Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Osborne. Bq het Donderdagavond door de stad Post en Telegraphie. O n d e r w ij s. >0, gij arme gij dappere belden 1" klonk het van alle kanten. Ei Hi 1 M* - zal de zaak voor het Parlpment thre? gen, desnoods bijwijze van amendement op het adres van antwoord. Morgen gaat sir West Ridgeway over Parijs, Madrid en Gibraltar, waar hij een Engelsch oorlogsschip vindt, naar Tanger. Eerst brengt hij nog een bezoek aan de koningin op Uit Ichang kwamen telegrammen van tegen de Europeanen gemunte volksonlusten. De Britsche kanonneerboot heeft op het ge peupel moeten vuren. Tengevolge van het verzoek om uitlevering van Cornelius Herz door de Fransche regee ring, werd Herz gisteren te middernacht in 2Ïjn hotel te Bournemouth gearresteerd, be schuldigd van bedrog in de Panama-zaak. Herz is echter te ziek om het hotel te verlaten en blijft daar dus nog onder toezicht. OOSTENRIJK. oenen gegeven groot bal verscheen de keizer in de groote zaal met de echtgenoote van den Fransehen ambassadeur aan zijn ann. Hij was het voorwerp van een hartelijke ovatie. De Pol. Covr. beweert, dat prins Ferdi nand, op reis naar Munchen, twee dagen te Weenen zal vertoeven. Naar uit Buda-Pest gemeld wordt, zijn aldaar gisteren zes cholera-gevallen voorge komen. ZWITSERLAND. De socialistische partij tracht de 30,000 handteekeningen bijeen te brengen, welke noodlg zijn voor een referendum of volksstem ming over het invoeren van het recht van den arbeid in de Bondsgrondwet. Het voornaamste artikel van de ontworpen invoeging bepaalt: J>IIcL recht op voldoend bepaalden arbeid wordt door den Staat gewaar borgd aan iedsren Zwitserschen burger". ITALIË. Uit Milaan wordt aan de Temps gemeld, dat Giolitti den koning het ontslag van het Kabinet zou aanbieden, en dat de koning het zou aannemen, maar daarna Giolitti zou belasten met de samenstelling van een nieuw ministerie, waarvan de minister van financiën Grimaldi zou z;ja uitgesloten. Gisteren zijn te Rome gevangengenomen de gouverneur der Banca Bomctna, senator Tanlongo, te gelijk met den kassier Ridder Lazzaronizulks tengevolge van een ambtelijk onderzoek in de Bank. dat eene overschrijding met 60 millioen lire van het wettelijk bedrag van meer dan 20 millioen waren ze alleen gedekt door de quiteering van gouverneur en tassier. De beschuldiging tegen hen luidt dan ookoverschatting en vervalsching van de boeken. In een van te voren van dn hoogste leden der rechteilijke macht gevraagd advies "Werd de arrestatie van Tanlongo, in weerwil Tan zijn waardigheid van senator hem 1 niet tan£» rfoor Oinlitti verleend mogelijk verklaard. Om den toestand zijner gezondheid werd hij onder opzicht van gen darmen in zijne woning gelaten. Het privaat vermogen der twee gearresteerden is in beslag genomen. Het bleek dat de gouverneur, die zoo zwak was de tallooze door de crisis in het bouwen in het nauw gebrachte menschen te helpen, eene menigte zaken zelfstandig afdeed, zoodat zelfs de raad van bestuur eerst thans op de hoogte is gekomen van denjuis- ten toestand der Bank. De nationale Italiaansche Bank, die met de liquidatie der Banca Romans is belast, zal ook alle ongedekte banknoten betalen, zoodat de bezitters niets verliezen. Prins Giulio Borghese Torlonia moet onmiddellijk nadat tot het onderzoek in de Bank was besloten, tot vereffening zijner schuld twee millioen hebben betaald. De ontvluchte kassier der filiale te Napels is nog niet opgespoord. S P A N J E. De gezant bij het Vatieaan is belast met aan den paus adhaesie te vragen op eene vermin dering voor uitgaven op de Spaansche begroo ting van eeredienst. PORTUGAL. In de vergadering van de begrootings- commissieverlangde Dias Ferreira onmiddellijke behandeling over het voorstel aangaande d»°a interest der buitenlandsche schuld. De com missie verdaagde echter de discussie, totdat beslissing was genomen over de andere begrooti ngsvoorstellenteneinde eerst de kracht der schatkist te kennen. S E B T I E. De geruchten, volgens welke er te Biarritz eene verzoening heeft plaats gehad tusschen den ex-koning Milan met zijn gescheiden ge malin Nathalie, worden bevestigd. T U B K IJ E. Den sultan moet de oplossing der crisis in Egypte zeer ontstemd hebben, te meer daar Z. M. met ongewone vlugheid Fakhri-pacha met zijn premier-schap, dat maar twee dagen geduurd heeft, had doen gelllkwenschen. A F B I K A. De herkiezing van Paul Kruger tot presi dent van de Transvaal, met een geringe meerderheid, wordt zeker geacht. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld dat een muzelman eandidaat voor de Kamer is, de eerste niet-Europeaan die sedert de invoering der constitutie wordt aanbevolen. Sir Charles Mitchell, de gouverneur van Natal, keert geheel onverwachts en zonder dat men de aanleiding weet, naar Engeland terug. Prof, dr. Proust, insp. generaal van den ge neeskundigen dienst in Frankrijk, beeft namens eene commissie, door de academie daarvoor aan gewezen, rapport uitgebracht over de influenza- epidemie die in 4890 in Frankrijk heeft ge- heerscht, aanvangende in de magasins du Louvre. Daaruit blijkt dat 40.000 personen aan die ziekte bezweken zijn, benevsns duizenden in het daarop volgend tijdperk aan de naziekten. De geboorten verminderden met 27 000. Bij volwassenen verdubbelde de sterfte ;bij de onden van dagen was zij verdrL.'SSÖigd. De heer Camilla Flammarion, de beroemde Fransche sterrenkundige, heeft eene zonderlinge erfenis gekregen. Eene jonge romaneske gravin, aan uittering gestorven, beeft hem de huid van haren rug vermaakt om het eerste exemplaar in te binden van het eerste nieuwe werk, dat hij uitge ven zal. Du moet dan ook geschied zijn met zijn »Terre et Ciel" Een schadeloosstelling wegens beloftebreuk, naar Engelsch voorbeeld, is voor het eerst in België van rechtswege toegekend. Een jong Nederlander te Brussel is door het hof van appèl veroordeeld tot het betalen van 13.900 francs, omdat hij tegen zijn belofte in een jong meisje weigerde te trouwen. De rechter erkende, dat elk der beide verloofden het recht had de verloving te verbreken, mits dat niet op het laatste oogen- bllb geschiedde. In dit geval was evenwel de trouwdag reeds bepaald. De jonkman werd ver oordeeld tot het betalen van 5900 francs als vergoeding voor materieels schade en 8000 francs voor «zedelijk nadeel" door hem berokkend. Te Rovigo, in Italië, is een treurig feit, een zoogenaamd gerechtelijke dwaling, ontdekt. In 1870 werd in de nabijheid van Rovigo een in genieur vermoord en door het hof van assises te Rovigo werden deswege twee personen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, gelijk nu bhjkt geheel ten onrechte. Dezer dagen toch is door een persoon bekend, dat hij met zes anderen de daad bedreven heeft, waarvan vier nog m leven zijn. Het geval heeft, gelijk men denken kan, groote sensatie verwekt. Door tusschenkomst van de Duitsche post administratie kunnen gewone postpakketten, het gewicht van 5 KG niet te boven gaande, worden verzonden naar Costa-Rica. Het port bedraagt f 1.75. Elk pakket moet van twee douanever klaringen worden voorzien. Door tusschenkomst van de Engelsche post administratie kunnen thans ook postpakketten worden verzonden naar de op de westkust van Afrika gelegen plaatsenBenin, Bonny, Brass, New-Calabar, Old-Calabar, Opobo en Wari (For- cados), en wel op dezelfde voorwaarden als naar de reeds voor den dienst der pakketpost opengestelde plaatsen in Britsch West-Afrika. In het verkeer van Nederland met Zweden kan voortaan invordering van gelden of quitantiën en handelspapier plaats vinden. Het maximum der in te vorderen waarde is voor Zweden be paald op 730 kronen. Tengevolge van de door Je Portugeascha regee ring oppieuw in werking gebrachte gezondheids maatregelen kunnen pakketten voor Portugal bestemd, niet worden verzonden. Het hoofdbestuur der sFriesche Maatschappij van Landbouw" heeft het antwoord op ds uitge schreven pi ijsrraagsHoe moeten de pasgeboren kalveren in de eerste dagen en weken worden behandeld ingezonden onder het motto «Natuur is de beste leermeesteres", bekioond. De schrijver van dit stuk is gebleken te zijn da heer H. "Veenstra, veearts van Leeuwarderadeel, te Huizum. Op de veemarkt te Delft is Donderdag eene koe, lijdende aan tongblaar, in beslag genomen en verbeurdverklaard. Gedurende het jaar 1893 zal slechts éénmaal aan belanghebbenden de gelegenheid worden ge geven tot het afleggen van het examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid voor de vrije en orde-oefeningen in de gymnastiek. De examens zullen in October aanvangen en de datum van aanvang zal nader vermeld worden. Te Groningen zal heden eene vergadering van de onderwijzers uit het distiict Groningen ge houden worden. Besproken zullen worden: a. Velen wijten de ontevredenheid en de woelingen, aan welke de gemeenschap lijdt, voor geen ge ring deel aan de onderwijzers en school. Wat is hiervan aan? b. De tegenvioordige wijze van benoeming van hoofden van scholen, c. Is het wenschelijk enkele kleine scholenzooals er vele ten plattelande worden gevonden, op te hellen en te vervangen door éene grootere rf_ Wat is beter, dat de onderwijzers steeds in dezelfde klasse onderwijs geven, of dat zij met leerlingen naar eene boogere overgaan Het aantal scholen met den bijbel, dat in 4892. met 22 vermeerderde, bedroeg 546 op 1 Jan. 1893. Hiervan