Tweede Blad Feuilleton. A°. 1893. Zondag 22 en Maandag 23 Januari. N°.8193. evenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. JBuitenlaiidsche Berichten. A-AJST DB GKENa duitsciilan SGHIEDAMSCHE G 0 U R A1T. AbonnkkkntspriiS, per kwartaal Iranco per postdoor bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85, - 2.50 - 0.10. BDBEU: BOTEBIIBAA.V, E 2 Sr. Advertentieprijs: TM 1—10 gewon» regale met inbegrip van eene Courant .10 Iedere gewone regel meer. 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F B A N E B IJ E. De Senaat, die zich gisteren met de Behan deling van het wetsontwerp op de drukpers bezighield, verwierp het artikel, waarbij de gevangenneming en voorloopige inhechtenis- houding gedurende een verkiezingstijdperk woidt verboden, maar nam daarna het wets voorstel in zijn geheel aan. Daarop ging de Senaat over tot de behandeling van het wets voorstel betreffende de beleedigingen, vreem den souvereinen aangedaan. Dit wetsvoorstel werd aangenomen. De heer Ribot verklaarde, dat het onnoodig was eene bijzondere wet te maken om recht te doen over de niet met den rechten naam te noemen aanvallen, waaraan de heer Carnot blootstaat. De heer Demóle trok vervolgens «en dienaangaande ingediend amendement in. In de couloirs werd de arrestatie van Herz 2eer gunstig beoordeeld. In de Kamer zeide mgr. d'Hulst verder, geen voorrechten te vragen, maar alleen te willen constateeren, dat de meerderheid de kerk tot bondgenoote moet hebben. De heer Dupuy Dutemps antwoordde, dat <le wet zonder kleingeestigheid zal worden toegepast, maar dat men niet kan toestaan, dat de kerk den staat als gelijke behandelt. De heer Hubbard eischte scheiding van kerk en staat. Met 372 tegen 158 stemmen besloot de Kamer over te gaan tot de behandeling der -artikelen van de begrooting voor eeredienst. Voor de enquête-commissie bestreed Clé- menceau het stenographisch verslag van zijne verklaringenhij wilde het wijzigendit werd hem niet toegestaandaarop weigerde hij het te teekenen. Andrieux verklaarde, dat Rouvier in het jaar 1887 100,000 francs heeft gegeven, om een einde te maken aan de aanvallen van de Lanterne. Van dit bedrag was 40,000 francs genomen van de geheime fondsen van het departement van oorlog en 40,000 van die van het departement van buitenlandsche zaken. Andrieux verzekerde dat Cornelius Herz aan eene poging tot vergiftiging heeft blootgpstaande misdaad werd bedreven door iemand, die hiervoor door Reinach was be taald. Reinach en Rouvier hadden dikwijls eene ontmoeting met Herz. Van 104 namen van afgevaardigden, in het Panama-schandaal betrokken, noemde Andrieux die van twee oud-Boulangisten. Ribot ontving gisterochtend de vertegen woordigers der beursmakelaars, die hem stuk ken overhandigden, aantoonende, dat de be lasting op beurs-operatiën geen 12 millioen zullen opbrengen. Ribot beloofde de quaestie te zullen onderzoeken. Een medeweiker van de Figaro heeft Cornelius Herz »geïnterviewd". Hij kwam op tegen de bewering, dat hg een agent van Engeland of van het drievoudig verbond is, en protesteerde tegen de beschuldiging dat hij Suez aan Engeland in handen gespeeld heeft. Het is zijn schoonbroeder die uit wraakzucht hem beschuldigt een Pruisisch spion te zijn. Hu zal de vereischte stukken aan de com missie van enquête zenden, en wanneer deze weigert er kennis van te nemen, zal hg ze ondeiwerpen aan eene jury van eer. Hij hoopt dat Engeland zijne uitlevering niet zal toe staan. In dit geval zou hij zelfmoord plegen. Men zal niets van omkooping te zijnen laste vinden. Cornelius Herz sprak verder van zijne betrekkingen met Clémenceau, met den vroegereu Italiaanschen gezant Menabrea en met Boulanger. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: Nadat de keizer in zijne Nieuwjaarsrede reeds op scherpe wijze had verklaard, dat de ^overvloedige critiek" in het leger een einde moest nemen, heeft ook Caprivi bij de laatste beraadslagingen in het Parlement bij herha ling zich tegen de ongeroepen militaire critiek uitgelaten. Thans meldt Qermania dat aan de gezamenlijke officieren, zoo in actieven als in niet actieven dienst, het militair bevel is uitgevaardigd, sniet over militaire zaken te spreken, wanneer er gevaar bestaat, dat het onderhoud door derden die buiten de zaken staan, kan worden gehoord". De Rijksdag heeft na eene langdurige be raadslaging het ontwerp op de beursbelasting naar de commissie voor de legorwet verzonden. De verschillende Ober présidenten zijn uit- genoodigd hun gevoelen kenbaar te maken over de werking der Zondagswet op handels gebied en tevens mede te deelen ofen welke veianderingen in de Zondagswet hun ge- wenscht voorkomen. In 1892 overleden te Hamburg 28,323 personen, tegen 15,414 in 1891. Veiligerwijs mag men dus aannemen, dat meer dan 10,000 personen aldaar aan de cholera overleden zijn. B E I 6 I B. In een bijeenkomst van de leden der rech terzijde (uit de Kamer en den Senaat) is meer overeenstemming verkregen ten aanzien van het grondwetsherzienings-ontwerp der regeering. Heden zullen in de commissie van onderzoek de voorstellen