-wordt de gouvernements-kofileoogst op Java "voor dit jaar geraamd op 144,496 pikols. Kamers van. arbeid. De wet --alvan toepassing zijn op alle ambach ten, neringen, bedrijven, ondernemingen Van Het U. D. spreekt het bericht tegen, dat de exploitatie-maatschappij doet onderzoeken in hoeverre het mogelijk is, op sommige stations-emplacementen wissels en sporen weg te breken, teneinde die overcomplete materialen op andere stations te kunnen doen aanwenden. In de op initiatief der vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijver heid benoemde commissie ter beraming van maatregelen om tot eene gewenschte verbe tering te komen van arbeiderswoningen in ons land, heeft voor het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering der bouwkunst zitting genomen de heer W. B. van Liefland. ^Gemengd Koor" gaf gisteravond in de groote zaal der sociëteit «Harmonie" te Rotterdam, onder leiding van den directeur Georg Rijken, zijn twintigste uitvoering. Het was eene goede gedachte der commissarissen, dezen avond te wijden aan Nederlandsche kunst. Jammer, dat een tijdelijk bezwaar verhinderde, dat rAlonzo" van Arnold Spoel (met kinderkoor) ditmaal ten gehoore werd gebracht. Het equivalent daarvoor werd ge vonden in «Schön Ellen" van MaxBiuchen «Twee Motetten" van Georg Rijken. Nu is «Schdn Ellen" ongetwijfeld een schoon toon werk, maar het karakteristiek Nederlandsche van den avond ging er min of meer door verloren. Het programma bevatte nu 5 num mers «Der blinde König" van Richard Hol, «Finale (Ie acte) und Gebet (Me acte) uit de opera Carmela" van Joh. C. Visser, «Schön Ellen" van Max Bruch, «Twee Mo tetten" van Georg Rijken en «Harpa" van "Willem de Haan. De uitvoering dezer werken was over het algemeen heel goed. Flink klankgehalte en goede samenwerking der verschillende par tijen deden de koren goed tot hun recht komen«Gemengd Koor" toch beschikt over uitstekende krachten. De solopartyen waren in handen van bekende solisten. De heer Arnold Spoel met zijne welluidende, krachtige baritonstem en keurige voordracht boeide ook nu weder het publiek en werd van tijd tot t'g'd luide toegejuicht. Ook mejuffrouw Betsy Schot (sopraan) had een gelukkigen avond; zij beschikt over goede stemmiddelenen ver tolkte de haar opgedragen partijen met veel gevoel. Mejuffrouw Lüning (alt) vervulde de partij van vrouwe Grimtrud in «Harpa" •verdienstelijk; overigens trad deze zangeres niet op. De pianobegeleiding liet niets te •wenschen over. De bevolking van Delft nam in het afge- loopen jaar met 318personen toe en bedroeg op 1 Januari j.l. 30397 zielen. De vorige week is de bpkende bedelaar, die zo'veel jaren in zijn rolwagentjetusschen Rijswijk en Den Haag, de ga\en der voorbij gangers inzamelde, gestorven. De Haagsche correspondent van de AT. Gr. Courant weet omtrent dezen man het volgende teverhalen Tientallen van jaren kon men daar, dag aan dag, in weer en wind, een gebrekkig manneken in een rolwagentje zien zitten, die wel niet bedelde, maar van de voorbijgangers aalmoezen ontving. Dezer dagen stierf hij en in een advertentie in de Haagsche bladen be dankte zijn broeder degenen, die den 63-jari- gen overledene hadden onderhouden. Er was, naar ik hoor, wel reden voor die dankbetui ging, want de ongelukkige bedelaar moet een aardig fortuin hebben nagelaten. Trouwens reeds jaren geleden werd mij verzekerd, dat de «arme man" te Rijswijk tal van eigen- domen bezat en een winkelzaak (die echter onder een andere firma werd gedreven). Een grossier vroeg eens inlichtingen aan een bankier omtrent de soliditeit der firma en ontving als antwoordgoed voor een tonne