N°. 8189. A0.1893. Woensdag 18 Januari. ©venenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ITGe"vER: J. OüE. Bnitcnlandsclie Berichten. Bij de behandeling in den Rijksdag van gisteren van de belasting op den brandewijn stelde de staats-secretaris Maltznhn op den voorgrond, dat met dit ontwerp niet bedoeld DÜRANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Iranco per post, doo' het geiieele Rijk Afzondertitke nominers tl.85. -2.50. - 0.10. BrUEAr: BOTGRlTB.1 AfE 2 7, Advertentieprijs: thü 1—10 gewon» regel» met inbegrip van «ene Courant{AO Iedere gewone regel meer. C.1C Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. F B A N K R IJ K. De heer Jamais heeft zich slechts bereid verklaard het onder-secretariaat van koloniën voorloopig te blijven waarnemen. De berichten omtrent nieuwe vervolgingen of arrestatiën worden gaandeweg tegenge sproken. De zaak der 'in staat van beschuldiging gestelde afgevaardigden en Senaatsleden zal met die van den oud-minister Baïhaut ver- eenigd worden en behandeld na afloop van het proces tegen de administrateuren der Panama-maatschappij De commissaris van politie te Parijs be- teekende gisterochtend het uitzettingsbesluit van den heer Richard Alt, correspondent van ItaÜaansche bladen; er werd hem 48 uren uitstel verleenï. De begrootingscommissie heeft zich in be ginsel vereenigd met het ontwerp eener be lasting op de beursoperatiën. Door den minister-president Ribot zal een voorstel worden ingediend tot wijziging der perswet, teneinde beleediging en verdacht making van gekroonde hoofden en gezanten strafbaar te stellen. Teleki, de correspondent der Pesti Uirlap, is gisterochtend gearresteerd wegens de laster lijke aantijgingen tegen verschillende ambas sadeurs te Parijs. Hij zal over de grenzen worden gezet. Men verzekert, dat Ribot aan Mohrenbeim, den Russischen ambassadeur, zijn leedwezen beeft te kennen gegeven, dat twee Fransche bladen de lasteringen hebben overgenomen, -die tegen hem waren gericht door vreemde •dagbladenwier correspondenten over de .grenzen zullen worden gezet De commissie voor de Fransche bank heeft het ontwerp aangenomen, waarbij het bedrag der biljetten die uitgegeven mogen -worden, van 3!/s op 4 milliard gebracht wordt. In eene groote socialistenvergadering, .Zaterdag in de Tivoli-zaal te Parijs gehouden, werd eene resolutie aangenomen ten gunste van eene algemeene amnestie. De sprekers Braken den staf over de Panama-schandalen. Roche zeide*Laat ons zweren niet uit- •een te gaan alvorens aan Frankrijk eene constititutie te hebben gegeven 1" Toen hierop anarchisten binnendrongen, sloot de voorzitter de vergadering. De anar chisten wilden nu eene nieuwe vergadering Openen.»Weg met de anarchisten I" schreeuw- -de mpn. Er ontstond een cnbeschrijfelijk tumult. Teneinde het spektakel te doen oindigen, draaide men de gaslichten uit. Op 4e straat bleef het rustig. De voorzitter der Kamer heeft gisteren in de zitting medegedeeld, dat h jj van den heer Dumouteil fBoulangist) eene aanvrage heeft ontvangen, om de regeering te interpelleeren over de houding der politie in de vergadering, door de socialisten voor een paar dagen in de zaal Tivoli-Vauxhall gehouden. Deze inter pellatie is door de Kamer eene maand uitge steld. De heer Ribot heeft aan eene groep in de Kamer, wier bureau hem verzocht heeft zoo veel mogelijk licht te doen opgaan over de Panama-zaak, de verzekering gegeven, dat de instructie bijna afgeloopen is. De minister heeft verder met de gemachtigden van ge dachten gewisseld over den algemeenen poli- tieken toestand, alsmede over de te nemen maatregelen te" verdediging der republikein- sche instellingen. In antwoord op eene vraag betreffende de uitwijzing van nihilisten, antwoordde Ribot met nadiuk, onder vele toejuichingen, dat hij de volle verantwoordelijkheid daarvoor aan vaardt. De vraag werd in eene interpellatie veranderd en eene maand verdaagd. De be raadslaging over het wetsontwerp tot uitgifte van nieuwe bankbiljetten is bepaald op mor gen. In antwoord op eene vraag van Mille- voye zeide Bourgeois dat Cornelius H^rz in staat van beschuldiging gesteld, en er een bevel van gevangeneming tegen Arton uit gevaardigd is. Men verzekert dat de regeering heden een wetsontwerp zal indienen, om beleedigingen jegens vreemde souvereinen of gezanten ten correctioneele strafbaar te stellen. Naar men verneemt, hebben de admini strateurs der Panama-maatschappij aan Fran- queville betuigd, dat de maatschappij nooit iets met vreemde gezanten uitstaande heeft gehad. Voor de enquête-commissie zeide Dupuy- Dutemps dat het blad V Autorité600,000 fr. voor Panama-depêches ontvangen heeft. Uit Tanger wordt gemeld dat de gouver neur van Kasba in de stad Marokko de Joden doet mishandelen. Zoo heeft hij een grijsaard niet minder dan 500 zweepslagen doen toe dienen en een ander zelfs 800. Naar men zegt, zullen de vertegenwoordigers der mo gendheden aan den sultan een gelijkluidende nota overhandigen, waarin wordt aangedron gen op staking dezer vervolgingen. D ii I T 8 C II 1 A N I). In de Rijksdagszitting van Zaterdag her haalde minister Bötticher de verklaring, dat de noodstand, voor welken de tussclienkomst des rijks ingeroepen wordt, niet bestaat. De uitvoer is