"Wat er echter voor de niet door genoemde armbesturen bedeelde gezinnen, die tenge volge van de ongunstige tijdsomstandigheden in behoeftige omstandigheden verkeeren, zal gedaan worden, hebben wij tot beden niet vernomen. De jaarlijksche openbare les der leerlingen van de muziekschool hier ter stede had als gewoonlijk tal van ouders en belangstellen den naar nMusis Sacrum" gelokt. Als alle inrichtingen van dezen en anderen aard heeft de Schiedamsche muziekschool, die nu reeds 49 jaar bestaat, ook haar wederwaardigheden gehad. Onder anderen deed de ongunst der tijden aan haar leerlingental geen voordeel. Doch hierin is weder verandering geko men. Het getal leerlingen der zangklassen althans scheen ons toe sedert de vorige open bare les zeer toegenomen te zijn. Dat er voortreffelijk onderwijs aan deze inrichting gegeven wordt, daarvan getuigden de proeven, die gisteravond door de leerlingen der zang-, piano en vioolklassen werden geleverd. De programma's van de openbare lessen aan onze muziekschool vormen steeds een op klimmende reeks, zoodat ook zelfs de minder muzikaal ontwikkelden begrijpen kunnen, dat elke volgende klasse boven een vorige staat. Niet gewoon om namen van leerlingen te vermelden, willen we dit ook thans niet doen. We kunnen constateeren een enormen vooruitgang in den zanghet terzett uit Elias is bij openbare uitvoeringen wel eens minder fraai en correct gezongen. De ge wezen leerling der school, die evenwel gaarne hare medewerking voor dezen avond had toegezegd, verdient een warm woord van dank voor de warme, bezielde voordracht harer liederen. De pianoklassen blfiven, dank zij het uit stekend onderwijs, schoone resultaten op leveren, en wat de leerlingen van de viool klassen, die nog maar korten tijd onderwijs genieten, ten gehoore brachten, belooft veel voor de toekomst. Daarom vereenigen we ons gaarne met de hulde, door den heer 3. T. Beukers, den voorzitter ran het bestuur, aan de onder wijzers gebracht, en hopen we met hem dat de weldra aan te vangen cursus een aanzien lek getal leerlingen zal tellende Schiedam sche muziekschool is die meer dan waard. H. M. de Koningin-Regentes beëedigde gïstei en den heer Geertsema als commissaris der Koningin in Groningen, jhr. mr. Van Panhuys als commissaris der Koningin in Gverijsel en den heer De Nerée tot Bab- berich als lid \an den Raad van State. Bij kon. besluit is benoemd tot hoofdverifi cateur voor den actieven dienst der dir. be last., invoerr. en acc. te Amsterdam E. E. J. de Munck, thans verificateur der le categorie voor gemelden dienst te Botterdam. want niemand van de witte, of adellijke partij was beter in staat dan hij, om in dezen moei lijken tijd de teugels van het bewind in handen fk hebben. Niemand bezat meer energieaan zien, kennis en hooge relaties. Men haastte zich daarom met hem te spieken, en zoo mogelijk te overreden, zijne teruggetrokken houding te laten varen. Naast hem, die plotseling zulk eene gewichtige beteekenis had gekregen waren de beide strijders nog altijd de helden van den dag dezen weiden nog altijd door de dames met waarlijk overdadige zorg en vereering verpleegd. Graaf Xavenj Tarilowski was slecht geluimd; hij stond een weinig ter zijde, leunde tegen den schoorsteen en rookte. Hij sloeg met een sarcastische» trek op het gelaat de handelingen der dauies gade. Yaii tijd tot tijd wanneer Martha weer op nieuw de helden prees, hun de handen drukte en hen, ook namens het vaderland, dankte, of een der andere dames den tamelijk verloopen knaapdie den Russiseken generaal doodstak aan hare borst drukte, vloog er eene zenuwachtige De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 31 Januari niet plaats hebben. Maatregelen, te nemen in verband met de mogelijkheid dat in het aanstaande voorjaar de cholera opnieuw uitbreekt, zullen in eene eertsdaags te houden bijeenkomst van de inspecteurs voor het geneeskundig staatstoe zicht opzettelijk worden overwogen. De taak der belooningen van de ontvan gers, in verband met de afschaffingvan den zeepaccijns enz. zal door de regeering ter hand genomen worden zoodra de zaak in haar geheel is te overzien. Maatregelen omtrent den toestand der klerken op de rijksbelastingkantoren worden mede niet uit het oog verloren. Voor de herstemming te Leeuwarden be veelt de Standaard den radicalen Kamer- candidaat, den heer Gerritsen, aan. Genoemd blad zegt nBe nederlaag der liberalen te Leeuwarden is vrij ernstig. Van de 2198 stemmen slechts 896 op hun candidaat, ea dat in een district, dat sinds jaren vast-liberaal was. jlndien dus thans de minderheden zich vereenigen