Öeiiiengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. De i>Nationale "Vereenigïng" wenscht die iJongelingenbrigade" te splitsen in drie afdeelingen, van 12-tot 14-, van 14-tot 46-en van 16- tot 18-jarigen leeftijd. Deze jongelingen zullen in daarvoor ge schikte lokalen, zoowel lichamelijk als geeste lijk worden beziggehouden en ontwikkeld. Daartoe zullen strekken gymnastische oefe ningen, herhalingsonderwjjs en zangonderricht en andere oefeningen, waardoor hun geeste lijke en lichamelijke vorming wordt bevor derd.(D.) Het vaarwater van Naaldwijk flaar Delft, langs de Strjjp, Zwette Zijdewindsche Kade en Monstersche Wetering over Schipluiden, is met ijzeren Westlandsche schuiten open gebroken. Te Niéuwe-Sluis, bij Brielle, is Maandag morgen de ontvanger der rijksbelastingen, de heer R., in zijn kamer op den grond dood liggende gevonden, met een revolver naast zich. De kasten waren opengebroken en men vond geld op den grond. Naar het oordeel der geneesheei en moet het slacht offer des nachts halfdrie vermoord zyn. De politie zoekt ijverig naar den dader of de daders. Het gerecht uit Rotterdam en Brielle -was Maandag ongeveer te halfeen te Niéuwe- Sluis. Men schrijft uit Sliedrechtaande N. B. Ct Gelijk reeds bericht werd, is het hier Maandag avond vrij baldadig toegegaan. Het was reeds den ganschen dag onrustig geweest. In het centrum der gemeente weid eeno verknoping gehouden, waarbij een groote toeloop van nieuwsgierigen was. Het werd al drukker en drukker, en na afloop togen de zingende troepjes de gemeente door. Na dat men tegen vijven thuis de koffieboterham was gaan gebruiken, trok van ïden Hoek" (het boven einde der gemeente) eene menigte, die voortdurend aangroeide, maar voor het grootste deel bestond uil aankomende jongens, naar Baanboek, (het benedendeel). Dit is een afstand van vijfkwartier. Een zeer groot aantal ruiten moesten het ontgel den i in het bovendeel der gemeente echter lang zoo erg niet als in de wijken C en D. Daar is letterlijk geen enkel buis overgeslagen, zelfs de kleinste arbeiderswoningen, die aan den dijk staan, xijn niet gespaard. Bij de spoorwegbrug gekomen, werden de zakken opnieuw gevuld met grind, die daar in voorraad hgt, en de terugtocht aangenomen. Wat ginds nog vrij was gebleven, kreeg nu eene beurt, tot de politie onverwachts de menigte m de flank aanviel en door een charge met de sabel den troep verdeelde. Daardoor was de menigte verspreid, velen trokken af, zoodat te 9 uur de geheele ge meente haar rustig aanzien geheel had herkregen, en de rijkspolitie uit Dordt, ofschoon met op offl- cieele aanvrage, maar tengevolge van officieuse berichten hierheen gekomen, te middernacht alles rustig vond en kon teruggaan. Moeilijk is het, de oorzaak der baldadigheid met eenige zekerheid op te geven. Door de gegoeden wordt steeds heel wat gedaan om in de behoeften der minderen te voorzien. In de laatste veertien dagen is nog door eene gemengde commissie van weldadigheid eene som van ongeveer f 3000 aan dekking, brandstoffen en levensmiddelen uitge reikt. Dat was eene buitengewone bedeeling, die vooral ter secretarie had plaats gehad en waarmee men wel gewild had dat gisteren ware voortge gaan. De taak der commissie was echter ten einde, zoodat wie kwamen vragen, moesten afgewezen worden. Dit stemde zeker velen niet tot tevreden heid, maar de grondtoon van het hecle standje was toch, zoover wij kunnen nagaan, baldadigheid. Uit Halfweg wordt ons nader gemeld dat de personen, die men voor de daders hield van de Vrijdagavond aldaar gepleegde mis daad, dit vermoedelijk niet zijn. Ook werd te Sloterdijk Maandag een ver dacht persoon aangehouden, doch dienzelfden dag weder op vrije voeten