Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Armenzorg. Noch de justitie uit Gent, die spoedig ter plaatse was, noch die uit Middelburg, welke Vrijdag eea plaatselijk onderzoek onder IJzen- dijke instelde, waar men vermoedde dat de moordenaar -vertoefde, is het mogen gelukken den dader in handen te krjjgen. Naar men uit IJzendjjke verneemt, is het de justitie gelukt de drie personen, die de inbraak en den moord te "Waterland-Oude- man, in de onmiddellijke nabijheid onzer grenzen, pleegden, te vatten. Om ketelsteen uit de ketels te verwijderen, kan men zich gemakkelijk van het volgende middel bedienen. Op den drogen ketelsteen wordt een laag van 1 cM dik, bestaande uit stijfelen parafine of was, aangebracht. Daarna wordt de ketel weder met water gevuld en als gewoonlijk in gebruik genomen. Dan volgt het loslaten van de steenaanzetting. De parafine of was dringt bij de verwarming m de poriën van den ketelsteen door en wordt hier in gas veranderd, waardoor de ketelsteen wordt losgemaakt en van den wand afspringt. De stijfsel bij de parafine heeft ten doel als afsluitende laag te dienen voor de ontwikkelende gassen en te voorkomen dat deze zich verwijderen. Na verloop van eenige dagen wordt de ketel weer buiten gebruik gesteld en het water er uit verwijderd. De ketelsteen laat zich dan gemakkelijk op mechanische wijze verwijderen. Het bij het afspringen van den ketelsteen gevormde poe der, dat op den bodem ligt, wordt eveneens verwijderd. Het middel is geheel zonder ge vaar voor den ketel-reiniger. Stoomp Het gebeurt niet zelden, dat bij paarden, - door het werken, de borsten opengaan. Voor al bij jonge paarden is dit veel het geval, als ze veel zweeten en aanhoudend moeten doorwerken. Het groote nadeel hierbij is, dat dit euvel bijna ieder jaar weer terug komt, althans bij landbouwpaarden. Vele middelen zijn er voor aangegeven en gebruikt. Het volgende middel heeft in den regel het best voldaan. Neem boomolie, brandewijn, bloem van zwavel en gemalen potlood, van ieder een gehjke hoeveelheid, en meng dit dooreen, lederen keer, als men het gareel afneemt, smeert men de huid er mee in- De paarden kunnen dan gerust doorwerken en zijn bin nen korten tijd genezen. Folitie-uien. Laatst trof een bewoner te Amsterdam een verdacht persoon in zijn huis aan. Hij riep een agent, en deze, in plaats van den man te arresteeren, riep hem met vaderlijke houding zoo iets toe van D"Wil jij wel eens maken dat je wegkomt 1" Die agent is voor deze welwillendheid niet weinig nummers op de ranglijst teruggezet. Niet minder eigenaardig is wat een ander ingezetene van onze hoofdstad overkwam. Hij werddes nachts gewaarschuwd, dat men pogin gen deed om ui een zijner pakhuizen in te breken. Hij begaf zich naar het naastbijzijnde politie-bureau en vroeg bewaking en surveil leering van zijn perceel. De dienstdoende chef antwoordde BDiemoetuvierentwintig uren tevoren aanvragen". Inhoud van no. 3 van het Geïllu streerd Zondagsblad. Nanciebel. Een geïllustreerd verbaal naar het Engelseh van William Black (met 2 illustraties). Niets nieuws onder de zon. Hoe men in verschillende landen eet. Een voorbeeld van zelfbeheerschmg. Een diep geheim (illustratie). Dieren voor de rechtbank. Onze Vrouwen namen. Betaald gezet. Een smokkelge- s schiedenis. Joseph II op reis. Zoo is het niet bedoeld (met illustratie). Een goed ant woord van Triboulet. Hij won zijn weddenschap. Bij den Professor (met illustratie). De ver- I rader (met illustratie). Een man met een ijzeren schedel(met illustratie).