J A°. 1893. Zondag 29 en Maandag 30 Januari, N°. 8198- Tweede Blad. v© n ©nveertig-ste Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T ODÉ. Lord Rosebery heeft, naar men verneemt, Bjj hoofdstuk buitenlandsche zaken bracht» de heer Six hulde aan den heer Rahusen als voorzitter van het Berner congres betrek kelijk de arbitrage. Toejuichingen G0IJHA1T. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal 'raneo per postdoor bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. «UHBAV: BOTE R S TRA AT, B 2 7, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip v a n eene CourantfA Iedere gewone regel meer - 0.10 DRlBBAALgeplaatst wordt tegen TWEEMAbttekend. F B A N K B IJ E. De minister van justitie heeft gisteren aan de voorzitters der beide Kamers afschrift van een brief van den procureur-generaal gezonden, "waarbij deze kennis geeft, dat Jules Roche, Thévenet en Arène niet vervolgd zullen worden. De andere Kamerleden wier immuniteit is gevraagd zijn verwezen naar de raadkamer (chambre de mise en accusation). De bladen beweren, dat de aangeklaagden hiertegen als openbare ambtenaren zullen protesteeren. Daar Rouvier vervolgd wordt, ziet Deroulède van zijn interpellatie af. Men gelooft, dat Jules Roehe de regeering verantwoording zal vra gen van haar houding tegen hem. Volgens de France zou Rouvier vragen om voor het hoog gerechtshof te verschijnen. De volledige lijst der vervolgden in de Panama-zaak is aldus samengesteld Rouvier, Antonin Proust, Béral, Léon Renault, Dcvès, Albert Grévy, Dugué de la Fauconnerie, leden van de KamerGobron, Sans-J-eroy, oud-afgevaardigden Baihaut, oud-minister Charles de J-esseps, Fontane en Cottu. Voor de enquête-commissie heeft Malart, vroeger secretaris van Arton, verklaard dat hij nooit de Panama-cheques gezien heeftli j wist zelfs niet dat Arton met de Panama maatschappij in relatie stond. Perrier heeft onder de nagelaten papieren van Reinach een brief van dezen laatste aan Herz gezien, •waarin hij hem met aangifte bij de justitie dreigde, als hij voortging betaling van hem te eischen. Maandag zal de commissie een besluit nemen omtrent het aan de Kamer in te dienen rapport. Men verzekert dat de minister van justitie, wegens den hoogen ernst der zaak, de gemeen schappelijke beraadslaging bevelen zal van de Kamers van inbeschuldigingstelling en van correctioneele appèls over het arrest van verwjjzing der beschuldigden in de Panama zaak. DÜITSCHLAND. De grootvorst-troonopvolger van Rusland heeft Donderdagavond den rijkskanselier Ca- privi in audiëntie ontvangen. Naar de JNordd. Zt. verneemt, heeft de grootvorst-troonopvolger zijn vertrek tot hedenavond uitgesteld. BELGIS. De regeering heeft een besluit genomen tot nietigverklaring der besluiten van ver schillende gemeenteraden, betreffende het houden eener volksstemming over de wen- schelijkheid van algemeen-stemrecht. E Jf G E I A N D. in eene mondelinge mededeeling aan den Franschen ambassadeur Waddington ver klaard, dat Engeland aanvullingstroepen naar Egypte zendt uitsluitend tot het verzekeren der openbare orde aldaar. Het Engelsche garnizoen was in de laatste jaren belangrijk vermiuderd en zijne sterkte zou ondei de tegenwoordige omstandigheden niet meer voldoende zijn om de veiligheid der Europe anen aldaar te waarborgen. Lord Rosebery voegde er bij dat voor het overige de Staatkundige toestand in Egypte niet ver anderd is. OOSTENRIJK. Het Fremdenllattmeent, dat de verklaiing, door den Franschen minister Develle tegen over graaf Hoyos afgelegd, een eind maakt aan het incident. Men meent, dat Hoyos zich in dien geest heeft uitgelaten. Aan het gala-diner ter gelegenheid van den verjaardag van den Duitschen keizer heeft keizer Frans Jozef een dronk uitge bracht op de gezondheid van keizer Wilhelm. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft het invoerrecht op uit Frankr|jk ingevoerd vleesch verhoogd op 35 frs. per 100 pond. ZWEDEN. Prins Eugenius, vierde zoon des konings, is verloofd met prinses Louise van Dene marken, dochter van den Deenschea kroon prins. ITALIË. In de Kamer heeft Colajani gisteren, bij de discussie over de interpellatie betreffende de Banken, verklaard geen vertrouwen te kunnen stellen in een onderzoek der regeering, omdat men blijkbaar alle verontwaardiging wil concentreeren op de Banca Romana, teneinde de Banca Nationale schoon te wasscheu. Bovendien verschafte de regeering zich geld van de Banken voor verkiezingsdoeleinden, Zoodat het onderzoek door het parlement moet worden geleid. Uit Massowh wordt gemelddat Abou Ghergia van Khartoum langs den Nijl is opgetrokken om den opstand der Mahdistea aan den Witten Nijl te onderdrukken. Donderdagavond om 9 uur is een bom, bestaande uit een kleine looden doos, voor- Zien van een lange lont, onder de vensters van het Quirinaal ontploft aan de zijde in de straat Venti Sittembre. Verscheidene ruiten zjjn gesprongen en de gasvlammen doofden uii. De muur van het paleis is licht beschadigd. Op het oogenblik van de ontploffing zaten de koning en de koningin aan tafel. Oogenblikkelijk is de passage vóór het paleis afgesloten. Er heeft nog geen