig en mogelijk? Op de gestelde vragen zijn antwoor den ingekomen van 125 afdeelingen, waariau de groote meerderheid den wensch te kennen gaf, dat het openbaar lager onderwijs aan de gemeenten zal blijven opgedragen, echter met belangrijke uitbrei ding van de rijkszorg. Nu dit is uitgemaakt, stelt het hoofdbestuur van het »Nederl. Onderwijzers-Genootschap" zich voor aan de wenschen der leden zulk een vorm te geven dat bet oordeel daarover aan de aanstaande algemeene vergadering kan worden gevraagd. Opvoedkundigen in België en Denemarken zijn met den heer J. van "Wulfen, hoofd der school te Laren (Noord-Holland) in correspondentie getreden, om zijne «Sprekende Lelterbeelden", zoo mogelijk ook voor die landen geschikt te maken. Deze door den heer Van Wulfen ontworpen en in 1885 in het licht gegeven methode bij het leeson derwijs heeft in ons land reeds groeten opgang ge maakt; zij is op reeds meer dan duizend scholen aangeschaft, terwijl van de reeks leesboekjes, door Van Wulfen in 1888 aan zijne sprekende lettter- beelden toegevoegd, reeds 120.000 ex. werden ver kocht. Door een geacht ingezetene van Dordrecht den heer H. B. d. R. v. C. is aan den voorzifter van het burgeilijk armbestuur aldaar f 1600 ter hand gesteld, teneinde de verschillende armbesturen in de gelegenheid te stellen een uïtdeeling te houden van dekking, kleeding of hetgeen hun doelmatig zal voorkomen. De vereeniging ïTot Heil der Armen," aldaar, ontving van een onbekende f300. Evenals vorige jaren zal ook thans weer avond brood aan de behoeftigen te Dordrecht worden uitgedeeld. Naar wij vernamen, zal het bestuur der gecom bineerde vereenigingen in zake kindervoeding te Amsterdam, bij den gemeenteraad een subsidie van f2000 aanvragen. Te Oterdum is ruim f250 bijeengebracht, om aan werklooze arbeiders werk te verschaffen mat dijkgraven. De kostelooze broo i- en koffie-uitreiking nam gisteren te Groningen een aanvang in het -waag gebouw. Ofschoon Renkum gedurende dezen strengen winter door werkverschaffing als anderszins veel wordt gedaan om in den nood van vele behoeftige gezinnen te voorzien, hebben thans nog bovendien eenige dames besloten met de uitdeeling van warme spijzen, aan de armen, zonder onderscheid van gezindten, een aanvang te maken. Deze uit- deelingen zullen eenige weken onafgebroken wor den voortgezet; om de groote kosten hieraan verbonden te kunnen bestrijden, hebben de Inge zeten hiervoor ruime giften geschonken. Te Groningen is Woensdag de kostelooze uitreiking van brood en koffie aangevangen, waarvan door een aanzienlijk aantal mannen, wouwen en kinderen een goed gebruik werd gemaakt. Het verstrekken van middagmalen aan de schoolkinderen begint 16 Januari. Drie personen te Schiedam gingen ta zamen uit en een van hen nam een stuk getah-pertja- slang mede, dat hij fnp gebruikte bij zijne wa terleiding. Zij begaien zich naar eene branderij, klommen over eene schutting, staken de dan" in een fust met moutwijn en lieten dat vocht afloopen in blazen. Doch de man die de slang had geleverd, hielp daaraan niet langer dan oen oogenblik moe, niet langer dan tot een der man nen een sclu eeuw gaf, waardooi hem de schrik oui het hart sloeg en hij wegvluchtte over de schutting heen. De drie mannen weiden door de rechtbank te Rotteidain veroordeeld tot 3 maanden gevange nis, en de man van de slang stond gisteren als appellant voor den hove te 's-Uiavonluge, Mr. Jos van Rial te, van Rotterdam, beweer de als veidedïger dat het niet aanging, om dezen man. die voor de eerste maal een misstap be ging, dezelfde straf te geven als aan de beide anderen, die voude bekenden" zijn, maar bovendien geloofde pleiter dat bet wettig bewijs niet geleverd was, omdat zijne Eekentenis door niets werd gesteund en beklaagde behoorde te worden vrijgesproken. Pleiter concludeert dus tot vrijspraak en, bij onverhoopte bevestiging van het vonnis, oplegging van veel geringere straf. Het O. M. requireerde bevestiging. Uitspraak over 14 dagen. Het gerechtshof te leeuwaiden heeftden gewezen commissaris van politie te Groningen Vunderik schuldig verklaard aan twee misdrijven, gepleegd tijdens hij commissaris van politie was, en veroor deeld tot 1 maand gevangenis. Wegens majesteitsschennis is gisteren door den officier bij de rechtbank te Heerenveen zes maanden gevangenis geëischt tegen den socialist Nijland. NIEUWEDIEP. Door 1 beuger werden hier gisteren 14 schelv., 6 kabelj. en enkele roggen aange voerd schelv. gold f85 per honderd, kabelj". f2.50 en rog fl per stuk. De geheele vloot is in zee. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt de ondergeteekende u, onder staande regels in uw veelgelezen blad te plaatsen. Deze zijn dienende het ingezonden stukje, in de courant van 6 Januari geplaatst, volkomen tegen te spreken. De daarin genoemde "Van W. getuigt dat hij zijn kinderen 10 jaar lang eiken morgen naar school heeft gebracht en daar altijd de kachel gloeiende heeft bevonden. Nu echter kwam hij Woensdag 4 Januari voor zijn kleinen een flesch warme melk brengen, en vond in het lokaal waarin de melk gebrnikt werd, de kachel

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3