gouds. De heer J. Eden, van Haarlem, die bij de wedstrijden op schaatsen op de Paterswol- der plassen en te Amsterdam als overwin naar uit het strijdperk trad, ontving tal van bewijzen van belangstellingook een telegram /an de Koningin-Regentes, die hem prees dat hij Nederlands roem had hooggehouden- De heer J. Eden is hedenochtend van Haarlem naar Cambridge vertrokken, ter ver dediging van den beker van den Prins van Oranje, het vorige jaar door hem aldaar ge wonnen. Een allertreurigst ongeval heeft Maandag te Haarlem plaats gehad ten huize van A. W. v. D. in de Lange Raamstraat. Tijdens de bewoners afwezig waren, is door het vlana- valten van een naast de brandende kachel geplaatst kinderledekant, een begin van brand ontstaan op de boven-voorkamer. Nadat de brand door de inmiddels teruggekomen be woners was gebluscht, bleek dat hun 4-jarig zoontje Johannes, die in een bedstede in die kamer te slapen was gelegd, door den rook was gestikt. De liberale kiesvereenïgingen te Stiensen Grouw hebben, evenals die te Leeuwarden en te "Wirdum, den heer J. Troelstra, rijks ontvanger te Leeuwarden, ter vervanging van dr. J. Zaaijer Az„ candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De heer C. V. Gerritsen, te Amsterdam, candidaat der radicalen, zal in de volgende week voordrachten houden te Leeuwarden, "Warga, Grouw en Stiens. De sociaal-democraat H. Poutsnia (uitge ver) is te Sneek in hechtenis genomen en gevankelijk naar Leeuwarden gebracht. Hij wordt verdacht in een toespraak tot een schare werkloozen dezen tot geweld aan gespoord te hebben. (Bil.) De man, die Zaterdag j.l. van uit de Lem mer op een ijsschots de Zuiderzee is inge dreven, is Maandag op zijn vreemd vaartuig bijna verstijfd v:ii de koude aan de kusten te Oudemirdum komen aandrijven, waar hg door den visscher M. de Vries uit zijn gevaar lijke positie werd gered. Na bij dezen ver warmd te zijn, is hij per rijtuig naar zijne woonplaats gebracht. Te Wijtgaard is een man tengevolge van een val op het ijs overleden. Hij laat eene eene vrouw en drie kinderen na. Een ouderenpaar uit Oosterzee (Friesland) ging een paar dagen geleden over gs een be zoek afleggen bg familie. Hun kindje van enkele maanden werd medegenomen, in een slee geplaatst en flink toegedekt. Ter bestem der plaatse aangekomen, werd het kindje uit de slee genomen, doch tot hun grooten schrik ontdekten de ouders, dat de levensgeesten geweken waren. Door te zware bedekking was het wicht gestikt. Op den In dezer was de sterkte der be volking van de rijkswerkinrichtingen Veen- huizen 3079 mangedurende 4892 zijn4969 personen opgenomen, 1597 ontslagen en 83 overleden. Amsterdam. Een wandeling van 800 werkloozen, heden door enkele hoofdstraten gedaan, leverde niets bijzonders op. Zekere Steenbergen sprak de menigte toe en noo- Reeds is gebleken, dat in het nieuwe wets voorstel van de heeren Pijttersen en Schimmel- penninck van der Oye ook opgenomen zijn dia artikelen, waarover tusschen de beide voorstellers geen overeenstemming is verkregen. Uit de toelichting blijkt, welke de voornaamste verschilpunten zijn. Die heer Pijttersen blijkt tegen het in art. 6 neergelegde beginsel van afzonderlijke vergade ringen van vereenigde vertegenwoordigers der patroons en der werkliedenhet stelsel der ge mengde Kamers wordt door hem voorgestaan in het aitikel zijn de denkbeelden van dun heer Schiminelpenmnk van der Oye belichaamd. Ten opzichte van de samenstelling der Kamers van arbeid acht de heer Pijttersen voor het lid maatschap onnoodig het vereischte van het Nederlanderschap. De leeftijd van 30 jaren is door beide voorstellers