Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. Armenzorg. Aangaande den te Ter-Aar gepleegden moord wordt het volgende gemeld: De verslagene was genaamd Elizabeth van der Kaay, oud 48 jaar, afkomstig uit Leiden. Zij was eene vrouw die een zwervend leven leidde en veel misbruik maakte van sterken drankvermoe delijk leefde zij om die reden gescheiden van haar wettigen man. De persoon, met wien zij zich nu drie jaar ophield, was van een zeer laag en ge meen karakter, die baar dikwijls mishandelde, en tegen haar en anderen menigmaal had gezegd, haar te zullen van kant maken. Op den avond van den moord hadden zij nog te zamen te Langeraar eene tapperij bezocht en waren daar vechtende uit verwijderd. Zij namen toen de richting naar Rijnsaterwoude. De mis daad schijnt tusschen 7 en 8 uur des avonds ge pleegd te zijn. De veldwachter, niet wetende dat er een moord gepleegd was (daar het lijk eerst den volgenden ochtend is gevonden) bad den man des nachts nog vei wijderd uit een hooi berg van C. J. Kempenaar en kon dus, omdat hij den persoon kende, terstond aanwijzing doen. De burgemeester was ook spoedig ter plaatse aanwezig en nam dadelijk maatregelen dit alles drueg veel bij tot spoedige opsporing van den dader. Bij onderzoek is gebleken, dat hij de vrouw op afschuwelijke wijze met den voet heelt doodge trapt, hetgeen bij de arrestatie nog zichtbaar was aan zijne schoenen. Het Nutsdepartement te Haarlem heeft het geluk gehad éen persoon te vinden, die genegen is om de oude schuld van f 31,350 a 4 te converteeren niet alleen in een 3 °/o schuld, doch zelfs het kapitaal tot 150,000 vol te storten. De minimum aflossing is f 300 per jaar. Men zal nu overgaan tot den bouw van een nieuwe kweekschool, hetgeen fl6000zal kosten. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat een persoon, den 5n januari j.l. aldaar aangekomen uit Utrecht en den 6n Januari daaropvolgende zonder geneeskundige behandeling plotseling gestor ven, bij onderzoek is gebleken te zjjn over leden aan Aziatische cholera. Van Schiermonnikoog wordt aan de N. JR. Ct. van 11 Januari gemeld: Wij hebben hier op 3 Januari voor het laatst de post ontvangen. Den 9n Januari voormiddags ten 6 ure vertrokken de post- schippers van hier met de jol, kwamen ten 3 ure te Oostmahorn, bleven daar over nachten en vertrokken op 10 Januari des voormiddags ten 5 ure weder vandaar. Des middags geraakten zij in het ijs vast bij Brakstand, en beproefden tevergeefs naar Oostmahorn terug te keeren. Hedenochtend worden zij van hier gezien omstreeks halfweg. De reddingsboot gaat er heen. Ook van den overkant worden pogingen tot redding aan gewend. Met behulp van visschers van Paesens en Oostmahorn zijn de postschippers gistermid dag weer te Oostmahorn goed en wel terug gekomen. Vooreerst krijgen wij dus hier geen post. Door de politie te Franeker is een valsche rijksdaalder in beslag genomen, die de vorige week door een winkelier te gelijk met eenige echte was ontvangen. Het muntstuk draagt de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1870. Het wapen is beter nagemaakt dan de beeldenaar, die al spoedig aan valsch- heid doet denken. Ook ontbreekt het rand schrift, terwijl de vorm niet zuiver rond is. Het ondeizoek der politie heeft nog niet ge leid tot de ontdekking van de herkomst van het valsche muntstuk. Aan de te Balk (Fr.) gehouden hardrijderij van mannen namen 24 rijders deel. De prijs, f80, werd gewonnen door A. Hettinga, te Oppenhuizende premie, f 30, door M. Licht hart, te Gauw; gratificatiën aan S. Bleeker, f7.50, te Franeker, en L. v. d. Wolf, f5, te Koudum. Bg de Maandag te Dokkum gehouden hardrijderij op schaatsen door mannen werd de prjjs, f 100, gewonnen doorWiebe de Vries, van Oenkerken de premie, f 60, door Rinse Wester, van Oudkerk. De ijsclub nFriso", te Sneek, heeft eene hardrijderij gehouden voor mannen en vrou wen. De prijs, f 60, werd behaald door Pieter Bruinsma (den bekenden hardrijder) en S. Spijksma, uit Leeuwardende premie, f30, viel ten deel aan S Sijslingen J. Keu len, uit Bolsward, terwijl de gratificatie van f 10 werd gewonnen door G. en R. Keulen, van Boornzwaag. Aan den wedstrijd namen 20 paren deel. Te Noordwolde is de werkstaking geëin digd. De arbeiders zijn tegen hetzelfde loon, 50 cents, weer aan het werk gegaan. Het is er nu rustig. Bij de te Winsum (Gron.) gehouden hard rijderij van mannen is de prijs van f60 behaald door