Zondag 29 en Maandag 30 Januari. A". 1893. N°. 8198. Eerste Blad. F e u i 11 e t o n. eve n 3 nveertig-ste Jaargang. AAN DB GBENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDKHE GOURJt Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Jraitco per post, door het geheele Rijk -2.50 Afzonderlijke nommers -0.10. Schiedam 28 Januari 1893. De Eerste Kamer is sedert een paar dagen met de behandeling der staatsbegrootmg bezig. De algemeene beraadslagingen over •dit onderwerp waren ditmaal waren ze het immer? niet van belang ontbloot, of liever op éen punt waren ze zeer belangrijk. In de Tweede Kamer namelijk had men er op gewe- 2en, dat de geest onder de onderwijzers hier te lande te wenschen overliet. Daar echter bleef het bij een korte woordenwisseling, en -verklaarde de minister van binnenlandsche -zaken, dat de proportien, die dit kwaad had genomen, van weinig beteekenis waren. De Eerste Kamer nam de zaak hooger op, en ook voor haar betoogde de minister van binnen landsche zaken, dat werkelijk deze beschul diging tegen de onderwijzers niet gegrond ■was. Den minister werd toen optimisme verweten, want werkelijk het kwaad bestond in grooter mate, dan de minister wilde be kennen. De heei Van Boyen was vooral de tolk van hen, die zoo dachtende heer Alberda van Ekenstein, evenals de heer Van Boyen afgevaardigde uit het Noot den, ver dedigde de houding van den minister. Doch de beste verdediging gaf de minister in de zitting van gisteren zelf. Zoolang men had gespioken van den kwaden geest, die vele onderwijzers zou beheerschen, had hij niet Anders kunnen spreken, Jan hij had gedaan. Doch nu de beschuldigingen tot sommige, -eindelijk tot enkele onderwijzers is beperkt, gaf de minister toe, das het feit juist is. En wanneer er feiten bekend zijn geworden, Jie aanleiding konden geven tot optreden van het schooltoezicht, dan heeft dit schooltoe zicht zulks ook niet nagelaten. Dit echter BVUEAU: BOTEB8TBAAT, B 2 7. Adyertentupkije: y*o 1—10 guwnn. regels met inbegrip v«n «ene Ootir*nt Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend .AO vond de minister verkeerd, dat er was ge generaliseerd, en dat er een smet was ge worpen op een stand, die zulks in het minst niet verdient. Het ronde woord van den minister van binnenlandsche zaken bleek waai deering te vinden in de Kamer, maar zal zeker ook naar buiten een gunstigen indruk maken, niet het minst bij die overgroote meerderheid der ondeiwjjzers, die zich bewust zijn van de zware verplichtingen, die op hen rusten. Dat de autoriteiten, wanneer het noodig is, niet schromen met ernst op te treden, blijkt uit de circulaire, die door den districts schoolopziener en de arrondissements-school- opzieners in het distiict Leeuwaiden aan de onderwijzers is verzonden. We aarzelen niet, dit stuk zeer belangrijk te noemen, omdat het de positie van den onderwijzer schetst, zooals die werkelijk is. Aldus is de inhoud van dit stuk »Kunnen wij, Nederlanders, fier zijn op de vrijheden, ons bjj de Grondwetgewaarboigd, deze veronderstellen eene ordelievende natie, die van hare rechten het gepaste gebruik weet te maken. »Nu is het een helaas niet te ontkennen feit, dat bij een deel der bevolking, opgeruid door volksleiders en volksmisleiders, vooral in het Noorden des lands, zich een geest van verzet tegen de overheid heeft geopenbaard, welke op enkele plaatsen reeds tot betreu renswaardige tooneelen aanleiding heeft gegeven. «Dit kan u niet onbekend zijn. sin deze voor de burgerlijke vrijheid moei lijke omstandigheden is het de plicht van eiken weldenkende, het openbaar gezag in zijne zware taak te steunen. «Deze plicht rust met het minst opu, die niet slechts als ambtenaren, maar eerder nog als opvoeders der jeugd, met uw voorbeeld behoort voor te gaan. De overgroote meerder heid uwer handelt oveieenkomstig dit be ginsel. ïToch valt het niet te loochenen, dat en kelen den goeden naam van den onderwij zersstand in opspraak hebben gebracht door hun optreden in vergaderingen op eene wijze, waardoor de eerbied voor de wet niet wordt bevorderd, en zelfs propaganda hebben ge maakt voorden Soclaal-DemocratisclienBond. «Nu echter op het te Zwolle den 25 en 26 Dec. j.l. gehouden congres van dien bond gebleken is dat deze vereeniging beoogt de omverwerping der bestaande orde met alle haar ten dienste staande geoorloofde of onge oorloofde (vredelievende of gewelddadige) middelen, maken ambtenaars, die haar on middellijk oï middellijk steunen, zich schul dig aan ergerlijke plichtsverzaking en stellen zij zich derhalve bloot aan het gevaar van uit hunne betrekking te worden ontslagen. «Zoodra daartoe termen zijn,zal eene voor dracht van onze zijde ingevolge art. 29, lett. b en c, en art. dl der wet op het lager onderwijs niet uitblijven". Zij, die in dit schrijven een aanranding zien van de persoonlijke vrijheid van ons volk, vooral van die der ambtenaren, dwalen. De ambtenaar, die de wetten kent, waaraan hij zich in zijn betrekking heeft te houden, is ver plicht, die na te komen. Kan hij zich daar aan niet onderwerpen, dan is hij als eeilyk man verplicht ontslag te nemen, en doet hij dit niet, dan is het gezag verplicht hem dat ontslag te geven. De wet, die den onder wijzer voorschrijft, in de school zich te ont houden van de verspreiding van leeringen, strijdig met