gelegd en hem daarna naar het hoofd werd geworpen, naar het politie-bureau gebracht. Niettegenstaande dit, blijft de politie rustig toezien, waarvoor zeer veel valt te zeggen, daar, zoo de kinderen zijn afgetrokken, de betooging wel niets zal blijken te zijn. De politie heeft echter strenge orders alle buiten sporigheid dadelijk met kracht tegen te gaan. Dit zijn wij van onzen burgemeester gewend. Steeds heeft hij vroegere relletjes dadelijk krachtig onderdrukt, zoodat het thans niet aan Z.E.A. zal liggen of bet zaad, door For- tuyn gezaaid, zal blijken niet veel levensvat baarheid te hebben. De drie politie-amblena- ren worden vaak uitgejouwd. Tegen 6 uur werd het voller op de Markt. Een troep jongens van 4 tot 15 jaar orga niseerden optochtenzingende Oranje boven, trokken zij de stad door, te gelijker tijd de ruiten inwerpende bij een bewoner in de Barteljorisstraat. Kwam de troep weder op de Markt en zag zij agenten, dan klonk het: Kees daar komen de bouten aan, Kees ga je mee, waarop zij dan beenen maakten zoo spoedig zjj maar konden. Tegen half-8 had een inci dent plaats. Een 15-jarige knaap sloeg een politie-agent in het gelaat, deze pakte dert jongen beet en bracht hem onderhevig protest, ook van grooteren, die daarbij met geweld moesten worden teruggedrongen, naar het hek. Tegen 8 uur begonnen de socialistische liederen te weerklinken, de Markt werd hoe langer hoe voller, doch de grooten bleven bedaard. Typische gesprekken werden gevoerd tus- schen een aantal ferme arbeidersvrouwen, die betuigden maar niet te kunnen begrijpen, hoe de menschen zoo dwaas waren een ge- heelen dag op de Markt te blijven staan. Eten kregen ze hier toch niet door en werk evenmin. Als ze eten wilden, konden ze bet meer dan voldoende krijgen. Hier, zoo zeiden wordt zooveel gegeven, dat niemand ge brek behoeft te lijden. De jongens die zich op het Verwulf hadden gewapend met stee- nen van een daar onbewaakt liggenden hoop, wierpen de ruiten in op de Ged. Oude Gracht, de Krocht" Nassau straat en "Warmoesstraat, waarheen zich tegen haif-9 de tocht bewoog. De politie begon nu meer macht te vertoonen en met patrouilleeren werd aangevangen. Tegen 9 uur sloeg eeu troep de Kruisstraat in naar het huis van den burgemeester, dat slechts door twee agenten in politiek werd bewaakt. De ruiten in de naast liggende huizen moesten het reeds dadeljjk ontgelden en hier op ook die in het huis van mr. Jordens. Meer ten meer drong de troep op. Het was een kritiek oogenblik. De twee agenten stonden daar met den heer L. Glaser, die met hun drieën moedig stand hielden en op de signaal- fluiten bliezen. De majoor-commandant der dd. schutterig, die in politiek aanwezig was, spoedde zich naar het politiebureau en spoedig verscheen nu een sectie agenten, aangevoerd door de inspecteurs Scherpenhuizen, Nolthenius en den adjunct Keizer op het terrein. Het «trekt sabels" weerklonk, en toen werd er een charge gemaakt met de twee inspecteurs voorop, waarbij zeer gevoelige slagen vielen. In min der dan geen tijd was nu het plein schoon. ■Waar c'c bende zoo spoedig gevlogen was, is niet te zeggen. Het bleek dat een tiental ruiten het had den moeten ontgelden. Op de Markt kon men het aantal personen, de nieuwsgierigen mee, op een 4000 schatten. Na de charge concentreerde men zich dnar en in de aangrenzende straten. Op het plein bij den burgemeester werd ook, onder hevig verzet, een jongen ingerukt, doch de goedgezinde