aangenomen, maar de heer S. v. d. Oye wil voor de verkiesbaarheid als Jid eener arbeidskamer positieve kenmerken aangenomen zien en de buitendien uitgeslotenen uitdrukkelijk vermelden. Alzoo wil de heer S. v. d. Oye, in tegenstelling met den heer Pijt tersen, niet toegelaten zien vreemdelingen, maar aan den anderen kant dan ook niet uitsluiten de Zoodanigen, die vroeger, tot wellicht slechts een paai" jaar te voren, patroon of werkman zijn ge weest en thans hun beschikbaren tijd welhchtjuist tenutte maken om hangende arbeidsvraagstuk ken te bestudeeren en te toetsen aan vtoeger opgedane ondervinding. Voorts wil de heer S. v. d. Oye van het lidmaatschap uilgesloten zien vrouwen en tappers en bordeelhouders. (Slijters worden thans onder de verkiesbare calegoneen ook opgenomen door den heer S. v. d. Oye, die in bedoelden geest een gewijzigd art. 8 heeft voorgesteld.) In verband hieitnede wil de heer S. v. d. Oye van het kiesrecht ook niet uitgesloten zien patroons of werklieden, die, wegens leertijd of andere redenen, hunne zaken aan kant gedaan hebben, gepensionneerdzijn,rust gaan nemen, enz. Terwijl de heer S. v. d. Oye wijders neemt, dat evenmin als voor de afdeelingen en voor het bestuur der Kamer, voor de Kamer in haar geheel eenige verplichting mag ontbreken om minstens eenmaal 'ijaars te vergaderen, acht de heer Pijttersen deze verplichte bijeenkomst niet nosdig en wil hij haar afhankelijk stellen van de omstandigheden (art. 22), De heer S. v. d. Oye kan zich moeilijk ver eenigen met het (in artt. 32 en 33 nedergelegde) beginsel betreffende de bijaenroepmg door de Kroon, in buitengewone vergadering van eene of meer afdeelingen van eene of meer Kamers, of van eene of meer besturen van afdeelingen of van Kamers en het daarmede verband houdende bijwonen van die buitengewone vergadering door een regeeringscommïssaris. De heer Pijttersen, dit beginsel handhavende, doet daaromtrent op merkingen, dat op bedoelde buitengewone ver gaderingen het debat beperkt moet blijven tot de op den oproepingsbrief vermelde punten. De heer Pijttersen is tegen art, 37, hetwelk aan de regeering overlaat te bepalen in boever deze wet van toepassing zal zijn op personen, werkzaam in fabrieken of werkplaatsen, die onder direct beheer staan van een openbaar bestuur. de toelichting stippen wij voorts nog 't volgende aan. Het «ooid uweikgever" is door den heer Pijt tersen vei vangen door «patroon" de heerS. v. d, Oye verving het woord «arbeider" door «werk man". De arbeidskamers zullen hebben te behartigen alle belanden, die patroons en wei krielen ge meenschappelijk raken, dus zeker niet m de laatste -laats alles wat in vei band staat met riet aibeids- i ontraet. A'tVf beoogd wordt de instelling van permanente colleges van enquête, met daaraan topgekende be voegdheid om beéedigde en onbeëedige getuigen op te roepen, veihooren af te nemen. enz. handel, landbouw, scheepvaait, visscherij, in 't kort: op het gansche gebied van den arbeid. Onder de categorie «patroon" vallen alle onder directeurs, meesterknechts, opzichters, bazen en dergelijkenonder dezelfde categorie vallen zij, die met behulp van een of meer loontrekkende helpers thuis werken, hetzij voor eigen rekening of voor onderen werken zij alléén, zonder hulp van anderen, zoo behooren zij tot de categorie der «werklieden". Door de splitsing van de Kamers in bedrijfs- afdeelingen ontstaat gelegenheid verzoening bij ontstane geschillen door de eigen vakgenooten te beproeven terwijl ook in dergelijke afdeelingen met meer kennis van zaken zal worden beraad slaagd. In afw ichtmg van hetgeen de regeering ten opzichte van bet