— Een boksende kangaroe (met illustratie). In Quarantaine, eene vertel ling uit Indië, n vervolg. Puzzle. Verkeerd begrepen (met illustratie). Een vraag (met illustratie). Bij de kalmste rust dreigt bet grootste gevaar (met 2 illustraties). Prijs raadsels. Anekdoten-proeve. Anekdoten. Rebus no. 2. Oplossingen. Schaakrubriek. Mededeelingen. Amsterdam. Eenige heeren alhier heb ben zich vereenigd tot oprichting eener Volksbank. Het doel daarvan is om, op het voetspoor van de Duitsche kredietbanken en de 's-Gravenhaagsche spaar-en voorschotbank kleine neringdoenden en industrieelenuit de volksklasse door het verschaffen van kapitaal in hun bedrijf le steunen en later ook gelegen heid te geven gelden rentegevend te beleggen. Tot het oprichten dezer vereeniging werd het initiatief genomen door het departement Amsterdam der «Maatschappij tot Nut van't Algemeen". Professor Virchow heeft in een brief aan de «Vereeniging voor Doodenverbranding", te Berlijn, die hem zijn oordeel vroeg, zijne vroef er uitgesproken meening herhaald, «dat hij de invoering van dooden verbranding, met het oog op het algemeen belang, zeer nuttig acht, en dat, naar zijn oordeel, het verbran den van de dooden in tijden van besmettelijke ziekten bepaald noodzakelijk is, vooral in groote steden. Ie Dublin zijn twee groote graanhuizen go- sprongen. Het passief wordt op 200,000 pd. Et. geraamd. Wegens schending der Zondagswet stonden onlangs te Frankfort 200 barbiers terecht. Zij werden allen veroordeeld tot een boete van 2 mark en voor 1 mark in de kosten. Te Leuven zal in het najaar een gedenkteeken onthuld worden voor pater Damien, een te Tre- meeloo bij Leuven geboren zendeling, die op het eiland Molokai de ruelaatschen heeft verzorgd dit gedenkteeken, waarvan de kosten voor de helft zullen gedragen worden door den Belgischen staat, zal gemaakt worden door niemand minder dan Constantin Meunier. Zijn ontwerp (de pater, met een kiuis in de hand, eenen melaatsche onder steunend) moet vol sentiment zijn. Werner von Siemens verhaalt in zijn gedenk schriften de volgende merkwaardige geschiedenis. Toen bij bezig was met bet leggen van den eersten telegraafkabel, tusschen Verviers en Keulen, omstreeks het jaar 1850, kwam er een dame bij hem. dia onder veel tranen meedeelde, dat zijn telegraaf haar man, die jarenlang met veel succes een duivenpostdienst tusschen Brus sel en Aken exploiteerde, met ondergang be dreigde en hem tot wanhoop bracht door dat treurig vooruitzicht. Siemens ried haar aan, de duiven maar in den ketel te stoppen, en beloofde het jonge paar te helpen, als zij naar Londen gingen, om daar een nieuws-agentscbap te ves tigen. Dit deed de jonge man, die niemand anders was dan de heer Reuter, stichter van het welbe kende telegrammen-agentschap, en binnen wei nige jaren was hij rijk, baron en veelvermo gend man in Europa. Parijs kiijgt dezer dagen bezoek van een Chineesch bankier, die in zijn vaderstad Kanton niet anders dan de iRotbsthild van het hemelsche rijk" wordt genoemd. Han Qua, dus heet de lijkste man der wereld, is volstrekt geen gewoon man. Hij betaalt aan de Chineesche regeering zes ton gouds aan belastingen, maar hij kan dat ook heel best doen. want zijn persoonlijk vermogen wordt op niet minder dan duizend miltioen Taéls oftwee duizend vierhonderd millioen gulden van onze munt geschat. De Jockey-club te "Weenen heeft op bevel van den gouverneur, graaf Kielmansegge, hare speel zalen moeten sluiten. Dit geschiedde na herhaal de waarschuwingen, en nadat een jong edelman van hoogen rang in éenen nacht 120.000florij nen aan het baccarat-spel verloren