Binnenlandsclie Berichten. lieer Villa gisteren een ontwerp ingediend tot toelating der echtscheiding. De minister van justitie verklaarde dat de echtscheiding, gemakkelijk gemaakt, een duurzaam gevaar zou zjjn voor het familieleven. Hij voegde er bij dat gewichtiger quaesties thans het parlement en het land bezighouden. De minister verklaarde voor het overige, dat hij zich niet verzette tegen het in over weging nemen van het voorstel. Met eene groote meerderheid heeft de Kamer vervolgens daartoe besloten. De voorzitter der Kamer heeft eene aan vrage voor eene interpellatie ontvangen be treffende de verklaringen, die de Duitsche rijkskanselier betreffende den toestand van Italië, in verband met het drievoudig ver bond, heeft afgelegd. De interpellaties in de Kamer over de on regelmatigheden van de circulatie-banken zyn tot heden uitgesteld. "Waarschijnlijk zullen de beraadslagingen hierover aanstaanden Zaterdag eindigen met een votum van staatkundige beteekenis. Te Caltavaturo, op Sicilië, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Een groot aantal arbeiders wilden zich namelijk met geweld meester maken van de gemeentegron den, zoodat de karabiniers genoodzaakt waren op de menigte te vuren. Acht der muiters werden gedood en verscheidene anderen zwaar gekwetst. De rust werd daarna hersteld. Te Palermo is dezer dagen een gewezen lid der Kamer, baron Giovanni Giaconia, gevan gengenomen onder verdenking van in nauwe betrekking te staan tot de rooverbende die het eiland onveihg maakt. S P J, H J E. Sir West Ridgeway is gisteren te Madrid aangekomen, op weg naar Marokkohij heeft een langdurig onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche 2. ken over de Marokkaansche quaestie. De gezant heeft ver klaard dat zijne regeering met Spanje en andere mogendheden wenscht samen te gaan in die aangelegenheid. 6 T P T E, ♦De Times meldt uit Kaïro dat eene krach tige politieke strooming zich openbaart door geheel Egypte, gevoed door heftige artikelen in de plaatselijke pers tegen Engeland en met verheffing van den onderkoning. Eene sedert 1882 opgegroeide volkspartij beschonwt der khedive als den werkelijken hervormer, die de sympathieën des volks verdient, omdat hij het ondiagelijk juk der Britten bestrijdt, hetwetk overbodig geacht wordt, daar Egypte evengoed zonder de Britsche voogdij zou vooruitkomen. Intusschen kalmeerde de be weging bij het bericht dat Engeland de bezettingstroepen versterkt. In verlichte krin gen gelooft men dat de khedive nu bedaard zal blijvenvolgens deze was het staatsgreepje eenvoudig een proefballon om te beproeven Men was eergisteren bij "Wolchow met de Bussen handgemeen geworden. De vijand had met eene groote overmacht tegen ben over gestaan, doch in weerwil daarvan had de gene raal, aan zijne grondbeginselen getrouw blijvende, om niet alles in éen keer op het spel te zetten, na een kunstigen marsen alleen de legers van generaal Rochobrun en Wiercbicis aangevallen en geslagen. Daarna schilderden zq de bijzon- derbeden van het gevecht metgioote levendigheid, hoe de Zouaven de la mort uit het bosch kwamen stormenen hoe zij de ulanenzich toen als een stormwind op het Russische bataljon ge- j ■worpen hadden. De Kozakken en de cavalerie waren dezen te hulp gekomen en er had zich een bloedig gevecht ontsponnen. Juist op het oogen- hlik, waarin hij zijn sabel in de borst van een vijandigen generaal gestooten had, had hij den houw achter over het hoofd ontvangen. Hij was in weerwil daarvan toch met de anderen »erder doorgestormd en bad zich niet eerder terugge trokken dan toen de Moskowieten in wilde vaart op de vlucht gingen. of het bij Engeland ïneenetis was, hetgeen, nu dat werkelijk blijkt, hem bevredigt. Het transportschip Euphrates, van Indië op weg naar Engeland, is te Port-Said aan gekomen om op hoog bevel het tweede bataljon van het regiment Devonshire te ontschepen, dat voorloopig in Egypte zal blijven, totdat de versterkingen van Malta en Gibraltar zijn aangekomen. Deze worden in het begin van Februari verwacht. T U B IJ E. Aan de Standard wordt 11 i l Konstan tinopel gemeld, dat er spoedig een decreet van den sultan zal verschijnen, waarbij aan een Buitsch consortium te Kaulla concessie voor den aanleg van spoorwegen in Klein-Azië zal worden verleend. A M E B I K A. Op eene bijeenkomst van republikeinsche leden van den Senaat is zooveel verschil van meening gebleken ten aanzien van het wets voorstel tot schorsing der zilveraankoopen, dat de vergadering uiteenging