Binneitlaiidsche Berichten. het aftreden van Saenz Pena voorbarig zijn. In eene te Buenos-Ayres gehouden ver- vergadering van vijf duizend radicalen en Mitristen zijn protest-resolutién aangenomen tegen de tusschenkomst der regeering in Corrientes. De meeting liep rustig af. Volgens eene te New-York ontvangen depêche uit Panama heeft de vertegenwoor diger der kanaal-maatschappij last gekregen zich naar Bogota te begeven, teneinde met de regeering te onderhandelen over eene verleening van de concessie betreffende de onderneming en het vaststellen van het tijd stip der hervatting van het werk. SCHIEDAM, 24 Januari 1893. Naar wij vernemen, heeft de Kamer van koophandel en fabrieken alhier op haar adres om aan het station alhier in het belang van den veehandel op België een weegwerk tuig te doen plaatsen een gunstig ant woord ontvangen. Volgens bij den vice-consul van Zweden en Noorwegen alhier ingekomen bericht is Nederland opnieuw besmet verklaard wegens Aziatische cholera. De gymnastiek- en schermvereeniging ïOlympia1' gaf Zaterdagavond in Musis Sacrum" eene uitvoering, welke door vele buitengewone leden en genoodigden werd bijgewoond, onder welke laatsten de besturen van een drietal zustervereenigingen uit Schie dam, Delft en Vlaardingen. De zaal had door heb aanbrengen van groen alsmede van enkele toepasselijke, smaakvolle wandversie ringen, waaronder het diploma van den wed strijd te Delft, een recht gezellig aanzien. In een der hoeken was de banier der ver- eeniging geplant, waaraan de sprekende ge tuigen van verdiende sporen waren bevestigd. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, richtte de president, de heer G. van der Most, een kort woord tot de vergader den, waarin hij hen dankte voor de groote opkomst en met vreugde de dubbele over winning te Delft herdacht. Voorts deelde hij mede dat jOlympia" den 18n April van het volgend jaar zqn zilveren jubilé hoopt te vieren, tot deelneming waaraan hg allen opwekle. Het zeer afwisselend programma werd, onder de vroolijke tonen der muziek, naar aller genoegen afgewerkt; vooral aan de weiktuigen werden toeren verricht, welke getuigden van volhardende studie en ver- bazende spierkracht, terwijl de krachtige turners ook in het schermen geen vreem delingen bleken te zijn. 't Zal wel nauwelijks behoeven te worden gezegd dat een groot aandeel in den lof toekomt aan den directeur, den heer Chr. Krijger, die steeds met de grootste toewijding zijne discipelen onderricht en voorgaat. Zeer veel bg val ondervond het slotnummer, bestaande uit eenige groepen, doorleden van nOtyrnpia" in verschillende poses met ladders opgesteld en waarbij de buigzaamheid van bet lichaam bijzonder uitkwam. Een zeer geanimeerd bal besloot deze welgeslaagde soiree. Het diaconie-armbestuur der Ned.-herv. gemeente alhier heeft gisteien een extra be deeling gehouden. Naar wij vernemen, werd aan de bedeelden een bon voor een of twee kop bruine boonen uitgereikt, naargelang vau het aantal persouen waaruit het gezin bestaat. De afdeelmg Schiedam van den «Neder» landschen Bakkers-bond" heeft van de bakkers- vereeniging te Hamburg een dankbetuiging ontvangen voor de door haar verleende hulp aan de bakkers aldaar, die tijdens de cholera jn 't vorige jaar schade hebben geleden. Deze dankbetuiging is gesteendrukt met gothische letters en vervat in een fraai be- l werkten rand mat het wapen van Hamburg benevens een 4-tal photo-lithographische afbeeldingen van stadsgezichten. Bij kon. besluit is dr. B. J. Stokvis, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, benoemd tot vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering op het llde internationaal congres van geneeskunde, dat in de maand September 1893 te Rome zal gehouden worden. ■i i 5 De gewone audiënties van den minister, van financiën en van oorlog op Donderdag s26 en van den minister van marine op jVrgdag 27 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 Januari bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 5,447,536.95% en bi j de betaalmeesters- 1,223.397.89 Te zamen 6,670,934.84'/, j Het Batav. Handelsblad is in de hoogste 1 mate verontwaardigd over hetgeen in de Tweede Kamer gezegd is bij de algemeene beraadslaging over de Indische begrooting. Het blad schrjjft: Herhaaldelijk zijn aan de regeering, in Ned. Indie zelfs in de openbare vergaderingen, verwij ten toegevoegd, onvereenigbaar met het prestige, dat zij hier moet uitoefenen. Grover en erger dan dit echter ditmaal heeft plaats gehad van 's heeren Van Houten's zijde is nimmer voorge komen. Wat door hem gezegd is van