F. Oosterhuis, van Zoutkamp, en de premie, f25,door S. Zwerver, van Winsum. De influenza heerscht weer in Tilburg. In verschillende wijken enbuuiten hoort men er van spreken. Er zjjn gezinnen, waar er 2 en 3 personen aan lijden. Over eene aanvraag van het burgerlijk armbestuur te Maastricht om eene subsidie van f2000, teneinde te kunnen voorzien in de bedeeling van huiszittende armen, werd in de jongste raadszitting lang en breed ge discussieerd. Algemeen was men van gevoe len dat het bestuur, hetwelk over een inko men van ruim een ton jaarlijks te beschikken heeft, geen subsidie behoefde Ten slotte werd evenwel eene som van f 1000 bewilligd. Om ijs in do pijpen der waterleiding te ontdooien, maakt men de bovenste kraan los en ontdooit dan eerst de pijp zoo diep mogelijk door er heet water in te brengen met een spuit, waaraan een dunne guttapercha buis van 1 of iVa meter lengte is verbonden. Kan men daarmede niet volstaan, dan brengt men op gelijke wijze heet water, waarin veel zout is opgelost, in de pijp en stopt daarin verder zooveel zout als maar kan. Langzamerhand ontdooit dan het ijs, naar beneden toe, geheel. Op deze wijze zijn in 8 uren tijds alle pijpen ontdooid. Het is 's nachts te beproeven. Ylaardlngen. De tooneelvereeniging iVaria" alhier hield Dinsdagavond, ter vie ring van haar 20-jarig bestaan, een wedstrijd in uiterlijke welsprekendheid. 6 ernstige en 6 luimige gedichten werden voorgedragen. De jury bestond uit de heeren M. J. Mees van 's-Gravenhage, L. Akkerhuis van Schoon hoven en W. J. van Dusseldorp alhier. De prijzen voor beide afdeelingen beston den in een verguld zilveren medaille, een groote zilveren medaille en een diploma, en voor den prijs bij uitnemendheid een diploma. Jn de afdeeling x-Ernst" werd de verguld zilveren medaille behaald door den heer J. Wilson, van Hoorn, met sDe Schipbreuke ling", van Fr. Coppée; de zilveren medaille door den heer L. Jansen, van Haarlem, met nBach te Dresden", van A. J. de Buil, en het diploma door den heer J. A. Rijsdijk, van 's-Hage, met sEen Roepstem", van dr. S. de Jonge. In de afdeeling ïLuirn" werd de verguld zilveren medaille behaald door den heer J. Wilson, van Hoorn, met »Een huiselijk too- neeltje", van dr. E. Laurillardde zilveren medaille door den heer G. Wanders, van Schiedam, met i't Zoutvat", van W. van Vliet, en het diploma door den heer W. A. Kalk man, van Bolnes, met >Brug omhoog", van dr. S. de Jonge. De eereprijs" in beide afdeelingen werd behaald door den heer L. Jansen, van Haarlem, in >Ernst" met iNeen", van P. A. de Génestet, en in »Luim" door den heer J. Wilson, van Hoorn, met nPaardengang", van dr. E. Laurillard. Met een gepaste toespraak werden door het jury-lid den heer M. J. Mees de bekro ningen uitgereikt. Maassluis. Alhier doen zich weer twee gevallen van pokken voor, een bij eene ge huwde vrouw en een bij een jongentje, wiens vader onlangs aan diezelfde ziekte is overleden. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin- Regentes ontving gisternamiddag in bijzonder gehoor den heer Struve, ter ovei handiging van zijne geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Rusland bjj het Nederlandsche hof. De gezant werd aanH. M. voorgesteld door den minister van buitenlandsche zaken, en is door Mr. Ms kamerheer-ceremoniemeester in een gala-hofrijtuig van het nHótel Paulez" naar het paleis geleid en terug. De directie ran de Fransche opera ont ving de officieele mededeeling, dat de voor stelling van Zaterdag 14 Januari zal worden bijgewoond door H. M de Koningin-Regentes. De voorstelling zal bestaan uit 3Lohengrin". De hertogin-weduwe van Albani, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, woidt met hare kinderen einde Januaii of begin Februari alhier verwacht, om voor eenige dagen de gast te zijn van de Koningin-Regentes. Amsterdam. Bij de verkiezing van een lid der Prov. Staten werden uitgebracht 4365 geldige stemmen. De heer G. A. Loaff (lib.) verkieeg 1888 stemmen, de heer P. H. van Eeghen (anti-rev.) 1131, mr. L. H. Povel (ultram) 921 en mr. J. C. Boas (rad.) 331 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Loeff en Van Eeghen. De Noren en Zweden, die Vrijdag en Zater dag bij de scbaatsenwedstrijdenzullen mede dingen, zijn alhier aangekomen. Gistermiddag waren sommigen zich reeds aan het oefenen op de baan der ijsclub. Zij zijn 4 in aantal, nl. Oskar Frederiksen (Cliris- tiania), J. N. Petersen (Hamar), Halvors (Hamar) en Ericson (Stockholm). De Duitschers woi den heden verwacht met den leider, den heer Ary Prins. De ingeschreven Hollandeis zijn: W. de Boer (Zaandam), LI. Rodenhuis Jr. (Apel doorn), J. Schoemaker (Leiden), M. C. Gar dner van Dissel (Utrecht), R. Damsté (Leiden), A. van Wely (Leeuwarden) en J. J. Eden (Haarlem). Monnikendam. Dinsdagavond werd het eeuwfeest der oprichting van het departement Monnikendam der ^Maatschappij tot Nut van het Algemeen" gevierd. De voorzitter, dr. Niemeijer, schetste in korte trekken wat de afdeeling doorleefd had, hoe onze voorvaderen dachten en werkten, en kwam tot de con clusie, dat de maatschappij wel degelijk nog recht van bestaan heeft in steeds vooruit- strevenden zin. Behalve de leden, waren velen opgekomen om dezen avond luister bij te zetten en ook om de schoone voordrachten te hooren van den heer en mevrouw MulderRoelofsen, uit Rotterdam. Utrecht. Het bestuur der blindeninrich- ting heeft het café-Van Schalkwijk achter St.-Pieter aangekocht Deze ruime localiteit zal eene geschiktere gelegenheid voor die inrichting aanbieden dan die, waar zij thans gevestigd fs. Arnhem. Gisteren begaven zich twee honderd werkloozen ordelijk in optocht naar het stadhuis. De burgemeester ontving vijf van hen en verzocht hun opgaaf van de namêu van alle mannen zonder werk, met de belofte hunne wenschen aan den raad over te bren gen. Alles geschiedde zeer kalm. 's-IIertogenbosch. De R.-k. werklieden- bond alhier heeft reeds vele blijken van be langstelling ontvangen. Reeds 3000 gulden zijn ontvangen, waar onder giften van f500. (Nbr.) In de tinmijn St. Just, Cornwallis, zijn tenge volge eener overstrooming 25 mijnwerkers ver dronken. Hevige stormen hebben op de Zwarte zee gewoed. Men telegrapheert uit Odessa, dat vér". scheidene zeerampen daardoor hebben plaats gehad. Niet minder dan 30 kleine vaartuigen en het groote Engelsche stoomschip CityofMan- Chester zijn vergaan. Van de bemanning kon niemand gered worden. Aan de Standard wordt uit Odessa geseind, dat gedurende 5 dagen een geweldige storm heeft gewoed, waarin diie stoombooten vergaan moeten zijn. Geen schip kon de havens vei laten. De Italiaauscho stuomvaaitniaatsch. »La Veloce" heeft de premie van 400.000 lire behaald, welke door de Bi aziliaansche regee ring was uitgeroofd voor die maatschappij, welke in het jaar *1892 minstens 10,000 emi granten naar Biazihe zou uveibiengen, zonder dat deze zich te beklagen zouden hebben oïer hunne persoonlijke behandeling en de bewaring van hun have. In een kolenmijn te King (Colorado) zijn door een ontijdige ontploffing van dynamiet 27 arbei ders om het leven gekomen. Een grillig gevormde ijsbrug was dezei dagen onder aan den Niagara-waterval ontstaan uit bevroren schuim. Die kiistallen brug zag er phantastisch en zeer schildeiachtig uit. Ze bleef ongeveer anderhalf uur vast; daarna begon zij langzaam de rivier af te drijven, maar woldra werd ze door de rotsen gestuit. Toen kwamen twee jongedames op den inval die ijsbrug over te gaan van den Canadeesehen oever naar dien der Vereenigde Staten, en zij volbrachten dat waagstuk ten aanschouwe van een groote menigte kijkers aan de beido oevers. De brug was op haar hoogste punt ongeveer 42 nieter hoog. Tegen den avond stortte het ijsgevaarte in en de stukken ijs, meer en meer verbrokkeld, werden medegevoerd dooi" den snel len stroom. De Belgische regeering heeft, naar l'Indé- peniance bericht, met de Nederlandsche re geering een overeenkomst opgemaakt, waarbij bepaald wordt, dat koeien van Belgische eige naars aan de grenzen mogen weiden op Ne- derlandschen grond, en, omgekeerd, dat koeien van Nederlandsche eigenaars toegelaten zullen worden in België. Er zullen daarbij echter zekere formaliteiten noodig zijn, o. a. gezond heidscertificaten. Ook wordt Mi die overeen komst het vervoer van mest geregeld. Te Oosthuizen (Noord Holland) en te Rozendaal (Noord Brabant) zijn nieuwe afdeelingen van het Nedetlandsch onderwijzei «genootschap opgericht De eerstgenoemde afdeeling telt 12, de tweede 24 leden. Dit jaar zal slechts éénmaal gelegenheid be staan tot het afleggen van het examen ter ver krijging van akte van bekwaamheid tot het geven van huis- en schoolonderwijs lndevnjeen orde- oefeningen der gymnastiek. De commissie uit de protestanten, belast met de uitdeeling van warme spijzen in den winter.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3