gesteld. (Nz. d. D.) Ten huize van den heer Van Marcelis Hart- sinclt te Amsterdam, penningmeester van het comité voor de werkloozen, heeft men gis ternacht gepoogd in te breken. Glazen zijn verbrijzeld en ijzeren stangen verboden. Door de waakzaamheid van oen hond is het plan, vermoedelijk verijdeld. v Nader meldt de Tijd: Het gebeurde in de Laurierstraat te Am sterdam is van minder ernstïgen aard geble ken dan gemeld werd. "Wel heeft daar een beschonken jonge man zijnen vader en ook zijnen broeder verwondingen met een mes toegebracht, doch, gelukkig 1 hadden deze voor den vader niet den dood ten gevolge. De vader wordt in het gasthuis verpleegd de broeder kon, na in het gasthuis te zijn verbonden, huiswaarts keeren. Op last van den officier van justitie te Amsterdam, is door de Nieuweramstelsche politie proces-verbaal opgemaakt tegen zeke ren D. Junger, die in een op 19 Januari gehouden vergadering, in een lokaal aan den Overtoom, opruiende taal had gebezigd. Dat er met venten op straat of met markten nog wel wat te vei dienen is, bleek dezer dagen aan een notaris, die op een vierde bovenhuis aan de Jodenbreestraat te Amster dam voor de familie van een overleden koop man in sinaasappelen, hazel- en andere noten, vijgen e tutti quanii den inventaris moest opmaken. De familie, bestaande uit 37 personen, waarvan 19 eigen kinderen van den over leden 79-jarigen erflater, heeft n.l. een erfe nis van nagenoeg f200,000 te verdeelen. Het te Leeuwarden verschijnende Roomsch- katholieke blad Ons Noorden, over de aan staande verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden schrijvende, zegt zjjn oordeel over het te wachten resultaat nog niet te zullen uit spreken, vooral niet, omdat niet bekend is of kan zijn, welke houding de katholieke kiesvereenigingen in 't district daarbij zullen aannemen, en de beslissing van die kiesver eenigingen noodig is om den weg aan te wijzen, dien het zal hebben te volgen, doch na die uitspraak op de herstemming te zul len terugkomen. Uit het Oldambt wordt aan de N. 22. Ct. geschreven De huzaren zijn yertrokken op enkele na, die als estafetten zullen dienst doen tusschen de verschillende afdeelingen infanterie, die op onderscheidene plaatsen zijn gestation- neerd. Onwillekeurig hebben velen zich afge vraagd of het voortaan niet rustig zou blij ven zonder militairen, maar deze vraag moet stellig ontkennend worden beantwoord, althans het gevaar bestaat dat weldra nieuwe onlus ten zouden uitbreken onder de arbeiders bevolking, voornamelijk te Finsterwolde Beerta, Nieuwolda enz. Personen met de arbeiders bekend en door hen vertrouwd, hebben een onderzoek gedaan naar hunne stemming, waaruit is gebleken dat die zóo ongunstig is ten opzichte van de boeren, dat deze eigenlijk geen oogenblik zeker zijn. Reeds z'g'n door vele landbouwers maatregelen ge nomen, niet alleen tot werkverschaffing, maar ook om den werklieden een beter lot te ver zekeren, doch de haat is zóo diep geworteld, dat er een geruime tijd van beterschap noodig is om dien te doen uitslijten. Wat de boeren nu doen wordt alleen toegeschreven aan angst voor eigen veiligheid, volstrekt niet aan goede gezindheid jegens de arbeiders, die daarbij door de socialistische leiders worden gesteund. Deze maken nu g"*oote drukte over een artikel van notaris mr. A. H. Koning "te Fin sterwolde, die in de locale blade'n heeft aan gedrongen op de vorming eener s partij van orde". Hoewel bezield met de beste bedoelin gen, heeft hij zich eenigszins onjuist uitgedrukt, ■want waar de staat de orde leiachtig hand haaft, behoeft er geen bijzondere partij van orde te worden gesticht, maar de soaialisten zijn nu woedend omdat zij op die wijze worden gekenteekend als