had. Een treurig geval werd een paar dagen geleden voor de rechtbank te Weenen behandeld. Een socialistisch werkman, Gebauer genaamd, wa* beschuldigd van opruiende taal gesproken te heb ben in een vergadering van werkloozen. De man ontkende niet, dat hij de hongerïgen had aangespoord te nemen wat zij noodig hadden, maar hij voegde met bevende stem er bij, dat hij negen maanden zonder werk was geweest, dat een zijner kinderen van honger gestorven was en dat zijne vrouw en drie andere kinderen de grootste ellende en honger leden in bet kleine, bedompte vertrek, waar zij woonden en waar zij op verrot stroo sliepen. Het verbaal van zijne ellende roerde de rech ters zoozeer, dat zij den man vrijspraken. Paus Leo XIII zal 13 Maart as. zijn gouden bisschops-jubilé vieren. Den 12n Maart 1843 werd hij benoemd tot bisschop en tevens tot pauselijke nuntius in België. De Belgen maken daarom bijzondere toebereidselen voor het gouden feest. Er is sprake van, dat de regeering een buitengewoon gezantschap, met den prins de Ligne aan het hoofd, naar Rome zal afvaardigen, om den paus geluk te wenschen. Een buitengewoon groote meteoorsteen is te Pozaldez, in de Spaansche piovincie Valladolid, uit de lucht gevallen. Het provinciaal bestuur heeft een wetenschappelijke commissie daarheen gezonden, om den steen te onderzoeken. Volgens berichten uit Konslantinopel hebben ceders Vrijdag 1.1. hevige sneeuwstormen alle postgemeenschap met het noorden afgebroken en zijn ook de havens der Zwarte Zee dichtge vroren. Een buitengewoon, schittetend feest is dezer dagen te Kaïro gevierd, ter gelegenheid van het huwelijk van Mahmoudfacha, zoon van den oud minister Rtaz Pacha en gouverneur van Suez, met de dochter van den overleden staatsman Rassam Pacba Passim. De huwelijksfeesten duurden zeven dagen, en gedurende dien tijd werden de 2000 genoodigden, waaronder de voornaamste personen van Egypte waren, vergast op een reeks buitengewone feest malen. Er werd gedineerd en gesoupeerd in een groote, zijden tent, 100 meterlang en40 meter breed en verlicht door 1500lampions, 4500 was kaarsen, 50 kistallen lichtkronen en 2000 elec- trische lampen. Ter wille van de vele Europee- sche gasten, waaronder 200 dames, werden de feestmalen voor de helft naar Europeeschen, voor de andere helft naar Arabi&chen trant voorge- diend. In den avond van den Jaatsten dag ging bet jonge paar in schitterenden optocht, door al de gasten vergezeld, naar de moskee voor een laatst gebed, en daarna werden zij, onder bege leiding van een detachement soldaten en een muziekkorps, naar hun huis gebracht. Tot besluit van de feesten die als een ver wezenlijking der sprookjes van de duizend en een nacht waren gaf Riaz Pacha den Europee schen gasten een feest, dat alleen reeds f 50,000 kostte. De bruidsgeschenken, welke door de Europee- sche dames bezichtigd mochten worden in den Harem, vertegenwoordigen een waarde van ruim een half millioen gulden. Een wielreis van belang hebben twee jonge Amerikanen. Allen en Sachtleben. uit St. Louis, volbracht. Zij hebben per tweewieler het geheete vasteland van Azië doorgereden. In het najaar van 1891 reden zij van Konstantinopel, over Teheran, Askabad, Merw en Bokhara naar Taschkend, waar zij overwinterden. In Mei reis den zij verder naar Kuldscha, waai" zij een paar maanden moesten blijven om op proviand te wachten, vervolgens naar Hami, door de woestijn Gobi, waar het zand bijna altijd hard genoeg was om te berijden, van Suhtschan langs den Chineeschen muur naar Lantsjoe, de hoofdstad van Kansoe, en eindelijk over Singansoe en