worden 204 gesubsidieerd door de vereeniging voor chr. nationaal schoolonderwijs en 31 door de vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs, terwijl 259 bij den schoolraad zijn aangenomen. De raad der gemeente Winschoten heeft zich in beginsel verklaard vóór de heffing van progressief schoolgeld voor de leerlingen der hoogere burger school, doch acht het vooralsnog met wenschelijk, tot invoering daarvan over te gaan. Nadat in het voorjaar van 1892 te Almelo het ziekenhuis is geopend, waartoe door bet Nuts- departement aldaar de eerste stoot was gegeven en welke inrichting volkomen aan het doel beantwoordt is thans aldaar de door het Nuts- departement gestichte Fröbelschool geopend. De voorzitter, de heer J. F. Ternooy Apèl, hield daarbij een toespraak, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden. Met bet oog op het openen der cadettenschool in September a.s. zal in dit en het volgend jaar san mij ontstond er een algemeen gemompel om wraak. De korporaal liet thans den oudeniet uit nrecsi maar uit voorzichtigheid, voorloopig los doch volgde hem met fonkelende oogen op den voet, riep nog eenige ulanen er bij en gaf dezen feevelen, zoodat er nog geen vijf minuten later een dubbele wacht naast de deur stondvoor welke het voertuig stilhield. Ondertnsschen was het geheele heerenhuis m rep en roer gekomenvoor alle ramen ver toonden zich hoofden en, ofschoon hol kort voor het eten was de dames in alle mogelijke toilet ten met uitgezonderd. Uit alle deuren stoimde men naderbij, om de gewonden te zien en te bulpen. Honderden handen waren daartoe bereid. Martha von Bordowski, roet loshangend haar en in een witte japon, juist zooals zij bezig was zich te kleeden, toen het karretje kwam, was het ijverigst van allen. De huif werd nedergeslagen, en lUBU zag drie bleeke mannendie op het stroo lagen. Men beurde za op en droeg ze in huis. De ruiter werd omhelsd, en zijn paard gestreeld, dorh de ruiter verdweenroet vragen en liefkozingen overladen, eveneens spoedig in bat huis. Graaf Hancke, die deze beweging opmerkte, zag ook naar buiten en bespeurde de vorstin vlak naast zich, die even achteloos gekleed was als Martha. j>0, die armo mannen die arme gewonden riep zij en bedacht in haren ijver in het ge- heei niet, d it door eene haastige beweging haar fraai gevoimden aim bijna tot den schouder van onder de plooien van haar mantel te voor schijn kwam. ïWaar komen zij vandaan T" vroeg de graaf, diein weerwil van dit schoon gezichtde beide ulanen en den korporaal, die niet ver van hen verwijderd op de loer stond, opmerkte, en riep den laatste bij den naam. ïVan waar komen die menschen vroeg hij sen wat beteekent die dubbele wachtpost?" sik weet nietvan waer die Polen komen heer luitenant, maar daar is die ellendige Jood, die ons bij den neus genomen en op een ver keerden weg gebracht haden die op den vos van den ritmeester is weggereden antwoordde Farezaterwijl hij nader kwam en de laatste woorden bijna fluisterend in het Hongaarsch sprak. sEiis hij dat 1 Houd den kerel in het OOg 1" nep de graaf, vroolijk verrast. sik doe het reeds, en heb daarom twee man op wacht gesteld en ik houd ook zelf een oog in 't zeilik zal hem alle beenderen stuk slaan sNeen, dat niet, geen willekeurigheden, laat hem maar niet ontsnappen F'beval de officier,en wenkte toen den korporaal toe, dat hij gaan kon. Ondertusschen was de vorstin van het raam verdwenen en had zich eveneens naar de helden begeven. Dit waren tüee Polen en een student uit Beigiéalle drie waren gewond de eene Pool was door een lanssteek zwaar aan de heup gewondde beide anderen minder gevaarlijk. Doch eer wij gaan zien, hoe deze gewonden het maken, zij hier vermeld, dat korporaal Fareza dezen keer zijn doel niet bereikte, want te gelijk met de gewonden verdween ook da voerman in het heerenhuis. In weerwil van zijn ijver durfde de korporaal hem daar niet volgen, want het was den man schappen ten strengste verbodenhet huis te betreden. Toen graaf Hancke onmiddellijk daarop be neden kwam, wekte den aanblik van het arm zalige voertuig plotseling eene herinnering bij hem op. sSakra 1" riep hij, shedrieg ik mij met, dan behoort dit karretje hier den ouden kerel, dien ik laatst den ordonnans medegaf, omdat hij zeide, dat hij zwaar ziek was I El, daar zal ik toch eens onderzoek naar doen 1" Met deze woorden ging hij het huis haastig weer binnen. Hij vond den oude echter nergens en men schudde op zijn vragpn het hoofd en gaf voor, niets te weten. Allen waren zoo druk met de gewonde broeders bezig, dat zich thans niemand om een ouden Jood kon bekommeren. (Wordt vervolgd.) f* t t d- f-ti

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6