op den heer Gerritsen, bestaat er alle kans, dat Leeuwarden voor de liberalisten verloren gaat, en de afbrokkeling van hun macht in Lriesland worde voortgezet. ^Onzerzijds is blijkbaar slecht gestemd, wat zeer begrijpelijk is, daar onze candidaat in Transvaal zit. «Toch denken we wel, dat »Nederland en Oranje" thans bfi de herstemming Gerritsen zal steunen. En we gelooven, dat dit in de gegeven omstandigheden ook zaak is. Boven denheerTroelstra verdient bij stellig voorkeur" De derde divisie marechaussee, in het noorden des lands gestationneerd, wordt uit gebreid met: 1 officier, 3 wachtmeesters, 7 brigadiers, 42 marechaussees, 1 smid, 2 offi ciers- en 52 troepenpaarden. De kosten daarvan bediagen f47,000. De heer Tijdens, radicaal afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Winschoten, heeft, naar het Mil. mededeelt, eene rechtsvervolging doen instellen tegen F. Luitjes (Travailleur), die in de vergadering welke op Zondag 15 dezer in sConstantia" werd gehouden, zich op eene wijze over den heer Tjjdens heeft uitgelaten, welke deze beleedigend acht. De Nederlandsche iPhytopathologische vereeniging" te Amsterdam, waarvan de koninklijk goedgekeurde statuten zijn opge nomen in de Staatscourant van 26 dezer (no. 22) stelt zich ten doel den bloei van den Nederlandschen landbouw, tuinbouw en de houtteelt te bevorderen door het onderzoek en de bestrijding van de ziekten en vijanden per gekweekte plantensoorten. en ongeduldige trek over zijn gelaat. Hij nam dan telkens de sigaar uit den mond maakte eene beweging alsof hij er zich wilde inmengen, doch nam aanstonds daarop weder zijne vorige houding aan. Tegenover den Zwitserschen officier in een anderen hoek van hetzelfde vet trek zat graaf Hancke. Hij was heden de eenige ulaan, die aanwezig was de anderen hadden eene uitnoodigingom in de stad te komenaange nomen, en keek, niet minder wrevelig, naar den anderen kant, terwijl de heer met het notitie boekje alle moeite deed om hem over de vadeilandsche inlichtingen te polsen. Sedert het verzoemngstooneel, dat betrekkelijk beter eindigde dan men had kunnen verwachten, bestond er tusschen den graaf en Martha eene soort van betrekking, indien men het zoo noemen mag. Het jonge meisje was hem klaarblijkelijk dankbaar voor de ridderlijke wijze, waarop bij zich toen tegenover haar bad gedragen ea waardoor haar. den stap, dien zij bad moeten doen, zooveel lichter, was gevallen. Misschien Zij tracht dit doel te bereiken o. a. a. door het doen van waarnemingen omtrent bet voorkomen en de verspreiding van planten ziekten en schadelijke dieren b. door wetenschappelijk onderzoek der in Ne derland voorkomende ziekten en beschadigingen van cultuurgewassen c. door bet beproeven van middelen ter voor koming en ter bestrijding van plantenziekten en schadelijke dieren; d. door het doen van mededeelingen omtrent de ervaring, elders opgedaan ten opzichte vani verschillende methoden van bestrijding van plantenziekten en schadelijke dieren e. door verspreiding van kennis op het gebied van ziekten en beschadigingen van planten door voor zooveel dit mogelijk is, kosteloos aan Nederlandsche plantentelers, die zulks moch ten wenschen, inlichtingen te verschaffen aan gaande plantenziekten of beschadigingen van gewassen. Het weekblad De Wielersport heeft de uit geloofde gouden medaille toegekend aan het volgende antwoord op de vraag: Wat is Wie lersport Wielersport is de oplossing van het sociale vraagstuk: nhoe kan men langs vreedzamen weg, zonder bloedvergieten, eene om wenteling teweegbrengen, die het evenwicht niet ver stoort?" De steller van dit antwoord noem t zich jpar bleu". Gisteravond had de 25-jarige dochter van den huisbewaarder J. Hofland, aan de Zuid- blaak te Rotterdam, bij het glazenzeemen het ongeluk uit het kozijn der le verdieping te vallen. Per brancard in het ziekenhuis ge bracht, is zij aldaar des avonds te 8 uur over leden. Wegens het zonder vergunning van burg. en weth. houden van een collecte voor de werkloozen is te 's-Gravenhage proces-verbaal tegen enkele personen opgemaakt. Men meldt uit Haarlem aan de N. E. Ct. Toen het bekend was geworden dat door de gemeente werk zou worden verschaft, meldden zich 40 personen, (kolensjouwers, nietsdoeners enz.) bij het bureau van ge meentewerken aan. Waar de 6- a 700 werkloozen waren, zoo als er volgens de deputatie, Donderdag door den burgemeester ontvangen, hier moeten zijn, is een open vraag. Vier personen werden aan het keienkloppen gezet en acht aan het graven van gaten voor te planten boomen. Zaterdag zal ïde Vereeni ging tot verfraaiing" en >Weldadigheid naar vermogen" een aantal werkloozen een hard r ij pad laten maken van het huis met de heelden tot de Spanjaardslaan. Dezelfde personen, die Donderdag met bussen collecte hielden, probeerden het ook gisteren op het Spaarne. De politie was spoedig gewaarschuwd, doch de collectanten waren verdwenen. Op de Groote Markt waren 's middags djj maakte ookin weerwil van hare Poolsche vooroordeelen, zijne mannelijke schoonheid eeni- gen indruk op baar en de stille, eerbiedige wijze, waarop hij haar steeds behandelde, beviel haar. Graaf Hancke gevoelde zich, geheel tegen zijn aardaltijd eenigszins beklemd tegenover het jonge meisjehij werd schuchter en verlegen indien zij in zijne nabijheid kwam, en het woord bestierf hem in den mondwanneer zij hem aansprak. Martha gevoelde met vrouwelijk instinct dat zij door den keizerlijken officier bemind werd, maar zij scheen er niet bijzondei acht op te slaan. Deze verwachtte ook niet andeis van eene Poolsche, vooral niet in zulk een gespannen tijd. Hij gedroeg zich zoo bescheiden, hij, die anders tegenover dames niets minder dan bloode was, alsof bij vreesde, dat bij de minste poging tot eene toenadering van zijnen kant weder een van die vroegere vijandelijke blikken uit hare donkere oogen hem zou treffen en hem weder in het niet zou doen terugzinken. de Vischrnarkt nogal troepjes bijeen, doch er geschiedde niets en te S uur was Haarlem zoo rustig als ooit. Dit is zoo ook gebleven. Aan iederen politie-agent te Amsterdam is een bon uitgereikt, waarop 5 mud cokes kan worden gehaald. Deze uitgifte heeft plaats uit het politie-fonds. Dinsdagavond om halfacht vervoegde zich in het brooddepot van de Korenaar, N.Z. Voorburgwal te Amsterdam, een brutale kerel. Buiten bleven 4 anderen wachten. De depothouder Rinkel was afwezig en zfin vrouw bevond zich op dat oogenblik alleen in den winkel. Op hoogen toon eischte de onbekende, dat men 7 brooden bfi hem bezorgen zou; dit echter weigerde juffrouw Rinkel, indien zjj niet vooraf geld ontving. Beangst door de dreigende houding der buiten wachtenden, gaf zij den man 5 brooden mede, die zich daarop filings verwijderde, na een derde der waarde te hebben betaald. In het geheele Noordzee-kanaal is zeer weinig ijs meer; alleen op sommige plaatsen drijven losse stukken, welke geen belemme ring voor de scheepvaart opleveren. Gistermiddag keerden de militairen der bereden wapens van Winschoten en Zuidbroek naar hunne respectieve garnizoensplaatsen Deventer en Zutfen per extra trein terug. Te Harlingen is Donderdag aangehouden Jan Beenen, die dezer dagen bij de overbren ging naar het paleis van justitie te Leeuwar den ontvluchtte. Hij had zich verscholen in een hoop vlas ten huize van zfin zwager, die nabij Harlingen woont. Een medegevan gene, die ook ontsnapte, werd onmiddellijk aangehouden. Beenen is naar Leeuwarden opgezonden. Volgens de N. Sr. Crt. is het tot stand komen eener waterleiding te Breda thans verzekerd en zal de prise-d'eau komen op de Dorstsche heide. Te Echt (L.) is door den burgemeester aan een honderdtal werklieden werk gegeven in de uitgestrekte bosschen dier gemeente. 's-Gravenhage. De hertogin-weduwe Albany komt met hare kinderen den in Februari, des ochtends in de residentie. Maandag as. geeft de Koningin-Regentes een diner aan de vlag- en opper-officieren in actieven dienst, in de residentie aanwezig,, benevens aan de adjudanten der Koningin in buitengewonen dienst, welke gepensionneerd zijn met den rang van vlag- ofopperoflicier» De Koningin-Regentes heeft, als blijk var* waardeering in het streven van den ïOranje- bond", een aanzienlijkbedrag geschonken voor het te stichten ondersteuningsfonds. Hij gevoelde daarbij eene hevige ijverzucht, wanneer hij zag met hoeveel teederheid Martha de helden steeds behandelde, of hoe zij met graaf Tardowski fluisterde, en blikken met hem wisselde, die slechts zij alleen verstonden hoe zij steeds met hemalleen en ten allen tijde dag of nacht, uitreed, om wapenen te verbergen of voor den dienst van het vaderland werkzaam te zijn. De schoone, statige graaf en Martha hadden altijd geheimen. Menigmaal trof hij hen aan, al» hare slanke bandjes in zijne gtoote, goed onderhouden handen rustten en zij de hoofden bij elkander gestoken hadden. 2ij gingen nauwe lijks een weinig van elkander, indien er iemand in hunne nabijheid kwam, en waren aanstonds weder in hunne gesprekken veidiept; zij hadden altijd een goed voorwendsel, dat hun gedrag ver ontschuldigde en dat washet groote vader- landlievende doel. (Wordt, vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2