zonder een be sluit genomen te hebben. De overtuiging wordt hierdoor versterkt dat het schorsings- ontwerp in den Senaat weinig kans heeft aangenomen te worden. SCHIEDAM26 Januari 1898. H. M. de Koningin heeft f 150 en H. M. de Koningin-Regentes f 100 geschonken voor de behoeftige visschers te Zoutkamp. De groothertogin van Saksen-Weimar heeft aan de Luthersche vrouwen-vereeniging te 's-Hage, welke zich ten doel stelt het ver strekken van kleeding stukken aan behoeftige Luthersche hnisgezinnen,f25 doen toekomen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der infanterie van de lichting van 1892, die niet voor het big vend gedeelte zjjn bestemd, op 1 Maart as. met verlof zullen wor den gezonden, in afwachting van het aan hen op 29 April 1893 te verleenen groot verlof. Op last van den minister van oorlog zal eene com missie van officieren worden benoemd en te Breda zitting houden tot het instellen van een onderzoek in zake eene inrichting tot hooger vorming van den officier, op andere wijze dan aan de hoogere krijgsschool. Bij het ie reg. inf. zullen van 1 Mei tot 15 Juli a.svan de lichting van 1892, voor het blijvend gedeelte 525 mihciens onder de wapenen worden gehouden, waarvan 297 te Leeuwarden, 125 te Groningen 75 te Helder en 28 te Assen. Blijkens een door H. M. gezantschap te Washington aan het departement van bui tenlandsche zaken toegezonden verslag, voor komende m de Denver Republican van 18 De oogen der toehoorders fonkeldenzij luisterden scbier ademloos met geopenden mond en vooruitgestoken hoofd naar de woorden en schilderingen van den verbaier. Toen bij nu nc de mededeeling van de ge varen, waarmede Zij te kampen hadden gehad, «er het hun gelukt was bier te komen geëindigd bad, steeg de geestdrift ten top. Men jubelde en omhelsde elkaar en de helden. Nieuwe vragen vlogen in het rond, ook aan gaande Langowiezden held die op eens als een phenoiueen was verschenen en wiens naam men tot voor weinige dagen nog niet eens bad gehoord. De ruiter deelde alles wat bij van den generaal wist, mededat hij de zoon van een schoen maker was, die na volbrachte studiën te Berlijn zijne jaren bij de artillerie uitdiende en zich aan de studie der meetkunst wijdde. Bij had reeds onder Garibaldi in Napels en op Sicilië ge vochten als een leeuw-bij was hetdie alle Moskowieten wilde vernietigenvoor hem liep een ieder door bet vuur. December 1.1., worden moeilijkheden onder vonden door de Nederlandsche kolonisten, die zich onlangs onder leiding van de Neder- lands-Amerikaansche land- en emigratie-maat schappij te Utrecht, naar Colorado hebben begeven. In afwachting der officieele bevestiging van den inhoud van dat verslag meent de minister van buitenlandsche zaken de aan dacht van belanghebbenden op het boven staande te moeten vestigen. Genoemd verslag ligt aan het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage ter inzage. St.-Ct Tot lid derProv. Staten van Noord-Holland is, bij herstemming, in het hoofdkiesdistrict Amsterdam gekozen de heer T. H. van Eeghen (anti-revolutionnair,) met 3005 van de 5847 geldige stemmen. De heer G. A. Loeff (hberaal) verkreeg 2842 stemmen. Destijds, schrijft de Nederlander, heeft in het Amsterdamsche Volkspark", het toen malige hoofdkwartier der sociaal-democraten in de hoofdstad, Van der Stadfc, in die dagen een van de kopstukken hunner partij, ïde organisatie voor den groeten verzoendag" ge predikt, op welken het zal gaan >oog om oog, tand om tand" en op welken i-niets mag worden ontzien, noch vrouw noch kind". Dat scheen wel zoo wat het ergste, waar toe wilde en booze hartstocht komen kan. Intusschen heeft de voorzitter eener openbare vergadering, die laatstleden Zondag vanwege de Amsterdamsche afdeeling van den sociaal- democratischen bond in het gebouw »Con- stantia" gehouden werd, willen toonen, dat er altijd nog baas boven baas is. Hoewel spreker" aldus die voorzitter luidens het verslag in de Amsterdammer »den partijgenooten niet aanraadde hetzelfde te doen (als hun vrienden in de provincie Groningen), raadde hij hun toch af om te gelooven, dat er onder de bezitters nog goede menschen zijn. Haat moet tegen dezen ge predikt worden. En aan de moeders in de vergadering raadt hij aan om. wanneer zjj haar kinderen te bed leggen, in plaats van het vroeger gebruikelijke gebed, hun voor te zeggen: Kind, denk er om, dat gij de rijken haat, want de rjjken zijn uw vijanden "Waarl'jk, de heeren Van der Goes en Troelstra mochten in het inleidende woord, waarmee zij hun weekblad