ff. 1893; Vrijdag 3 Februari. N°. 8201. KENNISGEVING. Fe 11 eto n. Zevenenveertigste Jaargang, ■A-AJST DB GKRENB. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. Bnitenlanflsclie Berichten. H:j zette dé bedoeling van zijn voorstel nader uiteen, welke bestaat in het steunen tTOURJINT ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal. 1.85. Tranco per post, door het geheele Rijk- 52.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BtJREAC: BOTERlTRA.iT, B 2*. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester EN "Wethouders VAN Schiedam; Gezien het vei zoek van N. SCHETTER, cm vergunning tot oprichting van een herstelplaats van koper-, zink- en tiltkwerk, in het pand aan de Lange Kerk straat alhier, wijk E no. 156, kadaster sectie B no. 2380. Gelet op de artt, 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den lOden Febru ari a.s., des namiddags ten halftwee ure, ten Baadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat ver zoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den Februari 1893. Burgemeester en Wèthoudersvoornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. P B A N K R IJ K. In de Kamer hepft de heer Ponthois gis teren de urgentie gevraagd voor zjjn voorstel tot stichting eener financieele instelling met een kapitaal van 5 milliard francs. van onderstandskassen, instelling van land bouw- en nijverheids-voorschotkassen en vor ming eener nieuwe maatschappij, welke het Panamakanaal zal voltooien. De urgentie werd verworpen met 326 tegen 82 stemmen. Onder de bakkers te Marseille is werksta king uitgebroken. Zij protesteeren tegen de vaststelling van den broodprijs door het ge meentebestuur. De prefect en de maire te Marseille deden het verzoek om de militaire bakkerijen aldaar en in de zes omliggende departementen be schikbaar te stellen tot het verschaffen van brood aan de behoeftige bevolking van Mar seille. De 22 militaire ovens te Marseille schijnen onvol oende om in de behoefte te voor zien. Eene opgewonden menigte verdrong zich gisteren voor de depots en te 4Vs uur dreigden de deuren te bezwijken. Een met steenen geladen wagen werd door de menigte aange houden. en in den ontstaanden oploop werd eene vrouw gewond. In enkele Berlijnsche bladen leest men, dat de Bonapartische partij te Londen eene leening tracht te sluiten van 200,000 p;st., teneinde bij de aanstaande verkiezingen voor de Fransche Kamer voor prins Victor Napo leon werkzaam te kunnen zjjn. De leening zal 5 pCt. rente dragen en, naar het heet, met 200 pCt. worden afgelost, zoodra prins Victor tot president der republiek benoemd zal zijn. Wordt het keizerrijk hersteld, dan zou de geldschieter met de hertogelijke waar digheid bekleed worden. Intusschen zouden alle pogingen om keizerin Eugénie voor dit plan te winnen, tot dusver geheel vruchte loos znn. B L 6 I E. Gedeputeerde Staten van Brabant hebben zich, met 4 tegen 3 stemmen, vei klaard tegen de vernietiging door den gouverneur dier provincie van de besluiten van gemeenteraden tot het houden eener volksstemming be treffende invoering van algemeen stemrecht. De gouverneur zal van deze beslissing der Gedeputeerden hooger beroep op den koning aanteekenen. ENGELAND. In de troonrede werd, behalve het reeds vermelde, nog gewag gemaakt van de zeer bedenkelijke kwijning in het landbouwvak, die in de ernstige overweging der volksver tegenwoordiging wordt aanbevolenvoorts van verschillende ontwerpen met betrekking tot den arbeidersstand, de aansprakelijkheid van werkgevers, de werkuren van spoorweg beambten. het in het leven roepen van parochieraden, het uitbreiden der bevoegd heid van den Londenschen Graafschapsraad, en de rechtstreeksche plaatselijke controle over het slijten van alcoholische dranken. Zooals gebruikelijk, hielden terstond vóór de Parlements-opening de verschillende par tijen of groepen bijeenkomsten. De radicale groep bleek bij de 80 man sterk. Aanvoerder der liberale unionisten in het Lagerhuis is thans de hertog van Devonshire. Nadat eene Dinsdag j.l. te Londen gehouden conferentie van de vereenigde mijnbezitters van Zuid-Wales en de mijnwerkers mislukt is, hebben eerstgenoemden gisteren besloten aan de gezamenlijke mijnwerkers den dienst op te zeggen tegen over eene maand. Het gezamenlijk aantal in hun dienst zijnde mijn werkers bedraagt 65,000. Sir West Ridgeway is gisteren teTanger aangekomen en ontvangen door de autoritei ten van Marokko en den secretaris van legatie, onder een saluut van de batterijen ers van het ter reede liggende Engelsche oorlogsschip. OOSTENRIJK. Volgens de Politische Corresp. staat de reis van Weckerle naar "Weenen in geen betrek king met een verandering in het Hongaarsehe Kabinet. DENEMABKEN. Nadat de Tweede Kamer twaalf dagen had besteed aan de tweede lezing der staats- begiooting voor 1893/94, is de beraadslaging er over