partij van wanorde. Het is wel te wachten dat bij hervatting van den veldarbeid tijdelijk de gemoederen tot kalmte zullen komen, maar het vuur blijft smeulen en zal bij de eerste aanleiding tot lichte laaie uitslaan. De heer A. B. E. can Leeuwen te Arnhem is de winner van de G. M., door het week blad Se Wielersport uitgeloofd voor bet, door ons medegedeelde, beste antwoord op de vraag: Wat is ■wielersport Dikwijls wordt geklaagd over de bedelaars, die, onder voorgeven dat zij postpapier, luci- i fers enz. verkoopen, vooral de bewoners van dorpen lastig vallen. Te Lochem bestaat tegen deze vermomde bedelarij eene bepaling in de algemeenepolitieverordening, luidende: »Met boete van ten hoogste f25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen wordt gestraft ieder niet in de gemeente woonachtig persoon, die waren, van welken aard ook, m en langs de huizen op of aan den openbaren weg vent of te koop aanbiedt, tenzij dit geschiedt in de uitoefening van eenigen handel of beroep, waartoe de venter of verkoor^r blijkens behoorlijk patent bevoegd is, en dat geval ter seciotaria der gemeente van h ,t voornemen tot venten aangifte is gedaan, onder opgaaf van naam en woonplaats en vertoon der waren. Het hiervan ter secretaiie afgegeven bewijs, voorzien van de onderteekening des bur gemeesters en van den gemeentestempel, en geldende voor den daarin uitgedrukten tijd, moet op de eerste vordenng aan de politiebeambten worden vertoond". Vooral het vertoonen der waren is geen kwade bepaling. Er zjjn shandelaars" in luci fers, die misschien geen drie doosjes bij In de haven te Ruhrort liggen thans niet minder dan 650 schepen, waarvan 500 Neder- landsche. 's-Gravenhage. De werkloozen stonden gisteren weer voor het stadhuis. Zij wachtten het inkomen van hun adres met verzoek eenige openbare werken te doen uitvoeren, of anders een subsidie van f5000 uit de i gemeentekas te ontvangen. 1 j Een sterke politiemacht bewaakte de gangen van het raadhuis en de beperkte ruimte op de tribune was geheel gevuld. Bij de be handeling van het adres, dat gisteren nog i ondersteund werd door dejongelingsvereeni- ging »Steeds "Voorwaaits", vroeg de heer Van Malsen het woord. Hij wenscht een onderzoek naar oorzaken en den omvang van de werkloosheid alhier en de middelen die daartegen beraamd kunnen worden. Hij stelt een motie voor, waarin gevraagd wordt of het mogelijk is een oadeizoek in te stellen en of er middelen ter voorkoming van werk loosheid zijn aan te wenden. De voorzitter zegt, dat burgemeester en wethouders dadelijk op het adres der werk loozen praeadvies willen geven. Het praeadvies zegt, dat demping der wateren, door adres santen gevraagd, voor het oogenblik onmo gelijk isdat de gemeente f6000 besteedt voor winter-arbeid en dat onderstand alleen kan worden verleend door tusschenkomst van het armbestuurdat voor het oogenblik evenmin andere "werken kunnen worden uitgevoerd en dat, ook bij de bestaande gezindheid om zooveel mogelijk 's winters werken uit te voerenaan hun verlangen niet kan worden voldaan. Het praeadvies en de motie-Van Malsen werden aangenomen zonder stemming. H. K. H. de hertogin van Albany, geboren prinses van Waldeck en Pyrmont, is heden voormiddag met den expres-trein van 10.32 uit Engeland hier aangekomen, vergezeld van hare twee kinderen: prinses Alice, oud 10 jaar, en prins Leopold, oud 8 jaar. Amsterdam. Maandagavond is in eene vergadering van leden van vakvereenigingen, waartoe de pers niet was uitgenoodigdde zaak der Kamers van arbeid besproken. De vergadering was samengeroepen door het comité belast met de propaganda voor de voorstellen- Treub en Gerritsen betreffende minimum loon en maximum arbeidstijd. Na eene