Binnenlaiidsclie Berichten. burg aan en lipt het garnizoen alarmeeren. Jfjj werd door een talrijke menigte op zijn wegnaar betexercitieveld harlelijktoegejuicht. Gisteravond dineerde hij bij den stadhouder en reisde hedennacht naar Carlsruhe af. De Rijksdag heeft het ontwerp tot verhoo ging der belasting op de bieren naar de com missie voor het leger-ontwerp verwezen. De Pruisische begroothrg 1893/94 wijst een tekort aan van 58 millioen. ES8£LAND In een gisteren te Birmingham gehouden bijeenkomst van mijnwerkers werd een motie aangenomen, waarbij de noodzakelijkheid be toogd werd om door het Parlement een wet te doen aannemen, bepalende een werkdag van 8 uur voor mijnwerkers. De mijnwerkers uit Durham stemden alleen tegen. OOSTENRIJK. De verdragen tusschen de regeering en de financieele groepen, betreffende de regeling van den geldsomloop, zijn gistel namiddag geteekend. In de Hongaarsche Kamer noodigde de afgevaardigde Ugron, van de uiterste linker zijde, de regeering uit een wetsontwerp in te dienen om de troonopvolging in Hongarije nauwkeurig vast te stellen en de beginselen dier opvolging in de grondwet op te nemen. De voorzitter verklaarde, dat er omtrent de troonopvolging geen twijfel bestaat. Men zal de zaak gemakkelijk kunnen onderzoeken, want men is nog ver van den tijd, dat het onderzoek noodig is. Ugron trok daarop zqn vraag in. SERTIE. De niet herkozen gemeenteraadsleden van Semendia en Tscak hebben een oproer tegen de nieuwgekozenen in het leven geroepen. Twee agenten werden gekwetst. AMERIKA. De oud-minister Blaine is weer ingestort en ligt nu zeer bedenkelijk ziek. De Senaat nam het wetsontwerp betreffende de quarantaine aan. Het bepaalt dat alle schepen, alvorens te lossen, een certificaat van den Amerikaanschen consul, uit de haven van waar zij vertrokken, moeten overleggen, betreffende den gezondheidstoestand aan boord en inhoudend dat alle hygiënische maat regelen zijn genomen. Indien een besmet schip ia een Amerikaansche haven binnenloopt waar geen dergelijke hygiënische organisatie bestaat, zal het op zijn eigen kosten naar de naastbijgelegea haven worden gezonden, die wel daanan \oorzien is. Telkens wanneer de president van ooi deel is dat er ernstig gevaar voor besmetting is, zal hij geheel of gedeeltelik en voor een tijdpeik aan zijn oordeel overgelaten, goederen en personen uit een of ander besmet land of besmette haven kunnen weren. Inbreuk op deze wet zal kunnen worden gestraft met een geld boete van 5000 ds. zoo straks bevolen heen te gaan, dat is veel zekerder." De genei aal boog j hij begreep, dat hiermede de zaak afgehandeld was. De vorst was een van de invloedrijkste leden van net revolutionnahe bestuur en verstond de kunst, aan zijne bevelen nadruk te geven. Eensklaps hoorde men een hevig geraas; heeren en dames kwamen sn de kamer stormen met verheugde opzichten, zeer ontroerd en som migen geheel buiten zich zeiven van "vreugde. ïWat is er gebeuid?" riepen de aanwezigen. jEen groote overwinningjubelde het van alle kanten; men zag tranen vloeien, verrukte gezichtenbiddend omhooggeslagen oogen en gevouwen handen. Een papier werd over de hoofden heen van hand tot hand den huisheer ter band gesteld. Daarna een oogenbhk van ademlocza stilte; en toen brak men los; zelfs graaf Braniczki naderde en luisterde. sDat is een goed en vroolijk bericht," begon Generaal Benjamin Franklin Butler is te Washington overleden. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat zeetien honderd man Bondstroepen naar Corrientes zijn gezonden om den tot herstel der rust derwaarts gezonden Avellaneda te ondersteu nen. De opstandelingen hebben eene neder laag geleden bij San Roque. Door bemiddeling van Avellaneda is er een einde gemaakt aan den strijd tusschen de provinciale troepen en de rebellen te Santa Lucia, waar Avellaneda het bevel over de regeeringstroepen heeft overgenomen. Te SantoLome heeft er een gevecht plaats gehad tusschen de bondscavalerie en de re bellen. Laatstgenoemden werden uit hunne stelling verdreven en hadden een verlies van "Vettig man aan dooden en gekwetsten. SCHIEDAM, 12 Januari 1893. In de tweede openbare vergadering der afdeeling Schiedam van het Ned. werklieden verbond ^Patrimonium" trad gisteravond als 'spreker op de heer mr. J. C. de ïMarez Oyens, hoofdambtenaar aan het ministerie van water staat, handel en ny verheid. De aanleiding tot zijne rede had spreker gevonden in de on lusten in de noordelnke provinciën, waarde zonen van hetzelfde vadet land tegen elkander opstaan en elkaar dooden, Hl stede van de handen ineen te slaan tot vei betering van hun toestand. Naar