arrestatie plaats gevonden, doch men meent met een politieken aanslag te doen te hebben. Korten tijd later is de koningin uitgegaan naar den nationalen schouwburg, om een voorstelling van Sarah Bernhardt bij te wonen. Op advies van de geneesheeren, heeft de overbrenging naar de gevangenis plaats gehad van den president der Banca Romana. De grijsaard was diep terneergeslagen en smeekte weenend, doch tevergeefs, in zijne woning te mogen blijven. Zelfs de verontwaardiging van de opgewonden, fluitende menigte, die zich voor zijn huis had verzameld, ging in medelijden ovèr, toen de ongelukkige, die naar het rijtuig gedragen moest worden, zich aan hunne blikken vertoonde. Diep treffend was na het wild gejoel die doodsche stilte. Het schijnt zich meer en meer te bevesti gen, dat de ongeregeldheden in het beheer van de Bank van Napels in nauwe verbin ding staan met die van de Banca Romana. De regeering blijft er dus bij, het onder zoek Zelve in handen te houden. Maar het zal zeer de vraag wezen of de Kamer het haar laat. SPANJE. Aan de Daily News wordt uit Madrid gemeld, dat de Spaansche regeering onge neigd blijkt den eischvan het Amerikaansche gouvernement in te willigen, dat aan de Amerikaansche zendelingen vergund worde naar de Carolinen-eilanden terug te keeren en in de toekomst hunne veiligheid gewaar borgd worde. PORTUGAL. Door eenige staatkundige personen is het verlangen kenbaar gemaakt, dat een ministerie gevormd zou worden uit de invloedrijkste leden der voornaamste partijgroepen in de Kamer, met de opdracht de hangende finan- cieele en economische moeilijkheden tol eene oplossing te brengen. S E B T I E. Het bericht, dat de katholieke vereeniging j>St. Jéi óme" te Rome een som van vier millioen francs bestemd heeft om in Servië, Bosnië en Macedonië propaganda te maken voor de Roomsche leer, heeft in Belgrado een slechten indruk gemaakt. T U B K IJ E. Volgens indirecte depêches uit Konstanti- nopel te Londen ontvangen, zou er groote opwinding in de hofkringen bestaan wegens Egypte. De Porte moet besloten hebben Engeland ophelderingen te vragen. DeTurk- sche gezant te Londen zoude de instructie ontvangen om te verklaren dat Engelands beleid in Egypte onvereenigbaar is met de suzereiniteit des sultans en de onafhankelijk heid des khediven. Te gelijker tijd moet de Turksche agent te Kairo nieuwe instructiën ontvangen. De sultan heet zeer vertoornd op Engeland te zijn en moet zijne verbolgen heid hebben uitgesproken in een onderhoud met den Russischen ambassadeur; de sultan zou herhaaldelijk hebben verklaard, dat Enge lands blijven in Egypte ondraaglijk wordt. EGYPTE. De Times zegt, dat de onderwerping van den khedive geveinsd is en dat voor de toe komst voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen. Het tweede bataljon van het Devonshire- infanterie-regiment, gisteren te Alexandrië aan wal gekomen, vertrekt per extra trein naar Kairo. A K E B I E A. De heer Blaine, hoofd van het departement van buitenlandsche zaken, is gisterochtend te 11 uur overleden. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 27 Januari. In deze zitting is het begrootingsdebat voortgezet. De minister van binnenlandsche zaken had geen bezwaar tegen afschaffing van het recla- merecht tegen de lij sten der hoogstaangesla genen, als dit zonder schade kan geschieden voor de Eerste Kamerhandhaafde de ver antwoordelijkheid van den burgemeester voor de openbare orde; verzekerde dat tegen onderwijzers die verkeerde begrippen versprei den met klem wordt opgetreden, maar bleef de beschuldigingen, in het verslag tegen de onderwijzers in het algemeen ingebracht, on verdiend achten. Omtrent het kiesrecht trad hij niet in debat. De minister van financiën verdedigde zich tegen het verwijt van misleidende belasting- politiek te voeren en handhaafde zijn vroegere opinie dat de geheimhouding der kohieren van de vermogensbelasting thi 5 behoort in de kieswet. Hij hoopte op den verderen steun dezer Kamer voor z|jn belastingplannen. De heer Van Royen betoonde zich meer dan gisteren bevredigd over de houding der regeering tegenover rustverstorende onder wijzers. Ook de heer Wertheim constateerde met genoegen, dat de regeering uitingen van onderwijzers in strijd met de openbare orde zal tegengaan. Hij stelde het onderwijs voor die afdwalingen van enkelen niet verant woordelijk. De heer Alberda wees er op dat het school toezicht reeds waakzaam is, blijkens de cir culaire tegen plichtverzuim van onderwijzers. Maar de heer Melvil van Lijnden drong op krachtige maatregelen aan tegen de onder wijzers, die aanstoot geven. De regeering bleef hopen, dat nog vóór de invoering der kieswet belangrijke aangelegen heden, ook op defensiegebied, zullen worden afgedaan. De minister van binnenlandsche zaken verzekerde dat het schooltoezicht waakzaarn en werkzaam is tegen onderwijzers die zich vergrijpen. Het algemeen debat liep daarmede af. De heer Rahusen drong krachtig aan op de organisatie van den consulairen dienst volgens het plan van 1887, op samensmelting van den coasulairen en den diploraatieken

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5