gesloten. Het resultaat was, dat de beide gematigde partijen zich geneigd be toonden om ten opzichte der groote financieele vraagstukken met de regeering in overleg te treden. Of en in hoever dit voor den tegen- woordigen staat van zaken tusschen het mi- nisteiie en de Tweede Kamer eenig gevolg zal opleveren, hangt nog af \an de quaestie over het zoogenaamde provisorium. Gelijk men weet, wordt daaronder verstaan dc tactiek der regeei ing om, ingevolge hare interpretatie der grondwet, op eigen gezag wetten en be grootingen in werking te brengen, ofschoon de Tweede Kamer haar goedkeuiend votum er niet op had verleend. Van den kant der gematigde linkerzijde is daarom nu te kennen gegeven, dat zij voor eene samenwerking op den voorgrond steltstaking van het provi sorium. E U S L A N D. De czaar woonde Dinsdag het bal ten hove bij en onderhield zich geruimen tijd met ver schillende personen. Uit Odessa wordt aan Daily News gemeld dat de uitvoerhandel in granen allertreurigst is en in 1892 gevallen is op 30 millioen pud tegen 125 millioen in 1888. Tuli ij ka maga- zynhouders van tarwe moeten realiseeren; vier voorname uitvoerhuizen zagen zich ge noodzaakt hunne graanoperalièn te staken. ITALIË. De voorzitter der Kamer heeft een verzoek Roman van JOHANNES VAN DEWALL 32. Graaf Hancke en misschien ook nog vele Anderen waren ntiwel is waarde meening Toegedaan, dat beiden evengoed voor het vader hand werkzaam konden zijn, zonder elkander steeds de hand te gevenen dat ook de graaf 'dikwijls zeer goed alleen had kunnen uitrijden, •maar wat zon bij er aan doen Hij, de vreem deling bij moest zijne blikken maar afwenden •en een aanblik ontwijkendie zijn hart zoo stormachtig deed kloppenanders kon hij er niets aan doen. Hij kon den begunstigde niet eens baten ■want juist graaf Xaverij Tardowski gedroeg zich bijzonder voorkomend tegenover, hem, had altijd •een vriendelijk 'woord voor hem, wanneer zij •elkander ontmoettenbracht hem boekeu en couranten en onderhield zich bij voorkeur met hem. Misschien was hunne gemeenschappelijke nei ging voor Martha, hetzelfde gevoel hunner harten, de oorzaak van dit verschijnselmisschien was het ook eene soort van grootmoedigheid van den bevoorrechte tegenover den minder bevoor rechte. Zeker was het een dusdanig gevoel, dat graaf Tardowski aanspoorde, zijneplaats bij den schoor steen te verlaten en naar den hoek te gaan, waar graaf Hancke met majoor Hauser zat. «Gij zult het met mij eens zijn, mijne heeren," sprak hij met een gemaakt lachjewaarachter zijn toom zich slecht verborg en terwijl hij met eene beweging naar den anderen kant wees«dat men in mijn vaderland de kunst verstaat om helden te vieren." «Buitengewoon voortreffelijk 1" riep de majoor luid, en zeer gestreeld, dat de trotsche graaf hem aansprak; hij nam diens woorden voor ernst op. „Men geneest de'wonden met Hongaarschen wijn en giet vuur in de aderen van die gewon den .die ongelukkigen {"ging graaf Tardowski voort, terwijl hij den officier, in wiens trekken hij verstandhouding las, aanzag. «Maar waarom trekt gij niet zelf ten strijde, om een gelijk loon te verwervengeachte heer graaf?" vroeg de majoor op zijne gewone on beschaafde Wijze. «Ik kon met nog meer recht dezelfde vraag tot u richtendaar gij een krijgsman zijt majoorantwoordde de graaf en richtte zich op. «Mijne slechte gezondheid maakt mij, helaas 1 voor een winterveldtocht ten eenenmale onge schikt, anders zou ik, ook zonder zulk een loon, het bivouak boven een goed bed en rijke maal tijden prefereeren." Ofschoon de graaf zeer duidelijk sprak zijne blikken en gebaren eveneens zeer duidelijk waren, scheen de majoor de scherpe terechtwijzing, die in dit antwoord lag, niet te gevoelen. sik kan mij moeilijk iets schooners en heer lijkers voorstellen, dan gindschen aanblik," ging hij spraakzaam voort. »In het onde Rome en bij de verheven Grieken zal het wel evenzoo geweest sijn, als de helden uit den strijd terug keerden en moederszusters en bruiden hen blozende van vreugde te gemoet kwamen." Met eene beweging van ongeduld keerde graaf Tardowski den spreker den rug toe en mom pelde een Poolschen vloek tusschen de lippen. »Uwa classieke herinneringen brengen u op een dwaalspoorantwoordde hij schouderop halend. «Overigens vermoed ik, dat Je kwetsuten van die beide helden niet van veel beteekenis zijn, daar anders bij zulk eene behandeling zeer zeker oen wondkoorts zou ontstaan zijn." «Dat is ook mijn gevoelen stemde giaaf Hancke toe«deze heden hadden zeker geen goede reden, om bet slagveld te verlaten, daar andors een goed bed en fiisch water beter voor hen zou zijn, dan Hongaarsehe wijn." »En andere zoetigheden," voegde graaf Tar dowski er sarcastisch bij. «Gij vergeetdat zij een zwaar gewonden vergezeld hebbenwierp de Zwitser er weer tusschen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1