sprekers meening even wel moeten deze onlusten een oorzaak hebben, welke met van vandaag of gistenn dagtee- kent, en stelde hij een tweetal Yiagenvan waar die revolutionnaire toestand en waar heen zal hy ons leiden Ter oplossing der eeiste vraag deed spreker scherp uitkomen de bevoorrechting dei hee ren", by de verschillende wetten en ver ordeningen in acht genomen, en daartegen over deu druk en dwang, den lageren stand daardoor opgelegd. Hadden reeds mannen als Bilderdyk, Da Costa, Groen van Piiasterer en Kuyper ernstig gewaarschuwd tegen de booze dagen in 't verschiet, aan hun woord was geen geloof geslagen, men was voortgegaan in dezelfde richting. Geen open oog hebbende voor de waarachtige volksbelangen, hadden de dienaren der Kroon steeds in engen kring geaibeid, slechts bedacht op het bevoordeelen der vrienden. Wel had men vaak den mond vol met schoone leuzen, zooalsvolksont wikkeling, volksonderwijs, gelijkheid en recht voor allen, doch die leuzen blijken even- zoovele phrasenen inzoover er uitvoering aan gegeven wordt, zijn de voorwaarden zoo drukkend, dat het eigenlijke volk er niet van proflteeren kan. Voor den landbouw wordt zoogoed als niets gedaan, de eenige school te Wageningen kan door velen niet bezocht worden; indien over het geheele land vak- en beroepsscholen werden opgericht, konden de zoons der kleine landbouwers evengoed de huisheer, nadat bij gelezen had, en zijne oogen richtten zich eveneens naar boven. »Den goeden God en de heilige Maagd lof en dank. De onzen hebben de Moskowiton in een grooten en beshssenden slag geslagen. Zooals mijn broeder mij meldt, is de vijand onder Lar.giev.icz bij Swientoknjz met znaar verlies op de vlucht gedreven. Vele wapenen, gevan« genen en twee kanonnen zijn in onze handen gevallen. De hemel zegende onze goede zaak Hij het het blad papiei zinken en onm iddellijk begon men nu elkander te omhelzen en geluk te vvenschen, zoowel mannen als vicuvven, aanzienlijken als geringen; zenuwachtig diukte men elkander de handen en zwoer aan alle vijanden den ondeigang. Een stem bief een lied aan en als geélectri- seerd vielen de anderen allen in en vouwden de handen. Het gezelschap, waarvan de meesten op de knieën lagende opgewonden gezichten naar den hemel gekeerd, begon nu het xRoze COS Polski" te zingen. ontwikkeld worden als die der rijken en met het buitenland concurreeren. De leerplicht, welke voor de deur staat, zal den ouders de vnje beschikking over de kinderen ontzeg gen. De belastingen worden steeds drukken der, niet het minst voor de lagere stanuen; ds nationale militie, een plicht welke voor alle Nederlanders behoort te gelden, drukt uitsluitend op de minvermogenden, daar de rjjke dien afkooptnis motieven hiervoor wor den opgegeven de slechten staat der kazernes en de onzedelijkheid in het leger, alsof die slechte kazernes voor denzoon van denburger man goed genoeg waren en hem de onzede lijkheid niet zou schaden. En diezelfde libe ralen, diezoo hoogopgevenvan volksverheffing, verklaren zich tegen persoonlijken dienstplicht en stellen den minister van oorlog als voor waarde dat hij de plaatsvervanging zal hand haven. Eveneens is het gesteld met handel en nijverheid. Alles wordt gedaan in 't belang \an den expeditie-handelindien Rotterdam spreekt, wordt onmiddellijk toegegeven, ter wijl de belangen van den landbouw niet worden bevorderd, ja zelfs geschaad, daar elke poging tot uitbreiding wordt afgestemd. En dit alles is het werk der liberale partij, die in alle opzichten de theorie van ongeloof en revolutie huldigt, in plaats van zich te baseeren op Gods Woord. Dit laatste nu is de heerlijke taak van ^Patrimonium", dat langs geleidelijken weg datgene wil verwerven, wat oder Nederlander rechtens toekomt, en dat niet alles aan den staat wil opdragen, maar wil handelen volgens eigen organisatie. Daarom luidt sprekers antwoord op de tweede vraag: waarheen zal ons de bestaande toe stand leiden beslistter stembusdoor dat middel zal het volk, bij uitbreiding van het kiesrecht, zich uitspreken, teneinde zonder revolutie datgene deelachtig te worden, wat het reeds zoo lang onthouden is. Met een krachtige opwekking tot gezamen lijk en eendrachtig optreden eindigde spreker zijne rede, welke luide werd toegejuicht. Debat werd niet gevoerd. Na een woord van dank en eenige mede- deelingen door den voorzitter, ging de ver gadering, welke met de gebruikelijke cere moniën was ingeleid en gesloten, uiteen. H. M. de Kontngin heeftnaar aan het Handelsblad uit Berlijn wordt bericht ook naar aanleiding van het Nieuwjaar, een eigenhandig geschreven brief aan het