werklieden hielpen dapper mee. Velen "hunner werden door "mij aange sproken en algemeen werd Irkëncf, dat het een schande was zooals de «apen van jongens", zoo was de uitdrukking, het voor de "werk loozen verknoeien. «Als ik rijk was*", zei er een, jen ze gooiden bij mg de ruiten in, kreeg nooit een hunner een cent meer van mij." Dat de eerste charge eerst te 9 uur is gemaakt hgt hem alleen hieraan, dat de po litie niet tegen kinderen wilde ageeren. Haar bedaard optreden verdient allen lof, hoewel menigeen het verstandiger zou hebben gevon den als reeds 's middags de Markt was ont ruimd. De baldadigheden, dm-r toen reeds gepleegd, hadden dit ten volle gerechtvaar digd. De troepen waren geconsigneerd Op de Gedempte Oude Gracht werd nog, vóór de charge bij den burgemeester was gemaakt, gechargeerd door den heer Keizer met een aantal agenten, zonder dat de sabels werden getrokken. Te half-10 werd nogmaals een charge gemaakt op de Nassaulaan onder de inspec teurs Nolthenius, Balkensteyn, Keizer en v. Asperen. Nog zijn ruiten ingeworpen in de Lange Wijngaardstraat, Parklaan, Hooimarkt, Schag- chelstraat en Paarlaersteeg. Te halfelf ston den nog een 200 personen op de Markt. Voor verdere rustverstoring wordt heden niet ge vreesd. De bevolking van Amsterdam bedroeg einde December 1892 207,000 mannen en 230,434 vrouwen, te zamen 437,441 zielen, tegen 426,798 op 31 Dec. 1891. Eene ver meerdering van 10,643 zielen. Zekere Slichting, die bij de wanordelijk heden te Amsterdam in de vorige week de menigte aanspoorde om «te nemen", als men geen hulp kreeg, is door de politie opge spoord. Hij houdt verblijf in een berucht huis en durft zich niet op straat vertoonen. Er is nu bij de rechtbank een bevel tot zijne gevangenneming gevraagd. Visser, die wegens zijne opruiende taal gearresteerd werd, was vroeger zaakwaar nemer en kwam reeds destijds wegens zijne opruiingen met de justitie in aanraking. Hij hield laatstelijk een kroegje in eene buiten wijk van de stad. Volgens het Hblad. heeft Slichting, wiens woning door de politie streng werd bewaakt, gelegenheid gevonden om in de duisternis over de daken te ontsnappen. De politie heeft hem nog niet kunnen opsporen. Door de politie te Amsterdam is aange houden, wegens het bezigen van opruiende woorden, een 49-jarig man, wonende Schut tingpad, tegen wien door den officier van justi tie bevel tot gevangenneming was verleend. Het blijkt niet waar te zijn, dat Luitjes gesproken heeft van seen moordenaar blijft een moordenaar". Het was de voorzitter per vergadering waar Luitjes optrad, die zich aldus he»ft uitgelaten. Te Winschoten zjjn biljetjes aangeplakt, waarin de militairen worden aangespoord om niet te schieten op de weerloozen en zich aan te sluiten bij den sociaal-democratischen militairenbond. Te Wijtgaaid (Fr.) is een man bij het schaatsenrijden zoo ongelukkig gevallen, dat },tj nog denzelfden dag aan de gevolgen is overleden. Hij laat eene weduwe en 3 kinde ren na De burgemeester van Menaldumadeel heeft op verzoek van de bestaande commissie uit weikgevers en werklieden te Beetgum, de gezamenlijke weikgeveis en werklieden uitge- noodigd tot eene bijeenkomst op Maandag avond a.s. te Beetgumermolen. De trein van Winterswijk naar Amsterdam welke Dinsdag avond te 6 u. 52 m. moest aankomen, is tusschen Asselt en Apeldoorn blijven zitten, wegens overstrooming. Men is onmiddellijk aan het werk getogen, om den geregelden treinloop te herstellen, maar