den gouver neur-generaal is zoo smakelijk, dat men hier er verbaasd over is, dat deze afgevaardigde niet minstens tot de orde is geroepen. Bovendien was het onjuist, want indien ooiteen landvoogd zich geschikt heeft naar de inzichten van den minisier, was het de tegenwoordige maar wat baat die inschikkelijkheid aanhet,re- geenngs-beleid, indien de ministerieeie inzichten ,zoo wijfeland en afwisselend zijn, als die van _dezen minister en de mededeeling daarvan aan de Indische regeering veeleer den schijn heeft van de zaken slepende te willen houden, dan het doel uitdrukt van haar kort en bondig of te doen Reeds erg genoeg was het tot,dasver, dat den gouverneur-generaal slechts eenmaal zijn macht was gegeven en hij m waarheid de gehoorzame dienaar van de als dissolving views onder zijn bestuur op- en aftredende minister moest wezen om niet vóór zijn tijd te worden teruggeroepen, maar moet het zoover,komen dat, gelijk thans de afgevaardigde .Van Houten, de heeren Honderd openlijk den landvoogd bespreken op eene wijze, strijdig met het regeeringsreglement, mag kortom de gouverneur-generaal het mikpunt worden van parlementaire grofheid en slechte manieren, dan zal de hoogste waardigheid in de koloniën zulk een onwaardigheid van haar bekleeder gaan vor deren. dat deze zal ophouden in en buiten zijn naaste omgeving den eerbied en het ontzag in te boezemen, hcia verschuldigd als,vertegenwoordi ger der Koningin. De correspondent der JV» B. Ct. te Batavia seinde Zaterdag Djava tuchtigde Dobo, kreeg 14 gewonden. Posthouder Zuidkust Guinea verjaagd." (Volgens de mailberichten van het laatst van December j.l. waren er te Dobo, op het eiland "Wammer, standplaats van den posthouder der Aroe eilanden, residentie Amboina, ongeregeld heden, waarbij dne Chineezen en een vijftigtal andere peisonen zouden zijn omgekomen. De posthouder Eintsen en nog twee andere post houders uit dezelfde afdeeling waren naar Am boina gevlucht. De beweging werd aan de dweperij toegeschre ven. doch van welken aard die was, bleek niet. De bevolking op Wammer bestaat uit Mohamme danen, heidenen en ïnlandsche Christenen, die door elkander wonen. Het bericht van het voorgevallene was den i 9n November te Amboina aangebracht door den resi dent, die het, op eene dienstreis in zee zijnde, vernomen had en terstond naar zijne standplaats teruggekeerd was. Den volgenden dag, 20 Novem ber, was daarop de resident, met «ene compagnie infanterie «n-W bevel van den kapitein Nauta, naai' Dobo vertrokken. 'Het veijagen van den posthouder ter zuidkust -van Nieuw-Guinea kan wel met deze, op de na burige eilanden ontstane beweging in verband staan.) Aan het postkantoor op Atjeh zijn prijs lijsten ontvangen met geïllustreerde catalo gussen van achterlaadgeweren uit de fabriek van Beaumont en geadresseerd aan verschil lende Atjehsche hoofden en hoeloebalangs buiten de linie." "Bij dit bericht uit faAtjehscha Courantis commentaar WEarlijk overbodig, 't Is waar, onzt Tromp bood aan de Spaansche vloot van zijn eigen kuit aan, maar men behoeft dit ridderlijke voorbeeld niet tot de achterlaad geweren uit te strekken. (N. v. cl. D.) Door de heeren P. Lugtigheid, Sillevis en H. van Holk te Delft is voor belanghebbenden «en adres ter teekening gelegd op de vee markten te Delft, Rotterdam en Leiden, aan den minister van binnenlandsche zaken, hou dende instemming met het verzoek van het hoofdbestuur der sHoll. Maatschappij van Landbouw" tot invoering van eene geregle menteerde rijkskeuring op het vleesch, met schadeloosstelling bij, onteigening, en verder speciaal bij het voorkomen van parelziekte in geringen graad, waarbij door het gebrek aan eenheid bij de keuring de landbouwer dikwijls afhankelijk is van de willekeurige behande ling van den vleeschhouwer, en ook omdat huns inziens de bestaande gemeenteverorde ningen geen genoegzamen waarborg opleveren voor de verbruikers tegen het gebruik van ,voor de gezondheid schadelijk vleesch. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond Maatschappelijk Belang" heeft in een adres aan den minister van financiën in stemming betuigd met het adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Win schoten in zake de afschaffing van het 5 cents zegelrecht, en beaamt ten volle de billijkheid en de noodzakelijkheid van de af schaffing dezer voor handel en nijverheid drukkende en belemmerende belasting. De bond meent in de verschillende door den minister ingediende belastingwetten een waarborg te zien, dat de minister gaarne medewerken en niets onbeproefd laten -wil, om handel en nijverheid uit hunnen kwij nenden toestand op te heffen. Naar het V. D. uit goede bron verneemt, heeft de sociaal-democraat Domela Nieuwen- huis het buitenverblijf «Belvedère" van den heer Amand te Hilversum gekocht. In de brandstoffen- en doofpotten-bewaar plaats van het ministerie van buitenlandsche zaken is Zondagnacht brand ontstaan. De verstikkende rook verspreidde zich door het aangrenzend gebouw der Tweede Kamer. De adjunct-commies voor den huishondelijken dienst Hardenberg telephoneerde de brand weer. die, met groote behoedzaamheid wer kende, den brand tot de bewaarplaats heeft beperkt. De heer Eden is weer te Haarlem terug. Hij heeft evenmin als de andere Nederlan ders Zaterdag gereden, omdat 't stormde, de baan slecht en met tonnen afgezet was. De Prins-van-Oranje-beker is door Aveling gewonnen en nu alzoo in Engelsche handen overgegaan. De beide Kingma's, die om 60 pond sterling zouden rijden, heeft men nu laten kampen om f60. Men meldt uit Amsterdam aan de N. B. Ct. Terwijl weder een groot aantal werkloozen arbeid hebben gevonden bij de straatreiniging, hebben zich gisteren de ongeregeldheden der vorige week niet herhaald en is alles rustig gebleven. De geruchten omtrent het aantal gekwet sten blijken sterk overdreven te zjjn. Met zekerheid kunnen wptj.mededeelen, dat des Donderdags vijf en des Vrjjdags weder vijf mannen in het binnengasthuis werden verbonden. Van deze tien gekwetsten behoefden slechts „twee inrhet^gaEthuiste1 blijven, van wie de -een eene ernstige arm verwonding en de andere een schedelwond had bekomen. Voor het leven van geen van beiden wordt echter gevreesd. Uit Amsterdam wordt van gisteren aau de JV". S. Ot. gemeld: In de katholieke kerken is gisteren door de geestelijken melding gemaakt van de groote, allerwegen heerschende werkloosheid. Zij drongen daarbij op onmiddellijke werkver schaffing aan, zoowel van de zijde van parti culieren als van patroons. Als bewijs voor den omvang der werkloosheid werd mede gedeeld dat alleen in den Roomsch-katholieken Volksbond 600 werkloozen zijn. Eenige rijke ingezetenen brengen heden eene aanzienlijke som bijeen, om den burge meester tot dadelijke verdeeling ter band te stellen onder de agenten van politie, die in de laatste dagen der vorige week zulk eene moeilijke taak hadden. Te Heerenveen is Zaterdag gevankelijk bin nengebracht zekere B. de Leeuw, uit Akkrum, die beschuldigd wordt Vrijdagavond zijn broe der Atse twee levensgevaarlijke wonden te hebben toegebracht. De twist moet ontstaan zijn over het al of niet verkoopen \an het huisraad enz. van hun overleden vader. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin- Regentes zal Woensdagavond het Dilegenlia- concert bezoeken. De ministerraad is gisteren tot laat in den avond buitengewoon vergaderd geweest, waar schijnlijk tot vaststelling van het antwoord der regeering op het verslag van de Eerste Kamer over de algemeene-beschouwingen. Dordrecht. Het comité voor werkver schaffing alhier heeft eene afdeelmg «dienst verrichting" in hetleven geroepen, welke hare werkzaamheden gisteren heeft aangevangen. -Haarlem. Den 29n dezer wordt alhier in het museum van kunstnijverheid eene tentoonstelling geopend van 'in vroegere eeuwen vervaardigde, alsook moderne kunst- industrieela voorwerpen in smeedijzer. Deze tentoonstelling belooft zeer belangrijk te worden, daar uit verschillende steden van ons land voorwerpen zullen worden ingezon den. m heeft hoofdzakelijk ten doel de bevor dering -van het kunstsmeedwerk hier te lande en de opwekking van de belangstelling voor dezen tak van kunstnijverheid, waarin onze smeden van -vroeger dagen zoozeer hebben uitgemunt. De tentoonstelling geschiedt, daar voor plaatsruimte en etalage niets in rekening wordt gebracht, zonder kosten voor de inzen ders, De inzendingen worden tot 25 Januari op het museum alhier ingewacht. Amsterdam. Een aanzienlijke schare dames en geneeskundigen uit verschillende oorden des lands waren Zaterdagavond j.l, vereenigd ten huize van mejonkvr. J. de- Bosch Kemper, ter bespreking van de be langen der ziekenverpleging en verpleegsters. Aan de beraadslaging over de eischen, welke aan de leeiling~verpleegsters,aan verpleegsters voor bijzondere aangelegenheden enz. moeten gesteld worden, benevens over verschillende onderwerpen op dat gebied, werd door velen deelgenomen, inzonderheid door de heeren prof. Korte weg, dr. Barnouw, dr. Van Deven ter, dr. J. Kuiper, dr. j. Ed. Stumpff, dr. De Monchy van Rotterdam en dr. Winkler van Utrecht. De besprekingen leidden tot de ojjrichtipg.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2