kiesrecht voor de gemeenten zal voorstellen, is het beginsel van proportioneele vertegenwoordiging in de Kamers van at beid voorshands achterwege gelaten. Ook Is het stellen van regelen voor hetgeen op het varkieringswerk betrekking heeft, in dit ontwei p overgelaten aan het uitvoerend gezag. Aangezien 't in de bedoeling ligt de bezoldiging van den seci etaris der arbeidskamers ten laste van het rijk te brengen, wil men haar ook door de regeering doen vaststellen. De keuze van de voorzitters der verzoenings- bureaux zal door dezen geschieden uit de overige leden der afdeeling, uit welke het bureau is voort gekomen. De kans, dat men omtrent die keuze tot overeenstemming zal geraken, wordt grooter door aan het \erzoenings-bureau een permanent karak ter te geven en de benoeming niet voor elk concreet geval te doen geschieden. 't Ligt in de bedoeling om, wanneer etemg geschil ontstaat in een bedrijf, hetwelk door eene af deeling vertegenwoordigd is, de behandeling op te dragen aan het verzoenings-bureau van deze afdeeling; ook wanneer partijen slechts tijdelijk binnen het ressort der Kamerwaartoe de 'afdeeling behoort, mochten vertoeven of lid van eene andere Kamer van aibeid mochten zijn. Als beginsel heeft gegolden de beslissing over geschillen op te dragen aan weinig talrijke colleges De tvyzc, «vaarop deze uitspraak zal wor den verkregen, is overgelaten aan het bestuur der Kamer, in overleg met partijen. Bijzondere of plaatselijke omstandigheden kunnen daarop van veel invloed zijn. De gemeente-financién willen de voorstellers niet bezwaren met de uitgaven, die het gevolg zijn dezer wet. Door de regeering wordt derhalve bepaald welke dier kosten door het rijk zullen worden gedragen. Door vrijstelling van zegelrecht enz.zullende kosten der procedure tot een minimum worden teruggebracht. De anti re vol u lionnaire beginselen en do volkssouvereiniteit. In het Haagsche Dagblad bepleitte jhr. mr. W. F. Rochussen de meening, dat dr. Kuypers stelling omtrent de vereenigbaarheid Van demo cratie en anti-revol. beginselen of, gelijk mr. Rochussen het elders noemtvan volkssouvereini teit en goddelijk recht der overheid de on houdbaarste van alle paradoxen is. Dr. Kuyper antwoordt daaropGij verstaat mij niet. Als ik in democratische richting stuur, blijft de overheid buiten spel; dan heb ik uit sluitend op het oog de vertegenwoordiging van het volk bij de overheid. En als ik er voor pleit dat de Staten-Genei aal door een breeder kiezers korps woiden gekozen, daardoor kan het volk nooit souveroin worden. «Is in Duitschland het volk dan souverein, omdat de Rijksdag er onge veer zoo gekozen wordt, als ik hier te lande de Staten Generaal zou wenschen gekozen Ie zien 7" tHet overheidsgezag rust te onzent, krachtens goddelijk bestel, bij het Huis van Oranje, en noch aan de Staten-Geneiaal, noch aan de kie zers komt ook maar eenig deel van dat overheids gezag toe." Ik wensch een grooter deel van het volk kiezer. (Dat en dat alleen is het, wat ik met hel streven at democratische richting op het oog bad en heb". t Jhr. Rochussen ia met dit antwooid met vol daan. Het sturen in democratische richting zegt hij wordt thans voorgesteld a's de onschul dige wensch, dat het tot samenstelling der volks vertegenwoordiging geroepen deel des volks groo ter worde. Dat kan in den aanvang zeer onschul dig zijn. Maar waar zal dr. K. belanden De volkssouvereiniteit zal het indirect gevolg zijn. De toejuiching, die de Stand, gevonden heeft in de sociaal-democratische pers, is een feit, dat geen ruimte overlaat voor misverstand.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2