Duitsche keizerspaar gericht om ITdr. dank te betui gen voor de fiaaie geschenken welke de Duit sche keizer en de keizerin aan Koningin "Wilhelmina met Kerstmis hebben gezonden. H. M. de Koningin-Regentes heeft f300 doen toekomen aan het bestuur van het marinefonds voor oude en gebrekkige zee lieden beneden den graad van onder-officier. De gewone audiëntie van den minister van Graaf Braniczki vluchtte ra°t een verachte- lijken blik en terwijl bij de ooren toedrukte, in zijne kamer. iLichtzinnig, verblind volk, niet waardig om vrij te wordenonmondige kinderen, de een zoogoed als de ander 1" mompelde hij toornig, terwijl hij zich uit zijne kamer door de gang en van daar naar den tuin spoedde. Maar do bekende verzen vervolgden hem ook hier nog. De heeren en dames lagen binnen in de kamer, de bedienden en meiden lri de gang, de stal knechten buiten in de sneeuw op de knieën en zongen luid en uit volle borst: »God, gij die Polen zooveel eeuwen hebt geleid, Omstiaald hebt met den glans van macht en roem, Gij, die bet beschermd hebt met het schild Uwer liefde Voor rampen, die 't zouden ter neder buige:Voor Uwe altaren knielen wij smachtend nee j Geef ons het vaderland de vrijheid weder". Al de acht coupletten van bet lange, slepende waterstaat, handel en nijverheid zal op Zater dag 14 dezer niet plaats hebben. Door de afdeelingen der Eerste Kamer zijn benoemd tot rapporteurs voor de alge- meene beschouwingen over de staatsbegroo- ting en hoofdstukken 2, 3, 5, 7,8,10,11 en begrooting Suriname, de heerenPjjnappel, Rengers, Alberda, Six en Rahusen, en voor de overige hoofdstukken en de daarbij be- hoorende ontwerpen de heerenFokker, Melvill van Londen, Van Alphen, Van Nispen tot Pannerden en Nebbens Sterling. Het voorloopig verslag op de beroeps- en bedrijfsbelasting wordt de volgende week ver wacht. "Volgens den Haagschen berichtgever der Zutph. Ct. zal het een zeer omvangrijk rapport worden, en het gevolg zal wel zijn dat er over eenige weken een op vele punten ge wijzigd ontwerp verschijnt. Met de kiesrechtherziening is men nog niet zoover gevorderd. Den 47n Januari komt de- commissie van rapporteurs eerst bijeen om de punten voor het verslag aan den griffier op te geven. Waarschijnlijk zullen, als de Kamer terug komt, ook voor openbare behandeling gereed zijn de voordrachten tot instelling van Arbeids raden en Arbeidskamers, die bij de Tweede Kamer aanhangig zijn gemaakt op initiatief van de heeren Pijttersen en Schimmelpenninek van der Oye. Die heeren hebben gevolg gege ven aan het advies van de commissie van rapporteurs om met elkander in overleg te- treden en hare in hoofdzaken vrij wel over eenstemmende ontwerpen tot éen om te wer ken. Het nieuwe ontwerp is gereed en wordt reeds san de landsdrukkerij in gereedheid gebracht. De Zweedsche regeering heeft den 2n dezer de Nederlandsche havens vrijverklaard van besmetting wegens Aziatische cholera. De concessie-aanvrager voor een spoorweg van den Hoek-van-Holland naar Scheveningen,. de heer Bok, heeft in eene vergadering, ge houden door het bestuur der afdeeling Sche veningen van de iVereeniging tot bevordering- der algemeene belangen van Zeevissscherijen en de Permanente Zeehavencommissie", bei de te Scheveningen, de teekeningen omtrent dien spoorweg overgelegd. Beide besturen namen van een en ander nota, blijvende zjj echter, in afwachting van wat er zal komen,, aan -ren kanaal in de duinen tot berging der visschersvloot de voorkeur geven. De Belgische regeering heeft den heer F» Domeia Nieuwenhuis de vergunning gewei gerd om te Gent als spreker op te treden- Te *s-Grravenhage heeft zich in de Wester straat 26 een geval van cholera asiaticavoorge daan. De lijde» wordt thuis verpleegd. Een politiepost is voor de woning geplaatst. lied zong men met langgerekte, door den neus klinkende tonen. Toen echter eenige volijverige zielen aanstonds het nZdijnem pozarow" be gonnen aan te heffenwenkten de prior en de huisheer levendig met de handen (dit tweede- nationale lied bestond uit niet minder dan twaalf coupletten), dat men zou zwijgen. sDe Heer zegene'Polen, Hij zegene u allen 1" riep de puor zalvend ®Hij zegene onze wapenen en vaandels en Zende Zijnen engel uit, opdat hij onze vijanden doe wegsmelten als sneeuw I Laat dit goede bericht u allen aansporen om dm wakkere strijders na te streven. Amen 1" HIJ sloeg het teeken des kruises, strekte zijne banden over de menigte uiten vouwde ze daarna over de borst. De dames stonden op, men drong naar de deur en de kamer werd zach'jes aan weer ledig. Wordt vervolgd.)/

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2