Pan- üngsoe naar Peking en Tientsin. Da reizigers wekten vooral bij de Chuieezan groot opzien met hun snelle "wieiers. Zij brengen ongeveer 2000 photographische opnamen uit het hoogland van Azië mede. Een bedolven voor historische stad is dezer dagen ontdekt in Guatemala (Middel-Amerika), aan den voet van den vulkaan Agua, op een landgoed van don Manuel Alvarado, dat toevallig Pompeya heet. Men vond daar eenigen tijd gele den eenige voorwerpen, gelijk aan die, welke gebruikt werden door de oorspronkelijke bewo ners van Amerika, vóór de ontdekking. Naar aanleiding van die vondsten begon men opgra vingen daar ter plaatse, en nu werden er weldra overblijfselen van een zeer oude stad opgedolven, welke onder de lava van den vuurspuwenden berg bedolven en geheel vergeten werd. Men vond er zeer meikwaardige voorwerpen, huisraad, aarde wei k, zeer fijn bewerkt, en be schilderd glas, vazen, hamers, bijlen, messen, lansen, pieken, kortom alle wapenen, bij de Indianen in gebruik maar niets van metaal, alles van steenvoorts een aantal afgodsbeelden van steen en leem, parels en edelgesteenten Onder die edelgesteenten is ook de zeerzeldzame chal- chivilleen groene steen, welke zeer fraai gesle pen was en welken de inlandscho hoofden oat den hals of in hun got dol plachten te dragen bij groote plechtigheden. Onder de afgodsbeelden is er een met een vol vroolijk gezicht, dat mis schien wel de godin der vroolijkheid voorstelde. Bij de beelden is er een van harden, zwarten steen, een liggenden man met een helm op voorstellende. Dat beeld, waarvan alleen het bo vengedeelte is afgezeikt, moet zeer schoon zijn en van veel bekwaamheid in de kunst getuigen, vooral als men bedenkt, dat alles met gereed schappen van steen is gedaan. De gelaatstrekken van den krijgsman doen denken aan het Indi aan sche type. Blijkens de geraamten, welke men vond, is het voorhistorisch menschenras, dat hier woonde, zeer groot van gestalte geweestmen vond er geraamten van 7 voet. Ook blijkt het, dat daar, als bij sommige andere volkstammen, de hoofden der dooden af- zonderiijk werden bewaard. Men vond er althans in steenen bakken of vazen doodshoofden, met edelgesteenten versierd. De opgravingen worden voortgezet. *s-G HAVEN II AGE 11 Januari. Eerste Kamer. Aangenomen is de suppletoire begrooting van binnenlandsche zaken van 1892. De Kamer is daarna gescheiden tet Maandag 23 Januari, des avonds ten 8'/s ure- H. Ml. de Koningin heeft belangrijke giften doen toekomen aan het fonds tot ondersteuning van oude en gebrekkige zeelieden te Schevaningen, en het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van omgekomen zeelieden aldaar. Naar aanleiding van een tot H, M. de Koningin- Regentes vanwege het «Leger des Heils" gericht schrijven beeft H. M. gisteren den «kapitein" Muller, die het beheer voert voor het Haagsche toevluchtsoord voor dakloozen, eene som van 300 gulden doen ter hand stellen. Blijkens het verslag van de vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen Dordrecht ontvingen in het afgeloopen jaar 190 vrouwen kleederen en vei sterkend voedsel, eenige ook bakerhulp. Uit de persoonlijke bezoeken, door de dames gebracht, bleek, dat de meeste vrouwen zich den onderstand waardig betoonden. Eene collecte voor de algemeens armen ta Utrecht, door een comité uit de elite der burgerij gisteren gehouden, bracht f 3454.50 op. Te Sneek wordt weder vanwege particulieren aan behoeftige schoolkinderen de gelegenheid ver schaft om driemaal in de week een warm maal te genieten.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3