breedvoerige discussie werd besloten tot het houden eener openbare bijeenkomst. Als sprekers over de Kamers van arbeid "werden j candidaat gesteld deheeren Pijttersen, Schi»- melpenninck v. d. Oye, Domela Nieuwenhuls, Comelissen, Vitus Bruinsma, Gerhard, Treub, Gerritsen, Verjjn Stuart, Passtoors, Kater, Nolting, Helsdingen en Heldt. Van deze heeren zal een drietal, behoo- rende tot verschillende richtingen, wordeh uitgenoodigd het onderwerp in te leiden. Hoogeveen. Het bestuur der spaarbank alhier heeft een grond aangekocht om aan kleine heden als bouwgrond te verhuren, tegen een prijs niet hooger dan billijke rente en tij goede bewerking voor onbepaalden tijd. Uit Bingen wordt geseind dat de Nabe-brug bij Bingerbiuck door ijsopstopping in gevaar ver keert. Het ijs uit de Nahe wordt bij de monding opgestuwd in den tot de Loreley-rots nog \ast- zittenden Rijn. Het water staat in sommige huizen van Bingen tot aan de eerste verdieping. In de kolenmijn Tokod, bij tiran (Honga rije), heeft Zaterdag een ernstig ongeluk plaats gehad, waardoor 121 mijnwerkers zijn bedol ven. Reeds zijn 19 lijken te voorschijn gebracht. Over de Lofodden-eilanden heeft een hevige storm gewoed, die, voor zoover men weet, 7 visschersbooten met 41 man heeft doen veron gelukken. In het Italiaansche district Viterbo zijn niet minder dan 200 personen gevangengenomen, die beschuldigd worden aan de rooverbende van Ansuini Tilburzi en Fioravanti de behuljizame hand geboden te hebben. Tot de beschuldigden behooren ook een geestelijke, een mai kies en een ondei-bui gemeester. Amenkaansche dames hebben een schooi voor dienstmeisjes geopend, een iKitchen gardening", zooals zij het noemen, waar zij arme kinderen leeren naaien, koken, stoffen,boenen, bedden op maken, kleeren wassclien enz. Toepasselijke liedjes op vroolijke wijzen worden er onder het werk gezongen. De gelegenheid tut verzending det coi iespon- dentie mar Ned. _Indié (met uitsluiting van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Ardjoeno. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 4 dezer, des voormiddags ten ■11.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tol verzending der coriespon- dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Werkendam. De laatste bushch- ting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 4 dezer, des avonds ten 12.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip OlafKyrre. Pa laatste bushchting aan het postkantoor te Rotterdam jg bepaald op 4 dezei, des avonds ten 6.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De splitsing van de afdeeling Maassluis en om streken der xHollandsche Maatschappij van landbouw" heeft tengevolge gehad, datmMaas land zeer vele leden zijn toegetreden. Telde jj8 afd. Maassluis in den laatsten tijd 32 leden, de nieuwe afd. Maasland en omstreken begint Vrijdag a.s. hare eerste vergadering met 55 leden. De tabak van vorige jaren is te Wageningen geheel opgeruimd; in 1892 werd aldaar geen tabak veibouwd, docb eenige landbouwers zijn voornemens daarmede Mederaante vangen. In de Betuwo was de tabaksbandel tot heden niet bij zonder levendig. Alleen te Valburg werd alles opgeruimdte Bemmel werd het grootste ge deelte verkocht voor f 22 a 23 de 50 KG verder eenige partijen onder Eist voor f!8al9.Inde Betuwe werden de zuigers verkocht en geleverd tegen f7 a 7.50 per ÊG. Te Renen is de 4S92er oogst geleverd het gewicht viel den plantere bijzonder mee en even eens de prijs. Te Nijkeik bleven van den I892er oogst tot heden 60.000 halve kilo's onvetkocht. Men vemeamt dat op verschillende plaatsen in 4893 circa J/s meer tabak zal worden uitgepoot dan in 1892.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3