het oponthoud, daardoor veroorzaakt, zal groot zijn. Zondagmiddag is op het kanaal Dieren Apeldoorn de 24-jarige J. R., woonachtig te Esnpe (gem. Brummen), bij het schaatsenrij den plotseling overleden. Men denkt dat een hartader gesprongen is, wellicht een gevolg van overmatige inspanning. Tengevolge van het ontsporen van de ma chine van den eersten trein van Utrecht, tus schen de stations Amersfoort en Nijkerken de daardoor ontstane wegversperring, ont stond er gistervoormiddag een belangrijke vertraging in den treinenloop op de N. C. S. lijn. Daar de treinen van beide richtingen niet verder konden dan de plaats van het ongeval, heeft men ze, zoolang de versperring niet was opgeheven, heen en terug doen rijden en moesten de reizigers dientengevolge over stappen. De reizigers van de eerste treinen van de N. C. S. werden te Zwolle aangebracht te circa ±i.ys uur, zoodat de aansluiting naar de verschillende richtingen gemist werd, hetgeen voor hen nog meer oponthoud veroorzaakte, daar zij nu eerst met de middagtreinen hunne reis konden vervolgen Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. De tender alleen is ontspoord en zwaarheschadigd. (Z. O.) Te Klundert (N.-Br.) is Dinsdag een 26- jarig jonkman, bij het openen eener sluis, in eene bijt getaakt en vei dronken. Zijn lijk wérd dienzelfden avond opgehaald. Te Rozendaal (N.-Br.) zijn al de laag ge legen straten overstroomd. Niet minder dan 200 weilanden staan onder water. De Vucht en de Vrouwenmade staan blank. Door den aanhoudenden dooi zijn tal van ge meenten langs de Maas en hare zijtakken in België overstioomd. Reeds is er veel schade aangericht. 's-Gravenhage. Het aantal werkloozen schijnt in deze gemeente met den dag te verminderen. Althans de gistermiddag in «'Wal halla" gehouden vergadering, waarvoor veel propaganda was gemaakt, was te twee uur door nauwelijks v,r a 70 personen bezocht. Toch trok men er, ondanks het verzet van het comité, dat een belachelijk figuur duchtte, op uit door de voornaamste straten en keerde daarna weder naar «Walhalla" terug. Daar wees de voorzitter op het gering succes van dezen rondgang en nam ontslag, wijl hij heden weer aan 'twerk kon gaan. In «Walhalla" was hedenmiddag geen genoegzaam aantal werkloozen voor een rond gang in de stad. Haarlem. Na afloop van een Dinsdag avond door Fortuijn gehouden lezing, waarbij de regeering en de kapitalisten menige veer moesten laten, verzamelden zich een troep grootendeels kwajongens, die zingende door eenige straten naar 's burgemeesters woning gingen en daar poogden te demonstreeren. Toen dit door de politie belet werd, trok de tioep a' en ontbond zich voor het politie bureau. Men wete dat in Haarlem ieder, die geen werk heeft, 's morgens brood en 's middags een goeden waimen pot kan krijgen. Leeuwarden. In eene morgen alhier te houden buitengewone vergadering van de •vereeniging Y89 burgemeesters en secretaris- sen in Friesland zal het vraagpunt worden overwogende taak der gemeentelijke over heid tegenover de heerschende werkloosheid. Groningen. Het gemeentebestuur had Zaterdag 900 en Maandag 1400 werklieden in dienst gesteld, teneinde de sneeuw- en fa- massa's op te ruimen. Dinsdag werd besloten, dat er dien dag niet, maar Woensdag ge werkt zou worden. De arbeiders waren daar mede niet tevreden en begaven zich in groo ten getale naar het bureau van gemeentewer ken, waar zij, naar de Pr. Gtron. Ot. melde, op dreigenden toon werk