der regeering mede gedeeld worden en indien de linkerzijde elke transactie weigert, zal het debat onmiddellijk bij de Kamer worden overgebracht. ENGELAND. Volgens den Londpnschen correspondent van de Birmingham Daily Post lijdt Glad stone sedert eenige maanden voor het eerst gedurende zijn lange leven aan ge brek aan eetlust. Dit verschijnsel gaf dan ook aanleiding tot zijn winter-uitstapje naar Biarritz, waarvan hij echter allesbehalve verfrischt schijnt te zijn teruggekeerd. Alge meen werd opgemerkt dat de oude man er slecht uitzag. Zij die in de gelegenheid zijn hem geregeld gade te slaan, ontkennen wel iswaar dat hg ziek is, doch maken zich met het oog op de ontzaglijk zware taak die hem in het Parlement te wachten staat en op de groote inspanning welke deze taak ook thans reeds van hern vergt ernstig be zorgd over de merkbare verslapping zijner levenskracht. De regeering heeft Donderdag bij het Par lement een belangrijk Blauwboek ingediend, eene statistiek bevattende van de sommen, gedurende twintig jaren besteed voor den bouw en het herstel van Anglikaansche ker ken. Het blijkt dat hiervoor twintig millioen pond sterling is besteed, waarvan de helft strekte voor den bouw van nieuwe kerken en de -andere helft voor de restauratie van oude. Al dit geld is uit vrijwillige bijdragen verkregen. De regeering heeft geweigerd den Legiti- mistenbond Londen te vergunnen den 30n Januari het standbeeld van koning Karei I in "Whitehall te versieren. Te Londen werd Donderdag een bijeen komst van invloedrijke personen gehouden in het belang van maatregelen tegen den invoer van behoeftige landverhuizers. Men Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 29. Zij drukten elkander de handen en omhelsden elkaarzij stormden naar buitenhet plein «veren naar bet huis toeom den anderen ■deze onbetaalbare tijding te gaan brengen. lik begrijp er niets meer van", spride ■majoor bijna beleedigd »het lijkt -welalsof iedereen hier gek is geworden Hij schudde het hoofdhaalde zijn notitie boekje te voorschijn en begon zenuwachtig te schrijven. Eensklaps werd er een hand zwaar op zijn -schouder gelegd een oud man met een witten baard en strenge gelaatstrekken zag hem treurig -aan. ïVerwondeit u dit, mijnheer?" sptak deze met bevende lippen »zoo was het altijd in dit ongelukkig land altijd tweedrachtZelfs helden als Kosciusko gingen daardoor te gronde Zooveel edel bloed en tranen zijn tevergeefs •vergotenzooveel gebeden tevergeefs opge zonden 1" Hij sloeg de handen voor het gelaat en ging weg. Vorst Jablonowskidie g-»en woord had gesproken, sprong te paard en reed spoorslags naar Kiakau. Vreemd scheen het, dat dezelfde menschen die 's morgens in luide jubelkreten uitbarstten over de nederlaag van Alieroslawski, nog denzelfden avond lieden van diens partij met groote geestdrift ontvingen. Sedert de Russen zich aan de grens vertoonden en eenige werk zaamheid aan den dag begonnen te leggen ■vielen ook daar, zooals overal in het koninkt ijk, kleine schermutselingen met afwisselend gevolg voor. Op het plein voor het landhuis ontstond thans eene levendige woordenwisseling. Korporaal Fareza, die gebruik maakte van den helderen zonnigen dag, liet zijne manschap pen <ie ueneris uitkloppen en merkte daarbij op, dat een klein, onooglijk karretje op het plein kwam, -waarnaast een oude Jood liep; deze, in een pels gekleed, had hooge laarzen aan. Een gewapend man. die een breed vei band ora bet hoofd droeg, reed er naast. Nauwelijks had de korporaal dien grijsaard gezien, toen er plotseling iets als een weerlicht over zijn gezicht vloog; hij beet den stroohaim, dien hij in den mond had, toornig door, ijlde met groote stappen over het plein en greep den voerman in den kraag. xHolla, ellendige Jood bassama Goed, dat ik u vind, leelijke bond Waar is uw slechte zoon met het paard riep hij, terwijl hij den oude bijna worgde. De oude begon hevig verschrikt over dezen aanvalaanstonds met eene luidekrijschende stem om bulp te roepen en verweerde zich met bevende handen. ïGod der gerechtigheid Wat wilt gij 7 Ik ken u niet laat een armen man nret rust! Wat heb ik n gedaan 1 gilde hij. ter wijl hij zich verweerdo; daarna begon hy te hoesten en te rochelenalsof hij het stikken nabij was. »Ga weg wat wilt gij sprak nu de ruiter bevelend tot Fareza en nam een dreigende houding aan. Van alle kanten kwamen er nu menschen toe- loopenom de zaak te sussenmaar Fareza hield den oude vast. Schurk van een Jood 1 Waar hebt gij het paard gelaten Waar is de kerel, die den vos van den ritmeester heeft gestolen, en ons om den tuin geleid heeft vroeg hij toornig. nWat bedoelt gij met een paard T schreeuwde de Jood luid op een klagendon toon en hoestie tusschen elk woord, vwat weet ik van den vos en van een ritmeester God van gerechtig heid, wie staat mij bij V De zaak begon een weinig kritiek te worden, want de toeschouwers trokken partij voor den Jood. Toen deze weer luid begon te lamenteeren en zeide»Ik vervoer arme Poolsche gewonden en beu daarvoor aangesteld Wat wilt ge toch

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5