de Nieuwe Tijd onlrngs de wereld inzonden, wel schrijven, dat ihet doel der sociaal-democratische arbeiderspartij" is, »te ontwikkelen en te ba- zielen, opdat de revolutie, die komende is, zij en blijve de overwinning van het ver stand en de liefde over den haat en de domheid". Door de staatsspoorweg-maatschappij wordt dubbel spoor aangelegd op de lijn van 's-Her- »Ik drink een glas op het welzijn van den generaal en cp den ondergang van alle Bussen 1" riep er een met geestdrift en allen stemden daarmede in. ïMen moet hem eene onderscheiding zenden, een eere-sabelriep een tweede. »Gij hebt alzoo de sabel midden door de borst van den genei aal gestoken T" vroeg een derde. sWat voor een gezicht trok de kerel toen T »Nugeen bijzonder aangenaam. Hij was overigens niet de eerste of de laatste, dien ik een niarkteeken gaf," antwoordde de verhaler, die door den kraebtigen wijn opgewonden werd en begon te pbantaseeren. >0 gij dappere held I" riepen verscheidene vrouwen en omhelsden hem. Zoo ging het «enigen tijd voort met vragen en verhalen, drinken en ombelzen, tot er iemand aan herinnerde, dat de gewonden rust noodig hadden, en men verliet hen thans, om te gaan eten. Onder een 'van die levendige ovaties verscheen graaf Braniczki in de deur, bleef een oogenblik togenbosch naar Tilburg. In verband met dit belangrijk werk zullen de stations Tilburg- en Udenhout aanmerkelijke wijzigingen- ondergaan. De verwarming door stoom van de wag gons op de lijnen van den staatsspoorweg is- weder vervangen door de oorspronkelijke- verwarming met waterstoven. Den 22n Januari is te Arnhem opgericht de Nederlandsche bond van handelsreizigers. Het doel van dezen bond is het behartigen- van de belangen van den handelsreiziger. Vijf vereenigingen, en wel nProvidentia" te Amsterdam. ïMercurius" te Groningen, de Arnhemsche, Twentsche en Beventersche- vereeniging traden reeds toe, terwijl iedere- vereeniging van handelsreizigers, reeds be staande of nog op te richten, met een le dental van minstens 8 nog kan toetreden;; de contributie voor dergelijke vereenigingen is zeel' laag gesteld. De bond is gevestigd te Amsterdam. Uit Haarlem wordt van gisteren aan de- Af. S. Gt. gemeld: Toen hedenochtend, als gevolg van For- tuyn's lezing, een 50-tal zoogenaamde werk- loozen op de Groote Markt bijeenkwamen- en spoedig daarna de stad doorhepen, dood bedaard, achtte uw correspondent het niet noodig daarvan melding te maken, doch nu een aantal jongens, die hedenmiddag vacan- tie hadden, de betooging zijn gaan steunen en de markt tegen een uur of drie voor een- deel gevuld was met jongens, opgeschoten jongens en mannen, die bij Trou hebben postgevat, verandert het geval wel «enigs zins, omdat te verwachten valt dat hedenavond daaruit een relletje het gevolg zal wezen. Tot nu (vqf uur) bepaalt men er zich toe de paar den der tram en voor rijtuigen schichtig te maken, de tram te doen derailleeren door dik hout op de rails te leggen en met stukjes vleesch te gooien naar de voorbij gangers. Dit vleesch is afkomstig van de be- deeling door de nspijskokerij" gedaan. Bij den heer Maas, op den hoek der Markt, heeft men reeds tabak gevraagd, doch dit werd flinkweg geweigerd. De politie was tot nu toe slechts vertegenwoordigd door éen adjunct inspecteur en twee agenten, welke laatsten zorgden de rails der tram vrij te houden. Verschillende vrouwen haalden reeds haar bengels van jongens naar huis. Een jong- mensch, wiens hoed men afsloeg en die er ferm op in ging, werd door een een hoop jongens gemolesteerd, zoodat hij het moest opgeven. Gesprekken hoort men weinig voeren. Velen weten eigenlgk niet, wat zq op de straat doen. Het aantal nieuwsgierigen is niet groot, doch nog te groot voor zulk een relletje. Reeds werd door een agent van pohtie een stuk hout, dat eerst op de rails was staan en overzag het woelige tooneel. Hij zag, boe Martba juist den jongen ruiter bewonderend in de oogen keek, hoe de vorstin den student een glas wijn aanbood, dat zij eerst met hare lippen aanraakte. Zijn bleek gelaat veranderde niet van kleur, ook vertrok zich geen spier van zijn gelaat. Zijn raadselachtig, donker oog zwierf langzaam door het vertrek, daarna trad hij terug en was verdwenen. Martha verbleekte een weinig en trok ach terug hare geestdrift werd door deze verschijning eensklaps veel verkoeld. Jadwiga bemerkte hem metzij zag slechts den plotselingen schrik van Maitfaa en keek naar de deur eene seconde te Iaat. (Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2