eischten. Onder het zingen van het "Vrijheidslied en de kreten t BWerken of klappen" en «Brood of dood", drongen ze de deur open en wilden den wet houder van openbare werken spreken. Deze. die inmiddels op het bureau gekomen was, verklaarde zich gaarne bereid hun te woord te staan, wanneer een paar man op ordelijke wijze hem over den toestand wilden onder houden. Nadat hieraan voldaan was, is het genomen besluit veranderd en zijn de heden weder aan het werk gesteld. Een der arbei ders had een rooden doek om zijn schop gebonden. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. 's-ftKAVEXlIKÏlï26 Januari. Eerste Kamer. Bij de algemeene beraad slagingen over de staatsbegrooting verklaarde de heer De Savornin Lohman dat, waar de wil der kiezers gebleken was tot uitbreiding van het kiesrecht en deze regeering het vooretel had gedaan, deze Kamer haar niet kon tegenhouden. De heer Van Royen spoorde aan tot gematigdheid in de kiesrecht-quaestie. De heer Melvil van Lijnden bestreed sterk de democratische uitbreiding; de heer Six hoopte dat eene eventueele verwerping niet zou leiden tot eene Kabinets-crisisde heer Pijnappel had vele grieven tegen het minis terie; de heer Wertheim diong bij de regee ring aan in de kiesrechtzaak rustig voort te werken De minister van buiten] zaken ver klaarde dat de regeering homogeen is omtrent het kiesiecht en de defensie, en an'dere voor stellen te willen behandelen in het tijdperk tusschen de aanneming en de invoering der kieswet. Land- en Tuinbouw. Uit Praag wordt gemeld, dat in de mijn ïFoitschritt" bij Dux Dinsdag een mijngasontplof- fing beeft plaats gehad. Door de dagblad en wordt het aantal der slachtoffers op i30 geraamd. In de mijn bevonden fch nog 80 personen die echter onmogelijk beieikt kunnen worden. Volgens mededeehng van dr. Armng, t« Ham burg, breidt de melaatschheid zich in Europa uit en eischt dit de bijzondere aandacht dn regee ringen. In Spanje, Rusland en Duitschland zijn nieuw© brandpunten van besmetting ontstaan. Naar dr. Arnings schatting zijn in Noorwegen i200 leprozen, in Spanje i200, in Poi tugal 300. in Frankrijk en Noord-Italié 300, terwijl alleen in de Panjsche hospitalen 80 leprozen in behan deling zijn en te Hamburg mede verscheidene gevallen wrotden aangetroffen, welke uit den vreemde aldaar zijn aangevoerd. Laats'ehjk een nieuw biandpunt van besmetting bij Meinei ontslaan, vermoedelijk uit Rusland oveigabiacbt. Dr. Arning dringt er op aan. dat de regeerin gen der verschillende staten in Europa zich zul len verbinden tot het nemen van maatregelen om verdere verspreiding der ziekte tegen te gaan. Dezer dagen is te Zurich een dwergin, de dochter van den dwerg «Admiraal Piccolomini", bevallen van een meisje, dat 40 cM langen 2 KG zwaar is. De moeder Js 25 juar oud en 8(^cM lang Het is, naar men verzekert, nog nooit ge beurd, dat een dwergin moeder werd van een levend kind. De vadet van bet kind is 1.72 M lang. Aan de oproeping tot de oprichting eener vereeniging van landbouwers te Poortugaal tot aankoop van zaaigranen en kunstmeststoffen voor gezamenlijke rekening, gaven 15 personen gehoor. De voorloopige commissie tot het ontwerpen der statuten van de vereeniging. bestaat uit de heeren J. v. d. Hoek. van Pernis; C. Eenhoorn en F. C. Tunmers, van Hoogvliet: Joh. de Koning van Poortugal, en N. Dekker Az„ van Roon. De contnbutie is bepaald op twee gulden 's jaars.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3