de goede zeden, en hem verbiedt aan te sporen tot ongehoorzaamheid aan de wetten des lands, die wet is op dit punt klaar, en een onderwijzer, die buiten de school (zie N. B. Ot. van heden) door een zangvereeuiging een lied laat zingen, waarin deze woorden voorkomen «Maar koningen en advocaten Verdwijnen slechts door dynamiet", moet zich niet kunnen verontschuldigen, dat hij in de school toch het «Wilhelmus" laat aanheffen. Weg met hemWij zeggen met de circulaire der schoolopzieners«het gezag hoog houden 1" Deze stelling trouwens mocht tegenwoordig ook door tal van Nederlanders, die geen onder wijzers zijn, tot hun lijfspreuk gemaakt wor den. Die geen vreemdeling is in de geschie denis van den dag, moet zich nu en dan wel bedroeven over de niet zelden onhebbe lijke wijze, waarop het gezag miskend wordt, waarop getracht wordt het gezag te verleggen. Eu geschiedt dit in de hoogeie lagen, het gevolg is, dat de mindere onmiddellijk het voorbeeld volgen. De tijden zijn ernstig: daarom op elk terrein het gezag gehandhaafd. SCHIEDAM, 28 Januari 1893. Op initiatief van burgemeester en wethou ders heeft het burgerlijk armbestuur metde armbesturen der verschillende gezindten Zon dag j.l. ten raadhuize eene samenkomst ge houden, teneinde op de meest doeltreffende wijze te helpen voorzien in de behoeften van hen, die tengevolge van de ongunstige tijds omstandigheden gebrek lijden. Naar wij vernemen, waren de armbesturen der verschillende gezindten overtuigd dat voor de door hen bedeelden voldoende gezorgd wordt, zoodat naar hunne meening buiten gewone maatregelen overbodig waren. - „9 nCff Ss A- .(„o) .P •<Jc~ lEPf D E W A1L 3i. Terwijl dit alles geschiedde, had Peter den Joodschen handelaar voorzichtig door de gang geleid, met hem het huis door een zijdeur ver laten en hem onopgemerkt achter de brouwerij langs en door de schuren in het vrije veld -gebracht. Hij beloofde hem dat hij een oog op zijn voertuig zou houden en raadde hem aan, zich zoo spoedig mogelijk van daar te ver- -wijderen. Met een listig, triomfeerend lachje volgde hij den -vluchtendetot deze het bosch 'bereikte, waarin hij spoedig verdween. Hij knikte, kneep het oog toe, zette de handen in •de zijden en begaf zich haastig weder in huis. Doch de sluwe Peter jnichte een weinig te wroegtoen in den derden daarop volgenden nacht twee donkere schaduwen door de achter deur slopen, den ouden knol voor het voertuig spanden en daarmede wilden wegrijden, ontdekten zij dat het voertuig niet voort kon. Eene onbekende hand had tusschen het rad en de as van de achterwielen wiggen gedreven die zij niet konden verwijderen. Dientengevolge moesten Lobel Pinsus en zijn sluwe zoon onverrichterzake weder ve; bekken. Tegen den avond van denzelfden dag was er in de ontvangkamer en de aangrenzende kamers te Wicelowiec een bijzonder levendig gezelschap vergaderd. Het gesprek in de taal liep over de politiekwaaraan voor het meerendeel door de oudere heeren en dames werd deelgenomen; in de naaste kamer luisterde men naar de mede- deelingen van de beide lichtgewondendezen laatsten werd altijd weer opnieuw verzocht te verhalen en in de derde zaal speelde men om hooge sommen. Een eigenaardig aanzien kreeg het gezelschap door de omstandigheid, dat allen druk aan het werk waren. De dames maakten pluksel, terwijl zij opmerkzaam naar de helden luisterden of aan het gesprek deelnamensommige heeren en dames giepen naar stukjes papier, die overal op de tafel voor hen vespieid lagen, en knipten deze in langwerpige vierkante stukjes van een bijzonderen gelijkmatigen vorm terwijl weder anderen deze over een rond hout rolden met een weinig gom bestrekenen ineenplakten. Men maakte patronen in de Poohche salons alsof men in een laboratorium was, en zelfs de zachte handen der damesdie anders slechts sierlijke sigaretten draaiden, verleenden daarbij hulp geheel Polen was eene wapen- en ammunitie-fabnek. In weerwil van het afschuwelijke weer er hing buiten een dikke neveldie allengs in sneeuw en regen overging - waren in den loop van den dag eenige rijtuigen aangekomen, waaruit zwart gekleede heeren die het voor komen van samenzweerders haddenen ook verscheidene dames gestegen waren. Wloeluwiec was een gastvrij huiser was plaats voor velenmaar deze lieden hadden zeker een ander doel voor oogen, dan de gast vrijheid van den gastheer op de proef te stellen. Het was een feit, dat de dictator roem loos gevlucht was genei aai Mieroslawski was te Krakauniet om te strijdenmaar om te intrigeeren. Hij had zijn intrek daar in een hotel genomen en had ook nog een ander kwartier in de staddeze zvfsrte kunstenaar bezat echter de gave om zich onzichtbaar te kunnen maken voor diegenen, die hemzochleni men hoorde alleen iets van hem door zijne hoogdravende bulletins en door de couranten. De partijstrijd was hiermede weder geopend het strijdperk stond open en men stortte zich er koortsachtig binnen. De stroom was dezen keer zoo sterk dat de oudeangstige genei aal Kruszéwski den grond onder zijne voeten'voelde wankelen. De partij der adellijken in het bijzonder spande alle krachten in om bij deze onver wachte gelegenheid het verloren terrein te heroveren en aan het roer te komen. Braniczkt werd oogenblikkelijk het eerst door haar genoemd,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1