sedert 1891 gestegen. De nijver heid, vooral in Saksen, is vooruitgegaan. Zelfs te Hamburg is meer werk te vinden; en op het platteland is gelegenheid tot werk genoeg. was de inleiding der herziening van een groot deel van het rijksbelastingstelsel. Een zoo danige herziening lag niet in het voornemen en de militaire wetten zouden ook waarschijn lijk later geen nieuwe belastingen of ver hooging der bestaande noodig maken. BBLGJE. De leden der rechterzijde uit de herzienings- commissiën van de Kamer en den Senaat vergaderden gisteren. Zonder vijandig te staan tegenover het regeeringsontwerp was Woeste van meening, dat een census van 10 frs. en het capaciteitenstelsel goede grond slagen waren voor het kiesrecht. De Lants- heere, president van de Kamer, ging in zeker opzicht met hem mede en evenzoo eenige senatoren. Beernaert verdedigde krachtig het regeeringsontwerp en zeide, dat het voldoende waarborgen gaf. E N (J E L A N l). De geruchten omtrent den verontrustenden staat van Gladstone's gezondheid worden door Daily News tegengesproken. De conferentie van Je onafhankelijke aibei- ders te Bradford, door het Parlementslid Keir Hardie voorgezeten, heeft haar werkzaamhe den ten einde gebracht. Aangenomen werd een motie, waarin de nadruk werd gelegd op het internationaal karakter van de arbeiders beweging. Een broederlijke groet werd ge zonden aan het proletariaat van alle landen. De conferentie drukte verder het voornemen uit, zich op het in dit jaar te Zurich te houden internationaal congres te doen ver tegenwoordigen. De sultan van Marokko heeft, zegt men, den eisch van Engeland ingewilligd, tot vergoeding wegens den moord op Juan Trinidad. DENEMARKEN. In de jFolkething zeide de minister van buitenlandsche zaken, naar aanleiding eener vraag van den rapporteur der financieele commissiedat de Duitsche regeering de dagbladberichten, over hetgeen graaf Caprivi gezegd heeft in de commissie voor het leger - wetsontwerp, voor onjuist heeft verklaard. De berichten stelden de woorden van den rijkskan selier in een verkeerd licht, zooveel te meer, dewijl de betrekkingen tusschen Denemarken en Duitschland zoo vriendschappelijk mogelijk zijn. De Duitsche regeering is overtuigd, dat de Deensche niet minder dan zij zelve begeerig is den vredestoestand te handhaven. De minister voegde hierbij, dat de regeering naar niets anders streef! dan Denemarken onzijdig te doen blijven. Wilde het lichtzinnig deel nemen aan groote Europeesche botsingen, dan zoude het slechts de speelbal kunnen zijn der groote mogendheden. Verschillende afgevaardigden betuigden levendig hunne instemming en hunnen dank voor deze mede- deeling, en toonden aan dat eene vriend- schappelijke verhouding met Duitschland eene i levensvoorwaarde voor Denemarken is. ZWITSERLAND De Bondsraad heeft eene belasting gelegd op buitenlandsche nieuwsbladen. I T A IA I E. De katholieke vereenigingen te Rome zou den Zondag eene bijeenkomst gehouden heb ben om te protesteer en tegen het door da regeering bij de Kamer in te dienen wets ontwerp, waarbij het burgerlijk huwelijk vóór de kerkelijke inzegening verplicht wordt gesteld. Van anti-clericale zijde is toen be sloten eene contra-manifestatie te houden terzelfder plaatse, waar de katholieken dachten te vergaderen. Daar nu hierdoor ongeregeld heden te duchten waren, heeft de kardinaal- vicaris den leiders van eerstgenoemde ver gadering den raad gegeven de bijeenkomst achterwege te laten. Aan dien taad nu is gevolg gegeven. Het woidt bevestigd dat er met goed ge volg onderhandeld wordt over de samen smelting van eenige emissie-banken op aan deden, met name de Nationale, de To°knan- sche, de Romeinsche bank en de Toskaansche kredietbank. De bank van Napels en die van Sicilië zouden hare tegeuwoordige inrichting behouden. In het gisteren gehouden consistorie heeft de paus aan veertien prelaten de waardigheid van kardinaal verleend. De paus heeft besloten een gezantschap te vestigen in de "Vereenigde Staten. Satolli is tot gezant benoemd. S P A N J E. De minister-president Sagasta heeft aan den correspondent van de Matin veiklaaidj dat hij pogingen zal aanwenden om de onee- nigheden tusschen Spanje en Frankrijk uit den weg te ruimen. De regeering zal geen verandering brengen in den status quo in Marokko. Op het budget van oorlog zal de regeering bezuinigingen invoeren. Volgens berichten uit Madrid eischen de meeste bladen de krachtdadige tusschenkomst van Spanje in Marokko. De Jjiberal schrijft weliswaar, dat de Brilscbe gezant zich op geruststellende wijze tegenover den minister van buitenlandsche zaken uitliet, verklarende dat Engeland niets voorheeft dat zou kunnen schaden aan de Spaansche belangen in Marok ko maar het blad voegt er bij, dat de minis ter aan den gezant antwoordde, dat Spanje in de incidenten te Tanger gppne aanleiding voor Engeland kan zien om op bijzondere wijze tusschen beide te treden. Mocht Enge land tot eene bezetting van Tanger besluiten, dan moet Spanje er op aandringen hieraan mede te doen. Volgens de Gorretpondeneiahccl't het gou vernement maatregelen genomen om zich door de gebeurtenissen niet te laten vet rassen. Twee brigaden voor Tarifa en Algesiras wor-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1